Temat: Prośba o schemat interfejsu KMK

Chciałbym wykonać taki interfejs bo niestety nie posiadam stacji dysków ani magnetofonu. Pierwszy raz zobaczyłem coś takiego parę dni temu na Allegro, ale chyba sam zrobie to sobie duuuużo taniej niż 150zł, jeśli będę miał schemat oczywiście:). W sieci jakoś nie mogę znaleźć. 

A przy okazji mam pytanie:
w graphics 8, punkt o współrzędnych 100,100 świeci jasno, o współrzędnych 101,100 bardzo słabo 102,100 znowu jasno. Co może być tego przyczyną bo chyba normalne to nie jest?


Pozdrawiam wszystkich !

2

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

A przy okazji mam pytanie:
w graphics 8, punkt o współrzędnych 100,100 świeci jasno, o współrzędnych 101,100 bardzo słabo 102,100 znowu jasno. Co może być tego przyczyną bo chyba normalne to nie jest?

normalne zwie sie toto 'artefakty telewizyjne' - z dobrym kablem din-monitor wszystko bedzie ok. tu nie jestem pewny ale chyba tylko z atarka, ktora ma composite luminance, chroma i video na wysciu

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Dokładnie, potrzebny jest dobry monitor z wejściem chroma/luma. Przez wiele lat o problem obwiniano już to antica, już to gtia, a przyczyną jest (prawdopodobnie) mieszanie sygnałów chroma/luma w composite video. Zapewne montowane w atarce podzespoły nie są najlepszej jakości. Ewentualny modulator tv dodaje własne badziewia...

Tak więc tylko monitor chroma/luma!

4

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Właśnie używam takiego monitora(Commodore 1864S chyba). Bez względu na to czy podłącze wyjście mono czy composite do monitora objawy są takie same.


P.S.
A co do schematu KMK/JZ IDE to nikt nie ma?
Pozdr. i dzięki za zainteresowanie

5

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Tak więc tylko monitor chroma/luma!

jasne, tylko taki monitor nic ci nie da jesli masz 800XL gdzie chroma nie jest wogole wyprowadzona z GTIA. Cierpie na tym bo mam dobry monitor a obraz c*** (brak chroma w atari) :)

6

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Chroma jest ale w środku, nie na wtyczce. 5 minut roboty i już masz. Schemacik tu:
http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=1509

7

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Chciałbym wykonać taki interfejs bo niestety nie posiadam stacji dysków ani magnetofonu. Pierwszy raz zobaczyłem coś takiego parę dni temu na Allegro, ale chyba sam zrobie to sobie duuuużo taniej niż 150zł, jeśli będę miał schemat oczywiście:). W sieci jakoś nie mogę znaleźć.

A może duuuużo szybciej będzie, jak sobie taki interfejs sam wymyślisz? Dla własnej satysfakcji przede wszystkim.

-------------------------------------
"Wy go tylko przewróćcie, a ja juz sobie poradzę."

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

A może duuuużo szybciej będzie, jak sobie taki interfejs sam wymyślisz? Dla własnej satysfakcji przede wszystkim.

Przyznam, że myślałem o zaprojektowaniu takiego interfejsu, jednak to nie jest takie proste(przynajmniej dla mnie), a do tego to bardzo dużo pracy. Z SIO to może bym sobie jeszcze poradził, ale jak podłączyć równoległy interfejs to nie wiem. Musi on być widziany przez CIO czy coś takiego, więc trzeba chyba napisać własne procedury komunikacji na atari. Tego jak narazie to nie potrafię.   

A co do tego schematu KMK IDE, to jest on jakiś tajny czy coś? Autor nie pozwala na jego publikację?

Pozdrawiam

9

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Chroma jest ale w środku, nie na wtyczce. 5 minut roboty i już masz. Schemacik tu:
http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=1509

o kurna - dzieki trub. To jest jakas przerobka Supervideo upgrade.
Calego mi sie nigdy nie chcialo robic - ale samo chroma odizolowane to sobie zalutuje :) Tenks!

10

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Przyznam, że myślałem o zaprojektowaniu takiego interfejsu, jednak to nie jest takie proste(przynajmniej dla mnie), a do tego to bardzo dużo pracy. Z SIO to może bym sobie jeszcze poradził, ale jak podłączyć równoległy interfejs to nie wiem. Musi on być widziany przez CIO czy coś takiego, więc trzeba chyba napisać własne procedury komunikacji na atari. Tego jak narazie to nie potrafię.   

