576

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

uicr0Bee napisał/a:

Oczami wyobraźni widzę jak seban w swoim warsztacie na wielkiej korkowej tablicy z mapą Polski, Czechosłowacji, NRD i okolic, przypina pinezkami coraz to nowe zdjęcia, schematy, wydruki kodu i łączy je nićmi, jak w scenach z kryminałów gdzie detektyw rozwikłuje zagadkę :-D Coraz więcej nici schodzi się w kierunku Czechosłowacji do turbo J.Richtera, ale nie wszystkie ogniwa są jeszcze połączone... :D

hahahah! popłakałem się ze śmiechu... i do tego tytuł:

"Seban's Den: Pirate Scene Investigation", w wolnym tłumaczeniu: "Nora Sebana:  dochodzenie w sprawie pirackich poczynań giełdowych rzezimieszków"

ew. prościej... "PSI: Seban's Den", a potem już będzie prosto można robić kolejne sezony "HSI: All Roads lead to the Czech Republic", "HSI: Jiri Richter - the lost link", "HSI: Chaos Computer Club: This is where it all began! - The story of Turbo 6000".

Ale sam nie dam rady... będzie potrzebna wasza pomoc ;D

*) HSI ---> Hacker Scene Investigation

577

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban a jeszcze zapytam się z takiej czystej ciekawości.. czy da się jakoś łatwo z pliku *.hex albo pliku *.cas zrobić plik XEX?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

578

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

A widzisz, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Bo to wszystko zależy co zawiera plik cas/hex. Jeżeli w pliku CAS jest zapisany jeden plik binarny poprzedzony loaderem (np. sławnym "!") to taka operacja jest jak najbardziej możliwa. Jeżeli plik CAS zawiera plik w formacie "BOOT", to też nie widzę tutaj problemu.

Problem będzie w przypadku plików CAS które zawierają w sobie parę niezależnie nagranych plików które poprzedza jakiś nietypowy loader, wtedy należy zmienić podejście i postępujemy tak jakbyśmy robili wersję "file" jakiejś gry czy programu. Plik CAS traktujemy jako "oryginalny" nośnik i po prostu analizujemy loader i to co on właściwie wczytuje (np. poszczególne bloki programu w jakieś konkretne miejsca pamięci) i wtedy wiedząc gdzie jakie rekordy są ładowane przez loader możemy pokusić się o wykonanie wersji XEX.

Tak samo trzeba by postąpić np. z tym loaderem UM który udostępniłeś, należałoby zobaczyć gdzie tak naprawdę procedura ładująca umieszcza wczytany blok w turbo i na tej podstawie przygotować plik .XEX, z tym że ten loader akurat to chyba jest dostępny w wersji .XEX, na pewno miałem go gdzieś na swoich dyskietkach, tylko w czasach zamierzchłych gdy mi to ktoś nagrał, to ja nie miałem zupełnie pojęcia do czego to służy i nie wiedziałem co to jest Turbo UM ;-) Byłem wtedy posiadaczem KSO 2000 i Turbo 2000F. O ile loader chciał coś czytać z magnetofonu przełączonego w tryb Turbo2000F to nie miałem dostępu do żadnych kaset zapisanych w tym systemie (w sumie to mi się coś roi że chyba o tym już gdzieś pisałem).

579

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - bardziej chodziło mi o opcje tworzenia z casów w systemie turbo (UM) lub plików HEX wersji XEX.
Oczywiście program kopiujący z UM na Dysk mam. Dane, które dobrze się wczytują z taśmy mogę szybko i przyjemnie przerzucić bez zabawy w zgrywanie taśmy do pliku wav.

Problem pojawia się natomiast w sytuacji, gdy za chińskiego boga na żywym sprzęcie już tego się wczytać nie da.
Dlatego mocno śledzę ten wątek oraz stosowne informacje w atariki, aż ten standard turbo zostanie tam opisany i rozłożony na czynniki pierwsze...

Na forum jest parę osób, która mocno wyspecjalizowała się w odzyskiwaniu danych z różnych taśm - fajnie jakby powstał jakiś tutorial obrazujący jak sobie poradzić z odzyskaniem softu gdy np. po analizie pliku wav (jeden lub więcej rekordów posiada błędną sumę kontrolną).

Mimo, że turbo UM w moim regionie kraju było najpopularniejsze, to niestety ilość oprogramowania do niego jest mizerna.
Program kopiujący z dysku do UM oraz z UM na dysk ma bufor chyba 56-58KB. Nie ma żadnego kopiera obsługującego więcej ramu czyli na żywym sprzęcie nie każdy program da się nagrać.. dlatego jak namierzysz jakikolwiek soft do niego wrzucaj śmiało na forum!!!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-21 16:05:35)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

580

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Taki soft jest jak najbardziej do zrobienia, ale nasz szanowny kolega baktraaa napisał taki soft który świetnie sobie radzi z różnymi systemami Turbo, mowa o Turbo Decoder. To jest naprawdę kawał porządnego softu. Myślę że trzeba poprosić albo poczekać aż autor doda obsługę Turbo UM!

