1

Temat: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

Witam,

Zrobiłem kilka sztuk kart pamięci podtrzymywanej baterią CR2032 (pasują też mniejsze do uchwytu). Kilku użytkowników już zwracało się z pytaniami, więc zakładam ten wątek by mogli tutaj zadeklarować chęć zakupu. Karty są z zielonego laminatu 1.6mm (oryginalna karta powinna mieć 1.8mm, więc w miejscu złącza trzeba "pogrubić" np. 2 lub 3 x kaptonem). Karta nie ma przełącznika R/W, ale jest miejsce do wlutowania LED pokazującej stan zasilania z PoFo, oraz ostrzeżenia przed niskim stanem zasilania (ta część jeszcze nie przetestowana). Laminat jest HASL, więc trzeba uważać na stan styków. Do tej pory wszystkie problemy jakie doświadczyłem z prototypami ([Divide Error], albo "Write protected", nie wykryto karty) wynikało z zabrudzeń na złączu.

Cena za sztukę 100zł, wysyłka w Polsce najwcześniej w sierpniu - albo odbiór osobisty (PW).

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9341
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9342

p.s. Nie brałem pod uwagę seryjnej produkcji, ale jeśli jest zapotrzebowanie, to więcej sztuk polutować mogę w rozsądnym terminie. Kolejna wersja na pewno uwzględniałaby wasze sugestie (np. sposób umieszczenia uchwytu baterii, żeby łatwiej ją wyciągnąć gdy karta jest w PoFo)

Pozdrawiam,
Szymon

Post's attachments

20220619_162408_crop_scale.jpg 728.3 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220619_162913_scale_crop.jpg 396.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

2

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

sq7bti napisał/a:

Kolejna wersja na pewno uwzględniałaby wasze sugestie

Grubszy laminat i złocone styki ;)

Sikor umarł...

3

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

kupiłbym, gdyby nie cyna na padach złącza.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

Sikor napisał/a:

Grubszy laminat i złocone styki ;)

Przepytywałem wiele wykonawców, i każdy oferował tylko grubości 1.6mm i 2.0mm. Próbowałem też umieszczać kratkę z druku i pogrubiać cyną, ale jest to trudne do powtórzenia dla większych ilości.

Pin napisał/a:

gdyby nie cyna

Co do wykończenia, to oczywiście ENIG (GoldFingers) mam oczywiście w planach, jak tylko projekt będzie dopracowany.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

5

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

to wpisuję się na listę w opcji "GoldFingers". Domniemam, że tam nie będzie problemów, że raz działa a raz nie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

To nie jest tak do końca tak

Pin napisał/a:

że raz działa a raz nie

ale raczej że po pół roku leżenia pokryje się tlenkami i trzeba styki "odświeżyć" - np. gumką i IPA. GoldPiny dają lepszą pasywację i większą gwarancję jakości kontaktu, ale za cenę.

Podsumowując, w kolejnej wersji:
- nadal będzie laminat 1.6mm, i trzeba przy krawędzi styków, po przeciwnej stronie, czymś te 0.2mm dołożyć. Może macie jakieś lepsze pomysły? 2 warstwy keptona jednak daje za mało i od czasu do czasu są problemy z kontaktem.
- wykończenie ENIG (GoldPin)
- inne gniazdo baterii?
- obrócić gniazdo w taki sposób by ułatwić "wydłubanie" gdy karta jest w gnieździe
- przełącznik blokady zapisu (?)
- poprawić wycięcie dla kondensatora, by nie trzeba było poprawiać pilnikiem narożniki
- wskaźnik LED odczytu/zapisu do karty (?)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

7

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

Z czego wynika ograniczenie pojemności do 128KB? Bo nie z tego, że PoFo nie umie obsłużyć więcej - bo umie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

a u innego wykonawcy pytałeś o grubość?

Sikor umarł...

9

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

perinoid napisał/a:

[..] ograniczenie pojemności do 128KB?

PoFo obsługuje karty z bankami pamięci o wielkości właśnie 128KB i taka karta nie wymaga zatrzaskiwania który aktualnie bank jest wywoływany. Przełączanie polega na zapisie do komórki 0A numeru banku. Układ musiałby chyba wyjść poza obrys karty.

Sikor napisał/a:

a u innego wykonawcy pytałeś o grubość?

Pytałem w Elecrow, PCBWay, JLCPCB, ALLPCB i paru innych mniejszych. To bardzo nietypowa grubość laminatu.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

10

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

Pytałem bo mam taką "kartę" 256KB ale ona ma trochę inny format fizyczny. Dlatego wiem, że się da ale nie wiem, jakie są ograniczenia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

sq7bti napisał/a:

- nadal będzie laminat 1.6mm, i trzeba przy krawędzi styków, po przeciwnej stronie, czymś te 0.2mm dołożyć. Może macie jakieś lepsze pomysły? 2 warstwy keptona jednak daje za mało i od czasu do czasu są problemy z kontaktem.

Podwójny laminat 0,8 scentrowany tulejkami? I dochodzi dodatkowa warstwa druku ;)

//EDIT: żeby nie było hejtu: wypowiadam się jako laik

Ostatnio edytowany przez maw (2022-06-26 22:02:43)

___
Press play on tape...

12

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

sq7bti napisał/a:

Co do wykończenia, to oczywiście ENIG (GoldFingers) mam oczywiście w planach, jak tylko projekt będzie dopracowany.

czy ja również mogę ;oprosić moją sztukę ze złotymi pinami?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: [S] Karty 128KB do Atari Portfolio DIY

Mam na razie uruchomionych 6 kart. Na kolejne 2 już są chętni.

Zna ktoś może program do sprawdzania integralności plików na pofo? - coś w stylu md5sum, albo innego na bazie CRC?

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9381

Potencjalne zmiany w kolejnej wersji:
- nadal będzie laminat 1.6mm, i trzeba przy krawędzi styków, po przeciwnej stronie, czymś te 0.2mm dołożyć. Może macie jakieś lepsze pomysły? 2 warstwy kapton'a jednak daje za mało i od czasu do czasu są problemy z kontaktem. Zdjęcia poniżej.
- wykończenie ENIG (GoldPin)
- inne gniazdo baterii? ma ktoś propozycję?
- obrócić gniazdo w taki sposób by ułatwić "wydłubanie" gdy karta jest w gnieździe
- przełącznik blokady zapisu (?)
- poprawić wycięcie dla kondensatora, by nie trzeba było poprawiać pilnikiem narożniki
- wskaźnik LED odczytu/zapisu do karty (?)
- kość pamięci 512KB z dwoma przełącznikami na 4 banki po 128KB - przełączniki zmieniają stan linii A17 i A18.
- obrócić nadruk o 180 stopni


Bez kapton'a:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9382
z 3 warstwami:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9383

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-06-29 20:57:37)

Post's attachments

20220628_213101_scale_crop.jpg 691.7 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220628_213205_scale_crop.jpg 431.33 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220629_210446_scale_crop.jpg 531.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)