Temat: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Witam ponownie
Dziś znowu o Turbo 2001. Nie rozumiem pewnej rzeczy. W tym wątku Bluki mówi o montażu Turbo 2001, nagrałem sobie wersję kasetową T2001 właśnie od Blukiego, jak uruchomię to pod emulatorem Alttirą wszystko jest w porządku. Gdy zgrałem sobie ten system na kasetę i uruchamiam go na 65XE, KSO sie uruchamia w normalu, ale już gry w Turbo po nagłówku GRA(T/N) po jednym ekranie pokazują mi zły format. Jak uruchomię tą samą kasetę tylko z moim cartem Turbo 2001, wszystko jest OK.
Czy to wina magnetofonu? TURBO 2001 uruchamiane z kasety jest inne od TURBO 2001 z carta? Czy możliwe jest zgranie tego systemu z mojego carta i uruchomienie go z kasety? ( w załączeniu zrzut mojego carta i cas ten co nagrałem od Blukiego)

Post's attachments

TURBO-2001-KSO.cas 2.81 kb, liczba pobrań: 9 (od 2023-06-12) 

TURBO2001.BIN 8 kb, liczba pobrań: 12 (od 2023-06-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Ale sam sobie odpowiedziałeś - skoro się uruchamia z cartridgea, wersja się różni. Inna rzecz - gdzie siedzi ten wgrany z kasety?
Prosty test: zapisz sobie program w BASICu z carta, nawet taki:

10 ?"TEST"

Zapisz:
SAVE"D:TEST.BAS"
potem wczytaj z BASICiem plik KAS (sam START przy wgrywaniu powinien wystarczyć) i wczytaj:
LOAD D* lub LOAD D*** (w zależności od systemu może być też urządzenie T zamiast D). Jak się wczyta - format taki sam, jak nie - znaczy się, że są różnice. Wyeliminujesz błąd nagrywania na zewnętrznym magnetofonie (choć to już według mnie wyeliminoiwałeś wczytując z wersji cartridgowej).

Sikor umarł...

3

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

klopeks napisał/a:

TURBO 2001 uruchamiane z kasety jest inne od TURBO 2001 z carta?

Na kartridżu (i tylko tam) jest nowsza wersja - 2.2. Wersja kasetowa i ta montowana w komputerze, to 2.1. Nie wdając się w szczegóły, wer. 2.1 wymaga częstszego korzystania z loaderów (z kasety systemowej) przed grami.
Czy da się uruchomić wer. 2.2 z kasety? Pewnie tak, ale to pytanie już do znawców języka niskiego poziomu ;)

4

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Idąc za radą Sikora nagrałem jakiś niewielki program w Basicu w Turbo z cas. Wczytał się normalnie w Turbo z carta. Tylko program zapisałem jako TEST.BAS a w Turbo z carta pokazał mi nazwę EST.BAS. Nie będę się rozpisywał, na moje oko coś się z poleceniami na moim 65XE dzieje się w tym Turbo cas, bo po tym odkryciu z nazwą spróbowałem ponownie coś wgrać i działa tylko jedna komenda S>D: NAZWAGRY, spacja po dwukropku też jest ważna, żadne gwiazdki, małpy nie działają. Wczyta się tylko konkretny plik bez potwierdzenia. Jak wybiorę polecenie z potwierdzeniem po jednym ekranie mam ZLY FORMAT. Dziwne bo na emulatorze wszystkie polecenia z cas są dostępne i system jest w pełni funkcjonalny.

5

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

W KSO programy wczytujemy przez R

Dla ułatwienia piszemy "D***" lub "D@@@" zamiast "D: *" lub "D: @"
ważne jest tylko D i trzeci znak po nim, czyli trzecia *, lub trzecia @, pozostałe są ignorowane.

* = szukanie z pytaniem T/N
@ = wczytanie bez pytania pierwszego napotkanego pliku (jeżeli załapie nazwę)
Można też wpisać fragment nazwy i * lub @ na końcu.
W nazwie przy odczycie można też używać / który oznacza dowolny znak.

W miejscu spacji KSO rozpoznaje znak sterujący V - który daje dodatkową funkcjonalność - weryfikację przy zapisie.
Poza tym spacja daje miejsce na nr stacji, który jest pomijany, a umożliwia korzystanie z programów które odwołują się do "D1:", "D2:", itd.

Stąd nazwa jest zapisywana i odczytywana od trzeciego znaku po D.
Czyli SAVE"D:TEST.BAS" zapisze plik EST.BAS, a LOAD"D:TEST.BAS" odczyta plik EST.BAS.

Nazwa może mieć maksymalnie 10 dowolnych znaków (w inverse, z control, a także znaki specjalne - daje to dodatkowe możliwości, jednak nie polecam, bo jest kłopotliwe przy przenoszeniu na PC).

Ponieważ na 10-ciu znakach nie mieści się nazwa pliku 8.3 nazwy kopiowane ze stacji dyskietek często są ucięte np. PASJANS.BA co nie przeszkadza odczytywać je jako 8.3 - PASJANS.BAS - wtedy znak 11 (S) i ewentualne kolejne będą pomijane (nierozróżniane).

