Temat: Stacja Atari 1050

Witam wspòłatarowcòw.
Do mojego 130xe kupiłem od Niemca stacje 1050 w ładnym stanie, ale przy próbie odpalenia okazało się,  że zasilacz padnięty (sprawdziłem że stacja działa z innym zasilaczem).
Sprzęt zwróce, ale chciałbym kupić stacje z zasilaczem i sio, na której mogę polegać. Czy ktoś ma może na zbyciu za przyzwoite pieniądze? Będę wdzięczny za info.

2

Odp: Stacja Atari 1050

Stację sobie zatrzymaj i poszukaj zasilacza. Kabel SIO kupisz u Lotharka.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

3

Odp: Stacja Atari 1050

Jeżeli to oryginalny zasilacz, to łatwo go naprawisz. Trzeba usunąć nity (rozwiercić lub na gorąco wypchnąć lutownicą). Wymienić bezpiecznik i będzie hulał.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Stacja Atari 1050

Dokładnie. Możesz co najwyżej poprosić o zwrot części kasy. A zasilacz - nie jestem pewien, czy on nie ma w środku bezpiecznika.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Stacja Atari 1050

Dziękuję za odpowiedzi, ale nie znam się na elektronice ani lutowaniu. Jak zacznę sam naprawiać, to nie będzie szans na zwrot jeśli się jednak nie uda.

6

Odp: Stacja Atari 1050

A jednak odwazylem sie I rozkrecilem zasilacz. Bezpiecznik o oznaczeniu t4 był kompletnie zielony w środku.
Wymieniłem na to co mialem czyli F3.15 i stacja ruszyła.
Uff.
Wciaz jednak nie mam jej jak sprawdzić bo nie czyta moich dyskietek z lat 80tych.
Jest może ktoś z Krakowa kto mógłby odsprzedać albo choć pożyczyć dyskietkę z jakimis grami/ programami, żebym mógł odpalić?

7

Odp: Stacja Atari 1050

F3.15 to trochę dużo. Postaraj się o taki jaki był oryginalny. Poza tym - dobra robota. A stacja może wymagać wyczyszczenia głowicy. No i jeśli masz dyskietki sformatowane na 180KB (DD) to ta stacja ich nie przeczyta.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Stacja Atari 1050

perinoid napisał/a:

jeśli masz dyskietki sformatowane na 180KB (DD) to ta stacja ich nie przeczyta

Przynajmniej dopóki nie zamontujesz US Doublera albo innego turbo.

Pamiętasz  w jakiej stacji masz nagrane te dyskietki 'z lat 80tych'?
A jeżeli to była LDW2000 albo CA2001, XF551, to bardzo prawdopodobne że są sformatowane w podwójnej gęstości, 180k, tak jak napisał perinoid. A jeżeli to była 1050, to czy nie miała jakiegoś turbo typu Top/Happy/Toms/inne?

P.S.

ravek130xe napisał/a:

kupiłem od Niemca stacje 1050

Płakał jak sprzedawał? :-D

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Stacja Atari 1050

Miałem.wtedy dokładnie taki sam sprzęt (wiem, kryzys wieku sredniego) czyli 130xe i 1050, w którym dorobiłem chyba Happy, ale teraz już nie pamiętam na 100proc.
W każdym razie na tamtej 1050tce hulały te dyskietki, ale w międzyczasie spędziły dekady w garazu, więc może szlag je trafił;)

10

Odp: Stacja Atari 1050

Miałem.wtedy dokładnie taki sam sprzęt (wiem, kryzys wieku sredniego) czyli 130xe i 1050, w którym dorobiłem chyba Happy, ale teraz już nie pamiętam na 100proc.
W każdym razie na tamtej 1050tce hulały te dyskietki, ale w międzyczasie spędziły dekady w garazu, więc może szlag je trafił;)

11

Odp: Stacja Atari 1050

Niemiec okazał się niemieckim Grekiem i płacze że musi przyjąć spowrotem

Ostatnio edytowany przez ravek130xe (2023-04-26 20:31:51)

12

Odp: Stacja Atari 1050

Jak miałeś Happy to jest możliwe, że są DD. Ale jeśli potem leżały w garażu to możliwe, że wilgoć je zjadła. Głowicę stacji wyczyściłeś?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Stacja Atari 1050

Jeszcze nie czyściłem, bo nawet nie wiem czym i jak.
Najlepiej  byłoby mieć działająca dyskietke

14

Odp: Stacja Atari 1050

Jak nie wyczyścisz to z działającej dyskietki szybko zrobisz niedziałającą. Do czyszczenia wystarczy wacik i najlepiej isopropanol, od biedy spirytus też będzie OK. Oczywiście trzeba otworzyć stację.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Stacja Atari 1050

No tak, jak dawne dyskietki nagrane masz w podwójnej gęstości to na tej nie odczytasz.
Poświęć jedną, sformatuj, coś nagraj, odczytaj. Jak zadziała to ok.
Teraz na słuch. Jak stacja głośno pracuje gdy głowica się przesuwa, to prowadnice są suche, smar zrobił się twardy i masz problem. Wyczyścić prowadnice głowicy też dasz radę, potem lekko posmaruj smarem silikonowym. Kupisz w sklepie elektronicznym z częściami. Zapewne stacja przeleżała gdzieś w stodole, garażu i wystarczy konserwacja i powinna działać jak nowa. Zdanie moje jest takie. Masz super stację, trzeba tylko uśmiechnąć się do niej a odda ci z nawiązką.

16

Odp: Stacja Atari 1050

@zenon  Dobry pomysł z formatem i nagraniem czegoś. Teraz pokazuje przy oazdej dyskietce boot error.
Przypomisz mi jak się formatuje i zapisuje na dyskietce. Wielkie dzięki!

17

Odp: Stacja Atari 1050

Stacja nieprzerobiona na turbo więc musisz mieć dyskietkę sformatowaną w pojedynczej lub rozszerzonej gęstości a na niej nagrany powinien być DOS. Jak wszystko jest ok, to stacja powinna odczytać i załadować DOS i pod jego kontrolą wykonasz niezbędne polecenia. I tu schody.... bo piszesz że stacja nie czyta twoich dyskietek a ja proponuję ci sformatować jakąś.... hmmmm, zapętliłem się. Jak sformatujesz, jak stacja nie czyta i nie załaduje DOSa. Masakra, co ja ci proponuję :(
Błędne koło.... pozostaje skontaktować się z kimś kto użyczy ci sprawnej dyskietki i sprawdzi w czym problem z twoją stacją.

18

Odp: Stacja Atari 1050

Jeśli masz SIO2SD, SDrive albo coś podobnego to możesz zabootować z niego komputer do DOS-a a potem sformatować dyskietkę w 1050 (można ją przestawić na D2: na tą okoliczność, żeby nie musieć przełączać kabli w locie).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Stacja Atari 1050

Co do formatu DD - teoretycznie stacja SD tak czy inaczej powinna czytać 3 pierwsze sektory, czyż nie?

A w Krakowie jest nas troszkę :) Mogłeś na Grawitację wpaść, chłopaki by pomogli :)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2023-04-27 11:08:33)

20

Odp: Stacja Atari 1050

@ravek130xe a nie masz jakies "oryginalnej" dyskietki lub calodyskowej gry/aplikacji ? Wiekszosc z nich byla nagrywana w Single lub Medium gestosci .

21

Odp: Stacja Atari 1050

perinoid napisał/a:

możesz zabootować z niego komputer do DOS-a a potem sformatować dyskietkę

DOS niepotrzebny. Wystarczy Basic: :-)

10 D=1:REM Numer stacji dyskietek
15 DIM C$(11):C=ADR(C$)
20 POKE 768,4:POKE 769,D
25 FOR A=770 TO 777:READ B:POKE A,B:NEXT A
30 FOR A=C TO C+10:READ B:POKE A,B:NEXT A
35 ? USR(C)
40 END
45 DATA 33,64,0,4,248,0,128,0
50 DATA 104,32,89,228,132,212,169,0,133,213,96

"1" oznacza powodzenie, wszystko równe albo powyżej 128 - błąd.

Maszin kąd pałerd baj KUBEK. ;-)

Ostatnio edytowany przez Lizard (2023-04-27 12:06:58)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

22

Odp: Stacja Atari 1050

Czy to normalne że boot error wyświetla się nawet jak nie ma.dyskietki w stacji?

Post's attachments

20230427_130833.jpg 428.11 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-04-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: Stacja Atari 1050

Wlasnie nie mam nic oryginalnego.:(  Nawet tej dyskietki dołączanej do.stacji

Monsoft napisał/a:

@ravek130xe a nie masz jakies "oryginalnej" dyskietki lub calodyskowej gry/aplikacji ? Wiekszosc z nich byla nagrywana w Single lub Medium gestosci .

24

Odp: Stacja Atari 1050

Wyszlo 138. Czyli błąd

Lizard napisał/a:
perinoid napisał/a:

możesz zabootować z niego komputer do DOS-a a potem sformatować dyskietkę

DOS niepotrzebny. Wystarczy Basic: :-)

10 D=1:REM Numer stacji dyskietek
15 DIM C$(11):C=ADR(C$)
20 POKE 768,4:POKE 769,D
25 FOR A=770 TO 777:READ B:POKE A,B:NEXT A
30 FOR A=C TO C+10:READ B:POKE A,B:NEXT A
35 ? USR(C)
40 END
45 DATA 33,64,0,4,248,0,128,0
50 DATA 104,32,89,228,132,212,169,0,133,213,96

"1" oznacza powodzenie, wszystko równe albo powyżej 128 - błąd.

Maszin kąd pałerd baj KUBEK. ;-)

25

Odp: Stacja Atari 1050

ravek130xe napisał/a:

Czy to normalne że boot error wyświetla się nawet jak nie ma.dyskietki w stacji?

Normalne, ale...
1. Widać, stacja przerobiona - masz z przodu dodatkowy przełącznik, więc na bank przypuszczam, że podwójną gęstość powinna czytać
2. Włącz komputer z otwartym zamkiem stacji w różnych położeniach dodatkowego przełączniki - w jednym z nich najprawdopodobniej powinno się uruchomić menu turbo (co jeszcze nie oznacza, że stacja sprawna, ale wskaże, że chociaż ROM stacji działa
3. Upewnij się, że dipswitche z nr stacji ustawiają stację jako pierwsza (D1) - tu masz instrukcję: http://atarionline.pl/biblioteka/materialy_ksiazkowe/Atari%201050%20Disk%20Drive%20Owner's%20Guide.pdf - interesuje Cię 7-ma strona instrukcji w tym temacie
4. Rozumiem, że masz stację podłączoną kablem SIO i włączoną wcześniej. Proponuję jeszcze sprawdzić, czy wszystkie piny w kablu SIO działają, może się zdarzyć, że któryś kabelek masz urwany lub nie łączy. Teoretycznie powinno być 12 połączeń, praktycznie chyba wystarczy sześć lub osiem (nie pamiętam, jak to w stacjach jest). Wystarczy sprawdzić dowolnym miernikiem - połączenia są 1:1, bez żadnych krosów
5. Przeczyść jeszcze wtyczki i gniazda SIO, czasem pomaga zamiana gniazd SIO w stacji - nie ma znaczenia kolejność, w której podłączysz.

Sikor umarł...