101

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

lopez napisał/a:

Faktycznie nie ma (sorki nie popatrzałem na zdjęcia), w takim wypadku po podłączeniu do Amigi to nie ma prawa działać w 100% poprawnie :) będą się pojawiały różne objawy, typu:
workbench/x-copy nie widzi stacji bez zamontowanego obrazu dyskietki oraz restartu etc. ogólnie da się z tym żyć, ale nie działa jak oryginalna stacja.

Jeżeli ci to nie przeszkadza to wówczas spoko dało by radę zrobić DB25 przylutować do niego przewody i dorobić dwie przejściówki i mieć dwa w jednym.

taki mam i dziala bezproblemowo z amigą  https://allegro.pl/oferta/stacja-gotek- … OTAwZWM%3D

102

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

lopez napisał/a:

_tzok_ te płytki zamówiłeś taki kwadratowe jak na gtihub? czy przerobiłeś na okrągłe, aby pasowały do twojej obudowy?

Przerobiłem na okrągłe, ale oczywiście źle pomierzyłem i zamówiłem za duże, więc będę musiał trochę przerobić obudowę.

ramik napisał/a:

taki mam i dziala bezproblemowo z amigą  https://allegro.pl/oferta/stacja-gotek- … OTAwZWM%3D

Hehe... widzę, że ktoś podchwycił mój sposób "skracania" wtyków DB-25 i to na skalę "przemysłową" ;) Z tym cięciem i lutowaniem jest na prawdę sporo roboty, aż dziw, że komuś się chciało.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-04-07 17:04:57)

Post's attachments

DIN14_PCB.zip 597.88 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-04-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

103

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

_tzok_ napisał/a:

Hehe... widzę, że ktoś podchwycił mój sposób "skracania" wtyków DB-25 i to na skalę "przemysłową" ;) Z tym cięciem i lutowaniem jest na prawdę sporo roboty, aż dziw, że komuś się chciało.

Kable z tak robionymi wtyczkami od lat sprzedaje p. Marian Caban tylko w wersji do Amigi i żeńskie, więc trochę gorsze w obróbce.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

104

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:
lopez napisał/a:

[...]po podłączeniu do Amigi to nie ma prawa działać w 100% poprawnie :) będą się pojawiały różne objawy, typu:
workbench/x-copy nie widzi stacji bez zamontowanego obrazu dyskietki oraz restartu etc. ogólnie da się z tym żyć, ale nie działa jak oryginalna stacja.[...]

taki mam i dziala bezproblemowo z amigą  https://allegro.pl/oferta/stacja-gotek- … OTAwZWM%3D

Też mam dokładnie taki i lopez ma rację. Gdy uruchomię A600 bez podmontowanego obrazu .adf w tym goteku, to x-copy widzi tylko DF0 (oryginalna wewnętrzna stacja), bez DF1 (ten gotek).

lopez napisał/a:

[...]spoko dało by radę zrobić DB25 przylutować do niego przewody i dorobić dwie przejściówki i mieć dwa w jednym.

+wejście zasilania goteka przy używaniu z ST, bo projektanci Amigi pomyśleli i zasilanie zrobili w DB23.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

105

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

_tzok_ napisał/a:

Przerobiłem na okrągłe, ale oczywiście źle pomierzyłem i zamówiłem za duże, więc będę musiał trochę przerobić obudowę.

Dzięki! akurat zamawiałem w JLCPCB pcb do międzymordzia AY+kempstonem do ZX'a i jeszcze udało mi się dołożyć do zamówienia :)

ps. akurat a ppa.pl ktoś wałkuje temat goteka do Amigi:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/42820/go … f1#m717974

No i tak jak pisze uicr0Bee, trzeba by jeszcze przemyśleć sprawę zasilania.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-07 20:43:24)

106

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

No robi się dużo kombinacji, bo i gniazdo zasilania trzeba dodać - dużo rzeźbienia, zamiast po prostu zainstalować Goteka tam gdzie jego miejsce - w środku :)

65xe, 520st, 1040stf

107

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

No tak, to by tłumaczyło dlaczego nikt tego do tej pory nie zrobił. Taniej i prościej kupić drugiego goteka w Azji za 80zł :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-08 06:16:49)

108

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ja jestem wyznawcą oryginałów ;) jak nie trzeba to nie ingeruje, a robieniu dziur w obudowie nie wspomne. Gotek to przy okazji dla wygody i zasobów, ale nic nie zastąpi dzwieku stacji dyskietek. Chyba trzeba bedzie mupic drugiego. Polecacie z HxC ?

