Temat: Atari Falcon i Cubase Audio

Cześć,

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś próbuje użyć falcona do zabawy z muzyką i pomoże mi go do tego celu zatrudnić... ale od początku - jakiś czas temu zakupiłem sobie falcona głównie po to, żeby powalczyć z cubase audio i sprawdzić jego możliwości. Przez długi czas nie było kiedy do tego usiąść aż do teraz. No i po paru dniach walki nie udało mi się uruchomić nagrywania audio... Co doczytałem/sprawdziłem/zrobiłem:
1. Musi byc hddriver w wersji 7.93 lub starszej. Falcon dotarł w moje ręce z hddriverem 8.3, ale na dysku miał również hddriver 7.91. Przepartycjonowałem więc nim znajdujący się w komputerze dysk CompactFlash 32GB podłączony do IDE.
2. Na forach doczytałem, że aby nagrywać audio muszę mieć partycję nie większą niż 255MB - takie też dwie partycje utworzyłem - tylko na potrzeby cubase. Systemowa ma 511MB (jeśli to ma znaczenie).

Mimo powyższych podczas próby nagrania na track 1 dostaje komunikat: "Please Select a Filename for this Recording!", wybieram nazwę pliku test6.aif, dziabie OK i... Channel 0 cannot record onto the drive 'D:'

W opcjach Cubase 2.06: audio->harware setup dla "Track 1" output wybierałem również "RAM", ale nie rozwiązywało to problemu.

Jak sprawić, żeby do cudo zaczęło nagrywać?

Dodatkowo za każdym razem, gdy uruchamiam cubase, dostaję dwa razy komunikat: "No Audio Clock! C.A.C. or DFI connected? Switching to 33.880 kHz..." - doczytałem, że do portu DSP powinno byc coś podłączone, aby możliwe było nagrywanie 44 lub 48kHz... zaskakujące, bo zdawało mi się że ten komputer miał wszystko co potrzebne do muzykowania z cubase "out of the box"... ale rozumiem, że mimo braku "Audio Clock"  nagrywanie powinno dzialać, tylko z niższą częstotliwością, czy tak?

Będę wdzięczny za pomoc.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

2

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Cześc,

moge polecić kolege "Nowy80retro", ktory uzywa własnie Falcona i Cubase a swoje prace nagrane na realnym sprzecie pokazywał na ostatnich edycjach SV2k23. Mozesz znaleźc te filmiki na jego kanale YT. umieszcza linki także na tym forum.

Jak najbardziej mozliwy jest zapis bez C.A.C. Swego czasu sprzedawal takie urzadzenie retrohax.net w chwili obecnej jest dostepny u resellera w UK, moze i w niemczech na ebayu to jest przelacznik 44.1/OFF/48 kHz tutaj masz linka do Niego

https://retrolemon.co.uk/atari-st-ste-f … witch.html

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-01-29 17:24:20)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Rozumiem, że klucz sprzętowy do Cubase masz? Bo o ile pamiętam - jedną z oznak braku klucza jest brak możliwości nagrywania. Ale mogę się mylić, muzykiem nie jestem...

Sikor umarł...

4

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

lukasz7x6 napisał/a:

Cześć,

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś próbuje użyć falcona do zabawy z muzyką i pomoże mi go do tego celu zatrudnić... ale od początku - jakiś czas temu zakupiłem sobie falcona głównie po to, żeby powalczyć z cubase audio i sprawdzić jego możliwości. Przez długi czas nie było kiedy do tego usiąść aż do teraz. No i po paru dniach walki nie udało mi się uruchomić nagrywania audio... Co doczytałem/sprawdziłem/zrobiłem:
1. Musi byc hddriver w wersji 7.93 lub starszej. Falcon dotarł w moje ręce z hddriverem 8.3, ale na dysku miał również hddriver 7.91. Przepartycjonowałem więc nim znajdujący się w komputerze dysk CompactFlash 32GB podłączony do IDE.
2. Na forach doczytałem, że aby nagrywać audio muszę mieć partycję nie większą niż 255MB - takie też dwie partycje utworzyłem - tylko na potrzeby cubase. Systemowa ma 511MB (jeśli to ma znaczenie).

Mimo powyższych podczas próby nagrania na track 1 dostaje komunikat: "Please Select a Filename for this Recording!", wybieram nazwę pliku test6.aif, dziabie OK i... Channel 0 cannot record onto the drive 'D:'

W opcjach Cubase 2.06: audio->harware setup dla "Track 1" output wybierałem również "RAM", ale nie rozwiązywało to problemu.

Jak sprawić, żeby do cudo zaczęło nagrywać?

Dodatkowo za każdym razem, gdy uruchamiam cubase, dostaję dwa razy komunikat: "No Audio Clock! C.A.C. or DFI connected? Switching to 33.880 kHz..." - doczytałem, że do portu DSP powinno byc coś podłączone, aby możliwe było nagrywanie 44 lub 48kHz... zaskakujące, bo zdawało mi się że ten komputer miał wszystko co potrzebne do muzykowania z cubase "out of the box"... ale rozumiem, że mimo braku "Audio Clock"  nagrywanie powinno dzialać, tylko z niższą częstotliwością, czy tak?

Będę wdzięczny za pomoc.

Kroll wywołał mnie do tablicy, więc postaram się coś poradzić.
Ad1. Używam HDdrivera v10.15, bez problemu można nagrywać ścieżki audio na dysku SCSI.
Ad2. Wielkość dysku może być większa niż 255MB, ograniczeniem jest wielkość, którą obsługuje TOS 4.04 na Atari Falcon.
Ad3. Kiedy jesteś proszony o podanie nazwy dla danego nagrywanego śladu, ważne abyś wybrał lokalizację na dysku SCSI inaczej otrzymasz komunikat, że nie można zapisać śladu. Jeśli nie masz Audio Clock-a spokojnie możesz nagrać materiał w 33,8 kHz. Komunikat przy starcie programu o braku Audio Clock-a informuje jedynie, że nie zmienić częstotliwości próbkowania powyżej 33,8 kHz. Ważne, na głównym ekranie Cubase Audio każdy rodzaj śladu ma swoją ikonkę. Jeśli chcesz nagrać ślad audio musi być ikonka "~" w kolumnie "C". Dany nagrywany ślad musi mieć zaznaczony symbol nagrywania w kolumnie "R". Po zakończonej rejestracji trzeba chwilę zaczekać. Nakładane są dodatkowe efekty po zakończeniu nagrywania.

Na poniższym materiale wideo masz widoczne:
https://youtu.be/jI6bWhN_n2I?si=4BNCri2V_HMpWVTb
- na start ładowane nagrane ślady z dysku SCSI (u mnie dysk M, gdzie znajduje się również Cubase)
- wszystkie ślady są audio, zerknij na symbol przy każdym śladzie w kolumnie "C"
- ostatni ślad był nagrany o nazwie "efekty" przy nim w kolumnie "R" jest dostępny symbol nagrywania dla tego śladu, jeśli bym wcisnął "REC".

PS. Chciałbym, żeby więcej osób nagrywało w Cubase Audio i wystawiało swoje prace. Miałbym konkurencję co wpływa na jakość prac :)

Pozdrawiam nowy80

Atari 800XL - Atari 1010, Atari 1050, Rapidus, Ultimate 1MB, VBXE, Stereo l Atari 130XE - XC12, CA2001, XF551Clone l Atari 7800
Atari MegaSTE - SCSI v5.1 l Atari TT - VME ET4000, Thunder, Storm IDE, Lightning, Atari Falcon 030 l Atari Jaguar I Atari Lynx II - AgaCart l Video blog: https://www.youtube.com/channel/UComp3Lx-V_Y7SGfWep4FVgw

5

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Hej,
przede wszystkim dziękuję za tyle podpowiedzi, nie spodziewałem się takiego odzewu :-).
Idąc prawie po kolei:
@Sikor, niestety jeszcze nie dorobiłem się sprzętowego klucza do Cubase Audio, mam dwa klucze wykonane przez T0ri'ego, ale najwyraźniej z Audio nie chcą działać.. używam wersji ponoć najlepiej zhakowanej, tzn: Cracked by Jean Pat. Mam też drugą wersję by Vectronix. Obie (nie) działają w identyczny sposób.
@Kroll dzięki za wskazówki, poczytam, a czy to urządzenie też spełni podobną funkcję? https://allegrolokalnie.pl/oferta/sound … ari-falcon.
@nowy80: O, to chyba kolejne zaskoczenie, czyli mimo, że komputer był wyposażony w dysk IDE nie dało się na nim nagrywać? A do czego w takim razie jest ta opcja "RAM" w konfiguracji sprzętu, nie dałoby się chociaż krótkich kawałków nagrać w RAM?
Czyli jeśli dobrze rozumiem abym mógł nagrywać muszę zaopatrzyć się w dysk scsi - mam scsi2sd w Atari TT - czy to da się użyć?
A jeszcze wracając do tego IDE - ograniczeniem jest tu sam interfejs, czy to dyski IDE były takie wolne, że nie nadawały się do nagrywania audio? Bo jeśli to drugie, to w komputerze mam kartę CompactFlash, powinna być wystarczająco szybka do rejestracji dźwięku, chyba że jest to jednak  kwestia samego kontrolera...
Dzięki za pozostałe pomocne porady, z cubase pracowałem w swoim czasie dużo ale na Atari STE, z falconem nigdy nie miałem do czynienia.
I świetne nagranie, gratuluję!

Ostatnio edytowany przez lukasz7x6 (2024-01-29 19:58:21)

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

6

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Z tego co mówił mi kiedyś kolega zajmujący się muzykowaniem na ST i TT, Cubase Audio nie umiał nagrywać na dyskach IDE celowo, bo były za wolne i wymagane były dyski SCSI lub rejestratory sprzętowe. Kolega używał właśnie takich studyjnych urządzeń do zapisu.

7

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

lukasz7x6 napisał/a:

Hej,
przede wszystkim dziękuję za tyle podpowiedzi, nie spodziewałem się takiego odzewu :-).
Idąc prawie po kolei:
@Kroll dzięki za wskazówki, poczytam, a czy to urządzenie też spełni podobną funkcję? https://allegrolokalnie.pl/oferta/sound … ari-falcon.

Wg mnie tak, ale od razu mówie nie mam doświadczenia z uzywaiem róznych osprzetów podlaczanych do portu DSP. Masz tu zarówno Interface FDI jak i 8 wyjsc analogowych, tutaj potrzeba wypowiedzi kogos kto uzywał Falcona do profesjonalnych zastosowan muzycznych, ja bawilem sie tylko harddisk recordingiem :)

lukasz7x6 napisał/a:

@nowy80: O, to chyba kolejne zaskoczenie, czyli mimo, że komputer był wyposażony w dysk IDE nie dało się na nim nagrywać? A do czego w takim razie jest ta opcja "RAM" w konfiguracji sprzętu, nie dałoby się chociaż krótkich kawałków nagrać w RAM?
Czyli jeśli dobrze rozumiem abym mógł nagrywać muszę zaopatrzyć się w dysk scsi - mam scsi2sd w Atari TT - czy to da się użyć?

Zeby nagrywac ścieżki audio z Cubase musisz mieć dysk SCSI. Na dysku IDE mozesz nagrac to co mu podasz na wejscie analogowe (minijack) wlasnie np do hard disk recordingu :).

Jak najbardziej, kwestia tylko odpowiedniego podpiecia do zewnetrznego wyjscia SCSI w Falconie. Potrzebny kabel SCSI-2 na 50 pin.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-01-29 20:30:44)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

8

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

lukasz7x6 napisał/a:

A jeszcze wracając do tego IDE - ograniczeniem jest tu sam interfejs, czy to dyski IDE były takie wolne, że nie nadawały się do nagrywania audio? Bo jeśli to drugie, to w komputerze mam kartę CompactFlash, powinna być wystarczająco szybka do rejestracji dźwięku, chyba że jest to jednak  kwestia samego kontrolera...

powodem dla którego Cubase wymaga SCSI jest brak kanału DMA dla IDE w Atari (i w sumie w Amidze też z jakiegoś powodu go nie dodali).

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Szukam tego kabelka ale nie widzę nic takiego, są tylko adaptery ze SCSI-2 na ICD 50, do tego pewnie taśma 50 i powinno działać, chyba że są inne lepsze rozwiązania? W sumie i tak będę musiał zakupić drugie scsi bo nie chcę rozkładać TT, może jest jakieś rozsądne rozwiązanie dla falcona z tym dyskiem scsi a'la jakaś karta SD?

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

10

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Takiego kabla do bezposredniego podlaczenia nie znajdziesz to jest normalny Kabel SCSI-2 z jednej strony pasujący do falcona z drugiej zakończyny Centronics. On z reguły służyl do łączenia zewnętrznych urzadzeń SCSI (np CD-ROm/skaner/naped MO/ZIP/dysk HDD), potem musial byc zrobic przejsciowkę z tego Centronicsa na zwykła taśmę 50 pinową.
Sam kabel SCSI to nie jest tania rzecz trafiaja sie moze na allegro, ale na ebayu/amazon etc mozna to kupic raczej bez problemu.
Ja u siebie mam tak zrobiony bo mam dysk SCSI nawet 68 albo 80 pinowy w zewnetrznej obudowie podlaczony takim kablem.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Ewentualnie coś takiego powinno załatwić sprawę: https://www.google.com/imgres?imgurl=ht … egUIARCPAg - pamiętaj też, że wewnątrz Falcona też masz złącze SCSI, więc możesz adapter włożyć wewnętrznie.

Sikor umarł...

12

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Można również zamiast realnego dysku SCSI pokombinować z SCSI2SD ver5.1 podłączałem pod Falcona działa bezproblemowo (bez odpowiedniego kabla się nie obejdzie). Ewentualnie celować w ZuluSCSI jest również wersja w formie zamkniętego urządzenia, gdzie się zrzuca w jednym pliku obraz dysku (tu wymagany byłby kabel albo adapter). Przykład urządzenia jak poniżej (osobiście nie testowałem). Widziałem, że działa z Amigami wyposażonymi w SCSI wiec pewnie z Falconem również.   
https://www.ebay.pl/itm/364099410188?ha … Swh45lbGwd

Atari 800XL - Atari 1010, Atari 1050, Rapidus, Ultimate 1MB, VBXE, Stereo l Atari 130XE - XC12, CA2001, XF551Clone l Atari 7800
Atari MegaSTE - SCSI v5.1 l Atari TT - VME ET4000, Thunder, Storm IDE, Lightning, Atari Falcon 030 l Atari Jaguar I Atari Lynx II - AgaCart l Video blog: https://www.youtube.com/channel/UComp3Lx-V_Y7SGfWep4FVgw

13

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Sikor napisał/a:

Ewentualnie coś takiego powinno załatwić sprawę: https://www.google.com/imgres?imgurl=ht … egUIARCPAg - pamiętaj też, że wewnątrz Falcona też masz złącze SCSI, więc możesz adapter włożyć wewnętrznie.

Sikor wewnątrz Falcona byly złacza SCSI tylko w przypadku C-Lab-MK II i  chyba MK-X. W standardowych falconach produkowanych przez Atari a nie przez firme C-Lab nie bylo. Rozumiem ze tak zapamietales bo miales MK-II :) Wtedy to jest proste bo montujesz sobie dysk SCSI 2.5 cala i masz wszystko z głowy.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-01-30 18:53:13)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Kroll napisał/a:

Sikor wewnątrz Falcona byly złacza SCSI tylko w przypadku C-Lab-MK II i  chyba MK-X

Hmm, mój był chyba MK I, ale moę się mylić, trzeba by sprawdzić u PINokia... Ale możliwe, że masz rację, a na Falcona mnie teraz nie stać, więc pewnie już i tak nie będę miał...