Przerwać transmisję można naciskając START+SELECT+OPTION jednocześnie.

Edit: W instrukcji przeczytałem że np. KOALA nie toleruje spacji więc trzeba użyć dowolnego innego znaku niż spacja i V, np. zapisując przez "D1:NAZWA.PIC"

Edit2: V działa również w Basic-u, jednak ponieważ kolejne wywołanie SAVE generuje nieco zmieniony plik użycie weryfikacji wymaga wywołania zapisu i weryfikacji w jednej linii:
SAVE "D: PROGRAM1":SAVE "D:VPROGRAM1"
(inaczej bez względu na poprawność wystąpi błąd weryfikacji)
Wynik weryfikacji będzie natomiast zawsze poprawny z kopierem, który kopiuje pliki 1:1 (również pliki Basic-a).

A czy jest to kompatybilne z turbo 2001 nie wiem, ale z tego co się wydaje to może tak być.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-06-14 12:12:00)

6

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Ja tak nieśmiało zaproponuję przeczytać instrukcję obsługi TURBO 2001. Tam wszystko jest opisane, w tym różnice w wersjach.

7

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Ha ha @Bluki, muszę przyznać że zajrzałem do instrukcji po tym jak mi zapisał EST.BAS, wszystko tam pisze :) tylko nie rozpisywałem się na ten temat. @QTZ jednak świetnie tą instrukcję uzupełnił. Dzięki
Chciałem ponowić pytanie a zrzut carta z pierwszego postu, czy jest możliwe wyciągnięcie z tego pliku systemu, tak aby uruchomić go z kasety?

8

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Myślę, że jest to możliwe, analogicznie jak Seban zrobił z pliku carta KSO xex-a.

9

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Wiesz @QTZ myślę że xex do bardzo podobnego carta jakiego ja mam już @Seban zrobił. Szperałem po forum i wydaje mi się że to w tym poście którymś jest, ale @Seban nie zrobił xex carta takiego jak ma @Bluki czyli tej wersji kasetowej (2.1) pisząc że Bluki ma, no niestety nie ma. Chyba xex z carta Blukiego byłby cenniejszy w tym momencie, przynajmniej dla mnie.

10

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

klopeks napisał/a:

Chyba xex z carta Blukiego byłby cenniejszy w tym momencie, przynajmniej dla mnie.

Niekoniecznie - moe być te tak, że program z cartridge-a jest ładowany gdzie indziej i zajmuje RAM komputera. Prędzej tu był szukał przyczyny niewgrywania się programów. Obraz/program na cartridge-u może się uruchamiać w obszarze zarezerwowanym na cartridge. Oczywiście znawcy assemblera w większości przypadków dadzą radę taki program przenieść. Proponuję zrobić dumpa programem @Sebana i umieścić w odpowiednim wątku - znając Sebastiana pewnie chętnie się temu przyjrzy...

Sikor umarł...

11

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Cześć!

Dobra, to może po kolei... co prawda mi się wydawało że już kiedyś to robiłem, ale usiadłem do tego jeszcze raz nie mając czasu na przeglądanie "starych śmieci" ;-) ... w załączniku dodaję zatem wersje plikowe tego carta (Turbo 2001 + Universal Copy II) w formatach BOOT, XEX oraz plik CAS który można nagrać na kasetę i potem wczytać sobie bootując komputer z kasety (OPTION + START).

Ta wersja Turbo 2001 lokuje się pod systemem operacyjnym ma niby MEMLO na poziomie $800, ale cokolwiek się będzie chciało załadować pod OS-ROM ($C000-$CFFF, $D800-$FFFF) zniszczy system turbo tam umieszczony i spowoduje totalny zwis podczas ładowania się takiego programu. Zatem np. wszystkie programy spakowane Cruncherem 5.0 Magnusa, Code3 Cruncherem czy też inne programy umieszczające się pod OS-ROM w trakcie ładowania nie wczytają się z użyciem tejże wersji systemu.

Na razie wrzucam tylko pliki wynikowe, źródła pokazujące "jak to zostało zrobione" mogę oczywiście udostępnić, ale to chyba mało kogo interesuje. Gdy już zrobiłem tę wersję, jak się okazało po raz drugi... zacząłem przeglądać ten mega wątek o systemach turbo i oczywiście okazało się że dobrze mi się wydawało że to już robiłem... dokładnie w tym poście: Turbo 2001 + copy. Ale nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło, ponieważ wtedy zrobiłem tylko wersję .XEX, teraz macie do dyspozycji wersję BOOT czy gotowe rozwiązanie w postaci pliku CAS.