581

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Walcząc z różnymi systemami turbo przywykłem już do tego że zawsze znajdzie się coś czego jeszcze nie widziałam, ostatnio wywnętrzałem się o "Wrocławskim Turbo 2000" i tym że był to właściwie klon Czeskiego Turbo 2000. Ale ludzie z woj. dolnośląskiego mieli o wiele więcej pomysłów i projektów związanych z przyspieszaniem transmisji wykorzystującej interface pomysłu Jiri Richtera, płyta interface pozostawała ta sama, oprogramowanie ewoluowało i było sprzedawane lub klonowane czy też powielane ze zmianami lub bez, przez co powstało kilka standardów wykorzystujących ten sam hardware, przykładem takiego formatu może być rozwiązanie nazwane "Rapider 7500", przykład ładowania pliku w tym systemie można obejrzeć na krótkim filmiku który przygotowałem z użyciem emulatora zmodyfikowanego przez FUJI-ego:

Nagranie składa się z dwóch bloków standardzie oraz bloków zapisanych w turbo. Czy prędkość transmisji wynosi jak sugeruje nazwa systemu 7500 bitów/sek? Chyba raczej nie... impulsy użyte do kodowania poszczególnych stanów (sync, 0, 1) chyba są bliższe temu co oferuje Turbo2000, ale mogę się mylić bo dokładnie nie sprawdzałem i przyznaję tutaj że liczę na pomoc eksperta w tej sprawie jakim jest autor Turgen System czyli baktraaa. Przyznam że liczę na to że baktraaa zechce dodać również ten system do turgen-a.

A jak się zapisuje nagrania w tym systemie? Pierwszy program kopiujący który potrafi nagrać na taśmę większość plików file z dyskietki udostępnił chyba tEDDYbOAR, a potem KAZ z AtariOnline w wymianie e-mailowej zapytał o ten system, na AOL był również wątek o PALMASOFT, które to prawdopodobnie dystrybuowało nagrania w tym systemie, program kopiujący wyglądał tak:

http://seban.pigwa.net/atari/Rapider7500/rapider_banfisoft_1989.png  http://seban.pigwa.net/atari/Rapider7500/rapider_palmasoft_1990.png

^^^ po lewej stronie wersja kopiera sygnowana przez BANFISOFT, datowana na 1989 rok, natomiast po prawej stronie ten sam kopier sygnowany już przez PALMAsoft i datowany na 1990 rok.

Archiwum z oboma programami można ściągnąć stąd: Rapider 7500

Jak widać program do dość duży bufor który wynosi ~58kB. Program nie potrzebuje do pracy DOS-a, ma własne procedury odczytu danych z dyskietki w formacie Atari DOS, pracuje w gęstościach SD,ED,DD.

Dla zainteresowanym prześledzeniem struktury zapisu załączam archiwum zawierające pliki WAV, HEX i CAS zawierające intro Gnome Design które widać na filmie wyżej, oczywiście zapisane w formacie wygenerowanym przez powyższy program kopiujący:

Rapider 7500: Gnome Design Hobby Tronic 1990 Intro

Kto był pierwotnie autorem tego rozwiązania? Tutaj nie mam praktycznie żadnej wiedzy, jednak mogę spekulować po tym co udało mi się wygrzebać w sieci. Być może, ale podkreślam że to tylko przypuszczenie i to podparte myśleniem roszczeniowym, że pierwotnym autorem tego rozwiązania mógł być Krzysztof Polak, autor takich programów jak Speeder1400 jak też wcześniejszych "Ultima Ratio" lub "Enigma Copy".

Skąd ten wniosek? Sugerowałem się winietą programu kopiującego "Normal --->Turbo Rapider", który został podpisany inicjałami K.P.

http://seban.pigwa.net/atari/Rapider7500/TurboRapider_KP.png

Bardzo chętnie przeczytałbym czy ktokolwiek z was szanowni forumowicze miał styczność z tym systemem i jakie były jego doświadczenia. Również bardzo chętnie dowiedziałbym się kim był Pan Krzysztof Polak który w tamtym czasie stworzył trochę programów kopiujących różnego rodzaju.