Sikor umarł...

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

lukasz7x6:
> a czy to urządzenie też spełni podobną funkcję? https://allegrolokalnie.pl/oferta/sound … ari-falcon.
-------------------
Ooo, Kroll czy to zielone to nie jest to samo, co ja ma (w wersji czerwono/wiśniowej? :-P ). Czyli bez tego ustrojstwa Falcon nie nagrywał natywnie 44,1?

> używam wersji ponoć najlepiej zhakowanej, tzn: Cracked by Jean Pat. Mam też drugą wersję by Vectronix. Obie (nie) działają w identyczny sposób.
---------------
No niestety to jest pewna trudność z Cubase'ami na Atari - trzeba sobie znaleźć dobry stabilny crack, i to dla każdej wersji, bo niestety nierzadko się wieszają w trakcie pracy.


Kroll:
> Sikor wewnątrz Falcona byly złacza SCSI tylko w przypadku C-Lab-MK II i  chyba MK-X. W standardowych falconach produkowanych przez Atari a nie przez firme C-Lab nie bylo.
---------------
Dziwne swoją drogą, że komputer niby przeznaczony do tego celu, a nie ma wymaganych złącz w standardzie.

>Zeby nagrywac ścieżki audio z Cubase musisz mieć dysk SCSI. Na dysku IDE mozesz nagrac to co mu podasz na wejscie analogowe (minijack) wlasnie np do hard disk recordingu :).
-----------------
Aha.. Nie testowałem, ale to złącze to jednak mikrofon, a nie line-in. Może być z tym różnie. Hmm... I wtedy, rozumiem, nagrywa właśnie z jakością 33.880?


nowy80:
> Na poniższym materiale wideo masz widoczne:
> https://youtu.be/jI6bWhN_n2I?si=4BNCri2V_HMpWVTb
---------------------
Dzięki za nagranie, bardzo ciekawie się ogląda, jak to wszystko pracuje na procku 16Mhz. :) Dobre.
Zakładam, że wygoda pracy jest w tej sytuacji nieco... ograniczona? :) Trzeba się pewnie przyzwyczajać do oczekiwania, aż komputer już wszystko narysuje na ekranie? :-P
Mam w sumie Falcona i mam to ustrojstwo, o którym wspomina Kroll i lukasz7x6, ale do Cubase'a jakoś nigdy tego nie używałem.

> Chciałbym, żeby więcej osób nagrywało w Cubase Audio i wystawiało swoje prace. Miałbym konkurencję co wpływa na jakość prac :)
--------------
Hehe, ja w ostatnich tygodniach jednak znowu doceniłem Atari ST i klasycznego Cubase'a 2.1... :-P Ale dość długo musiałem ponownie przyzwyczajać się do 'work flow'.. :-P
https://www.sendspace.com/file/mssk5m


Szkoda, że już nie ma portalu http://www.atarimusic.net/ to było pomocne miejsce na sieci. (Tzn. wisi tam teraz jakieś badziewie od lat).


Powodzenia w pracy dla wszystkich użytkowników Cubase'a!







.

Ostatnio edytowany przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM (2024-01-31 13:08:37)

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

16

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

lukasz7x6:
> a czy to urządzenie też spełni podobną funkcję? https://allegrolokalnie.pl/oferta/sound … ari-falcon.
-------------------
Ooo, Kroll czy to zielone to nie jest to samo, co ja ma (w wersji czerwono/wiśniowej? :-P ). Czyli bez tego ustrojstwa Falcon nie nagrywał natywnie 44,1?

tak dokładnie bez tego nie ma mozliwości zapisu w standardzie plyty CD czy magnetofonów DAT czyli 44.1 kHz i 48kHz. Wszystkie te extra urzadzenie do profesjonalnej obróbki robił Soundpol i były podpinane do złacza DSP. Ja nigdy czegoś takiego na dłużej nie mialem do zabawy z prostej przyczyny nie jestem muzykiem :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

> używam wersji ponoć najlepiej zhakowanej, tzn: Cracked by Jean Pat. Mam też drugą wersję by Vectronix. Obie (nie) działają w identyczny sposób.
---------------
No niestety to jest pewna trudność z Cubase'ami na Atari - trzeba sobie znaleźć dobry stabilny crack, i to dla każdej wersji, bo niestety nierzadko się wieszają w trakcie pracy.

