Temat: SIDE2 czy SIDE3

Chcę sobie kupić ale nie wiem który wybrać. Proszę Was o " garść " porad, informacji wynikających z Waszych doświadczeń .

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

2

Odp: SIDE2 czy SIDE3

O ile mi wiadomo SIDE3 ma możliwość odpalania plików CAR, poza tym działa z kartami SD zamiast CF, jaki to ma wpływ na szybkość to ktoś inny musi się wypowiedzieć jednak sądzę że przy transferach danych na Atari ten aspekt można spokojnie pominąć, same karty SD są tanie jak barszcz w porównaniu do CF, w trwałość SD vs CF się nie zagłębiałem. Pozdro ;)

Ostatnio edytowany przez Iron (2021-03-07 09:33:12)

3

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Robiłem mało miarodajny test i wyszło mi, że Side3 jest ciut wolniejszy jeśli chodzi o pracę jako dysk twardy (pod SDX). Ale karty są inne, dlatego test traktuję jako nie do końca miarodajny.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: SIDE2 czy SIDE3

perinoid napisał/a:

Robiłem mało miarodajny test i wyszło mi, że Side3 jest ciut wolniejszy jeśli chodzi o pracę jako dysk twardy (pod SDX). Ale karty są inne, dlatego test traktuję jako nie do końca miarodajny.

Ciut czyli ile, 10%, 5%, 2%?! Jakiej klasy była karta SD?

5

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Brałbym SIDE-3. SD zamiast CF, FJC raczej skupi się na SIDE3 więc jeśli jakieś features nowe będą to właśnie w 3.
Mam SIDE-2 i działa świetnie (z U1M) i "biję się" sam z sobą bo wiem że tak naprawdę SIDE-3 nie potrzebuję (bo mam SIDE-2 i Ultimate Cart) ale SIDE-3 chciałbym mieć ;)

Ostatnio edytowany przez damanloox (2021-03-07 11:17:19)

6

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Ja mam SIDE1 i U1M więc raczej się nie połaszę bo ten zestaw też odpala ATR, aczkolwiek ciekaw jestem co by się stało jakbym w KMD wrzucił moje SIDE1 i nowe SIDE3 :D Jakbym nie miał żadnego od razy brałbym SIDE3 ;)

7

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Jeżeli nie masz żadnego side, to warto brać nowsze rozwiązanie, bo ma trochę więcej funkcji i używa innych tańszych kart.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: SIDE2 czy SIDE3

A ja przewrotnie powiem, że AVG Cart. Odpala CAR, ATR, ATX, CAS plus to co SIDE2. Ale nie wiem, co cenowo lepiej wypada. No i SIDE3 praktycznie nie znam, więc tu mogę się mylić.

Sikor umarł...

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Jeżeli rzecz miała by się zawężać do kart to mam dwie, 4 i 8 GB. Chciałbym wiedzieć czym się różnią w codziennym użytkowaniu i jakie  dają możliwości.ps.mam na pokładzie ultimate.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

10

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Rysiu, ja też bym brał AVG Cart. Lepszy i tańszy :)

11

Odp: SIDE2 czy SIDE3

perinoid napisał/a:

Robiłem mało miarodajny test i wyszło mi, że Side3 jest ciut wolniejszy jeśli chodzi o pracę jako dysk twardy (pod SDX). Ale karty są inne, dlatego test traktuję jako nie do końca miarodajny.

There is a lot of variation in speed when it comes to SD cards, and this must be down to access times. The Sony 8GB card I used a lot during development was a lot slower than - for example - a 32GB SanDisk card I tried later on during testing. The SanDisk could manage 64KB/s reads in RWTEST and 55KB/s writes no problem at all, which matches typical CF card speeds with SIDE2. YMMV.

alex napisał/a:

Rysiu, ja też bym brał AVG Cart. Lepszy i tańszy :)

AVG may have the edge as a stand-alone cart if you want ATR support and wire up the built-in SIO device. But if you're an U1MB owner (as Ryszard appears to be), you will miss out, because AVG cannot emulate SIDE2 and run carts at the same time. SIDE3 allows cart emulation, HDD partitions, and ATR mounting all in one device with U1MB, all from the same loader menu. OSS Action! with hard disk partitions and bootable ATRs? No problem. Sure: AVG is cheaper and the SIO emulation is pretty killer if you want to move the cart from one machine to another, but for those already invested in U1MB or thinking of purchasing U1MB, SIDE3 is a more integrated solution.

Odp: SIDE2 czy SIDE3

A kto sprzedaje AVG ?

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

13

Odp: SIDE2 czy SIDE3

@Ryszard Mauersberg: jesli to ma dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie to na AVG uruchomisz chyba* wszystkie ATR i jest to jedyny kart ktory na to pozwoli...


---
*"chyba" - jest tylko dlatego, ze atr ktore podczas testow ja mu wysylalem (nie dzialajace na innych kartach) na pewno dzialaja ale wiem ze od innych osob tez dostawal jakies proby i o wynikach tamtych nic nie wiem.