Wrócę jeszcze może na chwilę do formatu Turbo Rapider, spróbujmy przybliżyć strukturę nagrania w tym systemie, możemy się posłużyć formatem .hex w którym będziemy mogli przekonać się naocznie jak wygląda takie nagranie: (oczywiście nie całe obciąłem dane po paruset bajtach bloku PWM, całość dostępne w archiwum do którego link podawałem wyżej):

A8CAS-HEX
FUJI gnome design hobby tronic '90 intro
baud 00595
data 19502 55 55 fc 00 01 6b 03 00 07 a2 00 a9 09 85 55 a9 05 85 54 8a 48 bd 9c 03 f0 12 10 08 e6 54 29 7f 85 55 d0 03 20 b0 f2 68 aa e8 d0 e7 a9 52 20 3f fe 4c 00 04 89 54 55 52 42 4f 2d 52 41 50 49 44 45 52 20 42 41 4e 46 49 53 4f 46 54 89 57 72 6f 63 6c 61 77 20 75 6c 2e 4d 69 6b 6f 6c 61 6a 61 20 38 30 8f 74 65 6c 2e 33 35 36 36 35 81 20 8b 20 20 20 47 4e 4f 4d 45 20 44 45 53 49 47 4e 20 20 20 00 82 ; standard record; length=132, checksum=82 OK
data 00267 55 55 fc a0 00 98 20 09 04 4c 00 07 48 8d 0e d4 8d 00 d4 78 a9 f7 8d 03 d3 85 06 a2 4a 20 5c 04 b0 f9 e0 62 90 f5 e6 06 d0 f1 a2 a2 20 62 04 b0 ea e0 b3 b0 f5 20 62 04 90 01 60 a2 bc a9 01 91 0c 20 62 04 90 01 60 e0 c8 33 0c a2 bc 90 f2 68 51 0c 48 a2 bf c8 d0 e5 68 f0 02 02 60 18 60 20 62 04 90 01 60 a9 20 20 0e c9 e8 f0 f7 ad 0f d2 29 10 c5 00 f0 f4 85 00 4a 8d 1a d0 05 00 8d 01 d2 60 00 d4 ; standard record; length=132, checksum=d4 OK
fsk  00001 ; length=0; duration=0 ms
pwms msb_first falling_edge_first 0044100
pwml 00001 20 19 20 20 19 20 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 20 19 20 20 19 20 19 20 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 20 19 20 19 20 20 19 20 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 19 20 20 20 19 20 20 

No i co my tu widzimy? po pierwsze widać dwa rekordy w standardowym zapisie, a potem bloki danych w turbo.
Dwu-rekordowy loader w standardzie wykorzystuje pewien trik, o którym już wcześniej pisał Pecuś, gdy opublikował swój 1-rekordowy loader AST (post opisujący rozwiązanie zagadki znajduje się: tutaj).

W tym loaderze zastosowano ten sam trik. Pierwszy rekord ładuje się od adresu $36b, po czym następuje jego uruchomienie (load_address+6, czyli tzw. BOOT-INIT). Co znajduje się w tym rekordzie dalej? Właściwie procedura wypisująca nagłówek i nazwę ładowanego programu oraz procedura powodująca odczyt następnego rekordu.

A co w następnym standardowym rekordzie? Minimalistyczna procedura odczytu bloku w turbo (256 bajtów), która to po uruchomieniu ładuje dalszą część loadera jest ładowana począwszy od adresu $700 i uruchamiana. Loader plików w formacie Atari-DOS (binary DOS file) korzysta z procedury odczytu która została załadowana jako drugi standardowy rekord pod adres $400.

Procedura odczytu używa "nielegalnych" instrukcji 6502 (np. RLA ($0C),Y), a także bezpośrednich skoków do ROM komputera, także loader może nie zadziałać w przypadków innej wersji ROM-u Atari.

Nie analizowałem jeszcze dokładnie kodu loadera, ale po strukturze pliku .hex widać że występują 3 długości impulsów, tzn. sync/pilot, 0, 1. Wychodzi także na to że po segmentach INIT następuje sygnał pilota/synchronizacji, nie przyglądałem się dokładnie więc nie wiem czy kolejny segment pliku powoduje również wygenerowanie sygnału pilota/sync.

Format wydaje się mieć podobną konstrukcje do tej którą zastosował *AJEK w Speedy 2700, ale wydaje się że Rapider powstał wcześniej?

Na koniec należą się podziękowania dla  tEDDYbOAR-a za to że udostępnił dyskietkę z softem do Turbo2000/3000 na której znalazł się TurboRapider 7500. Ogromne podziękowania również należą się dla VOY-a który dzielnie te wszystkie programy zbiera, odzyskuje i kataloguje, dzięki jego pracy można podziwiać całkiem spore archiwum zawierające masę oprogramowania dla TurboRapider-a 7500, oraz Speeder 1400 (a to temat na zupełnie inny wątek, notabene był już poruszany na tym form ale będziemy do niego jeszcze wracać). Podziękowania należą się również KAZ-owi który swoimi pytaniami sprowokował mnie do szybszego zajęcia się tym tematem.

