1

Temat: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Kupilem 65XE. Po wlaczeniu czarny ekran.

Podlaczylem SysCheck i komputer wstal, ale test pamieci nie przechodzi. Co ciekawe pokazuje, ze wszystkie kosci sa padniete:
https://i.ibb.co/R7t21fm/IMG20240202203956.jpg

Tlo ekranu podczas testu zmienia sie na czerwone, gdy test jest na $4F00. Poniewaz plyta ma wszystko wlutowane to zastanawiam sie od czego zaczac. Jedynie Fredek jest w podstawce, ale jego podmiana nic nie zmienia.Zadna kosc sie nie grzeje nadmiernie.


https://i.ibb.co/r508MZL/IMG20240202204014.jpg

Zastanawiam sie, czy sprobowac podmienic CPU na poczatek, czy jechac po kolei wszystkie RAMy? A moze cos innego?

2

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Hej!

Miałem taką starą płytę 800XL w zapasach... wyciągnąłem po czasie i chciałem ją uruchomić... objawy takie jak u Ciebie, tzn. "black screen", pobór prądu przez płytę około 1.8A! co się okazało, większość pamięci DRAM padnięta, kostki osiągały po 90°C (słynne kości Micron):
http://seban.pigwa.net/aa/800xl_dram_fail.jpg

po wymianie na inne kości, wszystko wróciło do normy, a pobór prądu przez płytę spadł po około 750mA:
http://seban.pigwa.net/aa/800xl_dram_fixed.jpg

Także jeżeli kostki DRAM na tej płycie są gorące to nie masz co się zastanawiać i po prostu je wymień. W moim przypadku wszystkie 8 kostek było padniętych.

Ostatnio edytowany przez seban (2024-02-04 19:21:30)

3

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

CPU sprawdzisz bardzo prosto. Przełącz Sys-Check w tryb zastępowania RAM ale wyłącz opcję testowania pamięci. Komputer powinien wystartować normalnie. Odpal cokolwiek i przetestuj. Jeśli wszystko działa poprawnie to znaczy, że kusisz rwać pamięć. I tyle. Zdarza się.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Wlasnie poprzytakalem DIP switchami i jest ciekawie:

1. Przy wlaczonym zastepowaniu RAM i OS, komp wstaje tylko na ROMie diagnostycznym. Zadna inna opcja ROMu (Qmeg, oryginal, oryginal z HSIO) nie dziala - czarny ekran.
2. Jak wylacze zastepowanie pamieci (DIP 3_1 off, 3_2 on, 3_3 off) to komp wstaje, znowu tylko na ROMie diagnostycznym.
3. Jak wylacze zastepowanie OS (DIP 3_1 on, 3_2 off, 3_3 off) to komp nie wstaje.

W wypadkach 1 i 2 pamiec zawsze wyklada sie na stronie $4F00.

Najciekawsze jest to, ze nie wstaje zaden inny system niz diagnostyczny (punkt 1). Cos mi sie zdaje, ze jednak powinienem zaczac od CPU.

5

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Chyba nic specjalnego nie jest mapowane na $4F00 więc to sugeruje uszkodzenie MMU (ja bym to sprawdził). Zawsze to tylko 20 nóżek a nie 40, a i zastępnik to tylko GAL więc można sobie zrobić. Gdyby to było na $5000 to by sugerowało, że PIA nie odłącza Self Testu. Ja miałem podobny objaw ale komp wywracał się na $C000 - okazało się, że walnięta jest PIA, która nie odłączała OS-u.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

OK, na ta chwile podmienilem CPU i bez zmian.

Dzieki za podpowiedz z MMU. Sprobuje jako kolejny uklad.

7

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

OK, dalszy ciag zmagan: wylutowalem MMU przy okazji urywajac jeden punkt lutowniczy. Brawo ja.

Ale, wlutowalem podstawke i przedzwonilem wszystkie 20 nozek do ich punktow docelowych, wedlug schematu Jera. Wszystko dzwoni jak trzeba - brakujacy punkt zalatalem przewodem.

Teraz po wlaczeniu maszyny startuje z czerwonym ekranem (nie czarnym) i co ciekawe nie wstaje juz SysCheck, nawet w trybie diagnostycznym!

