1

Temat: Ulepszone stereo w Atari

Wczoraj zrobiłem wreszcie stereo do swojej atarki. Oglądając schemat rozszeżenia zauważyłem że w trybie mono gra jedynie jeden kanał - zatem po chwili zastanowienia wpadłem na pomysł żeby nie stosować układu 74ls14 ale 74HCT158 - jest to 2 wejściowy multiplexer z inwertowanym wyjściem.

Cała idea polega na tym aby w trybie mono operacja zapisu odbywała się do 2 pokeyów na raz , natomiast w trybie odczytu tylko do pokeya na płycie. Powoduje to że oba pokeye grają to samo, ale widziane są jako tylko jeden !

W trybie stereo wszystko chodzi jak w poprzedniej wersji.

Zmontowanie układu nie stanowi problemu - układ 158 można spokojnie nalutować na multiplexery klawiatury (tyle sam nóg i w tych samych miejscach zasilanie nogi 8 i 16 )

Nogę 1 łaczymy z rezystorem (tym którego wylutowywuje się jedną nogę z płyty (od CS1 pokeyado plusa) i z przełącznikiem do masy (tak jak w poprzedniej wersji)

Nogę 4 z CS1 pokeya na płycie.
Nogę 7 z CS1 pokeya nalutowanego.

nogę 5 lączymy z nogą 4.
Nogę 2 łączymy z A4 na płycie - ten sam kabelek co poprzednio szedł do przełącznika lub układu ls14.
Noga nr 3 łączymy z nogą 8 (masa).
nogę 6 łączymy z sygnałem R/W na płycie (np z pokeyem ale nie pamiętam z którą nogą)
nogę 15 łączymy z masą (noga8)

I to wszystko - po tej operacji powinniśmy się cieszyć ze zmodyfikowanego stereo.

2

Odp: Ulepszone stereo w Atari

Ja juz dziekuje bo dopiero od pewnego czasu rozwijam mozliwosci tej wspanialej maszynki i napewno Twoj pomysl wykorzystam DZIEKI

Żyję bo Bóg tak chciał.

3

Odp: Ulepszone stereo w Atari

No dobra, ale czy gra jest rzeczywiscie warta swieczki? Wylacznik stereo montujesz dwusekcyjny dzieki czemu w mono lewy kanal puszczasz na oba.

4

Odp: Ulepszone stereo w Atari

zgadzam sie z xan'em ze jesli juz uklad ma ktos zmontowany to chyba nie warto, ale jak bede budowoc od podstaw to chyba warto?!

Żyję bo Bóg tak chciał.

5

Odp: Ulepszone stereo w Atari

Ok , zgadzam się ale w moim przypadku to chyba jest lepszym rozwiązaniem , po za tym mniej kabli dochodzi do tylnej ścianki.
Po za tym to ja wbudowałem dodatkowo 2 przedwzmacniacz , zresztą pod kątem wbudowania układu AD do środka.

6

Odp: Ulepszone stereo w Atari

Ja od swojej pierwszej przerobki stereo zawsze robilem tak jak xan opisal.  Bo to rozwiazanie w sumie samo sie narzuca podczas montazu lub przegladania schematu,

Odp: Ulepszone stereo w Atari

http://hardware.atari8.info/stereo.php - na samym dole