Gdzie szukać tej masy softu pokatalogowanej i udostępnionej przez VOY-a, no oczywiście na pigwie:

Turbo Rapider 7500 & Other Stuff

Nie ukrywam że bardzo liczę na to że baktraaa zainteresuje się tym tematem i będzie miał czas i chęci aby dodać nowy format do Turgen (no chyba że się okaże że to jest jakiś znany format czeskiego turbo ;] wtedy wymięknę). Dla Ciebie baktraaa również ogromne podziękowania za ogrom pracy który wkładasz w pracę nad tym całym softem dzięki któremu możemy cieszyć się ponownie zapomnianą już technologią.

Wielkie podziękowania dla Ciebie baktraaa zarówno za Turgen jak i za Turbo Decoder!

No i ogromne podziękowania dla FUJI-ego, dzięki któremu ta cała zabawa z rapiderem nie była by możliwa, to dzięki jego zmodyfikowanemu emulatorowi, w którym mnogość obsługiwanych systemów turbo jest ogromna! i możliwości zapisywania plików CAS/HEX/WAV bezpośrednio z tego emulatora była możliwa szybka analiza rapidera. Bez pomocy Twoich narzędzi to wszystko nie byłoby możliwe do zrealizowania w tak krótkim czasie.

ps1) jeżeli ktoś ma wiedzę i będzie mógł zaprzeczyć lub potwierdzić moim domysłom dotyczącym autorstwa Rapider 7500, bardzo proszę o informację. Napisałbym wtedy artykuł na Atariki dotyczący tego systemu.

ps2) jeżeli ktoś coś więcej wie o Krzysztofie Polaku też bym prosił o podzielenie się wiedzą, spostrzeżeniami, etc. Przyda się do opracowania nowych wpisów na Atariki.

ps3) w archiwum VOY-a na pigwie jest jeszcze Rapider 4500, ale nie wiem czy format zapisu różni się jakoś i czy prędkość jest inna, jutro to sprawdzę dokładnej, tzn. przyjrzę się strukturze nagrania i loaderowi.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-21 23:17:00)

582

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Pierwszy program kopiujący który potrafi nagrać na taśmę większość plików file z dyskietki udostępnił chyba tEDDYbOAR,

Aaa, czyli ten złodziej, co zbierał pieniądze na carta do 7800 i potem nie raczył oddać ani centa...
Przepraszam za wtrącenie w zacny temat, ale złodziejstwo należy tępić.

Sikor umarł...

583

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sikor, no to ja nie byłem zupełnie świadom że tego typu akcja miała miejsce ;/

Jeżeli chodzi o wątki związane z Rapider-7500 tutaj na forum to chodziło mi np. o ten: Oddam w dobre ręce XC12 z TURBO RAPIDER 7500 (na tutejszym forum).

Nie wiem do kogo trafił ten magnetofon, ale zdjęcie jego płytki zostało udostępnione na forum AtariOnline, w tym wątku.. W jednym z postów jest również dodany załącznik z dyskietką z softem w którym spotkałem się z pierwszą wersją Rapider 7500 (post nr 6, załącznik z plikiem "1b.atr").

http://seban.pigwa.net/atari/Rapider7500/XC12_Rapider7500(tEDDYbOAR).jpg

Na obok płytki główniej magnetofonu widać typowy klon czeskiego turbo od Jiri Richtera, oraz kilka kondensatorów dołożonych bezpośrednio na płytę magnetofonu. Oczywiście sprawdzę to na jakimś realnym sprzęcie i nie omieszkam dać znać.

Jeżeli chodzi o pozostałe oprogramowanie dla tego Turbo z tej serii udostępnione przez VOY-a, to wygląda na to że wszystkie Tmax4500, Rapider5000 cy SpeedTape to wszystko formaty zgodne z jak się wydaje późniejszym Rapiederm7500. Większość wcześniejszych odmian softu podpisana jest podpisana przez Krzysztofa Polaka. Czy K.Polak licencjonował te dla innych podmiotów? Czy tez były to bezczelne przeróbki, tego nie wiem. Na ten temat nie posiadam żadnej wiedzy, ale znając realia tamtych czasów, zapewne cześć tego software została zapewne przerobiona bez zgody autora oryginalnego rozwiązania.

Dodatkowo wszystko wskazuje na to że owe magiczne "7500" mające sugerować prędkość transmisji nie ma raczej nic wspólnego z rzeczywistością, obawiam się że był to jedynie "chłyt" marketingowy ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-22 08:36:39)

584

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dorzucam loader ATT1 oraz ATT2 w formie plików XEX,HEX oraz CAS.

Wav gry spyvsspy3 w formacie ATT2
http://marcinprusisz.pl/!kosz/spyvspy3_att2.zip

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-23 18:28:15)

Post's attachments

loader att1.zip 2.59 kb, liczba pobrań: 15 (od 2021-09-23) 

loader att2.zip 2.54 kb, liczba pobrań: 16 (od 2021-09-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

585

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@piguła: super! Wielkie dzięki! Następne materiały do analizy! Przyznaję że jeszcze nie trafiłem na taśmy zapisane w ATT. Wiesziałem że taki system istnieje, bo niektóre carty od Unerring Masters miały wbudowane loadery ATT.

