1

Temat: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Panowie (i Panie)

Znalazłem parę dysków 6TB.
Kupione rok temu w Morelach. Gwarancja producenta (po wejściu na stronę i podaniu numerów seryjnych, tak jak u WD).

Nieotwarte przeleżały sobie w szafie, a ja w międzyczasie w NASach przesiadłem się na 8TB i nie mam co z nimi zrobić.

Najchętniej od razu trzy sztuki.

1 dysk - 400zł
2 dyski - 700zł
3 dyski - 1000zł (bo w sumie mam tyle ale myślałem o zostawieniu sobie rezerwy... tylko po co? :)  )

+ przysył.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2024-01-27 15:30:17)

Post's attachments

Dyski.jpg 1.19 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

2

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Rezerwuję. Pytanie jakie to dyski.

Ostatnio edytowany przez alex (2024-01-26 01:59:33)

3

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

@Alex, jest na zdjęciu, na opakowaniu :D

Sikor umarł...

4

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

@alex . Dobre dyski. W moim starszym NASie kręcą się takie 4 i są zdecydowanie zimniejsze od Seagate Barracuda i do tego cichsze.

Porównałem przed chwilą, bo siedzą razem obok siebie w jednej obudowie (wszystkie mają po 6TB ... bo jest tam ich więcej :) ):
Seagata Barracuda: 35 stopni
Toshiba P300: 28 stopni
oba w iddle.

A tak już na marginesie, dla porównania (w innym NASie) WD RED Pro 8TB trzymają w iddle około 40stopni...

Będziesz zadowolony :)
Jak dla Ciebie może być 3 sztuki i trochę taniej ;)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2024-01-26 12:24:48)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Tak z ciekawości jakie 8TB wybrałeś?

6

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

lopez napisał/a:

Tak z ciekawości jakie 8TB wybrałeś?

WD RED Pro

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

A oferta obecnie jest taka:
1 dysk - 400zł
2 dyski - 700zł
3 dyski - 1000zł (bo w sumie mam tyle ale myślałem o zostawieniu sobie rezerwy... tylko po co? :) )

Bo Alex ma wyższe wymagania... :P

Ostatnio edytowany przez Pecus (2024-01-27 15:32:04)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Może... może...
Mniemam że znasz się co-nieco na NASach? Jaki serwer NAS (potrzeby domowe) na byś polecił do tych dysków: a) na dwa dyski - RAID-1; b) na 3 lub więcej - RAID-5 itp?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Ło matko, to duży temat.

Pewne (dla mnie) jest to, że jak raz sobie zrobisz w domu NASa i skonfigurujesz go pod swoje potrzeby, to już zawsze będziesz mieć NASa :)
Nie jestem jakimś ekspertem. W domu mam 3 serwery NAS :)

Pierwszego swojego NASA zbudowałem pewnie z 15 lat termu na jakimś terminalu w oparciu o FreeNAS (obecnie TrueNAS) i to było dobre rozwiązanie ale dla "grzebaczy", w pewnym momencie postawiłem na gotowe rozwiązanie, bo stwierdziłęm, że po prostu chcę żeby to działało bez ciągłej "opieki".

No i tu szkoły są 3: Falenicka, Otwocka i Mińska :) (oczywiście chodzi o rozwiązania do domu) :
1. Budowa serwera samodzielnie.
2. QNAP
3. Synology

Ja postawiłem na QNAPa i jestem zadowolony, 2 razy miałem problem (przez 8 lat na 3 serwerach :) ), i wsparcie pomogło mi zdalnie natychmiast, dawno po gwarancji (a nie były to wielkie problemy, tylko nie chciało mi się samodzielnie dłubać, wiedząc, że QNAP udziela wsparcia zawsze).

Co do konfiguracji RAID.
Pamiętaj, że RAID to nie backup! On nie ma zapewnić bezpieczeństwa danych, ale ciągłość dostępu do tych danych.
Ja w moim głównym NASie (4ro dyskowy na intelu) mam pierwszy dysk SSD (niewielki), bo QNAP trzyma konfigi i aplikacje na pierwszym dysku i mechaniczne stukały mi w nocy jak wykonywały się jakieś operacje. + 3 dyski 8TB w RAID5, do tego zewnętrzny dysk podpięty do NASa po USB na którym robią się kopię pewnych zasobów z macierzy głównej.

Ja potrzebuję tylko podstawowe usługi, czyli udostępnianie plików po SMB i NFS, usługi synchronizacji i w zasadzie nic więcej. Na jednym z NASów chodzi dodatkowo serwer WWW i torrenciarka i tyle. Wszystkie odtwarzacze multimediów jakie mam w domu czytają pliki bezpośrednio z NASa po SMB lub NFS, więc żadnych serwerów multimediów nie stosuje. Choć ten QNAP ma też zintegrowaną platformę wirtualizacyjną (tak tak, sprawdziłem kiedyś - działa pięknie! można nawet postawić tam linuksa a na nim kolejną aplikację serwera NAS :) i będą działały równolegle).
O.K. Zapomniałem backup fotografii robi mi specjalizowana aplikacja QNAPa (konkurencja też taką ma), która kataloguje rozpoznaje twarze i obiekty ułatwiając wyszukiwanie, umożliwia tworzenie albumów itp. Wszystko przez interfejs webowy i umożliwia też udostępnianie ich w bezpieczy sposób w necie.

