1

Temat: XCA12 Hard Turbo

Witam!

Zakupilem swojego czasu na OLXie magnetofon z Hard Turbo (z kasetami i kartem). Z racji przebywania na emigracji, dopiero dzisiaj bylo mi dane dobrac sie do niego w celu przeczyszczenia. Jak sie okazalo pomimo zalozonej plomby gwarancyjnej, mial sciagnieta sprezyne dociskajaca od klapki. Pytanie czy to bylo celowe posuniecie zwiazane ze skosem glowicy, czy raczej jakims cudem odpadla? Spotkal sie juz ktos z czyms takim? Niby p*.*, ale odwracanie magnetofonu w celu wyjecia kasety potrafi byc irytujace ;)

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez dimass (2022-05-30 21:44:05)

2

Odp: XCA12 Hard Turbo

Ale sprężynę to się zakłada bez rozbierania magnetofonu. Klapkę też się wyjmuje od góry, bez rozkręcania. Sprężyna pewnie pękła, albo ktoś ją wykorzystał do remontu innego magnetofonu. Ew. sprężyna została wyjęta bo plastiki utrzymujące klapkę zostały już wytarte i otwarcie klapki z założoną sprężyną kończyło się "wypadnięciem" klapki.

Klapkę można otworzyć bez odwracania magnetofonu., wystarczy lekko ją podważyć (np. śrubokrętem) i podnieść do góry. Sądzę że spora część użytkowników magnetofonów, który intensywnie używało tego rodzaju pamięci masowej, używało jej bez tejże klapki.

Ja np. wyjąłem ją celowo, ponieważ różne kasety były nagrane z różnymi skosami głowicy i często aby wczytać coś poprawnie należało ustawić głowicę do danej kasety. Wygodniej było to robić gdy klapka była wyjęta.

Jeżeli masz carta pod ręką z oprogramowaniem do Hard Turbo, to czy mógłbyś go pokazać? tzn. jakie oprogramowanie się na nim znajduje? Pytam bo jeżeli chodzi o Hard Turbo to nie widziałem jeszcze carta do tego systemu, udało się jedynie zgrać i zarchiwizować kasetę  z loaderami i programami narzędziowymi do tego systemu.

3

Odp: XCA12 Hard Turbo

Mega dzieki Seban za odpowiedz! :) Bedac szczerym, to jakos balem sie odwazyc sciagnac klapke bez rozkrecania ;) - dzieki za uswiadomienie mnie :)
Na carcie znajduje sie tylko Loader A i B. Troche dziwnie startuje (po wlaczeniu kompa czekam kilka sekund zanim sie pojawi menu), reset z kolei skutkuje powrotem do basica. Jak narazie proby zaladowania pierwszych pozycji z pierwszej kasety byly bez powodzenia (glowice przeczyscilem izopropylem i wymienilem paski), bardziej stawiam na problem z polem magn - totalny brak jakichkolwiek ekranow w decku, do tego slychac sprzerzenia jak ruszam kablem. Problem tez moze byc po niekad z moja 600tka ktora kiedys kupilem (po kupnie poprosilem sprzedawce o upgrade do 64kb). Chodzi o to ze nie zawsze dziala OPTION+START (od razu wyskakuje READY i brak tego “dzwieku”. Teraz np na 5 prob wszystkie byly ok, ale jak kilka tygodni temu sprawdzalem to mialem problem z tym. Zauwazylem ze gdy byl cart w slocie (w tym przypadku avg) zawsze udalo mi sie uzyskac ten tryb (dzwiek?) potrzebny do wgrania kasety, bez carta - roznie.
Tak czy inaczej zalaczam foty o ktore Chciales.

4

Odp: XCA12 Hard Turbo

Mega dzieki Seban za odpowiedz! :) Bedac szczerym, to jakos balem sie odwazyc sciagnac klapke bez rozkrecania ;) - dzieki za uswiadomienie mnie :)
Na carcie znajduje sie tylko Loader A i B. Troche dziwnie startuje (po wlaczeniu kompa czekam kilka sekund zanim sie pojawi menu), reset z kolei skutkuje powrotem do basica. Jak narazie proby zaladowania pierwszych pozycji z pierwszej kasety byly bez powodzenia (glowice przeczyscilem izopropylem i wymienilem paski), bardziej stawiam na problem z polem magn - totalny brak jakichkolwiek ekranow w decku, do tego slychac sprzerzenia jak ruszam kablem. Problem tez moze byc po niekad z moja 600tka ktora kiedys kupilem (po kupnie poprosilem sprzedawce o upgrade do 64kb). Chodzi o to ze nie zawsze dziala OPTION+START (od razu wyskakuje READY i brak tego “dzwieku”. Teraz np na 5 prob wszystkie byly ok, ale jak kilka tygodni temu sprawdzalem to mialem problem z tym. Zauwazylem ze gdy byl cart w slocie (w tym przypadku avg) zawsze udalo mi sie uzyskac ten tryb (dzwiek?) potrzebny do wgrania kasety, bez carta - roznie.
Tak czy inaczej zalaczam foty o ktore Chciales.

5

Odp: XCA12 Hard Turbo

Najmocniej przepraszam, ale nie mam dostepu do kompa i pisze z tel (udreka)

Ostatnio edytowany przez dimass (2022-06-01 20:52:35)

Post's attachments

IMG_0204.jpg 89.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0205.jpg 120.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0207.jpg 54.03 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: XCA12 Hard Turbo

W mojej graciarni kolekcji katalogowanej przez Sabana był tylko jeden magnetofon z Hard Turbo, ale żadnego carta, tylko kasety z narzędziami.

Wysyłanie nieznanych dotąd cartów z systemami turbo do sebana, do skatalogowania, powinno być obowiązkowe. Proponuję nawet dopisanie takiego punktu do regulaminu forum ;-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: XCA12 Hard Turbo

Hej!

dimass napisał/a:

Na carcie znajduje sie tylko Loader A i B. Troche dziwnie startuje (po wlaczeniu kompa czekam kilka sekund zanim sie pojawi menu), reset z kolei skutkuje powrotem do basica

A widzisz, myślałem że do systemu jest cart zawierający całe oprogramowanie narzędziowe, które dostarczali na kasecie.

Jeżeli chodzi o długi start cartridge, to obawiam się ze tak może być, w tamtym czasie tego typu carty dodawano do systemów Turbo 2000F/KSO. W środku carta nie był tylko EPROM i prosty układ R/C umożliwiający wyłącznie cartridge  po pewnym czasie od włączenia komputera. Na stronie JER-a w sekcji o KSO Turbo 2000 jest schemat takiego carta:
https://www.jsobola.atari8.info/dereatari/images/ksoint.gif

Jeżeli tę obudowę carta da się bezinwazyjnie rozkręcić to gdybyś zrobił zdjęcia środka, to mielibyśmy pewność jaki rodzaj pamięci i z jakim typem cartridge mamy do czynienia.

Swego czasu Zenon/DIAL opracował i udostępnił znakomity dokument opisujący bardzo dokładnie zasadę działania różnych cartów, w tym również tego modelu, plik można pobrać obecnie z archiwum (niestety strona DIAL przestała istnieć ;/): Zenon Zone - Cartridge

dimass napisał/a:

Problem tez moze byc po niekad z moja 600tka ktora kiedys kupilem (po kupnie poprosilem sprzedawce o upgrade do 64kb). Chodzi o to ze nie zawsze dziala OPTION+START (od razu wyskakuje READY i brak tego “dzwieku”. Teraz np na 5 prob wszystkie byly ok, ale jak kilka tygodni temu sprawdzalem to mialem problem z tym.

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój opis, to jest to chyba "normalny" objaw, również na stronie JER-a możesz o nim przeczytać: Długie "wymóżdżanie" pamięci. Rozwiązaniem jest albo poczekanie dłużej po wyłączeniu zasilania, albo wprowadzenie modyfikacji sugerowanych przez JER-a. No chyba że faktycznie problemem jest to że nie kontaktują Ci przyciski funkcyjne, ale to można sprawdzić łatwo program w BASIC-u:

10 ? PEEK(53279):GOTO 10

Po uruchomieniu programu powinieneś widzieć rząd cyferek 7 (żaden z przycisków /Select/Option/Start/ nie jest wciśnięty). Wciskanie kolejnych przycisków powinno mieć wpływ na wyświetlaną wartość, tzn. po wciśnięciu np. START powinieneś wiedzieć odczytane wartości 6.

I dzięki wielkie za zdjęcia! Teraz możemy podziwiać jak wyglądał ten system w oryginalnej formie!

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-02 08:30:15)

8

Odp: XCA12 Hard Turbo

Serwus! ;)

Mega sliczne dzieki za wyczerpujaca odpowiedz! :). Z tym “wymozdzaniem” ma to sens - faktycznie po odczekaniu problem ustepuje. Do tego po uruchomieniu Twojej lini polecen rzeczywiscie ruszyl ciag znakow z 7-mka, ktory kolejno sie zmienial wraz ze zmiana przyciskow funkcyjnych (oprocz HELP).
Kart niestety poklejony na maxa (co mozna zobaczyc na kolejnych fotkach). Przesylam takze zdjecia kaset (na jednej z nich znajduja sie programy). Jesli chcecie to za tydzien (po powrocie) moge zgrac do wave’ow (3 glowicowy Teac - daje rade ;).
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam!!

Post's attachments

IMG_0210.jpg 139.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0211.jpg 80.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0213.jpg 77.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0214.jpg 179.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0215.jpg 99.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0216.jpg 122.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: XCA12 Hard Turbo

dimass napisał/a:

Kart niestety poklejony na maxa

Bierzemy cienki nożyk (lub lepiej nowy wkład do nożyka introligatorskiego/tapetowego), kładziemy wzdłuż krawędzi i delikatnie stukamy małym młoteczkiem dookoła (ważne, aby była jak największa powierzchnia stuku). W 95% przypadkach daje to radę (hint - także na "sklejone" zasilacze od laptopów). Ewentualnie podeślij do @sebana, jak jest taka możliwość - warto by było to zarchiwizować. Można też spróbować zczytać carta bez otwierania - może się uda. Kiedyś był tu gdzieś zamieszczony program w BASICu do tego, ale nie zadziała z wszystkimi cartridgeami.

Sikor umarł...

10

Odp: XCA12 Hard Turbo

dimass napisał/a:

... ktory kolejno sie zmienial wraz ze zmiana przyciskow funkcyjnych (oprocz HELP).

Bo HELP mimo że umieszczony oddzielnie, to jest tak naprawdę zwykły klawisz na klawiaturze ... więc jego odczyt robi się nieco inaczej, może np. tak:

10 IF PEEK(53775)=255 THEN 10
20 IF PEEK(732)=0 THEN 10
30 ? "HELP":POKE 732,0:GOTO 10

Jeżeli chodzi o cart-a to nie ma co go rozrywać. Bo skoro zawiera dostępne już loadery i można z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć co jest w środku, to niszczenie tego nie ma sensu. Zapewne oprócz klejenia pod nakleją może znajdować się wkręt/śruba, ew. w niektórych modelach po prostu producent wkładał w środek obcięty kawałek metalowego gwoździe który wchodzi "na wcisk" w otwór przeznaczony dla śruby.

A co do kaset to jeżeli jest na ich coś więcej niż na tych kasetach które kiedyś dostałem do zgrania od Roderick Hero:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=9214&amp;download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=9215&amp;download=0

To byśmy bardzo poprosili o zgranie. Jeżeli chodzi o atari Hard Turbo... a historia tego magnetofonu z HT i kaset o których pisze uicr0Bee, zatoczyła koło, ponieważ po latach ten magnetofon wrócił do mnie tym razem jednak już gdy znajdował się w kolekcji uirc0bee :) Kasety zresztą też, ale o tym więcej będzie niebawem dedykowanym wątku do którego linkował wyżej uicr0Bee :)

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-02 10:04:47)

Post's attachments

aht - games tape.jpg 134.4 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-06-02) 

aht - tools tape.jpg 101.07 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: XCA12 Hard Turbo

Niczego nie psując można odczytać zawartość kartridża.
Potrzebna przelotka w której przełączy się sygnał RD5 na RD4 oraz /S5 na /S4.
Z poziomu BASICA (DOSa) można skopiować zawartość która dostępna będzie od adresu 32768... ($8000-$9FFF)
Powinno zadziałać bo wiele modeli tak "pękło"

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-06-02 11:43:05)

12

Odp: XCA12 Hard Turbo

Seban, po Twojej regulce HELP zadzialal :D - teraz moge byc spokojny ;) dzieki!!! Kasety wydaja sie miec te same pozycje (chociaz na moich wydaja sie byc jakies dodatkowe pozycje - wydaje mi sie ze pojawily sie za sprawa poprzedniego wlasciciela ;)

Zenon/Dial - jak juz wczesniej napisalem, jestem teraz w pl na urlopie i za duzo tutaj sprzetu nie mam (oprocz tego co w miedzyczasie kupilem). Osobiscie mysle ze mialbym tutaj problem ze zrobieniem dumpa.
Wracam 11 wiec jesli sie wyrobisz do tego czasu, to moge podeslac :)

Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc!

13

Odp: XCA12 Hard Turbo

Seban - albo Tobie podesle jak chcesz

14

Odp: XCA12 Hard Turbo

Hej!

A to już jak Ci najwygodniej, tzn. wedle uznania. Zenon jest ekspertem w dziedzinie cartów.
Ja używam w takich wypadkach (prostych cartów o niewielkiej pojemności) systemu QMEG, bo tak mi po prostu wygodniej.
A jeżeli masz jakieś urządzenie I/O (Sio2SD, Sio2PC, etc.) to mogę spróbować odgrzebać jakiś stary projekt DUMP-era do takich cartów. albo napisać prosty program który odwali czarną robotę, tzn. przekopiuje obszar $8000-$9FFF lub/i $A000-$BFFF, do pamięci niżej poczeka na wyłączenie carta i zgra ten obszar pamięci na dysk.

Wtedy sam mógłbyś wykonać zrzut. jedyne co potrzeba to trochę odwagi aby włożyć cart do gniazda przy włączonym komputerze :D

Ale jak mówię, decyzję pozostawiam Tobie. Jeżeli wygodniej Ci wysłać to do mnie to nie widzę najmniejszego problemu.

15

Odp: XCA12 Hard Turbo

Ze mna jak z dzieckiem ;) sio2sd niestety nie posiadam. Jedyne co mam to sio2pc i avg carta. Jesli ktores z tych urzadzen bedzie pomocne to moge sprobowac :) Jesli nie - moge podeslac :)

16

Odp: XCA12 Hard Turbo

SIO2PC jest OK. Napisze prosty program który powinien zrobić "dump" tego carta do pliku. Potrzebuję chwilę aby to ogarnąć.

17

Odp: XCA12 Hard Turbo

Super - Daj cynk jak ogarniesz :D

18

Odp: XCA12 Hard Turbo

To ja też poproszę o ten program. Mając go ma się czyste i wolne ręce a nic tak nie cieszy jak minimalizowanie nakładów pracy by efekt był ten sam. Dopisek (ktoś musi popracować by inny poleniuchował ) :)

19

Odp: XCA12 Hard Turbo

Hej!

Soft prawie gotowy, ale już wczoraj w nocy nie miałem siły go sprawdzić na realnym sprzęcie. Na emulatorze działa, dziś wieczorem sprawdzę na realnym sprzęcie i jeżeli wszystko będzie OK, to udostępnię program wraz ze źródłami.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=9217&amp;download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=9218&amp;download=0

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-03 14:18:14)

Post's attachments

scd_a.png 2.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

scd_b.png 9.51 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

20

Odp: XCA12 Hard Turbo

Dobra... chyba się udało... w załączniku program., na filmie poniżej przykład użycia tego programu na realnym sprzęcie.

Po wykonaniu BOOT-a z załączonego ATR-a, program wystartuje automatycznie... potem należy włożyć cartridge przy włączonym komputerze. Należy to wykonać dość pewnie, precyzyjnie i szybko... oczywiście istnieje spora szansa że przy pierwszych próbach Atari zawiesi się a na ekranie będą śmiecie, ponieważ wkładanie carta przy włączonym komputerze może powodować zawirowania na magistrali adresowej i/lub danych, co spowoduje że wszystko pójdzie w przysłowiowe "krzaki" w takim wypadku należy całą operację powtórzyć.

Czy można uszkodzić Atari? Powiem tak... robiłem to wiele razy w trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat i nic nigdy się nie stało, jednak jakaś teoretyczna szansa na uszkodzenie czegoś istnieje. Ja używałem gołego 130XE z efektem który widać na filmie poniżej:

Jeżeli uda się zrobić poprawnego "dumpa" tym programem, to proszę o odesłanie ATR-a, wtedy wyciągnę z tego pliku obraz carta.

Ogarnę jeszcze nieco komentarze w źródle i wrzucę wszystko do repozytorium na GitHUB.

Post's attachments

simple_cart_dumper.zip 7.05 kb, liczba pobrań: 16 (od 2022-06-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

21

Odp: XCA12 Hard Turbo

Nie próbowałem, ale tu jest metoda, wg której podobno zawsze się udaje:

Jakie są ograniczenia tego programu - to znaczy jakie kartridże da się nim zgrać?

22

Odp: XCA12 Hard Turbo

Hej!

Ten mój program jest mega prymitywny, bo zgrywa tylko 8KB obszar pamięci znajdujący się pod adresami $A000-$BFFF. Jednak jego działanie jest nieco inne niż typowe programy do zgrywania cartów ... ten program czeka aż stan TRIG3 zmieni się na "1" (stan aktywny) następnie czeka 2.56 sekundy i kopiuje obszar $A000-$BFFF a obszar $4000-$6FFF. Potem obszar $4000-$6FFF jest zgrywany do pliku.

Ten sposób działania był wybrany ze względu na to o czym wspominał dimass, czyli sposób działania cartridge który jest aktywny tylko przez jakiś czas po włączeniu zasilania, czyli tak jak były robione carty Turbo 2000F/KSO/2001 z tamtych czasów. Dimass wspominał ze tak właśnie działa ten jego cart do "Hard Turbo", zatem ten program powinien sobie poradzić  z tym cartem bezproblemowo.

Program pokazuje stan TRIG3 zarówno w formie informacji tekstowej, jak i "historii stanu TRIG3" pokazywanego jako przesuwająca się linia. Jasny kolor przesuwający się na filmiku reprezentuje stan "1" sygnału TRIG3, brak pixela oznacza stan "0" tejże linii.

Gdy mamy zielone tło to program jest w stanie oczekiwania na aktywność TRIG3, wtedy zmienia kolor tła na niebieski, odczekuje 128 ramek (~2.56 sek), po czym kopiuje obszar $A000-$BFFF i próbuje wyłączyć cart dokonując zapisów w obszar $D500...$D5FF. Jeżeli to nie daje efektu to program czeka nadal, pokazując stan linii TRIG3, po 5.12 sek zmienia kolor tła na fioletowy. Gdy cart się nie wyłączy (bo np. ma przełącznik, albo trzeba go wyłączyć programowo w specyficzny sposób) można wcisnąć SHIFT i program zapisze 8192 bajty skopiowane z obszaru $A000...$BFFF.

Na filmie widać jak się zachowuje cart KSO Turbo 2000, z wbudowanym układem czasowym, który samoczynnie wyłącza się po jakimś czasie, program to wykrywa monitorując stan linii TRIG3... gdy ta linia przyjmie stan "0" (nieaktywny) to program odczekuje aż ten stan potrwa 2.56 sek. i przechodzi do zapisywania pliku na dysku.

23

Odp: XCA12 Hard Turbo

Czesc!

Seban, poszedl mail przez forum z linkiem do google drive :D. Daj znac czy sie udalo :D

Pozdrawiam!

24

Odp: XCA12 Hard Turbo

Hej!

Dzięki WIELKIE Dimass! Wygląda na to że się udało w 100% ! Kolejny kawałek historii uratowany i zachowany!

Analizując kod startowy carta, jestem praktycznie pewny że cart w środku ma kostkę 2716, oraz układ czasowy typowy dla cartów Turbo 2000F/KSO. Zatem dodaję w załączniku do tego postu archiwum a w nim:

  • aht_a000_bfff.bin - oryginalny plik zawierający zrzut przesłany przez dimass-a

  • aht_2k.bin - wycięty 2kb kawałek (to jest oryginalny rozmiar obrazu carta, który zawiera 2KB EPROM 2716)

  • aht_4k_emu_cctl_patch.bin - wersja którą łatwo uruchomić pod emulatorem (wybieramy typ carta Blizzard 4k). Obraz zawiera w sobie dwukrotnie powtórzony obraz "aht_2k.bin", oraz drobną modyfikację procedury oczekującej na odłączenie carta, która dodatkowo dokonuje zapisów pod $D500, aby wyłączyć cartridge jeżeli użyjemy płytki ze sprzętowym rejestrem sterującym odłączaniem carta (zamiast układu RC).

  • aht_cartridge.xex - wersja .XEX bazująca na "aht_2k.bin", którą można uruchomić z dowolnego medium (sio2pc, avg, sio2sd, etc.)

  • info.txt - informacja o zawartości poszczególnych plików .bin

  • sha256_sums.txt - sumy SHA256 obrazów *.bin

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/cartridge/aht_cartridge_scr.png

Post's attachments

aht_cartridge_dump.zip 6.41 kb, liczba pobrań: 22 (od 2022-06-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: XCA12 Hard Turbo

Rowniez dziekuje :)) Swietna robota Seban!