Ja tymczasem przejrzałem cały soft z serii Rapider/SpeedTape/Tmax zgromadzony przez VOY-a na pigwie. Wśród tych plików jest jeden program kopiujący, mianowicie SpeedTape 1.2D sygnowany przez Krzysztofa Polaka:

http://seban.pigwa.net/atari/Rapider7500/speedtape_1.2d.png

Zrobiłem eksperyment i zgrałem to samo "Gnome Design Intro" przy użyciu tego systemu. Co się okazało? Program jest datowany na 1988 rok i mimo że długości impulsów kodujących (sync,0,1) wyglądają na bardzo podobne to prędkość transmisji jest o niższa. Na razie nie analizowałem tego dokładnie, ani nie przyglądałem się loaderowi, nie wiem zatem co powoduje że późniejsze wersje tego softu (Tmax4500 czy Rapider75000) uzyskują większe prędkości transmisji. Po głowie chodzą mi różne rzeczy ale muszę się temu przyjrzeć dokładniej.

Dla zainteresowany przykładowy filmik z ładowania pliku zapisanego w tym systemie:

Ładowanie loadera wygląda nieco inaczej niż w przypadku Rapider7500. W tym wypadku mamy dwa rekordy w standardzie zapisane jednak z prędkością 800 bodów, potem jeden długi rekord o długości 545 bajtów. A następnie lecą dane zapisane już w Turbo.

Oczywiście dla ciekawych struktury zapisu dodaję archiwum zawierające pliki CAS/HEX/WAV: SpeedTape_1.2d - Gnome Design Intro

Jeżeli chodzi o Krzysztofa Polaka, to wydaje się to być dość ciekawa osoba, bo stworzyła całą masę softu tego typu, ponieważ nikt tutaj nic nie pisał o nim, pozwoliłem sobie stworzyć wątek na AtariOnline i tam zapytać o niego również, chciałbym dodać opis tych systemów serii SpeedTape/TMax/Rapider do Atariki, ale mam na razie za mało informację. Liczę że ktoś coś o Panu Krzysztofie będzie sobie w stanie przypomnieć. A może ktoś wie jak rozwinąć skrót MoNaMik?

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-23 18:56:03)

586

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban w ATT i ATT2 mam 2 kasety... będę je zrzucał w wolnej chwili to będzie więcej materiału do analizy.
Niestety nie mam pojęcia jaki wariant ATT jest obsługiwany przez a8cas-util (niby jest przełącznik -t att) ale potem uzyskany w ten sposób cas u mnie się nie ładuje. Z tego pliku wav spyvsspy na adapterze i magnetofonie gra mi się wczytuje...
spróbuje jeszcze zrobić eksperyment z mniejszymi tytułami zarówno w att1 jak i att2.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-23 19:02:39)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

587

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Sprawdziłem pliki który załączyłeś, u mnie wszystko jest OK.

Konwersji dokonałem w standardowy sposób:

./a8cas-util.pl-1.06$ ./a8cas-util.pl conv -t att spyvspy3_att2.wav spyvspy3_att2.cas

Starting ecasound... started.
SUMMARY: Data blocks: 12 (N/A E - analyze the log file please).
38 CAS blocks spitted into file spyvspy3_att2.cas.

Do wczytywania użyłem loadera ATT2, w emulatorze w konfiguracji wybrane Turbo ATT:
http://seban.pigwa.net/atari/Atari%20Turbo%20Tape/att_emu_config.png

Nie wiem czy to ma znaczenie ale w Sound Settings mam wybrane 48KHz:
http://seban.pigwa.net/atari/Atari%20Turbo%20Tape/att_emu_config_snd.png

CAS do pobrania tutaj: Spy vs Spy III (ATT2) [cas]

588

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Tak - ja zrobiłem jeszcze jedną próbę z plikiem w ATT1. Miałem skopaną konfigurację Atari800 (zapomniałem, że przy zabawie z Turbo trzeba sio patch wyłączyć).
W załączniku 2 pliki CAS i 2 pliki HEX.
Gra Nexuss pod loader ATT1 (wersja solo i dla wygody loader + gra).