A co do tego schematu KMK IDE, to jest on jakiś tajny czy coś? Autor nie pozwala na jego publikację?

Zgadłeś. Oprócz zaprojektowania interfejsu trzeba go jeszcze oprogramować. I przy jednym i przy drugim jest bardzo dużo pracy.

Może najlepiej zrobisz jak skierujesz swe prośby bezpośrednio do autorów tego interfejsu, zamiast kombinować. Dla ułatwienia dodam, że nie mam nic wspólnego z tworzeniem tego cacuszka.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

11

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

hydralisk;-

...Co do schematu interface'u to są możliwości zasadniczo chyba dwie: Pasiu, lub zapytaj Drac030; który jest min. autorem softu dla w/w - i być może ma kontakt z autorem interface'u - Jackiem Żukiem;-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

jacek tu jest i juz sie wypowiadal. :>

--
= krap.pl =

13

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

z tym co drugim pixelem jasnym/ciemnym.... to nie wina monitora ludkowie. Winne jest (a jakże !) GTIA, które nierówno taktuje pixele w gr.8 na 7.14 MHz....  A to dlatego, że samo wytwarza owe 7.14 z 3.54MHz i niektóre wersje silikonu robią to ciut nierówno... Dodatkowo z tym objawem wiąże się zwykle skopane gr.9 i 10 - ponieważ za wyświetlanie grafiki hi-res odpowiedzialny jest ten sam wewnętrzny mechanizm, co za tryby 16 - kolorowe 80 punktowe... Pomaga wymiana GTIA na egzemplarz (z mojego doświadczenia) z kodem daty sprzed roku 1990.

i tyle.

pomidor

14

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

To dlaczego po zmianie monitora na "chroma/luma" powyższy efekt mi zniknął prawie całkowicie?

15

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Sp. Mariusz Geisler twierdził, że za śmiecie w trybach GTIA nie jest odpowiedzialny ten układ. Ja mu wierzę. Za jakiś tydzien będziemy mogli się go zapytać.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

16

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Jezus, Halina; Lizard, jak piszesz "Szanowny Pan" to pisz S. P. ! Bo ja przeczytałem "Ś. p." i mi się przy ostatnim zdaniu włos zjeżył na głowie.

17

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Zanim Ci Lizard odpowie, proponowałbym użyć lakieru do włosów i dobrze się (nomen omen) przylizać. ;-)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Jurgi2 dobrześ przeczytał, niestety  :cry:
Może teraz załapiesz ostatnie zdanie Lizarda. Zostało chyba 9 dni...

19

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

O Rany Buzka, moje poczucie humoru nawet po pijaku wysiada. Poddaję się.

20

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Wysiada, bo to nie ma być bardzo śmieszne. Pomysł Lizarda - który popieram - polega na tym, żeby 1 listopada przejść się do Mariusza Geislera i ułożyć mu jedynie właściwy znaczek ze zniczy. Samo przejście się też chyba wystarczy.

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

No tak, ale ja to odebrałem, że niedługo wszyscy odwiedzimy Mariusza trochę dalej? jeśli mnie rozumiesz. Zresztą tego wieczora byłem zdeńko naprany.

A jak już będziecie, to złóżnie Mu uszanowania i ode mnie. No i zapytajcie. Dla mnie ciut daleko, zwłaszcza, że w tym czasie będę odwiedzał moich szanownych Rodziców.

22

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

No ja to odebrałem w ten sposób, że Lizard planuje zbiorowe samobójstwo :D Ale potem, kiedy go przycisnąłem na GG, temat rozwinął, w związku z czym przyszłość wygląda nieco bardziej optymistycznie.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Z tego twierdzi Drac030, to Piotrek Karkuciński pamięta, gdzie należy udać się w najbliższy poniedziałek. Proponuję Umówić się gdzieś w centrum (najłatwiej tam się będzie każdemu dostać) powiedzmy o 16 i udać się zorganizowaną grupą z w/w osobnikiem na czele.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

24

Odp: Prośba o schemat interfejsu KMK

Może to nie całkiem odpowiedni topic, ale że akurat zeszło na temat i żeby nie robić nowego wątku?

Myślę, że fajnie, gdyby każdy atarowiec w to święto zapalił świeczkę dla Kolegów, którzy odeszli? Większość z nas nie będzie przecież mogła ich odwiedzić? Zróbmy choć tyle.