1

Temat: Atari 800XL niedziałający przycisk RESET

Cześć,
Na początek chciałem się przywitać. Jestem starym atarowcem. Atari 65XE kupiłem swego czasu w PEWEX.
Niestety Atari i całą moją kolekcje gier i literatury wyprzedałem na samym początku lat 90-tych.
Teraz postanowiłem powrócić do Atari i ostatnio zakupiłem na Ebay Atari 800XL.
W zasadzie wszystko w nim działa oprócz klawisza RESET.
Sprawdziłem zwierając piny 18 - 23 złącza klawiatury, że nie jest to problem z klawiaturą.
Analizując schemat, a nie jestem elektronikiem, to tak sobie myślę, że pewnie uszkodzone są te inwertery w układzie 74LS14.
Pytanie moje brzmi czy to jest prawdopodobne i jak to sprawdzić na płycie aby nie robić zbędnego
wylutowania sprawnego układu. Można jeszcze coś posprawdzać w tym układzie resetowania?
Mam też jeszcze problem z magnetofonem ale to będzie inny temat.

Ostatnio edytowany przez jaho (2023-08-23 23:12:24)

2

Odp: Atari 800XL niedziałający przycisk RESET

Dioda zasilania się świeci? W obwodzie RESET używane są dwa inwertery 74LS14 jako bufor. Bardzo łatwo można je sprawdzić przy użyciu choćby miernika uniwersalnego. W przeciwieństwie do XE, w XL RESET "trzyma" tak długo, jak długo masz wciśnięty przycisk RESET. Wejście masz na pinie 11, a wyjście na 8.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-08-23 00:09:06)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Atari 800XL niedziałający przycisk RESET

dzięki za odpowiedź, dioda się świeci, klawiatura jest sprawna bo działają wszystkie klawisze oprócz reset. Zwieralem na zlaczu klawiatury piny i option, start dalo sie tak aktywować ale reset juz nie. Tak więc pewnie walnięty ten 74ls14. Sprawdzę go miernikiem.

Odp: Atari 800XL niedziałający przycisk RESET

_tzok_ napisał/a:

W przeciwieństwie do XE, w XL RESET "trzyma" tak długo

O!  Fakt :)   W sumie widziałem, że inny obwód, ale nie zwróciłem na to uwagi :)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.