Przetestowalem procka i MMU z tego komputera w innej plycie i dzialaja.

Rwalbym juz pamieci, ale to, ze przestal wstawac SysCheck jest zastanawiajace.

Jakies pomysly?

8

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Oscyloskop/analizator logiczny i popatrzyć co się dzieje na magistrali danych. Między ROM i RAM nie ma buforów, jeśli jedna linia jest przywarta...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Zniszczyć punkt lutowniczy zdarza się każdemu. Nawet nie liczę takich swoich wpadek ;-) Jak pisze _tzok_, sprawdź, czy dobrze to połatałeś bo mogłeś coś pominąć lub zewrzeć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

_tzok_ napisał/a:

Oscyloskop/analizator logiczny i popatrzyć co się dzieje na magistrali danych. Między ROM i RAM nie ma buforów, jeśli jedna linia jest przywarta...

Poprosze inny zestaw pytan :) Nie posiadam oscyloskopu, a tym bardziej umiejetnosci zwiazanych z jego obsluga.

Moglbym sprobowac z czyms takim: https://www.ebay.co.uk/itm/285210458389. Ale nigdy tego nie robilem i nie wiem czy ogarne.

perinoid napisał/a:

Zniszczyć punkt lutowniczy zdarza się każdemu. Nawet nie liczę takich swoich wpadek ;-) Jak pisze _tzok_, sprawdź, czy dobrze to połatałeś bo mogłeś coś pominąć lub zewrzeć.

Dolozylem jedna zwore i jak powiedzialem sprawdzilem polaczenia wsystkich pinow MMU do ich punktow docelowych wedlug schematu Jera. Wiec nie sadze, zeby to bylo cos w konktekscie MMU. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze moj tok myslenia moze byc bledny, bo zmienilo sie zachowanie po wylutowaniu MMU.

Obejrzalem ta plyte od spodu i widze, ze ktos juz w niej grzebal (przy 74LS08). Poniewaz MMU i CPU dzialaja w innej plycie, zastanawiam sie czy przypadkiem nie naprawilem jakiegos zimnego lutu wlasnie przy MMU, ktory spowodowal, ze zamiast czarnego ekranu jest czerwony. Mam tu na mysli to, ze ten komputer ma wiecej niz jeden problem i teraz problemem jest jakis glowny chip typu PIA czy Pokey.

Z drugiej strony, czemu wczesniej SysCheck wstawal....?

Czy oprocz zabawy oscyloskopem/analizatorem moge jeszcze cos zrobic?

11

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Sprawdziłeś przejścia na pamięciach?  Niedawno naprawiałem 65XE bez ECI i prułem wszystko... nie wymieniłem tylko NE555 i 4051. Finalnie okazało się, że przy wymianie pamięci miałem mikro zwarcie pomiędzy nóżką 16 a 15 jednej z kostek pamięci (RAS albo CAS zwarty z zasilaniem). W efekcie przedzwoniłem wszystkie układy i ścieżki i znalazłem tę "usterkę" po dwóch dniach. W takich sytuacjach spodziewać się należy jak powiedział @perinoid, że sam doprowadziłeś do kolejnej usterki... dwa dni walki i się udało.

W tym moim przypadku ekran był czarny, natomiast objawy zaobserwowane osculoskopem to było:
- zegary wszystkie sprawne,
- po włączeniu przez parę sekund na magistrali adresowej ruch i zaobserwowane adresowanie ROM
- po paru przestawały być adresowane jakiekolwiek układy  z MMU (PIA, GTIA, ANTIC itd) na magistrali danych cisza... tylko na adresowej było widać ruch...

dwa dni walki i taka pierdoła...

Jeśli syscheck ci nie wstaje znaczy to najprawdopodobniej przerwa/zwarcie na magistralach tudzież połączenia z MMU.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2024-02-05 07:06:24)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

12

Odp: 65XE - uszkodzone wszystkie kosci pamieci?

Tak jak pisalem juz 2 razy, polaczenia do MMU sprawdzilem. Wypruje w takim razie pamieci chyba.