1

Temat: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Witam
Mam do was pytanie co należy sprawdzić przed pierwszym odpaleniem zakupionej Atarynki.
Na co zwrócić uwagę. Najpierw ja otworzyć i zobaczyć co i jak w środku. Niby miała być działająca ale nie chce jej zjarać na starcie. Zasilacz kupiłem od Lotharka tak jak koledzy zalecili.
Pacjentem jest Atari 65xe z żółtaczką jak cholera.
Proszę o wszelkie sugestie.
Jeśli ten temat był gdzieś poruszany poproszę o wskazówki.
Dzięki

Ostatnio edytowany przez jj23 (2021-03-26 14:47:13)

2

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Jeśli była działająca - podłączaj i sprawdź. Ważne, że zasilacz masz ok - bo to jest ewentualna bolączka. W środku nic nie powinno się dziać.

Sikor umarł...

3

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

ok wieczorem odpalam

4

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

możesz sprawdzić śruby czy są na nich plomby, wtedy wiesz że ktoś kiedyś otwierał i potencjalne coś przerabiał

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Wieczór miną i nic o żadnym spektakularnym wybuchu w TV nie krzyczą to chyba zadziałał :)

6

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Było tak jak 30 lat temu , tylko szybciej wgrywały się gry  :D
No i udało mi się zwerbować nowego miłośnika Atari. Moja córka powiedziała cytuje " Tato po co kupowaliście PS4?  Tu są lepsze gry"

Ostatnio edytowany przez jj23 (2021-03-27 17:31:12)

Post's attachments

20210326_161724_Easy-Resize.com.jpg 212.65 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210326_161729_Easy-Resize.com.jpg 224.07 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210327_010411_Easy-Resize.com.jpg 212.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210327_010604_Easy-Resize.com.jpg 240.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210327_010730_Easy-Resize.com.jpg 210.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210327_010919_Easy-Resize.com.jpg 230.7 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

No i git. Gratulacje!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Z tą żółtaczką-wystaw na słońce, po całym dniu słonkowania kolor będzie znośniejszy, a po kilku lekko beżowy. Ale najpierw bym umył sprzęta...

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2021-03-28 05:57:08)

9

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Jeszcze kilka dni się nacieszę grami a później chce rozebrać Atarynkę i zafundować jej spa z faceliftingiem.

10

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Łany "Azjata" :) tak jak pisze qbahusak latem na słońce i wyblaknie :)

11

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Tylko koniecznie z zasłonięciem badge'a, bo wyblaknie "ATARI".

12

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

qbahusak napisał/a:

Z tą żółtaczką-wystaw na słońce, po całym dniu słonkowania kolor będzie znośniejszy, a po kilku lekko beżowy. Ale najpierw bym umył sprzęta...

Lato już lada chwila. Rozebrać na poszczególna części Atarynę , bo i tak do kąpieli trzeba będzie , czy prażyć w całości na słońcu.

A tak przy okazji czy lampy UV nie dały by podobnego efektu?

Ostatnio edytowany przez jj23 (2021-03-28 19:59:56)

13

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Jeden woli solarium ze smarowaniem, inny zwyczajne kąpiele słoneczne na sucho ;) Dały by, ale tak jest może i wolniej ale bezpieczniej ;)
@qbahusak miał zdaje się na myśli jedynie słoneczko bez smarowania...

14

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Zdecydowanie, bez smarowani chyba, że ktoś lubi marmurek ;)

15

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

No i chyba wszystko  w temacie. Teraz tylko czekać na słoneczne dni.
Dzięki za rady i wsparcie.

16

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Witam a tak zasadniczo to kłaniam się w uszanowany sposób :) (zważywszy że to mój pierwszy post na forum :) )

Michał, lat fju fju i właśnie kupiłem biedną stareńką atarynkę, którą mam zamiar doprowadzić do świetności (jak wcześniej C64 i Amigę 600) podepnę sie pod ten temat, bo mam kilka bardzo podobnych pytań i chyba nie ma sensu dublować tematów, bardzo proszę o pomoc:

1. jak obudowa 65XE znosi "pływanie" w zmywarce ? (obudowa wygląda ohydnie) czy może lepszy pomysł to płyn do naczyń i szorowanko w wannie ?
2. co z kondensatorami ? wymieniamy ? oglądałem płytę i nie wyglądają źle
3. czy są dostępne klawisze do druku 3D ? szukam spacji ( wiem pytanie trochę z pupy w czasach allegro /OLXa ale fajnie było by mieć jakiś zmienik do czasu kupna oryginału)
4. co polecicie jako zastępstwo "magnetofonu" w dzisiejszych czasach, zatrzymałem sie na SIO2SD przez gniazdo magnetofonu a  na alledrogo widzę że są jakieś fajne "Cartridge"  SIDE 2/SIDE 3 warto ? czy wymagana jest jakaś rozbudowa kompa np. pamięci ?

Wielkie dzięki za odpowiedz.

17

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Ad. 1
Nie wiem jak w zmywarce, ale szczotka z Ludwikiem daje radę.

Ad. 2
Nigdy się z tym nie spotkałem. Atari to chyba jedyna marka, gdzie kondensatory nie stanowią problemu.

Ad. 4
To co nazwałeś gniazdem magnetofonu jest gniazdem SIO, protoplastą USB. :) O zaletach rozszerzeń niech wypowiedzą się ich użytkownicy.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

18

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Ad.1. Jeśli zabezpieczysz naklejki to będzie OK. Jeśli nie - mogą się szybko zniszczyć. Najlepiej je usunąć co może być trudne ale zabezpieczenie też łatwe nie jest.
Ad.2. Generalnie nie ma potrzeby chociaż kondensatory w torze video mogą (ale nie muszą) wymagać podmianki - zależy od wielu czynników, jak działa - nie ma co ruszać.
Ad.3. Zacznij od sprawdzenia, jakiego typu masz klawiaturę bo są dwa. Ale co do wzorów klawiszy to nie mam pojęcia - na Thingiverse nie widać.
Ad.4. Oj, temat rzeka. Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Chyba najbardziej uniwersalny (aczkolwiek nieidealny) jest AVG Cart. Jeśli masz SIO2SD to Side3 może być świetnym kompanem (do uruchamiania obrazów cartów i pojedynczych plików XEX).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Ad1 Ludwik - płyn do mycia szyb kominkowych
Pryskasz, czekasz, pędzelek i spłukujesz. Żółte nie zejdzie ale Brud schodzi aż miło :)
Trzeba tylko uważać na badge bo amelinium lubi reagować z płynem i na dłonie bo wysusza skórę
Po takim myciu będziesz mógł lizać obudowę bez obaw ;)

Atari: 65 XE/130XE/800xl/ 1040STF+ megafile 20/ Commodore: VC20/ C16/ C+4/ C64/ C128/ A500/ CD32
Timex: 1000/ 2048,  Schneider: 464/ 6128, JS128, zx81/ zx48/ zx +/ zx +2/zx +3
MSX: Toshiba HX-10/ Philips Vg-8020/ Yashica yc-64/ Mitsubishi ML-F80/ Sakhr AX-170 i AX-230/ SONY HB-75F/ Canon V-20

20

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Na tym forum "preferowany" jest SIO2SD, ale ja wolę SDriveMAX, do tego jakiś OS ROM ze wsparciem dla High Speed SIO (QMEG albo fabryczny z patchem Hias'a). Wolę go dlatego, że pozwala na emulację magnetofonu. Mam też kartridż SIC!, ale do niego jest wskazane posiadanie programatora EPROMów/Flashy. No i jakieś rozszerzenie RAMu, najlepiej zgodne z Compy Shop i optymalnie 320 kB.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

21

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Eee ja tam polecam AVG carta, ma wszystko co potrzeba.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-07-29 10:34:54)

22

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

_tzok_ napisał/a:

Mam też kartridż SIC!, ale do niego jest wskazane posiadanie programatora EPROMów/Flashy.

SIC-a programujesz z poziomu Atari.

Sikor umarł...

23

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Sikor napisał/a:

SIC-a programujesz z poziomu Atari.

Jak ktoś się uprze to można i tak, ale to bardzo karkołomne przedsięwzięcie, raczej opcja dla desperatów. Na PC to parę kliknięć, przekładasz Flash do progamatora i w 30 sekund masz gotowe. Jak chcesz programować na Atari to musisz wtedy mieć SIDE, albo przynajmniej emulator stacji dysków, bo tak czy inaczej, musisz jakoś dostarczyć do Atari binarki, które chcesz umieścić na kartridżu. Raz tylko go programowałem na Atari, bo Sparta jest dostarczana w takiej formie, że inaczej się nie da (tzn. da się - przez Altirrę). IMO opcja programowania z poziomu Atari jest mało przydatna i bardzo niewygodna.

SIC! jest tani i chwała jego twórcom za to, że jest, ale dla przeciętnego użytkownika, o wiele lepszą opcją jest AVG-CART albo UnoCart.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-07-29 12:23:56)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

24

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

Ideą Sic-a jest jego programowanie w Atari, mając dowolne SIO2xx robisz to bez najmniejszego bólu i jest to wygodniejsze od przekładania eproma ;) Ale jak kto lubi, i tak z tego wszystkiego najlepszy jest AV Cart, jak już wspomniano.

Sikor umarł...

25

Odp: Pierwsze kroki przed odpaleniem Atari

_tzok_ napisał/a:

Jak ktoś się uprze to można i tak, ale to bardzo karkołomne przedsięwzięcie, raczej opcja dla desperatów.

Ciekawe, mi się wydaje zupełnie normalne przedsięwzięcie, szeroko wspierane przez twórców sprzętu.

_tzok_ napisał/a:

Na PC to parę kliknięć, przekładasz Flash do progamatora i w 30 sekund masz gotowe. Jak chcesz programować na Atari to musisz wtedy mieć SIDE, albo przynajmniej emulator stacji dysków

To do Atari urządzenie peryferyjne "musisz" mieć (które współcześnie jest podstawą raczej), a programator flashy na PC ma każdy? Ciekawe co jest bardziej popularne wśród atarowców: SIO2SD/SIO2PC/SDrive/SIDE/FujiNet czy programator ;-)
Ja uważam programowanie jakichkolwiek cartów, aktualizacje SDX, SIDE, itp. z poziomu Atari za bardzo wygodne, nie widzę w tym nic karkołomnego, za to otwieranie carta, wyjmowanie, przekładanie i ponowne wkładanie flasha już bardziej ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-07-29 13:12:44)