Wrócę jeszcze do lokowanie się tej wersji Turbo 2001 pod OS-ROM, dla starych gier, które to nie były w żaden sposób kompresowane, czy też nie ładowały swoich segmentów danych pod OS-ROM to rozwiązanie będzie oczywiście w porządku, jednak dla większości nowszych produkcji będzie to oczywiście problem... ale dla takich przypadków polecam wersję Turbo 2001 lokującą się w obszarze $0700-$199C, zatem MEMLO wynosi $199D. Jak widać sporo wyżej, ale należy pamiętać że Turbo 2000F, KSO Turbo 2000, wymagają 3kB bufora od rekord odczytany z taśmy. Z tą wersją będą działać zatem wszystkie gry które ładują się powyżej adresu $199C, także takie które ładują się pod OS-ROM lub zajmują ten obszar podczas ładowania. Wersja dla cartridge w tym poście: Turbo 2001 v.2.1, natomiast wersja BOOT (wystarczy nagrać na kasetę) znajduje się w arch. Bluki-ego pod nazwą: "T2001C'.

Post's attachments

t2k1_4k_copy.zip 8.83 kb, liczba pobrań: 13 (od 2023-06-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Czy wersja boot jest tylko dla kaset? Z dyskietki tego nie mogę załadować, po wczytaniu 5 sektorów zawiecha. Czy to się jakoś inaczej wczytuję?

13

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

A jak wczytujesz wersję BOOT z dyskietki? Z tego co mi wiadomo żaden emulator nie potrafi wczytywać plików w formacie .BOOT, jest co prawda jeden sposób aby go oszukać jednak normalnie nie ma (albo nie znam) takiej możliwości.

Na realnym sprzęcie plik BOOT trzeba by nagrać sektorami na dyskietkę w gęstości Single lub Enchanced, a jeżeli bootujesz się z jakiegoś SIO2PC, SIO2SD to trzeba by stworzyć plik ATR w którym należałoby umieścić zawartość pliku również w pierwszych sektorach dyskietki, ale nie jako plik wewnątrz ATR-a tylko nagrać to sektorami lub po prostu używać wersji .XEX i jakiegoś inicjalizera/loadera (np. chaos loader)  czy nawet DOS-a z pod którego należałoby wczytać plik .xex

Ostatnio edytowany przez seban (2023-06-20 05:29:25)

14

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

seban napisał/a:

Z tego co mi wiadomo żaden emulator nie potrafi wczytywać plików w formacie .BOOT

Atari800 ładuje .BOOT bezproblemowo, Altirra po zmianie rozszerzenia na .XFD również.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

właśnie pisząc "o sposobie" miałem na myśli podmianę rozszerzenia na XFD. Tak własnie testowałem pod Altirra.

mono napisał/a:

Atari800 ładuje .BOOT bezproblemowo,

kurczę faktycznie! teraz sprawdziłem i działa ... nie wiem co robiłem nie tak ale wcześniej miałem komunikat o niemożności załadowania tegoż pliku ("can't load "t2k1.boot"). Nie wiem co było nie tak, dziś ruszyło "od ręki" (Atari800 v. 5.0.0 / Debian). Być może problemem był "shared folder" "podmontowany" via NFS, a dziś odpaliłem lokalnie i po prostu ruszyło. Dzięki za naprowadzenie, bo byłem przekonany że Atari800 plików BOOT nie uruchamia.

16

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Panowie macie rację, tylko ja chciałem na 65xe wersję boot uruchomić, nie mam fizycznej stacji dyskietek. Mam SIOtoPC i oprogramowanie AspeQt. Wersja xex z loaderem działa bez problemów. Ale wersja BOOT niby się do końca wczytuje, ale jest zawiecha. Wersja carta @sebana zawiera i boot i xexa, to sobie z tym poradzę - nagram xexa i tyle, ale cart @blukiego to tylko BOOT i już w tym momencie go nie wczytam z dyskietki, tylko uruchamiam magnetofon. Jednak na normalnym sprzęcie wczytanie carta @blukiego z dyskietki załatwiało by sprawę - byłoby szybko. A w emulatorze Altirra, to czy magnetofon czy dyskietka - wczytuje szybko kwestia tylko ustawień.

17

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

klopeks napisał/a:

ale cart @blukiego to tylko BOOT i już w tym momencie go nie wczytam z dyskietki, tylko uruchamiam magnetofon.

Dopiero teraz zrozumiałem o co Ci chodzi, tzn. o który plik i jak chcesz go wczytywać. W załączniku poprawiona wersja BOOT/XFD softu z paczki softu od blukiego która powinna się dać uruchomić za pomocą SIO2PC i AspeQT czy też RespeQT.

Sprawdziłem pod Linux/RespeQT i wygląda na to że działa, zakładam zatem że powinno ruszyć też pod Windows/AspeQT.

http://seban.pigwa.net/aa/RespeQT.png

Ostatnio edytowany przez seban (2023-06-22 07:52:42)

Post's attachments

t2001c.xfd.zip 1.86 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-06-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: TURBO 2001 cas vs TURBO 2001 cart

Dziękuję Seban. Właśnie o to mi chodziło. Jak robiłem xfd musiałem jakoś inaczej go tworzyć. Bo Twój działa, a mój nie. W tym momencie ważne jest że, ta wersja daje się uruchomić. Pozdrawiam :) :)