---
pisz do usera: tmp

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-03-07 15:40:37)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Ryszard Mauersberg napisał/a:

A kto sprzedaje AVG ?

https://miscretro.com/product/avgcart/

btw, if there's any functionality that anyone finds useful and it's missing, let me know, i'll see what can be done about it

e.g. that scenario with action!, hdd and mounted atrs could be trivially added via stacking with sdx cart (that's already somewhat implemented in beta) without even requiring u1mb (i believe there were even some pre-stacked CAR files that had side2 sdx and OSS carts in them, those should work even with the current (released) firmware)

15

Odp: SIDE2 czy SIDE3

flashjazzcat napisał/a:

AVG may have the edge as a stand-alone cart if you want ATR support and wire up the built-in SIO device. But if you're an U1MB owner (as Ryszard appears to be), you will miss out, because AVG cannot emulate SIDE2 and run carts at the same time.

Actually, it can.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Sikor napisał/a:

A ja przewrotnie powiem, że AVG Cart. Odpala CAR, ATR, ATX, CAS plus to co SIDE2. Ale nie wiem, co cenowo lepiej wypada. No i SIDE3 praktycznie nie znam, więc tu mogę się mylić.

 
Z racji że nie mam AVG, to się wypowiem :)
Jeśli na tym pójdzie overmind czy totaldase, to sztos!

p.s.
na side/ideplus itd. nie pójdą.

17

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Przypomnij się koło piatku, to sprawdzę Dziś nie dam rady, a w tygodniu brak czasu.

Sikor umarł...

18

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Overmind właśnie odpaliłem i idzie z AVG z kabelkiem (bez kabelka oczywiście nie ma szans). Zobaczymy jak będzie ze zmianą obrazu dyskietki.

[Edit]
Poszło bez mrugnięcia.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-03-07 18:30:22)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: SIDE2 czy SIDE3

No i super ;)

Sikor umarł...

20

Odp: SIDE2 czy SIDE3

No bo AVG w przypadku atr to tylko przez port kartridża wybieraczkę odpala, a potem już jeśli dobrze rozumiem, to ładuje atr normalnie przez SIO, tak jak np. SIO2SD, więc powinno wszystko chodzić bez zająknięcia. W każdym razie ja AVG na razie nie mam (jeszcze), ale gdybym miał kupować dzisiaj jakikolwiek kartridż multi ze wszystkim, to tylko AVG bym brał.

Sikor, a czy AVG w Twoich obudowach będzie kiedyś w końcu? Takiego bym kupił znacznie chętniej i znacznie szybciej :)

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-03-07 18:42:34)

21

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Mq napisał/a:

Sikor, a czy AVG w Twoich obudowach będzie kiedyś w końcu? Takiego bym kupił znacznie chętniej i znacznie szybciej

To jest pytanie do TMR ;) @Larek też chciał drugi w takiej obudowie, ja pewnie też bym nie pogardził.
Co do odpalaczki przez SIO - czasem ważne są jeszcze timingi (tracma). Niestety, z braku czasu (praca) mało się Atari bawię teraz :( Choć dziś z synem Boulder Dasha męczyliśmy ;)

Sikor umarł...

22

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Iron napisał/a:

Ciut czyli ile, 10%, 5%, 2%?! Jakiej klasy była karta SD?

Side2: karta CF Transcend CF Ultra Industrial 1GB,
zapis: 44157 B/sec
odczyt: 61653 B/sec
transfer zmierzony hdparm pod Linuksem na czytniku na USB 3.0: 25.64MB/s

Side3; karta SD Elite Pro High Speed 2GB,
zapis: 40431 B/sec
odczyt: 56338 B/sec
transfer zmierzony hdparm pod Linuksem na czytniku na USB 3.0: 15.55MB/s

Karty dość rozbieżne w parametrach, stąd możliwe różnice w prędkościach i na Atari (aczkolwiek nadal kilka rzędów wielkości ponad prędkościami pod Atari). Dlatego, jak wspomniałem, niemiarodajne testy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Masz może jakieś inne eSDeki, ciekawi mnie jaki wpływ na prędkość ma klasa karty, czy jest jakiś górny limit powyżej którego klasa karty nie ma znaczenia a ograniczeniem jest sama komunikacja SIDE3<->ATARI, czy może SD nie jest w stanie stawać w szranki z CF?! :)

24

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Jak FJC napisał - jeśli masz U1M - bierz SIDE3. Jeśli nie masz i nie planujesz U1M - bierz AVG.
Albo weź oba bo dobrych kartów nigdy za wiele ;)

25

Odp: SIDE2 czy SIDE3

Ja tylko dopiszę, że jeśli chcesz przyoszczędzić i kupić SIDE2, to kup AVG ;)

Co do SIDE3 to się nie wypowiem, bo nie mam.

AVG to IMHO najlepszy cart dla małego Atari, być może jeśli pracujesz na maluchu zawodowo to czegoś ci będzie brakowało ;). Odpala "chyba" wszystkie dostępne formaty bez kombinowania. Szybkość wyszukiwania plików powala!. Oczywiście nie każdemu przypasuje bardzo prosty interface w porównaniu z SIDE, który bardzo ładnie integruje się z U1MB, ale kto co lubi. Mi pasuje.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-03-07 21:09:01)