51

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

O _tzok_, to bardzo bym prosił, bo warto by wiedzieć o co w tym chodzi tak na przyszłość. Sprawdź przy wolnej chwili jak byś mógł, nie pali się z tym.

52

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Mq napisał/a:

Ja mam TL866CS i programuje mi wszystkie GAL-e 16V8 i 20V8. Jedyne co, to dla niektórych wersji GAL-i muszę zmieniać napięcie programowania, o czym wyżej pisałem. Innych GAL-i nie próbowałem bo nie miałem potrzeby, więc nie wiem. Ciekawe czy problem, który opisałeś dotyczy też starszych wersji TL866 takich jak mój. Nie mam żadnego 22V10 żeby sprawdzić...

@Mq z "lektury internetowej" wynika, że TL866CS poprawnie programuje wszystkie GALe, a np. jego poprzednik TLS866A w ogóle nie obsługuje 22V10. Ten mój niby programuje, ale po przy weryfikacji wywala błąd, bo jest po prostu pusty. Takiego ma buga :) Chociaż z Atmelem 22V10C tego problemu podobno już nie ma.
Warto jednak wszystkie te informacje rzeczywiście zweryfikować.
@_tzok_ daj czadu ;)
@Sikor, chyba nie będziemy bawić się w wysyłki, szkoda sensu ;)

Jak by co to tu jest wsad do testów.

Ostatnio edytowany przez hichal (2023-11-30 00:53:24)

Post's attachments

sram13.jed 8.74 kb, liczba pobrań: 2 (od 2023-11-30) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

53

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Ok, jak będę robił kolejne zakupy w mouser lub TME to może będę pamiętał o tym - sam ciekawy jestem. Szkoda, że sprawa nie wyszła w zeszłym tygodniu (znaczy - przed 24, bo wtedy już po zakupach byłem) - bo robiłem szybkie zakupy w TME to bym sobie dorzucił do paczki...

Sikor umarł...

54

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

TL866CS i TL866A to jedno i to samo, jeden ma złącze ISP, drugi - nie.

TL866A/CS - OK
TL866-II - OK
TL866-3G (T48) - OK

Testowałem na wsadzie Hiasa, chipy GAL22V10-D-25LPI oraz GAL22V10-25LP.

MiniPro TL866A, HW: 03.2.86, SW: 6.85 (MiniPro)
XGecu TL866 II Plus, HW: 04.2.132, SW: 12.63 (Xgpro)
XGecu T48 [TL866-3G], HW: 00.1.30, SW: 12.63 (Xgpro)

Z TL866 II  Plus miałem w przeszłości problemy, ale z GAL20V8.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

55

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Dzięki wielkie _tzok_ za to info. Czyli wygląda na to, że mamy do czynienia z jakimś rodzajem "postępu" i "rozwoju" poprzez wytwarzanie nowych konstrukcji, które są gorsze od starszych:-) Nie dziwi mnie to jakoś szczególnie bardzo. Klient ma kupować, a nie kupić.

56

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Dzięki _tzok_ , to dobra i za razem zła dla mnie informacja, bo wiadomo, że TL866-II Plus daje rady, tylko niestety nie mój :)
Działam dokładnie na takiej samej konfiguracji jak Ty. No ale może być też tak, że te 5 GAL-i, które mam z Ali są zrypane.

Tak to wygląda, może ktoś wpadnie o co kaman ;)
https://drive.google.com/file/d/1g6Q2UK … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez hichal (2023-12-01 00:38:23)

Post's attachments

TL866-II.jpg 1.18 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

57

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

a tak spytam pro-forma: to napięcie próbowałeś zwiększać, jak pisał Mq? I jeszcze jedno - aktualizowałeś oprogramowanie i firmware w programatorze? (ja mam zaktualizowane, a gala sprawdzę u siebie, jak będę coś w TME albo mouserze zamawiał, ale to za jakiś czas).

Sikor umarł...