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-23 21:54:01)

Post's attachments

loader_att1_nexuss.cas 20.66 kb, liczba pobrań: 12 (od 2021-09-23) 

loader_att1_nexuss.hex 62.2 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-23) 

nexuss_att1.cas 19.68 kb, liczba pobrań: 12 (od 2021-09-23) 

nexuss_att1.hex 59.1 kb, liczba pobrań: 7 (od 2021-09-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

589

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

I jeszcze jedno przy ATT zauważyłem (tutaj już mnie uprzedziłeś w swoim poście), że bawiąc się a8cas-util lepiej pomijać opcję --highpass... bez niej Nexuss pięknie przekonwertował mi się do hex i cas.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-23 21:56:11)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

590

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Czyli rozumiem że Spy vs Spy III u Ciebie też zadziałało? [plik cas]. Natomiast z loaderem ATT1 nie działa i emu wysypuje się napotykając instrukcję CIM/KILL. Zapewne występuje konflikt adresów loadera z wczytywanym programem.

Nexuss u mnie wczytuje się bezproblemowo również (z cas-ów które wygenerowałeś)

A co do highpass to użyłem z przyzwyczajenia, ponieważ często obrabiam nagrania kiepskiej jakości, w dodatku mają "przesunięty środek" (jest obecna składowa stała), użycie filtra high-pass pozwala się pozbyć tej składowej. Ale Twoje dumpy (pliki wav) są bardzo dobrej jakości. Dlatego usuwanie składowej stalej nie jest potrzebne, a high pass może wprowadzić dodatkowe oscylacje na krawędziach sygnału, więc masz rację, jak nie trzeba to lepiej tej opcji unikać.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-23 22:10:08)

591

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

U mnie ten plik Loader_att1_nexuss.cas (z loaderem ATT1 w normalu przed grą) pod A800 v4.2.0 na Linuxie się wczytuje. SPY VS SPY3 też.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-23 22:11:07)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

592

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

źle się wyraziłem chyba... chodziło mi o Spy vs Spy III, że nie działa z ATT1 które dołączyłeś do posta ze Spy vs Spy III.

Nexuss z ATT1 działa bez żadnych problemów.

593

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W przypadku turbo ATT są dwa loadery ATT1 oraz ATT2 ja na kasecie mam wyraźnie zaznaczone, która gra jakiego loadera wymaga. Dlatego jak będę wrzucał kolejne pliki CAS to zawsze w nazwie będzie podane ATT1 lub ATT2.

W załączniku jeszcze jeden tytuł do uruchomienia w wariancie ATT2.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-25 15:13:04)

Post's attachments

kaseta_att.jpg 227.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

tetris_att1.cas 19.22 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

tetris_att1.hex 57.88 kb, liczba pobrań: 7 (od 2021-09-25) 

whistlers_brother_att2.cas 54.14 kb, liczba pobrań: 12 (od 2021-09-23) 

whistlers_brother_att2.hex 162.88 kb, liczba pobrań: 12 (od 2021-09-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

594

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban, ile więcej złota zamierzasz wydobyć? Mam tylko jedno pytanie. Ten Turbo Speeder 7500. Czy może kojarzyć się z pewną „rodziną” turbo (np. wrocławske turbo, dolnośląskie turbo), czy też występuje samotnie jako zupełnie nowy gatunek?

595

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

No właśnie sam nie wiem jak to sklasyfikować, jest taki katalog na serwerze "pigwa" do którego VOY wrzucił wszystkie programy które w jakiś sposób generują pliki w formacie nazwijmy to "rapider", katalog znajduje się tutaj: Turbo Rapider 7500

Przejrzałem to wszystko dość pobieżnie, ale wydaje mi się że prawie wszystkie programy z tego katalogu (prawie, bo speeder1400 to oddzielny temat) należą do tej samej rodziny/generacji turbo. Według tego co zdążyłem zaobserwować to:

  • Speed Tape

  • TMax / Turbo Max

  • Turbo Rapider 2800/4500/7500

To kolejne wcielenia SpeedTape, który powstał z tych wszystkich programów najwcześniej (1988) a jego autorem był niejaki Krzysztof Polak. Próbuję się o nim cokolwiek dowiedzieć, ale ani tutaj ani na forum AtariOnline nikt nie udzielił jeszcze żadnej informacji. Ja to nazwisko kojarzę z programami kopiującymi dla standardowego magnetofonu, takimi jak Ulitima Ratio czy Enigma. Nie wiedziałem że ten człowiek tworzył również oprogramowanie obsługujące systemy Turbo.

Faktem jest że SpeedTape/TurboMax oraz Rapider były silnie związane z Wrocławiem i okolicami. Wszystkie te programy z katalogu są sygnowane przez jakieś firmy z Wrocławia (MoNaMik, AB-Soft, BANFI Soft, PALMA Soft), nie wiem czy autorem wszystkich tych rozwiązań był K.Polak czy też inne wersje oprogramowania bazującego na SpeedTape były jego ewolucją wykonaną przez samego K.Polaka czy też modyfikacje były wykonane przez innych ludzi na podstawie pracy wykonanej przez K.Polaka.

