Temat: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Cześć,
Na wstępie dziękuję za dodanie do forum i witam wszystkich użytkowników.

Mam problem z moją ATARI, po 36 latach postanowiłem odpalić mój prezent komunijny. Pamiętam, że ten problem pojawił się już wtedy. Nie było prób naprawy. Chce to zrobić teraz.

Po odpaleniu pojawia się self test i lewy ROM jest na czerwono, reszta ładnie zielona.
Odłączałem klawiaturę, to samo.
Przeszukałem forum, ale nie znalazłem podobnego problemu. Załączam zdjęcia płyty.

Pokierujcie mnie proszę co mogę zrobić, aby móc na nowo pograć na mojej maszynie.
Dzięki.

Post's attachments

20220125_194716_resized.jpg 1.28 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220130_113947_resized_1.jpg 1.21 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Trzeba wymienić kość ROM. Napisz skąd jesteś, na pewno w okolicy ktoś oblatany się znajdzie. Chyba, że sam dasz radę wylutować kość.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Poznań i okolice.
Która to kostka dokładnie? No i gdzie mogę kupić nową?

4

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Od góry płyty liczysz w dół trzy duże układy scalone, poniżej jest 28-mio pinowy. To OS. Można zaprogramować pamięć EPROM w razie braku oryginału. Oczywiście wpierw należy wylutować wadliwy uważając by nie uszkodzić ścieżek. W miejsce wlutuj podstawkę, to na przyszłość gdyby trzeba było dokonać napraw lub rozbudować całość.

5

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Zenon/Dial napisał/a:

[...]Można zaprogramować pamięć EPROM[...]

Zenon/Dial napisał/a:

[...]W miejsce wlutuj podstawkę[...]

Dobra okazja do wmontowania systemu QMEG, lub innego rozszerzenia wpinanego w miejsce OS ROM.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 20:47:28)

7

Odp: Atari 65XE - self test i ROM na czerwono

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Widzę duże pole manewru. Na pewni skorzystam z jakiegoś rozwiązania.
Dużo do poczytania. Żagłębiam się w lekturze.