Temat: 800XL przesunięty obraz i problem z synchronizacją

Hej, naprawiam 800XL CA024808 które było martwe, problem był typowy czyli uszkodzona kość RAM marki MT. Oprócz tego niesprawne kilka klawiszy ale z tym również się uporałem. Wszystkie duże układy i RAM są w nowych podstawkach i dodatkowo przetestowane w innym komputerze. Komputer właściwie już miałem oddać znajomemu jako sprawny, ale po kilku minutach pracy czyli głównie odpalania softu diag. i dem - obraz zaczął tracić synchronizacje. Komputer wyłączyłem i sprawdziłem wszystkie połączenia, R38, ale to nie pomogło. Teraz po włączeniu obraz jest przesunięty lub w zależności od tego co powinno być na ekranie, czarno biały albo całkowicie gubi synchronizacje. Sprawdziłem płytę pod kątem przerwanych ścieżek, zimnych lutów itp. bez zmian. Uprzedzając pytania o stan gniazda Video, efekt taki sam po wlutowaniu przewodu bezpośrednio do płyty. Elektrolityczne pomierzone, w normie, bez zwarć. Niestety mam obawy, że bez oscyloskopu mogę się poddać, ale jeśli po samym opisie i fotce przychodzi komuś coś konkretnego na myśl to zamieniam się w słuch ;-) Dalej zamierzam sprawdzić CD4050 i wszystkie tranzystory, ale co jeśli to nie ten trop ? Komputer nie posiada żadnych modyfikacji dla uzyskania S-Video itp.

https://i.postimg.cc/0KsBmcrG/IMG-20211124-174024.jpg
READY:
https://i.postimg.cc/zHFPkKRs/IMG-20211124-174259.jpg

2

Odp: 800XL przesunięty obraz i problem z synchronizacją

1. Sprawdź kwarc od PAL
2. Wymień PR-kę na nową
Nic innego na szybko mi nie przychodzi do głowy, ale skoro gubi kolor to często przyczyną jest właśnie PR-ka i/lub kwarc.

Sikor umarł...

3

Odp: 800XL przesunięty obraz i problem z synchronizacją

Dzięki za odp., udało się już naprawić. Nie podejrzewałem potencjometru ani kwarca bo wyglądało to tak, że jeżeli TV złapał jakiegokolwiek synca to wyświetlany obraz był "stabilny", żadnego mrugania, przekłamań kolorów itp. Spotykałem się z pordzewiałymi potencjometrami i innymi bardziej mechanicznymi usterkami ale ta nie wyglądała na taką. Założyłem więc, że komputer tworzy obraz prawidłowo, ale coś nie trybi dalej w sekcji łączenia synca z kolorem. Pierwsza myśl z CD4050 była dobrym tropem, wlutowałem dzisiaj podstawkę i włożyłem inny układ. Oryginalny scalak zdechł na pinie 15 który jest wyjściem sygnału CSYNC z GTIA, dla pewności wymienię też diodę CR4, może jej też odechciewa się współpracy po latach ;-)

https://i.postimg.cc/wyhjrySp/4050.jpg
https://i.postimg.cc/n9phfVJQ/4050fail.png