Calkiem niedawno w końcu złamali takze Cubase Audio i istnieje juz crack softwarowe 100%, albo w innym wątku bylo na forum i Tori zrobił multi klucz hardwarowe w ktorym przelaczasz tryb pracy Cubase 3.x albo Cubase Audio for Falcon. Ja muzykowaniem przez MIDI i Cubase się poki jeszcze nie bawiłem, tylko sprawdzilem ze jest i działa :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

Kroll:
> Sikor wewnątrz Falcona byly złacza SCSI tylko w przypadku C-Lab-MK II i  chyba MK-X. W standardowych falconach produkowanych przez Atari a nie przez firme C-Lab nie bylo.
---------------
Dziwne swoją drogą, że komputer niby przeznaczony do tego celu, a nie ma wymaganych złącz w standardzie.

Nie zgodze się ma w standardzie złacze SCSI tylko musiales podpiąć zewnetrzny dysk SCSI. Pamiętaj Falcon jest  multimedialnym komputerem domowym z możliwoscią profesjonalnego wykorzystania np przez port DSP.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

>Zeby nagrywac ścieżki audio z Cubase musisz mieć dysk SCSI. Na dysku IDE mozesz nagrac to co mu podasz na wejscie analogowe (minijack) wlasnie np do hard disk recordingu :).
-----------------
Aha.. Nie testowałem, ale to złącze to jednak mikrofon, a nie line-in. Może być z tym różnie. Hmm... I wtedy, rozumiem, nagrywa właśnie z jakością 33.880?

Tak dokladnie wejscie mikrofonowe i ono umozliwia nagrywanie np. na dysk IDE plików AVR, WAV i dodawanie w czasie rzeczywistym róznych efektów ktore umożliwia DSP np, flanger, Echo etc wtedy mozesz nagrać na 49kHz. Jest do tego mnóstwo softu jak Zero-X, Studio Son, Winrec etc.
Bawiłem sie tym i to sprawialo mi frajde w 94 r. i pożniej jak podpinalem mikrofon czy inne zrodło dźwięku :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

17

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Zamówiłem parę "drobiazgów", dzięki za wskazówki. Jak przyjdą spróbuję to poskładać.
Niestety kolejną zagwozdkę złapałem... midex+ nie chce mi działać z falconem. Poszperałem po forach i okazuje się, że trzeba go jakoś przerobić, aby zaczął działać... na szczęście z TT działa bez problemów.
Kupowałem od Toriego kluczyk cubase, ale nie widzę na nim żadnych zworek więc pewnie jest tylko do "zwykłego" cubase... ale żeby nie było i tak się przydaje i jestem z niego mega zadowolony :-).

Ostatnio edytowany przez lukasz7x6 (2024-02-08 16:40:28)

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

18

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Zabawki dotarły, mam nadzieję, że niebawem znajdę chwilę na połączenie wszystkiego razem i pierwsze nagranie :-)

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

19

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Sikor napisał/a:

Ewentualnie coś takiego powinno załatwić sprawę: https://www.google.com/imgres?imgurl=ht … egUIARCPAg - pamiętaj też, że wewnątrz Falcona też masz złącze SCSI, więc możesz adapter włożyć wewnętrznie.

Ajaj, kupiłem coś takiego jak powyżej, a tutaj zagwozdka... falcon ma złącze 50 pin a nie 68 :( Szukam dalej...

@nowy80 - o jakim "odpowiednim kablu" piszesz? Pomocny byłby jakiś link, bo nie mogę nic w pl znaleźć...