Normalnie wszystkie te turbo z serii Rapider wrzuciłbym do innej kategorii, ale w katalogu jest też "Plaza Copier 1.0", który potrafi obsłużyć systemy Turbo 2000/3000 (Wrocławskie) ale także Rapider 7500, wnioskuję z tego zatem że te systemy koegzystowały na terenie Wrocławia, który jakby nie patrzeć znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego.

Rozumiem skąd Twoje pytanie, bo zapewne zastanawiasz się gdzie Turgen umieścić ten rodzaj Turbo. W sumie to nie wiem jeszcze na ile te systemy SpeedTape/TurboMax czy Rapider i jego kolejne odmiany są ze sobą zgodne. Bo niby impulsy wyglądają podobnie (być może nie patrzyłem dokładnie), ale np. rapider-7500 faktycznie generuje krótsze (czasowo) pliki niż SpeedTape. Nie miałem niestety czasu aby dokładnie zbadać różnice. Prawdę mówiąc liczyłem na Twoje doświadczenie i wiedzę w tym temacie. Mogę zaoferować swoją pomoc i wygenerować pliki z każdego z tych "kopierów" udostępnionych przez VOY-a, aby sprawdzić czy różnice w formacie danych Turbo są znaczące i czy można je by obsłużyć wszystkie jednym pluginem. Chociażby może dlatego dla tej grupy systemów Turbo warto dodać oddzielną kategorię, np. nazwaną "Lower Silesian Rapider Series"? Nie chcę nic narzucać bo nie do końca mam wiedzę dotyczącą pochodzenia systemu, dlatego pytałem o pomoc forumowiczów z tego forum jak i AtariOnline, jednak obawiam się że mało kto będzie cokolwiek pamiętał (do dziś brak odzewu). Faktem natomiast jest że Rapider sprzętowo to był klon Czeskiego Turbo 2000 (Jiri Richter). To widać na zdjęciu które zamieszczałem kilka postów wyżej.

Jeszcze jedna sprawa, chodzi o program Speeder-1400 z tego katalogu, to jest zupełnie inny przypadek. Tan system nie wymaga żadnej przeróbki w magnetofonie i opiera się na standardowej modulacji FSK. Jednak loader jest bardzo ciekawy, wygląda na to że ten system ma programowy dekoder FSK, a przynajmniej loader do Speeder-1400 opracowany przez Radosława Popławskiego, o którym była mowa w tym wątku: Turbo Speeder 1400, Miałem się zabrać za analizę tego loadera dawano, dawno temu, ale liczba "nielegalnych instrukcji" i ogólny "zamęt" w kodzie mnie do tego bardzo szybko zniechęcił ;)

Teraz po latach kiedy temat znowu wypłynął i VOY udostępnił te wszystkie programy okazało się że pierwotną wersję Speeder1400 opracował również Krzysztof Polak, niestety nie patrzyłem w kod jego loadera więc nie wiem czy też jest tak "zamiąchany" jak ten z wersji Speedera opracowanej przez Radosława Popławskiego.

Pamiętam że ktoś kiedyś na tym lub na forum AtariOnline wspomniał że być może dałoby się napisać programowy dekoder FSK i nawet chyba ktoś chciał próbować to robić, jednak wszystko wskazuje na to że taki loader stworzył już w 1989 roku K.Polak. Czy to był jego autorski pomysł, tego nie wiem zbyt mało informacji i wiedzy mam w tym temacie. Ale patrząc na wcześniejszą twórczość tego człowieka można domniemywać że był do tego zdolny. Jego kreatywność i pomysłowość w tamtym okresie była całkiem spora.

Oczywiście były jakieś wspominki o nim w wywiadach lub postach na forum, chyba również Tomasz Rolewski coś wspominał w wywiadzie z nim przeprowadzanym o łamaniu zabezpieczeń generowanych przez programy K.Polaka, ale to są jedynie strzępki informacji, być może można by zapytać T.Rolewskiego o to kim właściwie był K.Polak, niestety nie mam z nim kontaktu, być może KAZ z AtariOnline ma z nim kontakt i mógłby dopytać.

A jeżeli chodzi o "wydobywanie złota"... no mam nadzieję że nie tylko ja, ale wszystkim uda się go wydobyć jak najwięcej! :D Fajnie że są takie miejsca jak to, gdzie można się nim dzielić i że są tacy ludzie którzy podzielają taką było nie było, dziwną "pasję" do grzebania się odmętach historii i dzięki chociażby Turgen można doświadczyć tego wszystkiego na nowo :) Taśmy wieczne nie będą, a tego typu oprogramowanie pozwoli zachować wiedzę na temat tych wszystkich systemów turbo z przeszłości.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-24 12:36:47)

596

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Tak, zobaczę, czy mogę dodać obsługę Turbo Rapider. Nie jestem pewien, czy będzie to nowy plugin, czy wprowadzę plugin o nazwie "Różne rzadkie systemy turbo z Polski" i zrobię z niej typ konwersji :-)

W międzyczasie wszyscy możecie cieszyć się GENCAS. Jest to potężny zamiennik XEX2CAS, który jest dostarczany ze świeżo wydanym TURGENEM 8.8.6.

