1

Temat: stacja 1050

Witam - dopiero zaopatrzyłem sie w atarii mam problem ze stacja 1050, nie wiem, czy przypadkiem nie jest walnięta i czy powinna się tak zachowywać oto objaw:
- gdy włączę stację i komputra to stacja działa tak: włącza się lampka i chodzi silnik, potem się wyłącza lampka i przestaje chodzić silnik, potem cały proces zaczyna sie od początku, jak sie włoży dyskietkę to włącza się silnik górny, ale stacja tak samo dziwnie pracuje - na przemian zapala się lampka i silnik i gaśnie lampka i silnik.
- próbowałem wczytać grę oryginalną (3 różne), włączając kompa z wcisniętym option to zamiast wgrywać sie gra wchodził self test
moje pytanie:
1 czy to wina stacji?
2 czy to wina kompa? (on wydaje się działać poprawnie)
3 jeżeli to wina stacji to czy ten problem da sie w miare prosty sposób rozwiązać i czy da się wogóle rozwiązać?
Dziękuję za cierpliwość w czytaniu tych wypocin i proszę o odpowiedź mając na uwadze, żejestem laikiem i jest to mój pierwszy atari w życiu :)

2

Odp: stacja 1050

Nie miałem nigdy 1050, ale bazując na doświadczeniu z innymi modelami, wydaje mi się, że stacja jest walnięta. Po włączeniu owszem, powinien ruszyć silnik i zapalić się diodka, ale powinna zgasnąć, silnik też. (Co prawda w SN-360 diodka i silnik gasną dopiero po włożeniu dyskietki.)

Jeśli identycznie zachowuje się przy włożonej dyskietce, to na bank coś jest skopane. Nie wiem, czy mechanika, czy elektronika.

1050 to bardzo leciwe stacje i stawiałbym na mechanikę... po prostu starość pewnie.

3

Odp: stacja 1050

aha i jeszcze jedna sprawa - jak robiłem tak, że wyłączyłem wtyczke zasilacza i podłaczyłem ją podczas, gdy włączona stacja była - to staca zachowywała się tak:
- zapaliła sie lampka, ruszył silnik, potem zgasło (wydawałoby sie, że jest oki)
- gdy wsadziłem dyskietke - zaczął maglować silnik i zapaliła się lampka  - na stałe juz i po wyjeciu stale sie paliła.
- raz jedyny, co uważam za sukces podczas prób udało i się uzyskać boot error, ale tylko i wyłacznie raz - za każdym innym razem selftest wyskakiwał lub po porstu ready i kursor.
- to już wszystkie objawy jakie udało mi sie zaobserwować, a szkoda jeśliby to stacja była bo ładnie pasuje do kompletu z 800XL  i będę musiał sklładać reklamację u klienta i znów zostane bez atari :(

4

Odp: stacja 1050

Moim zdaniem nie jest nic walnięte.
Sprawdz czy stacja jest podłączona prawidłowo do Atari (dociśnij kabelek SIO), następnie sprawdz z tyłu stacji w przełącznikach czy jest ustawiona jako D1: (jezeli nie to tez wyskakuje SELF TEST), ponieważ ATARI nie zbootuje się ze stacji D2:
Moe mówię źle, niech wypowiedzą się fachowcy, ale takie podjąłbym pierwsze kroki, gdybym był na Twoim miejscu.

Pozdrawiam
Marcin

5

Odp: stacja 1050

Spróbuj jeszcze odpalić kompa, gdy stacja jest włączona i jest bez dyskietki (ewentualny system turbo), z włączoną stacją i dyskietką w środku (nie wiem, czy włączasz sprzęt we właściwej kolejności). Co pojawia się na ekranie, gdy nie masz BOOT ERRORA? Jakie są to gry? Nie każda się bootuje z option...

Sikor umarł...

