1

Temat: ATARI 800 Czarno biały obraz

Założę nowy wątek dla porządku.

Podpiąłem 800 do monitora CM8833 przez kabel od 800XL. Przez composite. Obraz jest czarno biały.
Maszyna jest NTSC.

Jakieś pomysły? Niestety nie mam jeszcze kabla na chroma/luma w domu. Zakładam jednak ze obraz powinien być kolorowy.

2

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

A monitor jest PAL czy NTSC?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

perinoid napisał/a:

A monitor jest PAL czy NTSC?

Tak monitor jest chyba Pal to byl PHILIPS CM8833... to to samo praktycznie co 1084s commodore. One chyba obsługują normlanie NTSC ale po RGB. Rozumiem, ze cha CHROMA LUMA bedzie ten sam problem co na Composite?

Mam tez Commodore 1901 ale on tez jest PAL. Trochę klops bo nie mam gdzie podpiąć tego z kolorem.

4

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

No to co się dziwisz, że masz bw jak monitor PAL a komp NTSC? ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

@Perinoid: to nie takie proste, ja mam monitor NTSC a kolorki w PAL obsługuje ;)
@sviru: masz jakiś stary magnetowid/player DVD z zewnętrzną obsługą AV? Ja tak załatwiałem kiedyś problemy z obsługą niekompatybilnych wejść ;)

Sikor umarł...

6

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

Sikor napisał/a:

@Perinoid: to nie takie proste, ja mam monitor NTSC a kolorki w PAL obsługuje ;)
@sviru: masz jakiś stary magnetowid/player DVD z zewnętrzną obsługą AV? Ja tak załatwiałem kiedyś problemy z obsługą niekompatybilnych wejść ;)

Niestety nie mam. Po walce z monitorem CM8833, 1084S, 1901 poddałem się i wiem ze z svideo czy composite nie bedzie koloru. Szukam monitora NTSC w takim razie. Innego wyjscia nie widzę.

7

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

sviru napisał/a:

Szukam monitora NTSC w takim razie. Innego wyjscia nie widzę.

Oj tam, od razu monitora... Pierwsza z brzegu oferta na alledrogo: https://allegro.pl/oferta/adapter-konwe … 9218943819

Sikor umarł...

8

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

Sikor napisał/a:
sviru napisał/a:

Szukam monitora NTSC w takim razie. Innego wyjscia nie widzę.

Oj tam, od razu monitora... Pierwsza z brzegu oferta na alledrogo: https://allegro.pl/oferta/adapter-konwe … 9218943819

Tne konwerter znam. Ma bardzo słabe opinie. I dodaje ponoć znaczącego laga więc odpada.

9

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

To tylko przykład, konwerter nie powinien dawać zasadniczo lagów, ale z chińczykami różnie bywa.

Sikor umarł...

10

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

Sikor napisał/a:

To tylko przykład, konwerter nie powinien dawać zasadniczo lagów, ale z chińczykami różnie bywa.

Szukałem długo. Poddałem się z takim rozwiązaniem.

Sa 3 opcje.
Monitor NTSC, incognito+vbxe, albo przerobka na PAL :). Narazie ide droga nr1.

11

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

zły wybór ;D

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

stryker napisał/a:

zły wybór ;D

haha no dobra ale wez uzasadnij :D

13

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

http://atariki.krap.pl/index.php/NTSC_vs_PAL

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: ATARI 800 Czarno biały obraz

dzięki. Przebrnąłem... i tak nasuwa mi się pytanie. Jako ze wiekszość interesujacych mnie gier typu River Raid, Boulder Dash, Montezuma, Twilight World są chyba robione w USA... może się mylę. Niemniej przyjmijmy, za przykład River Raid.

Gra powstala w USA. Czy to oznacza, ze po sieci kraza dwie wersje? Jedna dla maszyn NTSC druga dla PAL? Czy to sa wlasnie przypadki gier ktore rozumieja w jakim systemie pracuja? Jak to jest?

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-17 15:36:32)