Temat: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Hej chłopaki mam pytanie.
W końcu udało Mi się złożyć i uruchomić sdrive max.
Urzadzenie zdaje egzamin.
I teraz pytanie:

Czy mając ultimate 1mb i sdrive max to można z poziomu menu ultimate 1mb przegladać zawartość karty microSD urządzenia sdrive? Czy muszę za każdym razem wchodzić w ten program sdrive?
Pytam bo widzę że sio2sd i side chyba można przeglądać zawartość z poziomu menu ultimate 1mb.

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Cześć!

Nie.  Nie możesz tego robić.

Faktycznie Ultimate 1MB oraz SIDE2/3/3.1 ze sobą działają, ponieważ ten sam autor (FJC) pisze do tego oprogramowanie.

pozdrowienia,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

3

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

SIO2SD nie można przeglądać z poziomu Ultimate. Tylko Side/2/3.
Natomiast jeśli masz SDrive Max to masz ekran i za jego pomocą możesz wszystko zmieniać.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-13 17:34:03)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

To trochę słabo to wygląda...szkoda...bo brakuje tej funkcjonalności aby nie trzeba było kombinować mając UM1MB.
Może w przyszłości autor napisze soft do obsługi wielu urządzeń z poziomu UM1MB.
Ktoś nie próbował z twórcą rozmawiać w tej sprawie? myślę, że taki temat mógł być wrzucony na tapetę.
Swoją drogą fajny ten UM1MB wgrałem najnowsze oprogramowanie.

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-16 13:20:47)

5

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

perinoid napisał/a:

SIO2SD nie można przeglądać z poziomu Ultimate. Tylko Side/2/3

Może coś mieszam, ale to nie jest tak, że z menu U1MB odpala się po prostu loader, który siedzi w SIDE? Fakt, że design jest spójny może mylić ;-)

Bezpośrednio w głównym menu U1MB nie widziałem opcji przeglądania zawartości SIDE.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2023-05-16 13:36:27)

6

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

No... Mieszasz (popatrz na pierwszy post, ostatni akapit). Loader w Ultimate to nie jest loader do SIO2SD tylko Side. Ale jeśli masz Side to możesz sobie na niego wgrać konfigurator do SDrive albo SIO2SD czy co tam masz i z rzeczonego Side ten konfigurator odpalać. Tylko to inna sprawa. Konfiguracja urządzeń SIO (SIO2SD, SDrive) jest totalnie inna od konfiguracji Side. I różna pomiędzy SIO2SD i SDrive też.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-16 13:59:02)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Szkoda bo fajnie jakby można podmapować pod ultimate1mb zawartość karty sdrive i przegladać z poziomu UM1MB.
Ten sdrive.atr jest nieintuicyjny i te obcinanie wyświetlanych znaków.

8

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

To jest niewykonalne bo jest to zupełnie inna technologia, inny protokół komunikacyjny.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

@perinoid
No i zamieszałeś jeszcze bardziej, bo ja nie napisałem że U1MB ma jakikolwiek loader dla SIO-cokolwiek w swoim fw ;-)
Chodziło o coś innego i odnosiłem się do Twojej wypowiedzi a nie pierwszego posta, ale nieważne ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2023-05-16 15:17:09)

10

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

skofrant napisał/a:

myślę, że taki temat mógł być wrzucony na tapetę

Jak już to na tapet ;)

To tylko (i aż) kwestia wrzucenia loadera do SDriveMax do pamięci U1MB. W końcu ten loader to program jak każdy inny. Tylko, że wtedy to nadal byłby ten sam loader, który się uruchamia z D0: w SDM. No chyba, żeby FJC napisał swój loader dla SDM, ale chyba ma ciekawsze zajęcia. Soft którego używasz w SIDE i U1MB to zapewne nie jest oryginalny soft Autorów projektu, tylko "alternatywny" napisany przez FJC.

SIDE jest emulatorem HDD (stąd IDE w nazwie), SDM - stacji dyskietek.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

11

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Teraz już rozumiem dzięki chlopaki za wyjaśnienie :-)
Aha ponoć w nowszej wersji sdrive można wyswietlać więcej znaków.
Pamietacie jak to się włacza te dodatkowe znaki?

Ps.tapet słysznie hehehe:-)

12

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Jacques napisał/a:

Chodziło o coś innego i odnosiłem się do Twojej wypowiedzi a nie pierwszego posta, ale nieważne ;-)

Ale moja odpowiedź dotyczyła pierwszego posta i SIO2SD, o którym napisał autor wątku. Także albo mnie nie zrozumiałeś, albo napisałeś nie na temat, jeśli odpowiadałeś na mój post ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

skofrant napisał/a:

Aha ponoć w nowszej wersji sdrive można wyswietlać więcej znaków.
Pamietacie jak to się włacza te dodatkowe znaki?

? to istnieje jakaś inna/nowsza wersja loadera do sdrive? nie spotkałem.
ctrl+L, opis jest w instrukcji http://raster.infos.cz/atari/hw/sdrive/SDrive_en.pdf

14

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

Ok ale po zapisie nie pamięta ustawień i znowu kiedy właczy się na nowo komputer to trzeba użyć kombinacji control+L

Oczywiście,ze jest nowa wersja...cały czas mam na myśli 1.3:-) chyba z grudnia 2022 ona jest.

15

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

pamięta. tylko trzeba zapisać konfigurację.
minus taki, że przy włączonych długich nazwach dłużej się czeka na wyświetlanie zawartości katalogów jeśli masz w nim sporo plików.

16

Odp: pytanie o sdrive max i przegladanie zawartości z poziomu menu ultimate

ok. chodziło mi o wersję 'file browsera' czyli pliku sdrive.atr . poprzedni jaki miałem to v0.4.
a v1.3 o której piszesz, to wersja firmware dla arduino. w tej paczce jest 'file browser' sdrive.atr o numerze v0.6 . dobre i to.