Temat: Rapidus (+SRAM) i spółka

Witam.

Lotharek kilka miesięcy temu napisał na FB, że “jak się podmieni DRAM na SRAM, to Rapidus nie powinien się (już) gryźć z VBXE czy Ultimate”.  A że za kilka dni właśnie, wróci moje Atari (VBXE + Ultimate) po dodaniu Rapidusa, chciałbym wybadać temat, z własnych, osobniczych relacji.

Stàd, mam pytanie, czy ktoś montowal Rapidusa w ten sposób a posiada VBXE lub Ultimate, a jeśli tak, to czy sà jakiekolwiek problemy? A czy jak sà problemy jednak, to czy wyłàczenie Rapidusa rozwiàzuje sprawę?

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

2

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

mam taki "tandem" i jedyne zauważalne problemy to o2 i 74ls08 (objawiało się niestabilnością transmisji danych z urządzeniami NewDevice - po wymianie układu problem rozwiazany), drugim jest niestabilna praca w trybie 576CS (U1MB). Poza tym nic się nie dzieje.

Konfig:

130XE, Rapidus, VBXE, U1MB, pCovox, stereo, IDE Plus 2.0, FN.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Mam Rapidusa+U1MB+VBXE ... też musiałem wymienić tego 74ls08.. teraz mam wszystko ok

Ala ma kota...

4

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Dziękuję za odpowiedzi. Proszę jednak o doprecyzowanie:

- co konkretnie należy wymienić?
- na co to trzeba wymienić?

Z góry dziękuję.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

5

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Wymienia się układ 74LS08 na 74F08. Jest jedną taka kość na płycie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Super, dziękuję za pomoc, polecę taką wymianę, póki Atari jest w serwisie.

Szkoda że tego nie ma na stronie Lotharka.  Podejrzewałem, że jeszcze coś należy wymienić, stąd, napisałem ten wątek.  Nie myliłem się jak widać.

Tak czy inaczej, temat się powoli dezaktualizuje, ponieważ podobno jest od niedawna "ban" na Rapidusy, stąd niebawem (lub już teraz nawet), będzie je trudno dostać (jeśli w ogóle ktoś będzie produkował).

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

7

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

DiskDoctor napisał/a:

Szkoda że tego nie ma na stronie Lotharka.  Podejrzewałem, że jeszcze coś należy wymienić, stąd, napisałem ten wątek.  Nie myliłem się jak widać..

dziekuje za opinie - zweryfikuje ja na kilku kompuetrach. Raczej dram robil porblemy. Jak mowia -  im dalej w las, tym ciemniej; podmienialem F08 tylko przy problemach z side 2/3  (buforwanie sygn o2). Sam rapidus  nie wymaga tego zabiegu, ale moge sie mylic.

Ostatnio edytowany przez lotharek (2022-06-27 14:25:32)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

8

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

I'll test this shortly, but my 1088XEL has no DRAMs in it already (only SRAM), and Rapidus behaves no differently installed there to when it's installed in a DRAM-equipped machine with U1MB, so it remains to be seen whether the SRAM module has extraordinary properties that a DIP SRAM does not.

9

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Kolego DiskDoctor: ale po co właściwie ten wątek? Masz jakiś konkretny problem ze swoim Atari? Jak nie, to odpal najpierw kompa, a dopiero wtedy gdybaj czy to czy tamto. Generalnie problemy, o jakich tu zaczyna być mowa, nie są powtarzalne i wymagają indywidualnego traktowania, o ile w ogóle zaistnieją.

10

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Wymiana tego 74ls08 nic nie psuje, a jedynie może pomóc... Więc jeśli komp jest w serwisie.. czemu nie..
Gdybym wiedział, sam od razu bym to zrobił i zaoszczędził sporo stresu..

Ala ma kota...

11

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

W 65XE musiałem wymienić. W 800XL działało na standardzie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Mq napisał/a:

Kolego DiskDoctor: ale po co właściwie ten wątek?

Celem zorientowania się, czy zalecenia na stronie producenta są aby wystarczające.  Nie są.

Masz jakiś konkretny problem ze swoim Atari?

Opisany wyżej.

Jak nie, to odpal najpierw kompa, a dopiero wtedy gdybaj czy to czy tamto.

Niestety (?) nie jestem elektronikiem i wolałbym uniknąć pozbywania się Atari na 2-3 tygodnie za każdym razem.

Generalnie problemy, o jakich tu zaczyna być mowa, nie są powtarzalne

Posiadanie Rapidus + VBXE / Ultimate jest owszem, powtarzalne (patrz wyżej).

i wymagają indywidualnego traktowania, o ile w ogóle zaistnieją.

Jak widać, powyższe odpowiedzi, przeczą temu stwierdzeniu.

Proszę o dalsze pytania.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

13

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Rocky napisał/a:

Wymiana tego 74ls08 nic nie psuje

Niekoniecznie. Mam jedno 65XE z rozszerzeniem 1MB, które działa poprawnie na oryginalnym LS08, a wymiana na F08 powoduje niepoprawne banki pamięci.

DiskDoctor napisał/a:

nie jestem elektronikiem i wolałbym uniknąć pozbywania się Atari na 2-3 tygodnie za każdym razem

To zleć prace komuś, kto Ci to zainstaluje i od razu przetestuje, ewentualnie usunie problemy, które się pojawią (jeśli się pojawią).

DiskDoctor napisał/a:
Mq napisał/a:

i wymagają indywidualnego traktowania, o ile w ogóle zaistnieją.

Jak widać, powyższe odpowiedzi, przeczą temu stwierdzeniu.

Nie masz racji. Problemy opisywane w tym wątku nie są związane z samymi rozszerzeniami, tylko z konkretnym egzemplarzem płyty głównej Atari.
Ale co mi tam, spoko, lubisz podyskutować i poczytać o problemach, to kontynuuj. Ja Ci szczerze życzę, żeby w Twoim egzemplarzu wszystko zadziałało od razu poprawnie, co jest możliwe, więc niech się najlepiej tak stanie:-)

14

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

No i wykonane zostało, co koledzy poradzili.

Mam jednak przejściowe (i tym bardziej irytujące) problemy z Atari (Rapidusem), od kiedy do mnie przyszło:

- logo Rapidus splash screen czasem w miejscu tekstu pokazuje krzaki (przy włączeniu Atari)
- były 2 gry Eidolon, Rescue on Fractalus! -- chodziły mi z Rapidusem, teraz nie chcą się włączyć
- co jakiś czas jak Rapidus jest włączony (AVG Cart), reset komputera nie działa (czarny ekran) i potrzeba power switch

Bardzo będę wdzięczny za podpowiedzi, to na pewno "known issue" i da się jakoś rozwiązać.  Osobiście to dla mnie bardzo frustrujące, że mam Atari (komputer) który działa raz tak, raz tak.

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

15

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

DiskDoctor napisał/a:

Osobiście to dla mnie bardzo frustrujące, że mam Atari (komputer) który działa raz tak, raz tak.

Nie, masz dopalone Atari, a problemy ze stabilnością są ogólnie znane. Ale dopałka sama w sobie ciekawa i czasem przydatna.

Sikor umarł...

16

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Dla mnie najbardziej niezrozumiałe jest to, że ktoś zainstalował w Twoim komputerze jakieś dodatki, po czym oddał niesprawny komputer, a Ty traktujesz to jak coś, o co teraz trzeba pytać na forum. Może pochwal się co to za fachowiec był, żeby nikt więcej do niego się nie udał, a sam po prostu złóż u niego reklamację i tyle. Dziwny jest ten wątek jak na mój gust, ale ja się tam znam o tyle o ile...

17

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Przychodzi mi jeszcze jedna rzecz patrząc na objawy - dorzucenie dodatkowej pojemności do ultimate. Bo miałem w swoich łapkach jeden komputer (Mateoosa) u którego szybkie naciskanie Resetu powodowało czasami zwis z czarnym ekranem.
Dorzucenie jednego kondensatora rozwiązało ten problem.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-07 19:16:50)

Post's attachments

mod_ultimate_100pF.jpg 1.11 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Oo... Zachowam to sobie. Dzięki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

DiskDoctor napisał/a:

- były 2 gry Eidolon, Rescue on Fractalus! -- chodziły mi z Rapidusem, teraz nie chcą się włączyć

Uruchamiasz te same wersje, które uruchamiałeś wcześniej? Pytam, bo jeśli uruchamiałeś pliki wykonywalne wcześniej a teraz np. obrazy ATR to tych ostatnich z włączonym Rapidusem nie załadujesz (konkretnie w przypadku tych dwóch gier miałem takie doświadczenia). Przynajmniej u mnie tak jest. W przypadku tych gier tylko i wyłącznie pliki wykonywalne, nie ATR.

Napisz też z czego ładujesz no i jak masz ustawionego Rapidusa. Bo z tego co piszesz, to nic nie wynika. Atari to nie konsola do gier, choć niektórym nawet tu tak się wydaje.

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-08-07 22:33:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@Pin

Obydwie gry ładowałem tak jak wcześniej, a z pamięci, to są pliki ATR.  Ładuję z carta AVG.  A Rapidus ustawiony jest "fabrycznie" na "mode Rapidus".

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

21

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@Mq

Mq napisał/a:

Może pochwal się co to za fachowiec był, żeby nikt więcej do niego się nie udał, a sam po prostu złóż u niego reklamację i tyle.

Gdybym miał przekonanie, że jest to wina sprzętu, to pewnie tak bym zrobił.

Jeszcze po drodze jest firmware na przykład, opcja że kabel SIO jest popsuty (wyciągnięty), no i moje jakieś błędy.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

22

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Mam dwie maszyny z Rapidusem, jedno 65XE na płycie bez ECI, drugie 800XL. W obu przypadkach miewam problemy ale wyłącznie na zimnym komputerze. Definitywnie coś jest na rzeczy z lutami bo 800XL świrowało jeszcze mocniej do czasu gdy pewne rzeczy zlutowałem na sztywno (np. Rapidusa i taśmę z U1MB wlutowałem bezpośrednio w riser). Ale nadal bywa tak, że po resecie mam czarny ekran, czasami muszę wyłączyć i włączyć. Na tyle rzadko, że się tym nie przejmuję. 65XE na początku działało poprawnie, potem je spaliłem (zasilacz zbyt słaby nie wytrzymał ciśnienia) a potem naprawił je Lotharek i do tej pory działa stabilnie chociaż na zimno Rapidus potrafi nie wstać (bootuje i np. zatrzyma się w trakcie albo tak jak u ciebie pokazuje krzaki. Ale po chwili już jest ok.

Generalnie - im więcej dopałek tym więcej możliwych problemów. I ja to przyjmuje za "oczywistość".

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-08-08 18:31:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@DiskDoctor - Uruchom z tego AVG te pliki:

http://pinokio.pigwa.net/rapidus/

.. i daj znać co się stało.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Pin napisał/a:

@DiskDoctor - Uruchom z tego AVG te pliki:

http://pinokio.pigwa.net/rapidus/

.. i daj znać co się stało.

Co się stao.  No i obie gry uruchamiają się.

Ja mam takie podejrzenie -- ale to tylko podejrzenie -- że przelotka z AVG na SIO jakby trochę się wysunęła, widać kable.  No i to SIO wpuszczone jest do FujiNeta, ale jego bym nie obwiniał za problemy, bo to już sprzęt dojrzały.  Wracając, podejrzewam że może coś nie stykać na linii AVG/SIO.  Ale to by był absurd z kolei.  Jak kupowałem carta do Atari (maj ubiegłego roku), wszyscy zachwalali AVG pod niebiosa i nic nikt nie mówił nie pisał (a przynajmniej ja nie rejestruję) że te dodatkowe złącza: SIO czy ECI, mają tendencje do psucia się (tzn. konkretnie kable).  Ponadto, ja przez ten ponad rok z AVG, może go wysuwałem z Atari 15 razy, myślę że mniej.  Dlatego też piszę że to podejrzenie, bo to może być moja zwykła hipochondria.

@perinoid ja też mam odczucie że jak moje Atari pochodzi z 5 minut, to wszystkie demony praktycznie znikają.

A czy "oczywistość"... To niekoniecznie, chyba że piszą o problemach dostawcy sprzętu.  Wedle mojej wiedzy, jak miałem z Atari AVG + FujiNet + U1MB to nic nie miało się prawa dziać.  Lotharek jak pisał przy Rapidusie o wymianie SRAM to pisał jakoś, że jest "stabilnie", może nie idealnie.  Podsumowując, Rapidus z innymi rzeczami może się niekiedy gryźć ale to nie jest reguła że jak się ma 2-3 rozszerzenia, to że zaczyna się dramat.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

25

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Jeśli masz Fujinet i podłączony doń AVG po SIO to wydaje mi się że problem wystąpi w momencie, jak FN podmontuje pod D1: obraz z configiem a Ty na to D1: podmontujesz coś z AVG. To nie ma prawa wówczas zadziałać.

Czyli teraz, jak rozumiem - bez SIO tylko z menu carta AVG odpaliłeś pliki wykonywalne i poszło.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info