I to wszystko co mogę na szybko napisać.

Aaaaa.... w moim przypadku foldery z dokumentami żony i dzieci (i moimi) fizycznie znajdują się na NASie co umożliwia wygodny dostęp z wielu komputerów (rodzina nawet nie musi wiedzieć, że tego nie ma na komputerze :) ). A przy okazji zapewnia możliwość wygodej automatyzacji kopii bezpieczeństwa na poziomie NASa. A przy odpowiedniej konfiguracji można dobić się do nich "ze świata" w każdej chwili.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2024-01-27 12:35:37)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Jestem ostatni w kolejce, jak by koledzy wyżej się nie zdecydowali to wizą bym wszystkie 3 za 1000zł, ale z wysyłka po twojej stronie.

@uicr0Bee ja używam Synology DS216j od kilkunastu lat z dwoma dyskami w RAID1 i sobie chwalę, jest to już wiekowy staruszek, ale na moje i żony codzienne potrzeby wystarcza.

Ogólnie jak się interesowałem modelami przed zakupem x-lat temu to niby soft Synology był bardziej dopracowany i wówczas ludziska polecali bardziej od Qnapa, nie wiem jak jest w tej chwili. Ja ze swoim nie miałem nigdy problemów, ale użytkowany jest tylko do filmów, zdjęć, dokumentów, trzymania ogólnego śmietnika retro ;-). Z dyskami 5400 w RAID1 i połączeniem przez wifi nie jest to demon prędkości, ale wystarcza.

Ja mam skonfigurowanego go w ten sposób, że większość czasu jest zahibernowany i tylko budzi się gdy go montuje w komputerach, aby dyski nie rzęziły w pokoju. Jednak w bloku, w nocy, słychać talerzowe dyski dość wyraźnie.

Ostatnio edytowany przez lopez (2024-01-27 23:12:24)

11

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Dzięki za obydwie opinie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

To ja się wypowiem jako przedstawiciel pierwszej szkoły. Wykorzystałem zintegrowaną płytę z komputera, w którym przestała wystarczać. Przełożyłem ją do większej obudowy i dodałem do niej kartę kontrolera do dysków SATA na kilka dysków. Podłączyłem do tego dysk SSD na system i kilka talerzowych na dane. Zainstalowałem Openmediavault i postawiłem na nim RAID6. W sumie korzystam tylko z SMB i torrenciarki (fajne określenie), a koszt to kontroler, dyski i obudowa. Chodzi to już ponad pół roku i teraz moim jednym problemem jest dobranie do tego w końcu UPS, który nie padnie w momencie włączania tych wszystkich dysków i podtrzyma to ze 2 minuty na złożenie systemu w razie zaniku prądu. :)

Ostatnio edytowany przez VLX (2024-01-28 11:07:44)

13

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

U mnie prościutki domowy UPS 600VA podtrzymuje bez problemu te 3 minuty 2 4rodyskowe QNAPy z czego jeden rozbudowany o moduł na kolejne 4ry dyski :)
Jedyny problem to to, że akumulator (a zaników nie mam praktycznie wcale, więc po co UPS? ) po 1,5roku pracy nie trzyma już 5minut, ale 3, więc ciągle wymieniam akumulatory :)

Ale przy większym UPS będziesz wymieniał rzadziej za to drożej, więc....


No chłopaki, czas decyzji (przy 3 wyśle paczkomatem w cenie :) ).
Alex nie chce, więc ktoś bierze, czy mam sobie organizować kolejny moduł rozszerzający do drugiego QNAPa na te dyski ? :)))

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

No ja czekam, aż się wcześniejsi zainteresowani odezwą, bo nie chcę się wcinać, ale jak nie biorą do kupuje.

15

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Panowie Alex zrezygnował (widziałem się z nim osobiście i chciałby takie dyski kosztujące w detalu 1000zl za 300zl kupić :))) ), uicr0Bee nie określił się.
Jak nie określi się do końca dzisiaj, to wygrywa Lopez ! :)

Lubię sprawy załatwiać szybko.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Stuk młoteczkiem!

Sprzedane :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

@Pecus niestety jeden z dysków jest uszkodzony, wysłałem ci PW.

18

Odp: [S] 3 dyski 6TB Toshiba P300. Nowe.

Dzięki @Pecus, Toshiba wymieniła dysk na nowy.

Polecam tego sprzedawcę!