109

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Nie wiem, ja używam FlashFloppy https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Downloads i jestem zadowolony.

Zawsze możesz sobie zrobić to:
https://vintageisthenewold.com/openflop … -purchase/

Możesz rozwinąć o co chodzi, że wolisz oryginały, bo chyba nie załapałem.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-08 11:11:57)

110

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Może źle się wyraziłem, chodzi mi o nie ingerowanie w oryginalne rozwiązania, obudowy etc. Nie uznaje wiercenia dziur w obudowach albo wyjmowania stacji i wkładania goteka. Pewnie jak bym miał 2szt. 1040 to w jednej bym tak zrobił ale pozostane przy jednej wiec wole coś z zewnątrz dołożyć i miec w oryginale. DLatego tez TOS do pudełka, a nie przeprogramowania.

BTW kabel od Cabana doszedł w ekspresowym tempie działa super na scart. Pytanie czy i na co mi kabel vga, pisałałem już ze glownie w gry i dema bede się bawił. Czy hi-res jest czesto uzywane i potrzebuje dokupic ten kabelek?

Jeszcze ktos pisał, że do 1040 przydałaby sie stacja do PC, żeby przegrywać programy itp. pewnie jakąś znajde w czeluściach piwnicy. Pytanie czy serio sie przyda i czy nowe plyty PC maja wejscie na FDD? Szczerze już dawno nie zagladałem do środka, dzieci używaja, a ja na laptopie dzialam.

111

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

PCty w większości nadal mają złącze FDD, ale można używać _niektórych_ stacji na USB. Gotek do ST jest stosunkowo bezinwazyjny, bo nic nie trzeba ciąć ani wiercić. Wyjmujesz oryginalną stację i wkładasz Goteka, w każdej chwili możesz wrócić do oryginału, tak samo jak z przekładką ROMów (tych, które są fabrycznie i tak nie da się przeprogramować). Z zewnętrznej stacji nie uruchomisz większości gier... musisz robić przełącznik A/B, a to już wymaga przecięcia przynajmniej jednej zworki na płycie.


Trybu Hi-Res wymaga większość programów użytkowych, gier na Hi-Res praktycznie nie ma.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

112

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

No to slabo z tym przecięciem sciezki, ale do przezycia, az takim ortodoksyjnym wyznawcą oryginalu nie jestem, w amidze o tyle wygodniej ze przelacznik montuje sie na podstawce wkladajac ją pod uklad scalony i  chyba kabel vga nie bedzie mi potrzebny, jak tylko uzytki z ktorych pewnie nie bede korzystal.

113

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Dobrze, że nie jesteś ortodoksem, bo do wymiany TOS też może być potrzebne lutowanie. W zależności od typu układów ustawia się odpowiednio zworki, a te są chyba lutowane.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2021-04-08 15:02:53)

65xe, 520st, 1040stf

114

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Niestety w STe są miejsca na zworki, ale fabrycznie ich nie ma. 2 z 3 padów są połączone na stałe ścieżką. Trzeba ją przeciąć i wlutować 3 goldpiny, na które nakłada się zworkę.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

115

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:

ktos pisał, że do 1040 przydałaby sie stacja do PC, żeby przegrywać programy

Nie tyle do 1040, co generalnie do ST F/FM/E z oryginalną stacją. Formatujesz dyskietkę w ST, wkładasz do stacji w PC (może być stacja USB), nagrywasz soft dla ST ściągnięty z sieci, przekładasz do ST i działa *

* ST (TOS) formatuje dyskietki w FAT, jak w PC (DOS/Windows/Linux). Metoda ta dotyczy jednak tylko programów w postaci plików .prg, .tos, ... Kilka przykładów podałem wcześniej: Sysinfo, Yaart, ST_TEST, również instalatory sterowników HDD, niektóre gry, zwłaszcza shareware, PD. Metoda ta nie dotyczy jednak niestandardowych formatów dyskietki używanych często w komercyjnych grach, lub demach, które na PC przenoszone są do postaci jednego pliku - obrazu całej dyskietki .st .msa np. do używania w emulatorze.

