1

Temat: Jak zbadać RTC?

Jakąś chwilę temu Falcon przestał mi trzymać namiary czasowe, a, że obecny DS12887 (piszę z głowy, ale chyba w wersji +) zakupiłem jakieś 11 czy 12 lat temu, więc stwierdziłem, że już zakończył żywota i niedawno kupiłem nowy moduł lokalnie (u Piekarza).
Zapobiegawczo zamontowałem w Falconie podstawkę te naście lat temu, więc wymiana nastąpiła szybko. Niestety nowy moduł zachowuje się tak samo, czyli po odłączeniu dostaw prądu, wraca do swojego startowego ustawienia.
Czy jest jakaś w miarę nieskompliowana procedura do sprawdzenia czy takowe układy wykazują oznaki życia?

2

Odp: Jak zbadać RTC?

@Jury, po wymianie samego Dallasa, nalezy zresetować ustawienia, tak pisze na stronie Saulot-a. Jak dobrze pamietam to nalezy zrobić.

Po wymianie modułu trzeba zresetować pamięć używając standardowego oprogramowania do zarządzania konfiguracją NVRAM (jest to bardzo ważne) lub za pomocą kombinacji klawiszy Lewy Alt+Control+Prawy Shift+Undo podczas bootowania.
Posiadacze CT60/63 mogą to zrobić naciskając kombinację klawiszy Control+Alt+Undo podczas rozruchu komputera, tuż przed testem SDRAM.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Jak zbadać RTC?

Jaki jest date code na tym chipie? To, że jest nieużywany nie oznacza, że jest nowy.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Jak zbadać RTC?

Nie wiem który to date code (a szybki strzał zapytania do sieci nic nie wniósł) więc wrzucam jakieś odydwa ciągi cyfrowo-znakowe znajdujące się na obudowie:

1822G
425566

@Kroll. Kurde, może to i o to chodzi. Kompletnie nie pamiętam abym coś takiego robił te naście lat temu, ale pewnie po prostu zapomniałem. Będę próbował, na pewno to w niczym nie zaszkodzi :)

5

Odp: Jak zbadać RTC?

22 tydzień 2018. Całkiem nowy. Jak nie był odpalany - to nówka sztuka (gdzieś wyczytałem, że do pierwszego użycia bateria w środku jest odłączona i nie gubi ładunku).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Jak zbadać RTC?

Dzięki. To w takim razie powinno działać, więc pewnie chodzi o tą procedurę resetu ustawień o której wspomniał Kroll.

7

Odp: Jak zbadać RTC?

Na pewno. Miałem cyrki po założeniu zamiennika z bateryjką - dokładnie ten sam powód, trzeba było zresetować.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.