Temat: SIO / Pokey

Cześć.

Dłubię swój customowy SIO2Arduino i ataryna przestała mi gadać po SIO.
COMMAND wystawia jak należy, nie mam odczytu z data in/out (a miałem).
Oryginalna stacja CA-2001 przestała gadać, nie bootuje. Próba wczytywania z basica LOAD D: kończy się errorem 130.
Kable dobre, stacja dobra - druga ataryna na tej stacji bangla.

Analizując schematy i objawy wydaje mi się że zalatwiłem POKEY-a.
Chciałbym się jednak upewnić.

1. Macie jakieś pomysły jak to zrobić?
2. Poza ebayem i dawcami idzie gdzieś dostać POKEY?

Jedyne Pokeye do kupienia znalazłem w El Dorado, ale za cenę używanych ataryn (z dostawą).
Dlatego zanim kupię kolejną atarynę albo opłacę przerzut chipa na pontonach pomyślałem że zapytam.

Pzdr,
Marcin

2

Odp: SIO / Pokey

Nie odpowiem wprost na zadane pytanie, ale jeśli padła tylko komunikacja, a Pokey gra, to jest teraz idealnym kandydatem na dołożenie stereo, więc sprawdź go dobrze, może będziesz miał to szczęście i go normalnie jeszcze użyjesz.

3

Odp: SIO / Pokey

Mq napisał/a:

teraz idealnym kandydatem na dołożenie stereo, więc sprawdź go dobrze, może będziesz miał to szczęście i go normalnie jeszcze użyjesz.

Dobra sugestia. Dzięki.

4

Odp: SIO / Pokey

Duddie ma PokeyMAX. Na stanie jest wersja 2B. Pisał, że na zamówienie może zrobić kilka sztuk v. 3.ale to droższa impreza niestety.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: SIO / Pokey

@marcinjn
Ja miałem taki przypadek jak opisałeś.
Po wymianie pokeya wszystko działa ok.
Pokeya na podmianę miałem z jakiegoś wylutu.

6

Odp: SIO / Pokey

perinoid napisał/a:

Duddie ma PokeyMAX. Na stanie jest wersja 2B. Pisał, że na zamówienie może zrobić kilka sztuk v. 3.ale to droższa impreza niestety.

Zagadam do @Duddie. "Droższa impreza" - jakiś rząd wiekości?


* * *

Ad rem. Test czy SIO w POKEY działa prawidłowo to przemierzenie pinu Data Out przed i po wykonaniu polecenia modyfikujące SSKCTL ($232  - shadow dla $D20F):

POKE 562, 131 : POKE 53775,131

Przed ma być stan wysoki, po  - niski. U mnie jest ciągle wysoki (~5V), w drugiej atarynce - niski.

Ostatnio edytowany przez marcinjn (2024-03-02 22:59:23)

7

Odp: SIO / Pokey

no to żeś z grubej rury  tu na forum zaczął.
(trzeci post i już takie rzeczy).
:-)

8

Odp: SIO / Pokey

marcinjn napisał/a:

Zagadam do @Duddie. "Droższa impreza" - jakiś rząd wiekości?

Według ostatnich informacji - 2B kosztuje 110€ (z wysyłką) a 3 - nie do końca wiadomo ale rzędu 150€ (https://forums.atariage.com/topic/36166 … nt=5420406)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: SIO / Pokey

Dzięki wielkie, pomyślę.

Nie to że "rzydzę", choć cena zmieniła się rzeczywiście drastycznie, bo circa ~500pln może mnie używany pokey wynieść, Ale wicie, rozumicie... to jest vanilla 65XE. Z resztą to mój pierwszy komp, do którego mam spory sentyment. I jak widać - także brak szacunku.

Jak mogłem go uwalić... i to prosto w POKEY-a! Sam nie wiem. Błędy software naprawia się zdecydowanie taniej ;)

Ostatnio edytowany przez marcinjn (2024-03-03 00:46:00)

10

Odp: SIO / Pokey

Ja pokey'a uwaliłem przy dłubaniu w LDW2000.
Być może przyczyną było częste włączanie/wyłączanie komputera i stacji i być może nie w takiej kolejności jak trzeba.

Gienekp zrobił cartridgeową wersję diagnostycznego programu Acid800. Tam na testach pokey'a też powinno ci pokazać błąd.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-03-03 05:35:22)

11

Odp: SIO / Pokey

Pawex napisał/a:

Gienekp zrobił cartridgeową wersję diagnostycznego programu Acid800

Czy mógłbyś podać link do wsadu? Z góry dziękuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: SIO / Pokey

To bedzie chyba to (post 46):
https://atarionline.pl/forum/comments.p … amp;page=3

Wersja 1.2

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-03-03 14:32:14)

13

Odp: SIO / Pokey

Pawex napisał/a:

Ja pokey'a uwaliłem przy dłubaniu w LDW2000.
Być może przyczyną było częste włączanie/wyłączanie komputera i stacji i być może nie w takiej kolejności jak trzeba.

A po co grzebałeś w LDW?

