Temat: stare rozszerzenie pamięci to 520st

cześć,

w moim 520 STm znajduje się rozszerzenie RAM do 1 MB z zegarem  firmy Wegener Elektronik z epoki świetności komputera (1987). Do niedawna bez problemu uruchamiałem z dysku microSD instalki gier ze strony Putnika. Teraz większość tytułów wyświetla "1 MB Minimum", a więc brakuje mi tych 512 kB. Sprawdziłem połączenia i docisnąłem pamięć do podstawki, jednak bez efektu.

W rozszerzeniu siedzi 16 kości km41256-15, od czego byście zaczęli? Da się zdiagnozować które kości padły? Kupno całego kompletu 16 sztuk wychodzi na ebay minimum 48$ plus przesyłka, więc średnio opłacalne ;)

600 xl, 520 st+, mega st 4

2

Odp: stare rozszerzenie pamięci to 520st

Napisz do Artura po rozszerzenie do 4MB, wyjdzie taniej.

3

Odp: stare rozszerzenie pamięci to 520st

Czy kości są w podstawkach? Sprawdzić oczywiście można ale potrzeba albo osobnego testera (można nabyć np. na eBayu aczkolwiek wiem, że to trochę mało sensowne dla jednego przypadku) albo urządzenia wykorzystującego takie same pamięci. Jeśli sam nie masz to może jest ktoś w twoim sąsiedztwie, kto takie coś ma?

Najtańszym źródłem takich kości są... rozszerzenia pamięci do Amigi 500. Szukasz rozszerzenia "pod klapkę" na 16-tu kościach (trzeba tylko się upewnić, że są w takim samym formacie) i już. Ja tak zrobiłem jak potrzebowałem kości do rozszerzania małego Atari. Przy okazji, A500 z takim rozszerzeniem może też posłużyć jako tester.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: stare rozszerzenie pamięci to 520st

@ lopez dzięki za pomysł, dobrze wiedzieć, że jest jakaś alternatywa dla Marpeta z ebay, który do tanich nie należy.

@ perinoid tak, są w podstawkach, dzięki za sugestie. W ostateczności myślałem, żeby kupić jakąś sprawdzoną kość  i podmieniać kolejno, zakładając optymistycznie, że nie padła więcej niż 1 sztuka w tym samym czasie ;)

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2021-08-30 09:02:44)

600 xl, 520 st+, mega st 4

5

Odp: stare rozszerzenie pamięci to 520st

Jeśli pamięć główna w twoim ST też jest w podstawkach to możesz podmieniać po kolei kostki i weryfikować.

PS. Skąd jesteś? Może ktoś w okolicy ma kości albo inną opcję weryfikacji?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: stare rozszerzenie pamięci to 520st

Heh... Pierwszy link z googla: https://www.sklep.monster.pl/41256-d-ra … 8223,15365 - 15 to czas dostępu, myślę, że tu można pokombinować.

Sikor umarł...