O tym poczytaj tu:: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17138. Nie ma się tu co powtarzać.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-04-08 18:56:07)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

116

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

super, dziekuje faktycznie przydatna sprawa, na usb chyba kupie bo korzystam z latopa czesciej, a synowi zająć komputer to już nie taka łatwa sprawa ;)

117

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Naped FDD najzwyklejszy 1.44 moze byc ??

118

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Tak.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

119

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Ok to jeszcze jeden ból, mam full dyskietek od amigi, tam jest inna gestosc zapisu chyba i moze byc problem ze pc jej nawet nie sfortmatuje, jest jakis sposob?

120

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

PC je sformatuje na 720kB, bo to zapewne zwykłe dyskietki 2DD.

65xe, 520st, 1040stf

121

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Amiga formatuje standardowo 11 sektorów na ścieżkę = 880kB. TOS w ST i DOS w PC po 9 sektorów = 720kB (na dyskietkach DD, nie HD). Jeżeli to są dyskietki DD, to nadają się jednakowo do Amigi, ST, PC, itp.

W PC (np w Windows XP) możesz wymusić: format a: /t:80 /n:9
Ale pisałem że lepiej formatować w ST(E) i dopiero włożyć do PC do zapisu. Jeżeli tylko dyskietki są sprawne fizycznie, to ST powinno sobie poradzić bez zająknięcia z wcześniejszym formatem z amigi.

Natomiast jeżeli niektóre z tych dyskietek nie formatują się teraz w ST, mimo że za każdym razem formatują się ponownie w amidze, to stacja w STE albo jest wyeksploatowana albo głowica wymaga przeczyszczenia i/lub prowadnice głowice wymagają naoliwienia.
Czy stacja w ST(E) działa cicho i dźwięk przesuwania głowicy jest "miękki", czy raczej głośno rzęzi?

P.S.
Teoretycznie nie powinno mieć znaczenia czy formatujesz w ST czy PC, ale z mojego doświadczenia pewniej jest w ST.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

122

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

na razie nie wkladalem dyskietki, moze sprobowac amigową tylko takie mam? TOS włoski, brak myszki , pierwszy raz 1040 w domu nic nie wiem, "goryle we mgle" ;) . Cos tam jest w tym TOS format ale naprawde nie wiem nic o TOS , a tym bardziej po wlosku ;). Stacja chodzi cicho bez dyskietki ale nie wiem czy to jest miarodajne bo to pewnie nie glowica tylko cos innego tam "pyka" ?

123

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Kursorem myszki możesz sterować klawiaturą: Alt + strzałki. Lewy i prawy klawisz myszki to Alt+ klawisze nad strzałkami lewo/prawo - u Ciebie 'Ins' i ta ukośna strzałka.

Włóż dyskietkę, zaznacz ikonę stacji A i w menu (pewnie drugie od lewej) znajdź polecenie formatu. Pokaże się nowe okienko i domyślne wartości powinny być OK, kliknij [OK] i czekaj :) Na koniec powinno napisać ile wolnych bajtów jest po sformatowaniu.

A swoją drogą, to pokaż zdjęcie tego TOSa :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

124

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Dzieki, Dziala !!! Stacja cichutka bardzo ;) . To co teraz ? Bez stacji na pc nic nie zrobie ;( Smiszny ten TOS wloszczyzna ;)

Post's attachments

IMG_20210408_214743.jpg 645.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210408_215120.jpg 380.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

125

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Takie foty stykają czy jeszcze jakies?