Temat: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Mam germańskie 520STf, ktore odratowałem z martwych (ostatni temat sprzed kilku dni). Dzisiaj objawiła się taka ciekawostka. Mianowicie... Góra obudowy jest inna niż wszystkie inne od STf jakie widziałem, bo zamiast standardowego wycięcia na stację atarowską (z krótkim czy długim Eject) jest duże, prostokątne wycięcie na zwykłą stację z PC. Jednocześnie zarysowanie pokazuje, że jest ona jakby... pomalowana bo spod zarysowania wyziera plastik o innym kolorze. Jednocześnie po pierwsze, badge jest w pełni standardowy, oryginalny oraz obudowa w środku też jest tak samo szara jak na zewnątrz. Jedynie patrząc na nią nie można stwierdzić, że była malowana bo pokrycie jest perfekcyjne i kompletne.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10578
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10579
I tu się pojawia naturalne pytanie: czy Atari pod koniec produkcji malowało swoje obudowy? Z wyglądu ta przypomina, wypisz-wymaluj, obudowę Falcona, jedynie ma inny kolor. Ale ten kolor to farba... Więc jak? Co sądzicie?

Post's attachments

20230514_120108.jpg 276.44 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-05-14) 

20230514_125645.jpg 322.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

nie słyszałem by Atari malowało obudowy, no ale wiem że użytkownicy to robią

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

520STf to raczej na pewno nie jest końcówka produkcji serii ST. To jak jest zrobione wycięcie do stacji sugeruje mi że to raczej mod. Możliwe że całość została pomalowana.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Komputer jest na pewno składakiem, więc pomińmy kwestię końca produkcji. Właśnie go otworzyłem z przyczyn niezwiązanych z tematem ale przy tej okazji mogę napisać, że obudowa ma od środka wytłoczone oznaczenie C100953. Może to coś podpowie?

Powłoka jest na prawdę solidna, gruba i równiutka. Jednocześnie - jest ewidentna. No i to, że geometrycznie pasuje bardziej na Falcona niż na STF. Stąd moje pytanie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

patrząc po boku obstawiam, że była szpachlowana (pęknięcia, może braki) i stąd pomalowanie. Ewidentnie malowane amatorsko.

Sikor umarł...

6

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Wycięcie jest identyczne z falconowym. Równe, bez śladu ingerencji mechanicznej - jak z fabryki. Mi się kojarzy z prototypami obudów do Sparrow/FX-1, których fotki pokazywał @as... (bo one były właśnie ciemniejsze). Tylko pomalowane na kolor jak regularne ST.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-14 13:44:09)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Obudowy od prototypów nie były malowane, są w innym kolorze.
Jest o tym trochę w sieci.

@Peri ten Twój tu to jakiś ulep malowany.

perinoid napisał/a:

Komputer jest na pewno składakiem, więc pomińmy kwestię końca produkcji. Właśnie go otworzyłem z przyczyn niezwiązanych z tematem ale przy tej okazji mogę napisać, że obudowa ma od środka wytłoczone oznaczenie C100953. Może to coś podpowie?

Prototypy mają 5 na końcu i mam je w 2 rewizjach.

Ostatnio edytowany przez AS... (2023-05-14 14:21:52)

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Może to jest góra od Falcona lub FX-1, i zamieniono badge.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

No to tak. Przepraszam was, jednak moja wina. I muszę iść do optometrysty i w końcu zrobić sobie okulary. Otwór na stację był cięty. Obudowa, w związku z tym, najpewniej była malowana. Temat do zamknięcia tudzież wywalenia. Sorry za zawracanie głowy :-/

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Adam Klobukowski napisał/a:

Może to jest góra od Falcona lub FX-1, i zamieniono badge.

fx1 ma "dziurę" na stację jak ste

11

Odp: Czy obudowa STF była malowana fabrycznie, czy to samoróbka?

Ongiś  kupiłem Atari STf, również było pomalowane i tylko góra. Niestety malowane przez użytkownika. Jednak sprawne w stu procentach.

Ostatnio edytowany przez JLS (2023-05-17 17:40:35)