597

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

YES!!! Dzięki WIELKIE! :D

598

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Sprawdziłem jeszcze Speeder 1400 sygnowany przez Krzysztofa Polaka, wygląda na to że loader do tego systemu to jedno wielkie siedlisko "nielegalnych" instrukcji 6502C. Dziś to się disassembluje o wiele łatwiej niż kiedyś. Jednak i tak jest "zamiąch" ;-) Zastanawiam się nad przepisaniem tego loadera to strawnej postaci jednak na chwilę obecną mam inne rzeczy w kolejce.

Proces ładowania wygląda tak jak na załączonym poniżej filmie, ale uprzedzam to są prawie 4 minuty przeokropnych dźwięków, mogą wszystkie zęby wypaść :P Ten dźwięk jest generowany "sztucznie" przez loader, nie wiem w jakim celu...  bo gdyby pozostawiono normalny dźwięk ładowania FSK byłoby to o wiele przyjaźniejsze dla ucha, a ten brum brzmi dla mnie po prostu koszmarnie... uprzedzam oglądacie na własne życzenie ;-)

Co ciekawe zastosowanie tego systemu eliminuje błąd który zawarty jest standardowych procedurach transmisji Atari-OS, związany z obliczaniem prędkości transmisji i wyliczaniem dzielników dla BRG (Baud Rate Generator).

W przypadku Speeder 1400 dane są transmitowane w bardzo długich blokach. Kopier nagrywając program na taśmę generuje przerwy w odpowiednich momentach (np. po segmentach INIT).

Co ciekawe procedura ładująca nie bazuje na procedurach odbioru bajtu z wejścia szeregowego którą wspomaga POKEY, a sama monitoruje stan linii SERIAL_IN i dokonuje jej próbkowania samodzielnie i składa poszczególne odebrane bity sama w ciąg docelowych bajtów.

Dla zainteresowanych załączam pliki CAS/HEX zawierające powyższe nagranie w systemie Speeder 1400: Speeder 1400 - Equation of Time by Our 5oft

Pliki CAS/HEX bez problemu udaje się załadować pod zmodyfikowanym przez FUJI-ego emulatorem Atari800. Altirra zupełnie sobie z nimi nie radzi.

599

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

baktraaa napisał/a:

W międzyczasie wszyscy możecie cieszyć się GENCAS. Jest to potężny zamiennik XEX2CAS, który jest dostarczany ze świeżo wydanym TURGENEM 8.8.6.


Extra.
To co zauważyłem w przypadku turbo UM. Turgen generuje podaną nazwę gry/programu wewnątrz ramki ASCII, o ile dla loadera UM to nie problem, bo tam wszystko wyświetla się poprawnie, o tyle dla programów kopiujących UM-UM jest to nieczytelne. Może warto dodać opcję wyboru z ramką i bez ramki ?!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-25 07:25:35)

Post's attachments

newcopy1.jpg 64.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

newcopy2.jpg 67.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

600

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No to dorzucam trochę nowych cas'ów a ATT1. Jeszcze jedna uwaga.. standard ATT musiał lekko ewoluować. Dlatego, że pozycja Bruce Lee wczytuje się pięknie za pomocą loadera ATT1, który został tutaj przeze mnie udostępniony. Natomiast jeżeli ktoś użyje loadera ATT1 dostępnego na carcie UM Turbo System v.4.1 (Seban już go tutaj udostępniał także jako plik XEX (UMS.XEX), to tytuł mu się nie wczyta (pokaże się w połowie wczytywania plansza tytułowa z muzyką, ale kolejna część wczytywania zakończy się fiaskiem). Podobną sytuację mam z grą Rebound, której jeszcze tutaj nie wrzuciłem.
Zrobiłem też eksperyment użyłem kopiera ATT-ATT z carta UM Turbo System v.4.1, po nagraniu gra nie startuje - mimo, że do kopiera wczytuje się do końca.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-25 11:42:59)

Post's attachments

brucelee_att.hex 122.45 kb, liczba pobrań: 9 (od 2021-09-25) 

brucelee_att1.cas 40.77 kb, liczba pobrań: 9 (od 2021-09-25) 

dizzy_dice_att1.cas 34.29 kb, liczba pobrań: 9 (od 2021-09-25) 

dizzy_dice_att1.hex 102.95 kb, liczba pobrań: 10 (od 2021-09-25) 

jump_att1.cas 16.31 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

jump_att1.hex 49.09 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

mad_marble_maze_att1.cas 20.49 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

mad_marble_maze_att1.hex 61.55 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

starriders2_att1.cas 20.41 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

starriders2_att1.hex 61.31 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-09-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim