Temat: Kabel SCART - XL vs C64

Mam dwa takie kable, jeden do XL drugi do C64. Oprócz  dlugosci są takie same.  Niestety nie oznaczyłem który jest do czego.

Macie może pomysł jak je odróżnić? Nic się nie popsuje jak niechcacy podłączę odwrotnie?

Dobrze że ST ma inną wtyczkę bo było by grubo

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

2

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Jeśli kable są na Composite to obydwa kable pasują do obydwu kompów. Jednocześnie.
Jeśli na S-Video to kabel do Atari to DIN5 a kabel do Commodore to DIN8.
Ale w XL nie ma S-Video w standardzie więc obstawiam, że jednak to będzie pierwsza opcja.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

ok dzięki, pomogło, jeden z nich sprawdziłem i działa ok

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

perinoid napisał/a:

Ale w XL nie ma S-Video w standardzie więc obstawiam, że jednak to będzie pierwsza opcja.

Jak to w XL-u niema s-video? Kto Cię tak oszukał? W nowszej wersji XL wyprowadzenia są takie sam jak w XE, w pierwszej wersji jako sygnał chrome wykorzystuje się sygnał composite.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

5

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Bo nie ma. Piszesz o XLF. A  w XL nie ma chromy. To, że możesz sobie dorobić to inna bajka. A używanie Composite jako chroma to gwałt na logice - nie po to się rozdziela sygnał, żeby używać sklejonego jako składowej.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-06-07 20:55:54)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

W s-video oddziela się chrominancje od luminancji po to żeby chrominancja nie zakłócała luminancji (luminancja nie zakłóca chrominancji). Jeśli tak jak w Atari XL nie ma wyprowadzonego sygnału chrominancji to spokojnie można użyć sygnału chrominancji zawartego w sygnale composite.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

OK, akceptuję uzasadnienie. Aczkolwiek dziwi mnie, że pomimo tego zamiast robić po prostu trochę inne kable dla 800XL preferowana jest modyfikacja płyt w celu wyprowadzenia Chromy, włącznie z cięciem ścieżek. Co więcej - że w ogóle ta chroma jest zamiast używać po prostu Composite. Byłoby taniej (od samego początku). Więc może to nie jest do końca tak dobre?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

@darpajdp @perinoid ciekawy wątek, człowiek całe życie się uczy..

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

perinoid napisał/a:

Więc może to nie jest do końca tak dobre?

Sprawdzałem oba podłączenia s-video na 130XE nie widziałem różnicy na monitorze 13 cal. commodore.
Nie każdy chce przerabiać XL i wyprowadzać chrominancje a to jest alternatywa.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2022-06-13 08:53:57)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

10

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Owszem. Dlatego mnie dziwi, że gdzie się nie obrócisz to na hasło "chroma 800xl" znajdziesz albo linki do UAV albo do moda podciągającego chromę rezystorem do pinu na wyjściu. Natomiast NIGDZIE nie widziałem nic o preparowaniu kabla.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Jakie ścieżki trzeba ciąć w 800XL, żeby wyprowadzić chromę, bo ja sobie nie przypominam, żebym coś ciął? Obraz po S-Video jest dużo lepszy niż po composite, przynajmniej na LCD. 800XL ma na złączu monitora lumę (1) i composite (4), wystarczy doprowadzić chromę (5). Niestety poziom chromy jest niezgodny z dzisiejszym standardem S-Video.

Tutaj więcej na ten temat: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17813

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2022-06-14 10:33:30)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Czyżby mi się z 600XL pomieszało? W jednym z nich Chroma jest spięta z masą.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Tzok, nie myl tematu XE z XL (topik, który linkujesz  jest z XE).
600XL nie ma wyprowadzonej chromy - możliwe, że tu właśnie chodziło o odcięcie ścieżek i poprowadzenie bypassa do innego punktu na płycie.

A 800xl dzielimy na "fredkowe" (XLF, jest chroma) i "nie-fredkowe" (bez chromy), te "ratujemy" na przykład tym https://atariage.com/forums/topic/41580 … -for-800xl :-)

Ostatnio edytowany przez maw (2022-06-14 11:57:14)

___
Press play on tape...

14

Odp: Kabel SCART - XL vs C64

Nie mylę, link dotyczy korekty poziomu chromy, a nie jej doprowadzenia do gniazda w XL.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.