51

Odp: IS PLATE już działa

Proszę. Na wszelki wypadek dodaję też obraz ROM-u.

Post's attachments

ISPlate (4k).rom 4 kb, liczba pobrań: 6 (od 2024-02-25) 

isplatedisks.zip 210.82 kb, liczba pobrań: 10 (od 2024-02-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)

52

Odp: IS PLATE już działa

galtron napisał/a:

Ten I.S.PLATE nas wykończy ;) Tyle ludzi już go testuje, aż trudno policzyć ;) A może się okazać że ktoś walnął błąd w obliczeniach transmisji i zostawił żeby była lepsza reklama ;) Ciekawe turbo z ciekawą obsługą i bardzo kapryśne i wymagające ;)

@Galtron, a Ty czytasz wogle wątek czy to za dużo dla Ciebioe. Podałem link do reklamy - tam jest prędkość x2, więc się zgadza. I już wcześniej z @perinoid-em stwierdziliśmy, że to x6 to mógł być Hs index, choć z debugowania Konrada wyszło też inaczej.

Sikor umarł...

53

Odp: IS PLATE już działa

Tymczasem przyjrzałem się programowi pt. Sector Copier, znajdującemu się na dyskietce "ISP LightSpeed Menu v.3.0".

Można byłoby się spodziewać, że jeśli "Increased drive speed by a factor of SIX using the HI-SPEED SIO" ma gdziekolwiek się ucieleśnić, to "Sector Copier" oferowany przez "LightSpeed Menu" nadaje się do tego jak nic.

Ten kopier jak najbardziej ma własne SIO. I transmisja pod nim leci, tradycyjnie, na 52 kbps (indeks 10).

Więc nie wiem, co ta stacja i w jakich warunkach ma robić sześć razy szybciej i od czego - upuszczona ma spadać sześć razy szybciej od zwykłej (nie upuszczonej)?

Albo może ma być 6x szybsza od 1541?

KMK
? HEX$(6670358)

54

Odp: IS PLATE już działa

drac030 napisał/a:

Albo może ma być 6x szybsza od 1541?

Eee, to chyba ma w standardzie bez turbo... :P :P :P

Sikor umarł...

55

Odp: IS PLATE już działa

Już się miałem tym nie zajmować, ale przypadkiem zobaczyłem coś ciekawego, p. obrazek:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11305

Na obrazku jest kawałek kodu wewnętrznego SIO programu ISP LightSpeed Menu v.3.0. Czyli to musi być owo słynne "the HI-SPEED SIO", dzięki któremu stacja ma mieć "increased speed by a factor of SIX".

No, to popatrzcie na kawałek zakreślony kółeczkiem: najpierw w DCB ustawiana jest komenda $3F = "?" = GET HIGH SPEED INDEX (strzałka górna). Następnie skok pod $20AB ją wykonuje, tj. wysyła do stacji.

Wynikiem tego ma być zwrócony przez stację high speed index, a stacja go pewno nawet i nadaje, ale komputer go nie odbiera, bo w DSTATS jest ustawione $00 (linijka tuż przed skokiem JSR), czyli "brak transmisji danych". Zamiast tego - strzałka poniżej - kod sprawdza tylko status operacji, a kiedy nie było błędu, ustawia sobie w tabelce pod $2065 na sztywno wartość $0A.

Jak dla mnie to jest niezły dowód, że to turbo nigdy w życiu nie miało pracować z indeksem innym niż $0A (52 kbps) lub $28 (19200) bez całkowitego przeprogramowania stacji i napisania załączonych na dyskietkach programów od nowa. Czyli po prostu nigdy.

Nie no, najlepsze turbo na świecie. "Biez anałogow w mirie" samo się nasuwa.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-02-26 19:33:08)

Post's attachments

isplate_wtf.png 12.03 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)

56

Odp: IS PLATE już działa

Dobra analiza. Wielkie dzięki!

