Temat: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

Cześć,

Mam parę pytań odnośnie tego komputera. Jest to wersja z procesorem 8088, 640kb RAM, 2x FDD 5.25" 360kb

1) Jaką najwyższą wersję MS DOS da się na tym uruchomić? (Czy istnieją jakieś Freeware'owe klony? Zwracam uwagę na pojemność dyskietki 5.25" lub 720 kb - patrz pkt. 8)
2) Jaka najwyższa wersję Windows na tym zadziała (biorąc pod uwagę, że zaopatrzę się w jakiś dysk twardy: patrz pkt. 3)
3) Czy jest dostępne jakieś współczesne rozwiązanie, które pozwoli podpiąć jakiś popularny dysk? Komputer ma tylko porty ISA 8bit
4) Oryginalna klawiatura na złącze DIN ma przełącznik pomiędzy 8088 <-> 80286. W tej chwili oczywiście jest ustawione na "8088". Chciałbym podpiąć jakaś współczesną klawiaturę, ze złączem PS2, za pomocą przejściówki DIN<->PS2. Niestety nie działa. Podejrzewam, że komputer 8088 ma inny standard i stąd przełącznik pod oryginalną klawiaturą. Jest jakiś sposób by podpiąć klawiaturę PS2?
5) Jaki klon Norton Commander'a się na tym uruchomi? (I tu znów zwracam uwagę na pojemność dyskietki 360kb, lub 720kb - pkt. 8)
6) Jakieś rozwiązanie aby podpiąć monitor VGA do gniazda EGA (9-pin), jakie jest w tym komputerze?
7) Tutaj wolę spytać zanim spróbuję: popularny monitor Commodore 1084S ma podobne wejście - 9pin. Czy ten monitor zadziała z tym Atari?
8) Jest dostępny jakiś projekt do wydruku 3D pozwalający na montaż napędu dyskietek 3.5" (Przedni panel do zatoki 5.25" i jakiś "stelaż" aby w tej zatoce napęd 3.5" zamontować) ?

Pozdrawiam

2

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

Ad.1. Zgaduję, że 3-ka pójdzie.
Ad.3. Ma Allegro są adaptery pozwalające podpiąć do XT-ka karty CF. Potrzebujesz wolne złącze ISA.
Ad.5. NC się uruchomi - w odpowiednio starej wersji.
Ad.7. 1084S ma wejście analogowe RGB a EGA ma sygnał cyfrowy RGBI.
Ad.8. Możesz kupić sanki dopasowujące napęd 3.5" do zatoki 5.25". Kosztuje to jakieś niewielkie pieniądze. Pozostaje kwestia maskownicy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

perinoid napisał/a:

Ad.1. Zgaduję, że 3-ka pójdzie.

Tak, wersja 3.21 była dołączona do komputera. Pytanie, jaka wyższa na tym odpali?

perinoid napisał/a:

Ad.3. Ma Allegro są adaptery pozwalające podpiąć do XT-ka karty CF. Potrzebujesz wolne złącze ISA.

Dzięki, są do kupienia na Allegro adaptery na CF.

perinoid napisał/a:

Ad.5. NC się uruchomi - w odpowiednio starej wersji.

Podejrzewam, że jakaś stara wersja tak :) Ale moje pytanie jest, jaka konkretnie wersja, lub ewentualnie jaki klon?

perinoid napisał/a:

Ad.8. Możesz kupić sanki dopasowujące napęd 3.5" do zatoki 5.25". Kosztuje to jakieś niewielkie pieniądze. Pozostaje kwestia maskownicy.

W starym PC-cie maiłem takowe, więc być może z tym nie będzie problemu. Pozostaje pytanie o panel frontowy.

4

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

Ewentualnie to druknij jak masz na czym: https://www.thingiverse.com/thing:1279411

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

https://allegrolokalnie.pl/oferta/xtcf- … ow-xt128mb

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

1. Jest FreeDOS (licencja GNU). Wymaga XT z 640KB ram.

2. Windows 3.0 w trybie rzeczywistym. 3.1 wymaga 286 ztcp.

3. XTIDE

5. Zobacz Volkov Commander i DOS Navigator. Nie wiem czy pójdą bo używałem ich na 386.

6. Wymień kartę na 8bit VGA. Albo przestaw kartę w tryb CGA i monitor RGBI.

7

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

4. Jeśli po przestawieniu klawiatury na "286" (czyli standard AT) klawiatura Ci nie działa, to znaczy, że BIOS nie obsługuje takich klawiatur, więc podłączenie klawiatury ze złączem PS/2 nie będzie takie proste, jak zastosowanie przejściówki.
6. Tak, potrzebujesz konwertera - np. popularny GBS8220 potrafi.
7. Jeśli Twój 1084 ma przełącznik Analog/TTL to po przestawieniu karty w PC na tryb CGA będziesz mógł podłączyć komputer do tego monitora. Kwestia przejściówki. EGA nie będzie działać.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

1. MS-DOS 6.2 dziala na Atari PC3
4. Potrzebujesz konwerter klawiatury AT->XT, sa na allegro, jakos ponizej stowki. I do tego konwertera nastepnie mozesz podlaczyc PS/2 konwerter i to powinno ruszyc.

W zalaczniku drivery, ktore przyszly z moja PC3, i fotka na potwierdzenie, ze NC tez dziala. ;)

Ostatnio edytowany przez krap (2022-02-23 10:32:48)

Post's attachments

ataridrv.rar 13.81 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-02-23) 

pc3.JPG 447.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--
= krap.pl =

9

Odp: Atari PC 8088 - parę pytań, system operacyjny, dysk twardy

Hrw napisał/a:

1. Jest FreeDOS (licencja GNU). Wymaga XT z 640KB ram.

Wersja dyskietkowa składa się z 11x720kb, więc na razie zostanę przy oryginale (przynajmniej dopóki nie zaopatrzę się w jakiś dysk twardy)

Hrw napisał/a:

5. Zobacz Volkov Commander i DOS Navigator. Nie wiem czy pójdą bo używałem ich na 386.

Wybrałem Volkov - mieści się na dyskietce 360KB i działa pod DOSem 3.21