Też moją atarynę męczyłem on-offem, aż mi było szkoda i przestałem wyłączać. Ale nie jestem przekonany czy to jest przyczyną uszkodzenia POKEY, tak u Ciebie jak i u mnie. Ja dodałem do tego flashowanie avr-a przy włączonej atarynie, ale też zmieniłem devboard z Uno na Mega żeby mieć debug na drugim serialu i mogłem się walnąć z pinami, lub Arduino wystawiło coś tam gdzie nie powinno. Prawdopodobnie (*) doprowadziłem do wystawienia 5V na Data Output, które akurat było w stanie niskim. I mam efekt zabaw bez bufora albo choćby diód...

Swoją drogą schematy krążące po sieci są zrobione beznadziejnie, łącznie z niektórymi opracowaniami DIY S-Drive Max. Jedyny mądrzejszy jaki znalazłem był oparty o bufory na 7407 (z otwartym kolektorem, co jest istotne żeby urządzenia wpięte w SIO się nie "gryzły"), i 5V branym z Ataryny. I to dość dobre rozwiązanie - ktoś wiedział co robi. Tym samym nie kupiłbym i nie kupię żadnego DIY - to że akurat działa może być w tych "produktach" stanem przejściowym :)

* - nie jestem elektronikiem

Gienekp zrobił cartridgeową wersję diagnostycznego programu Acid800. Tam na testach pokey'a też powinno ci pokazać błąd.

Dzięki Panowie za te przydasie.

14

Odp: SIO / Pokey

marcinjn napisał/a:

A po co grzebałeś w LDW?

W tej chwili to już dobrze nie pamiętam co wtedy akurat dolegało stacji.

15

Odp: SIO / Pokey

Poszukaj na OLX. Można czasem upowlować całą płytę za 200-300 złotych.

16

Odp: SIO / Pokey

Pawex napisał/a:
marcinjn napisał/a:

A po co grzebałeś w LDW?

W tej chwili to już dobrze nie pamiętam co wtedy akurat dolegało stacji.

Kumam.

17

Odp: SIO / Pokey

alex napisał/a:

Poszukaj na OLX. Można czasem upowlować całą płytę za 200-300 złotych.

Jasne, szukam... A tak BTW to ktoś mi sprzątnął pięknego 800XL sprzed nosa (za dlugo się zastanawiałem ;)

18

Odp: SIO / Pokey

Nie śpiesz się z kupowaniem. Atarynek nie brakuje. Za jakiś czas będziesz miał ładniejszą i w lepszej cenie.
Co do płyt to ja nie miałem sumienia rozbierać sprawnej. Znalazłem z uszkodzonym pcb ale trochę czasu to trwało.
Wydaje mi się, że uszkodzoną w jakiś sposób albo niesprawdzoną to już za 150zł można wylicytować chociaż jest wtedy ryzyko, że układ/układy mogą być też uszkodzone (np. po podłączeniu zasilacza od C64) ale jak dobrze trafisz to masz kilka układów za 150zł. :-)

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-03-04 08:17:26)

19

Odp: SIO / Pokey

Raczej ciężko teraz upolować za mniej niż 190zł. A najgorsze to to, że dostajesz taką płytę, a tam uszkodzony ram lub inna pierdoła  i znowu szkoda rozbierać ;-)

20

Odp: SIO / Pokey

Pawex napisał/a:

Nie śpiesz się z kupowaniem. Atarynek nie brakuje. Za jakiś czas będziesz miał ładniejszą i w lepszej cenie.

Nie ukrywam że ostrzę zęby na RM800XL. Ale szukając POKEY-a i ewentualnych dawców poddałem się sentymentowi.


Co do płyt to ja nie miałem sumienia rozbierać sprawnej. Znalazłem z uszkodzonym pcb ale trochę czasu to trwało.

Nie spieszy mi się. Z cartrige raczej odpali, więc też będzie ok.

Jak dobrze trafisz to masz kilka układów za 150zł. Trochę jak hazard. :-)

Dokładnie.

21

Odp: SIO / Pokey

lopez napisał/a:

A najgorsze to to, że dostajesz taką płytę, a tam uszkodzony ram lub inna pierdoła  i znowu szkoda rozbierać ;-)

Tyż prowda. Jest chęć usprawnienia a nie robienia dawcy.

Na ebay-u są pokey-e z El Dorado po 75usd (zabuliłbym te trzy paczki), ale kiedy kupujesz z PL to cena skacze do ~90USD (pewnie podatek), dochodzi przesyłka ~30 USD i może dojść cło. To wolę kupić atarynę na chodzie. Tyle że jej nie oskalpuję :D

22

Odp: SIO / Pokey

Jest aktualnie za 290 zł - https://www.olx.pl/d/oferta/atari-65xe- … Z3miT.html

23

Odp: SIO / Pokey

alex napisał/a:

Jest aktualnie za 290 zł - https://www.olx.pl/d/oferta/atari-65xe- … Z3miT.html


Dzięki za cynk!

24

Odp: SIO / Pokey

alex napisał/a:

Jest aktualnie za 290 zł

POKEY działa łącznie z SIO. Przełożyłem 1:1. Ołtarzyk zacząłem robić.

Post's attachments

hk.jpg 141.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: SIO / Pokey

Tego walniętego Pokeya sobie zostaw do stereo, świetnie się do tego nada.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.