1

Temat: MyDOS katalogi

Robiąc OPEN można w MyDOS-ie podać ścieżkę do pliku zagnieżdżonego w podkatalogu posługując się separatorami ">" lub ":" jak niżej:

OPEN #1,4,0,"D:KAT>PLIK.TXT"
OPEN #1,4,0,"D:KAT:PLIK.TXT"

Jeśli mam ustawiony jakiś katalog domyślny, to jak mogę w takim OPEN-ie:
1. odwołać się do pliku w katalogu nadrzędnym?
2. jak odwołać się do katalogu głównego dysku?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

2

Odp: MyDOS katalogi

Dajesz z nr, zamiast D: na przykład D7:Atari:MOJPLIK.XEX, zakładając, że chcesz odwołać się do D7 i katalogu Atari

Sikor umarł...

3

Odp: MyDOS katalogi

@Sikor: Mam dwa scenariusze:
1. Jestem w D:SUBDIR1>SUBDIR2 i będąc w nim chcę odwołać się do pliku w katalogu nadrzędnym czyli w D:SUBDIR1.
2. Jestem w D:SUBDIR1>SUBDIR2 i będąc w nim chcę odwołać się do pliku w katalogu głównym czyli w D:.
Jak to zrobić?

Ostatnio edytowany przez mono (2021-03-14 18:08:08)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

4

Odp: MyDOS katalogi

D rozumiem że jest zamapowanym D1:
Zawsze podając katalog nadrzędny do zamapowanego na D: musisz podać pełną ścieżkę, czyli:
1. Będąc w D: (zamapowany jako D:SUBDIR1>SUBDIR2) do subdir1: D1:SUBDIR1: i co tam chcesz
2. Będąc w D: (zamapowany jako D:SUBDIR1>SUBDIR2) do D: D1: i co tam chcesz
Tu o ile pamiętam zawsze musisz podać nr urządzenia. Prosty przykłąd w TB XL (z pamięci piszę, jak coś źle - zapodaj ATR-a, coś sklecę), przykłąd na dir, zakłądam, że wszystko wczytywane z D1:, a D: zamapowane jako D:SUBDIR1>SUBDIR2
DIR ** lub DIR"D:**"- da Ci spis plików w katalogu bieżącym
DIR "D1:SUBDIR1:**" - da Ci spis plików w katalogu SUBDIR1 w napędzie D1 (numer konieczny)
DIR"D1:**" - w katalogu głównym napędu D1: (numer konieczny
DIR"D:SUBDIR3:**" - jakbyś miał kolejne zagnieżdzenie, tu już nie musisz mieć numeru urządzenia, bo D: jest widziane jako D1:SUBDIR1>SUBDIR2
O ile dobrze pamiętam, zadziała - daj znać

Sikor umarł...

5

Odp: MyDOS katalogi

Ja zrozumiałem to tak, że:

1. W MyDOS mamy ustawiony domyślny podkatalog D: który fizycznie jest Dx:subdir1>subdir2
2. odpalamy z niego program
3. z poziomu programu chcielibyśmy się dowiedzieć jak wygląda aktualnie ustawiona ścieżka do naszego D: i uzyskać dostęp np. do podkatalogu wyżej, lub głównego tego dysku.

Jak to zrobić.

@Sikor - czyli odpal swój program z tak określonego w dos podkatalogu i wyświetl pełną ścieżkę.

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-14 18:45:31)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: MyDOS katalogi

Wszystko jasne. Problem z wychodzeniem poziom wyżej polega na tym, że w bieżącym katalogu nie ma informacji gdzie jest katalog nadrzędny (choć w sumie mogłaby być np. jako pierwszy wpis w katalogu).
A jak się można dowiedzieć jaki jest domyślny numer dysku D: ? Albo gdzie ustawiony jest katalog bieżący?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: MyDOS katalogi

Hmm, chyba nie ma takiej możliwości. To pewnie przeglądałeś: https://seriouscomputerist.atariverse.c … Manual.pdf

Sikor umarł...

8

Odp: MyDOS katalogi

Syzygy 7 - "Obsługa podkatalogów".

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

9

Odp: MyDOS katalogi

Czyli da się ;) Dzięki Fox, myślę, że @mono wykorzysta ;)

Sikor umarł...

10

Odp: MyDOS katalogi

@Fox: Dzięki.
@Sikor: Da się i nie da. Trzeba wykrywać że używamy MyDOS-a po czym wykorzystać jakieś nieoficjalne adresy. W następnej wersji MyDOS-a wszystko się zmieni i mój program przestanie działać. Ładne to to nie jest. No trudno.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w wątku za pomoc.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

11

Odp: MyDOS katalogi

W razie czego polecam się, choć moja wiedza jest dość skromna.

Sikor umarł...

12

Odp: MyDOS katalogi

jak chcesz MyDOS FS ale nie koniecznie sam MyDOS to mozesz go zmienic na xBIOS i skorzystac z jego funkcji, te operacje ktore wymieniles mozna tez przyspieszyc, operacje OPEN sprowadzaja sie do znalezienie wskaznika do pliku (i odczytania pierwszego sektora pliku) jesli robisz to z podaniem sciezki to jest bardzo obciazajace. mozna to zrobic pobierajac wartosci ze zmienych xDIR i xFILE

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-03-14 21:18:01)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.