6

Odp: stacja 1050

gry z avalonu, gdzie napisane jest, zże uruchamia się z option - fakt, że moge włączać w niewłaściwej kolejności - sprawdze to, ale chyba próbowałem
co do systemu turbo to dostałem takie pudełeczko białe - z jednej strony wtyczka sIO, z drugiej din i ma przełącznik - turbo-normal.
- według poradnika Zientara, który znalazłem tu na forum stacja ustawiona jest na D1 - ozywiscie nie omieszkalem sprobowac przelaczyc przelacznika i nic. - dwie skrajne pozycje zachowują sie tak samo.
- dodatkowe co mi sie teraz udalo o wczytac cos takiego jak hapy warp
- po tym jak wkladam dyskietke mam boot error
- boot error zalewa ekran - to znaczy, ze co sekunda pojawia sie na nastepnej linijce

7

Odp: stacja 1050

- w tym happy warp jest happy diagnostic, gdy to daje - raz wyskoczylo mi,ze bed, a za kazdym innym razem wyskakiwalo do menu i podswietlalo slowo error

8

Odp: stacja 1050

Jeśli zabootowało ci się menu Happy Warpa, to elektronika raczej jest ok. Wypadałoby na napęd.
Czy ten Happy Warp udaje ci się zabootować zawsze, czy tylko od przypadku do przypadku? Powinno się bootować zawsze, jak otwarta jest klamka od stacji. Tzn najpierw włączasz stację, potem komp z option. Jak wyskakuje self test - nie ma połączenia ze stacją (czyli kabel, zły numer stacji, rypnięta elektronika). Jeśli połączenie ze stacją jest ok, to pojawi się boot error, gdy nie ma włożonej żadnej dyskietki (lub jest niesformatowana, uszkodzona, etc). Jeśli wiesz, że dysk jest ok, to znaczy, że rypnięta jest mechanika. Jeśli stacja ma turbo z jakimś menu (np Toms), to powinno ono się pokazać przy bootowaniu z otwartą klamką.
Mam nadzieję, że udało mi się czytelnie wyjaśnić? W razie wątpliwości pytaj.

9

Odp: stacja 1050

Napisz, skąd jesteś, a na pewno się ktoś znajdzie, kto będzie mógł pomóc. Jaik z Wawy - to mogę spojrzeć, aczkolwiek na naprawach się nie znam :(

Sikor umarł...

10

Odp: stacja 1050

Jestem z Warszawy - moj numer gg to 1115793 - jakmoglbys sie skontaktowac, albo ktokolwiek, kto potrafilby jakos pomoc  to bylbym wdzieczny :)

- pojawia sie happy warp , jezeli szybko wylacze i wlacze stacje, gdyz wtesdy diodka gasnie i nie ma objawy, ze ciagle sie zapala i gasnie.
- ale jak wlacze dyskietke to silnik zaczyna dzialac "na stale" to znaczy, po wyjeciu dyskietki pali sie diodka non sto i silnik dziala.
- przy wlaczonym option - raz tylko wyskoczyl mi boot error, a tak albo ready i znak zachety, albo selftest
-menu sie pojawia - w nim miedzy innymi jest happy diagnostic, ktory mi mowi, ze stacja jest bad lub podswietla napis error - bo wtedy uruchamia silnik "na stale" tak jak to sie dzieje z dyskietka.

11

Odp: stacja 1050

Jak jesteś z W-szawy, to znajdzie się pewnie sporo pomocnych osób. W tym ktoś, kto ma obycie z tym modelem. Na mój rozum mechanika... O ile słyszałem, nie jest zbyt solidna w tych stacjach.

12

Odp: stacja 1050

Przyślij mi majla, dokładnie z której części Warszawy. Ja mieszkam na Ochocie, a chwilowo pracuję na Grochowie. Może się jakoś umówimy?

Sikor umarł...

13

Odp: stacja 1050

luknij jeszcze Tu:  moze cosik pomoze..

"wszystko się kiedyś kończy......."