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

20

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Hmmm... Wydawało mi się, że w Falconie mialem złącze 68 pin... Ale jak widać pamięć jest zawodna, jak 50 pin - to i łatwiej przejściówkę w drugą stronę zdobyć (ja do TT-ki używałem przejściówki 50 na 68 pin).

Sikor umarł...

21

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

TT ma jeszcze inne złącze zewnętrzne scsi, 25 pin z tego co widzę. Także chyba z falconem nie wiele to ma wspólnego... szukałem też przejściówek 50 na 68 i też marnie, szukałem też nomenklatury fachowej tych portów -> https://www.meditronik.com.pl/doc/komp/zlacza_scsi.htm, zakładam, że to jest złącze D stosowane również w adaptecach. Szukając po tam opisanych skrótach znalazłem jakieś złączki w USA z kosztem dostawy 300dolarów... także że tak powiem marny interes ;-).

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

22

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Popytaj w firmach z serwerami, tam często były stosowane. Druga sprawa - o ile pamiętam, któryś z Mac-ów miał takie dyski zewnętrzne, więc wystarczyłoby przeformatować pod Falcona. Ale tu nie pomogę, bo dostępu do takich nie mam.

Sikor umarł...

23

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Tak  w TT zewnęrzne złącze to SCSI-I i jest to zwykle DB25, w Falconie mamy do czynienie ze SCSI-II i to zewnętrzne złacze to  dokladnie 50-pinowe na zewnetrzny kabel. Trzeba pamiętac ze to i to to nic wiecej a SCSI i majac odpowiedni kabel wszystko mozesz podlączyć. @Lukasz7x6, jeśli ty masz Falcona MK-II, MK-X i masz wenetrzne złacze SCSI to napewno jest to 50-pinowe do podłączenia na zwykłej taśmie dysku SCSI. @Sikor nigdy w standardzie falconów C-Lab nie było złacza 68 pinowego, chyba że w MK-X ale tez bardzo w to wątpię :).

@Lukasz7x6.Jeśłi chcesz do Falcona podłączyć zewntrzny dysk SCSI to musisz mieć odpowiedni kabel. Ja mam w ten sposob to rozwiazane ze mam kabel SCSI-II (wtyk D) z drugiej strony bardzo często w zewnetrznych dyskach SCSI /skanarach złacze (wtyk C). Nastepnie mozna za grosze kupic w TME przejsciówke ze złacza CEN50 na i zamontowac ju zwykła taśme 50 pinow. Ja ma tak zrobione ze w zewnetrznej obudowie mam pozniej podlaczone wlasnie na tasmie 50 pinowej kilka urzadzeń wewntrznych np. CD-RW, DVD-ROM, 2 x HDD, napęd MO. Jesli dysk masz 68 pinowy to musisz miec odpowiedniąz przejscióke 68->50.

Kable (nie taśmy) SCSI sa drogie i pamietam swego czasu po 150 zł widzialem na allegro

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

24

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

@Lukasz7x6, powiedz masz zwykły dysk SCSI 68 pinowy ? I chciałbyś mieć mozliwosc podlaczenia go do TT i do Falcona przez zewnetrzne złącza SCSI. Powiedz mi co u Ciebie jest priorytetem podlaczenie go do Falcona czy do TT. Mozna to zrobic bez klopotu ale juz się domysliłeś ze potrzebujesz dwóch kabli SCSI. Powiem Ci tak zeby to wszystko mialo rece i nogi i dzialalo sprawnie podlaczajac dysk i do TT i do Falcona zaczałbym od zakupu zewnętrznej obudowy do napedów SCSI zdarzaja się takie. Takie obudowy są z reguły zakończone własnie takim 50 pinowym złaczem typu Centronics.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

25

Odp: Atari Falcon i Cubase Audio

Ponieważ nie lubię co chwila rozkładać komputerów to już zostawiłem scsi2sd w TT i tego nie ruszam. Kupiłem drugi scsi2sd, który ma złącze 50 pin idc. I to właśnie chciałem podłączyć do falcona. Dzięki za podpowiedź z CEN50, może tą drogą pójdę, sporo kombinacji ale jeśli będzie działać to spróbuję.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM