Temat: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Witam
Dostałem w spadku Atari 800XE, przy czyszczeniu i wyminie paska w magnetofonie znalazłem luzem płytkę, podejrzewam ,że jest to turbo nie wiem jakie.
Może , ktoś z kolegów mi pomorze.  I jeszcze pytanie jakich kaset z grami muszę szukać by wczytać w komputerek.
Dziękuję za pomoc Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2023-05-01 21:53:19)

Post's attachments

20230430_184524a.jpg 844.64 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20230430_184524a.jpg 844.64 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Hmm, przypuszczam, że jakiekolwiek zdjęcie by pomogło, bo z fusów trudno wróżyć...

Sikor umarł...

3

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Bez fotki tej płytki stwierdzenie co to jest będzie raczej niewykonalne...

4

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Wrzuć jeszcze zdjęcie spodu tej płytki. Wygląda to co prawda na odmianę "Turbo Blizzard", jednak gdybyś wrzucił zdjęcie spodu PCB można by się upewnić. Scalak to pewnie 7400/7403 (służy jako multiplekser przełączający sygnały turbo/normal)  do tego jeden tranzystor jako pre-amp/odwracacz fazy sygnału pochodzącego z wyjścia ogranicznika. Ale bez wzoru ścieżek na spodzie PCB można się tylko domyślać/zgadywać.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-05-02 17:58:09)

5

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Wstawiłem zdjęcie  płytki drukowanej.

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2023-05-03 13:54:21)

Post's attachments

20230430_184524a.jpg 844.64 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20230503_144948.jpg 671.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Masz okazję sprawdzić w ilu systemach turbo zadziała. Ja miałem tylko blizzard więc...

najłatwiej zrobić tak - uruchamiasz obraz kartidga np Phoenics-a  wybierasz -  1. Turbo kos - wchodzisz do basica piszesz kilka linii w  Basiku,  nagrywasz i próbujesz odczytać
np LIST"T:nazwa"  odczyt  ENTER"T*" .
Warto sprawdzić w różnych systemach turbo bo być może ta przeróba zadzała też w innych..

7

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Witam
Za bardzo   z tego niedużo zrozumiałem. Proszę wytłumaczyć to mi jak laikowi. Jak uruchamiam standardowo pokazuje sie tylko kursor. i tyle żadnego wyboru niema. Sorki ale bawiłem się tym ponad 35 lat temu, może ktoś pomoże. Pozdrawiam

8

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Cześć!

Tak na szybko, ten magnetofon jeżeli jest sprawny mechanicznie będzie poprawnie wczytywał gry w tzw. standardzie, czyli umieszczasz kastę z grami zapisanymi w tzw. "normalu" (standardzie), włączasz komputer z wciśniętymi przyciskami OPTION+START, potem gdy usłyszysz "beep", wciskasz RETURN, wczytywanie powinno się rozpocząć, oczywiście kaseta musi być ustawiona na początek gry/programu (początek tonu pilotującego) ... w magnecie wciśnięty klawisz PLAY. Po Wciśnięciu RETURN silnik magnetofonu powinien ruszyć, a po około 20 sek tonu pilotującego, powinno się rozpocząć wczytywanie programu zapisanego na kasecie w standardzie.

W przypadku TURBO sytuacja wygląda nieco inaczej, do obsługi turbo powinieneś mieć albo dodatkowy cartridge z oprogramowaniem (w tym wypadku kolaga Hans 2004 mówił o cartridge Phoenix dla systemu Blizzard, wygląda on tak: Phoenix 1.0 by Hurek. Jeżeli nie posiadasz cartridge można wczytać odpowiednie oprogramowanie obsługujące turbo, albo wręcz samo loader dla systemu turbo z kasety zapisie standardowym. Jest to co prawda mało wygodne, ale wykonalne.

Jeżeli chodzi o płytkę której zdjęcia wrzuciłeś tutaj to proszę o chwilę cierpliwości jeszcze nie miałem czasu/możliwości aby się temu przyjrzeć, ale na pewno to zrobię aby upewnić się że to turbo które masz dołożone to Blizzard.

9

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Witam , dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, spokojnie poczekam na sprawdzenie.
Magnetofon a sucho działa włącza się staruje, przewija  do wczytywania programu, ale to tyle nie mam jeszcze żadnej gry czy programu. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2023-05-04 19:33:26)

10

Odp: Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie.

Cześć!

Trochę to trwało ale w końcu udało mi się rozrysować schemat tego co masz w magnetofonie, jest to z całą pewnością Turbo Blizzard, o którym wspominałem wcześniej, schemat tego interfejsu który znajduje się w Twoim magnetofonie pozwoliłem sobie umieścić w dedykowanym systemom turbo wątku: Turbo Tapes, Carts & Hardware. (link uzupełnię jak tylko dodam post we wskazanym wątku)

Ponieważ nie dysponujesz żadnym softem do tego turbo przygotowałem Ci pliki testowe które musisz sobie nagrać na kasetę, np. za pomocą dowolnego komputera i standardowego magnetofonu kasetowego który podłączysz to komputera. Wyjście karty dźwiękowej z komputera (line out) łączysz z wejściem magnetofonu (line in/rec in) i nagrywasz poniższe pliki WAV z poziomem około -3dB do max 0dB, dane dźwiękowe muszą się znaleźć na prawym kanale, mogą być oczywiście nagrane na obu (L+R) ale ważne aby dźwięk był obecny w prawym kanale, to z tego kanału magnetofon Atari czyta dane. Kanał lewy pozostaje do dyspozycji użytkownika.

I teraz linki do plików:

1) gra Dan Strikes Back zapisana w prędkości standardowej 600bps z modulacji FSK.
2) gra Preliminary Monty 16K loader dla Blizzard zapisany w standard + gra zapisana w systemie Blizzard.

Po nagraniu plików na kasetę, obie gry wczytujesz włączając komputer przez wciśnięcie przycisków OPTION+START. Z tym że pozycja nr 2, wczyta początkowo z prędkością standardową loader dla systemu turbo, po czym przełączy magnetofon na tryb turbo i wczyta włąściwą grę zapisaną już w Turbo Blizzard.

Jedna uwaga! Ponieważ nie wiem jakiego sprzętu nagrywającego będziesz używał może zdarzyć się tak że konieczne będzie odwrócenie fazy zapisanych plików, można to zrobić za pomocą chociażby "Audacity" wybierając opcję Invert/Odwróć.

Pliki z grami możesz wygenerować samodzielnie używając chociażby programu Turgen.

EDIT: dodałem link do postu w wątku o systemach turbo, zawierającego schemat tej płytki którą masz w magnetofonie. Mam do Ciebie jednak dwie prośby, bo ze względu na jakość zdjęć musiałem dużo rzeczy zgadywać, w szczególności kolory pasków na rezystorach. Czy mógłbyś zatem wykonać nieco lepsze zdjęcie (np. w trybie makro) które by wyraźniej pokazało kolory pasków na rezystorach? Ew. popatrz jakie są to kolory, bo mi się może tylko wydawać że widzę jakiś kolor.

Kolory które mogą występować:

- czarny
- brązowy
- czerwony
- pomarańczowy
- żółty
- zielony
- niebieski
- fioletowy
- szary
- biały

Druga prośba to abyś odczytał oznaczenie tranzystora (takiego metalowego elementu co ma 3 wyprowadzenia) może być na nim napisane coś w stylu BC107, BC108, BC109 lub coś innego.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-05-10 13:19:18)