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

57

Odp: IS PLATE już działa

Pytanie: czy jakby to działało "poprawnie" to byłoby lepiej?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

58

Odp: IS PLATE już działa

W końcu, brawo Draco!.!

59

Odp: IS PLATE już działa

perinoid napisał/a:

Pytanie: czy jakby to działało "poprawnie" to byłoby lepiej?

Nie byłoby bezpośrednio "lepiej", bo stacja w odpowiedzi na komendę "?" zwraca też $0a. Więc to "niby" jest wszystko jedno, ale w rzeczywistości nie, gdyż stacja jest programowalna. W teorii możesz podmienić z jej strony obsługę komend SIO, w tym "?", żeby przysyłała "lepszy" indeks i z nim działała. Tylko że, kiedy to zrobisz, programy w ISP LightSpeed Menu v.3.0 przestaną działać (a mogłyby działać dalej, gdyby nie opisana powyżej głupota).

Dobra, teraz może plusy. Jeden już wymieniłem (programowalność). Drugim jest Fast Write, które, jak wywnioskowałem z postów w tym wątku, jest uważane za "zapis bez weryfikacji", a to na podstawie niewątpliwie mętnego opisu w manualu, który wikła się w detale techniczne zamiast napisać po prostu, o co chodzi.

Otóż Fast Write to jest zapis buforowany. Stacja ma bufor na ścieżkę, ale używa jej nie tylko przy odczycie, ale też przy zapisie. Najpierw łyka porcję sektorów, a potem, kiedy bufor się wypełni, albo, pewnie, kiedy padnie polecenie zmiany ścieżki, wypluwa go na dysk.

Efekt:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11306

Skutkiem ubocznym jest ów słynny "zapis bez weryfikacji", bo jeśli podczas tego zapisu trafi się bad sector, nie ma sposobu na powiadomienie o tym komputera (ten swoje 18 czy 26 sektorów już dawno wysłał i zapomniał o sprawie).

Niemniej, US Doubler nadal jest lepszy w te klocki, mimo że (o ile mi wiadomo) zapisu nie buforuje, a tylko formatuje dyskietki z dobrym przeplotem:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11307

Zatem pewne plusy są, ale i tak obiecywail MZ-kę, a przysłali rower "Ukraina".

PS. Wyniki są z emulatora, nawet jeśli kliknąłem na "Accurate sector timing", to i tak trzeba to brać cum grano salis.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-02-26 21:24:33)

Post's attachments

isplate_fast_write.png 4.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

usdoubler.png 4.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)

60

Odp: IS PLATE już działa

Dzięki drac030 ! Kawał dobrej roboty. Może uda się wykorzystać HI SPEED do tego turbo w SpartaDOS. W chwili obecnej w Sparta DOS X w opcji formatowania ULTRA, komputer nie rozpoznaje stacji i przełącza na HI SPEED gdzie jak nie jest ustawiony US DUBLER to przechodzi do formatowania w normalu, a jak jest ustawiony w stacji US DUBLER to Atari w Sparta DOS-ie X przy opcji HI SPEED zawiesza i stację i Atari.

61

Odp: IS PLATE już działa

galtron napisał/a:

W chwili obecnej w Sparta DOS X w opcji formatowania ULTRA, komputer nie rozpoznaje stacji i przełącza na HI SPEED gdzie jak nie jest ustawiony US DUBLER to przechodzi do formatowania w normalu, a jak jest ustawiony w stacji US DUBLER to Atari w Sparta DOS-ie X przy opcji HI SPEED zawiesza i stację i Atari.

No, prawie dokładnie to samo napisałem trzy dni temu, w poście nr 38 tego wątku.

Komputer się nie zawiesza, on czeka aż się skończy formatowanie, które się nie skończy, bo się nawet nie zaczęło: stacja pod komendę formatowania HighSpeed ma podłożone coś innego (słowem: nie jest w pełni kompatybilna z np. XF551).

KMK
? HEX$(6670358)

62

Odp: IS PLATE już działa

I tak umarły młodzieńcze marzenia.
Chlip, chlip.