26

Odp: SIO / Pokey

Dokładnie, idealny kandydat dla stereo, jak byś miał wywalać to daj znać ;-)

27

Odp: SIO / Pokey

Jasne, zachowam i pewnie zostanie do stereo. Póki co wyszło, że replacement ma uwalony RAM. Chce mi się to przelutować, i zarazem nie chce.

28

Odp: SIO / Pokey

Nie wiem czy jesteś na bieżąco ale jeżeli chodzi o moduł stereo to ponoć polecają to:
https://atarifan.pl/produkt/ptodt-stereo-ii/

Jakbyś naprawił RAM (oczywiście podstawki) i wstawił moduł stereo w miejsce pokey'a to jeszcze może nieźle byś tą płytę sprzedał.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-03-09 07:00:15)

29

Odp: SIO / Pokey

Pawex napisał/a:

Nie wiem czy jesteś na bieżąco ale jeżeli chodzi o moduł stereo to ponoć polecają to:
https://atarifan.pl/produkt/ptodt-stereo-ii/

Otarł mi się ten produkt o oczy. Rozważę.

Jakbyś naprawił RAM (oczywiście podstawki) i wstawił moduł stereo w miejsce pokey'a to jeszcze może nieźle byś tą płytę sprzedał.

Znalazłem ram, podstawki mam. W przyszlym tygodniu przelutuję.  I znowu będzie mi brakowało POKEY-a ;)
Przyznam, że nabyłem drogą kupna jeszcze jedną atarynę, którą też chcę przetestować i (jeśli trzeba) ożywić.
Muszę mieć chip do mojej 65-tki, bo tu się złe rzeczy zaczynają dziać :D

30

Odp: SIO / Pokey

Ewentualnie wywalić cały RAM i wstawić Ulimate 1MB od Lotharka.
Wtedy to miałbyś już konkretną płytę: stereo + U1MB.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-03-09 18:27:39)

31

Odp: SIO / Pokey

To nie tak - U1MB potrzebuje pamięci podstawowej na płycie do działania. Zamiast standardowej DRAM można założyć SRAM pod procesor - ale musi być.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

32

Odp: SIO / Pokey

Ok, jakoś mi się wydawało, że do U1MB wyciąga się standardowy RAM.

33

Odp: SIO / Pokey

Ten ram jest raczej ok. Coś jest nie tak przy bootowaniu cartridge z włączonym option, bo wpada mi do memory testu (ten pokazuje błąd w zakresie $A000-$BFFF, ale to jest zakres 8k tego cartridge). Bez option działa. Z dyskietek jest OK, test RAM bez cartridge też wypada OK. Może to jakaś wada bootloadera a8picocart, albo jakaś inna usterka powoduje błąd bootowania. Czekają mnie bardziej wyrafinowane testy...

34

Odp: SIO / Pokey

A może po prostu coś ci nie łączy w gnieździe carta? Takie przypadki są znane (sam miałem zjedzoną przelotkę na ścieżce do gniazda, komputer działał świetnie dopóki nie włożyło się jakiegokolwiek carta).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

35

Odp: SIO / Pokey

perinoid napisał/a:

A może po prostu coś ci nie łączy w gnieździe carta? Takie przypadki są znane (sam miałem zjedzoną przelotkę na ścieżce do gniazda, komputer działał świetnie dopóki nie włożyło się jakiegokolwiek carta).

Łączy. Przemierzyłem. Szyna danych też jest ok. Adresowa pewnie też będzie ok, skoro działa bez option.

EDIT:

Po objawach wchodzenia w TESTINI wnioskuję, że procedura RESET zeruje NGFLAG z jednego z dwóch powodów:
- Błędu RAM (self test nie wszystko sprawdza)
- Błędu ROM (checksum)

Po wciśnięciu OPTION ustawiany jest BASICF (odłączanie BASIC-a), wskutek czego procedura GRAMHI ustawi większy zakres pamięci do dyspozycji. Bez OPTION działa, to błąd ROM checksum nie powinien wchodzić w rachubę. Czyli trzeba kręcić się w okolicach defektu RAM (MT426) albo sterowania pamięcią (MMU). W procedurze bierze udział PIA, ale to pewnie co innego by się waliło.

EDIT2:
Ale przecież bootowanie z OPTION lecz bez cartridge działa, a to CARTGO odpowiada za detekcję cartridge (czyli ta sama część procedury RESET musi być wykonywana, i self testu nie ma). To musi być coś innego.

Ostatnio edytowany przez marcinjn (2024-03-10 19:14:41)

Post's attachments

atar1.jpg 216.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

atar2.jpg 235.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.