1

Temat: Atari 5200

Hejka,

Ostatnio udało mi się dorwać Atari 5200 w stanie nieznanym z dwoma oryginalnymi kontrolerami, z uciętą wtyczką antenową i bez zasilacza. Wtyczkę założyłem (zwykłą RF) i kupiłem odpowiedni zasilacz. Konsola działa, ale.... Konsolka jest w systemie NTSC (to akurat mi nie przeszkadza, bo mam monitor Samsung z obsługą tego systemu i kolorki są w miarę ok z ustawieniem na auto). Niestety dźwięk jest przesunięty w stosunku do obrazu i kontrolery bardzo słabo działają tzn. kierunki działają ale przyciski słabo ( w jednej można od czasu do czasu uruchomić start,a w drugiej działają tylko kierunki, przyciski nie reagują). Czy znajdzie się wśród was magik, który zajął by się tą konsolą tzn. chodzi mi o z synchronizowanie dźwięku do obrazu lub przeróbka audio-video (ale to chyba bardziej skomplikowane) oraz przeglądem kontrolerów. Odnośnie kontrolerów, nie wiem czy w oryginale gałka przy zmianie kierunku powinna wrócić do położenia centralnego, w moich padach zostaje w położeniu po zmianie kierunku np. przesuwam w prawo to zostaje w prawo. Nie wiem czy tak powinno być? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Greg

2

Odp: Atari 5200

1. AV jak w atarce, budowa tożsama. Możesz sobie nawet Zosię od Simiusa założyć czy na upartego VBXE (o ile pamiętam - jest jakiś rdzeń do tego)
2. Przesunięcie dźwięku - poszukaj w ustawieniach telewizora, tam zmienisz (w szajsungu jest taka opcja jak wejdziesz w menu szukania sygnau, nie pamiętam, jak się nazywa). Pomaga
3. Z kontrolerami tak jest. Mam mieć przejściówki na pady, ale osoba zajmująca się tym (znana z tego forum) ma teraz inne priorytety, więc poczekamy na to.

Sikor umarł...

3

Odp: Atari 5200

No ale jest mi potrzebny magik, który to wykona. Dźwięku nie do stroje, bo jest przesunięty w stosunku do obrazu tak, że gdy jest słyszalny to obraz jest już zakłócony, że widać tylko szary śnieg, gdy przesunę na obraz to słychać tylko warkot. Są elementy naprawcze do kontrolerów nowe folię, klawiaturki, przyciski, ale wszystko to jest w USA. Potrzebuję kogoś kto by uratował z tego co jest...

4

Odp: Atari 5200

Życzę powodzenia, jak sprowadzisz folie z USA (Best Electronics), najlepiej z nowym PCB - może się udać. Z dźwiękiem: strojenie ręczne=>system i tu patrz. Też tak miałem, ale z 2600 (i musiałem właśnie tą opcję przestawić). Druga sprawa: zmieniałeś kanał w konsoli? (masz kanał 2 i kanał 3 - zdziwiłbyś się, jaka może być różnica w odbiorze sygnału...).
Tu masz instrukcję, może się przyda: http://www.videogameconsolelibrary.com/ … Manual.pdf

Sikor umarł...

5

Odp: Atari 5200

Zapomniałem o tym przełączniku. Spróbuję przełączyć u ustawić na nowo obraz, mam nadzieję, że będzie również dźwięk....

Ostatnio edytowany przez Greg (2021-09-20 22:58:08)

6

Odp: Atari 5200

Konsola pochodzi z USA, więc odstęp nośnej fonii od nośnej wizji wynosi 4,5MHz (system telewizji "M"), a Twój telewizor ma 5,5MHz (B/G). Telewizory w Europie z fonią 4,5 to rzadkość. Nie wiem jak wygląda modulator w 5200, ale prawdopodobnie wystarczy pokręcić filtrem od fonii. Do zmiany częstotliwości fonii o 1 MHz to raczej wystarczy i obędzie się bez większych przeróbek.

Dżoje oryginalnie są analogowe, więc tak mają.

O ile wiem, konsole 5200 były tylko dostępne w USA i wyłącznie w standardzie NTSC-M.

7

Odp: Atari 5200

@Bluki:  akurat w 2600 NTSC tak miałem, zmiana kanału w konsoli i właśnie strojenie ręczne (tam jest możliwość zmiany typu fonii) dała nieoczekiwany efekt, że postanowiłem nie robić tam moda AV (obraz praktycznie krystalicznie czysty, zero,zakłóceń, dźwięk bez zakłóceń). Dużo gorzej mam w 7800 PAL.
Btw: @Greg, próbowałeś zmiany kanału? Coś to dało w Twoim przypadku?

Sikor umarł...

8

Odp: Atari 5200

Jeszcze nie sprawdzałem, jutro podłączę i dam znać...

9

Odp: Atari 5200

Strojenie na innym kanale nic nie dało, dźwięk jest przesunięty w stosunku do obrazu.

Ostatnio edytowany przez Greg (2021-09-25 15:19:35)

10

Odp: Atari 5200

A próbowałeś przełączyć fonię na ręcznym strojeniu (jest opcja w szajsungu).

Sikor umarł...

11

Odp: Atari 5200

Próbowałem, nie mam M, mam B/G, I, L. Trzeba zrobić ręczne synchro na cewce, ale ja tego nie zrobię. Trzeba mieć do tego specjalny kluczyk, żeby nie uszkodzić.

12

Odp: Atari 5200

Hejka,

Dźwięk dostrojony dzięki słynnemu serwisantowi Atari jer-owi. Została mi wymiana foli w padach bo niestety działa to fatalnie. Poniżej przesyłam wskazówkę jak to zrobić:

"Dźwięk można przestroić, ale to dość skomplikowane. Po wyjęciu płyty gł. z obudowy i po zdjęciu blach trzeba wymienić dwa kondensatory (C13 i C14) 820 pF na 680 pF (w pobliżu czerwonej cewki), i dostroić  pokręcając rdzeniem cewki. Nie radzę tego robić bez specjalnego klucza do tego rdzenia, bo łatwo pęka.

Kondensatory powinny być dobrej jakości, np. foliowe."

To są dokładne słowa jer-a.