58

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Sprawdziłem jeszcze na GAL w wersji 15 ns (-15LP), bo -15LP ma Icc 130mA, a -25LP tylko 90mA, ale też działa bez problemu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

59

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Sikor napisał/a:

a tak spytam pro-forma: to napięcie próbowałeś zwiększać, jak pisał Mq? I jeszcze jedno - aktualizowałeś oprogramowanie i firmware w programatorze? (ja mam zaktualizowane, a gala sprawdzę u siebie, jak będę coś w TME albo mouserze zamawiał, ale to za jakiś czas).

No pewnie, jechałem po kolei od 9V do 18V zanim Mq pisał. Zresztą próbowałem już wszystkich możliwych ustawień, oczywiście wszystko zaktualizowane i dupa.
Czekam z niecierpliwością na Atmela, zobaczymy czy on zagada.

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

60

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

dziwne.. u mnie działa :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

61

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Hej,

@hichal z Vpp bym nie przesadzał. Dla GAL spotkałem się z najwyższą wartością - 16,5V. Wyższe napięcia mogą uszkodzić układ. Dla mnie najpewniejsze są GALe od Lattice. Reszta to albo klony albo wymysły :) No - PALCE jeszcze mogą być.

pozdr

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

62

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Z tym że trzeba pamiętać, że PALCE nie da się zaprogramować tym programatorem.

63

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Hej Mq,

Mq napisał/a:

Z tym że trzeba pamiętać, że PALCE nie da się zaprogramować tym programatorem.

No tak - taka sytuacja... Gorzej, że programatory obsługujące PALCE i różne inne "dziwadła" są po prostu drogie bo bardziej 'universalne' A nawet to, że są bardziej 'universalne' nie oznacza, że obsłużą wszystko (no może AllPro88 choć ten nie ma update już od dawna i trzeba samemu pisać soft, bo da się nawet bardzo niskonapięciowe układy obsłużyć i wykonywać wszelakie testy cyfrowe).

pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

64

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

PALCE chyba się nie da niczym tanim-amatorskim zaprogramować. Ale i po co skoro można użyć GAL lub ATF.

65

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Sprwa się wyjaśniła, programator w 100% sprawny.
GAL-e do wyjebki, wsystkie 5 uszkodzone.
Teraz zastosowałem 22V10B 15LP, bez problemu się zaprogramował, Atmel też się pięknie wypalił :)

Teraz następny problem do przeskoczenia.
Wsystko złożone (chyba dobrze), ale nie jestem pewien połączeń MMU-płytka, ponieważ nie startuje, ekran czarny.
Mam tak:
C_IN leci do pin16 MMU
M_OUT leci do pin6 MMU
C_OUT leci do pad 16 MMU

Nóżki 6 i 16 MMU na zewnątrz.
Pamięć to Alliance AS6C4008-55PCN. Jest odpowiednia? Da się jakoś sprawdzić jej stan sprawności?
Drabinka jest 10k a ma być chyba 4,7k. Może to coś namieszać?

Post's attachments

512k.jpg 1.62 mb, liczba pobrań: 1 (od 2023-12-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

66

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Możesz sprawdzić, czy komputer startuje bez obu zworek - wtedy jest wykorzystywana tylko stokowa pamięć.

C_OUT leci do podstawki pin 16 MMU - znaczy ze nóżka w powietrzu idzie do C_IN.

Możesz też zrobić test bez GAL-a - robiąc zwarcie pomiędzy pinami 14 i 16 (w podstawce) - nie jestem pewny czy PIN 6 MMU musi być ponownie osadzony w podstawce do tego testu ale o ile pamiętam to nie...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2023-12-08 19:47:51)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

67

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Dobra - ogarnięte. Pięknie wszystko buja.
Malutkie zwarcie na PIA przy lutowaniu goldpinów.
Ślepota już doskwiera ;)

Dzięki bardzo pancio, Mq, _tzok_, tOri i Sikor za porady :)

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK