26

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

No trudno, jak się nie znajdzie to pozostanie tylko jako ekspozycja, a miał być sprawny.. ale tak to bywa ze sprzętem epokowym. Czy takie zdjęcie wystarczy? Zrobiłem je nie działającemu egzemplarzowi:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11349

Niestety większy pliczek w lepszej rozdzielczości serwer odrzucił twierdząc, że za duży...

Ostatnio edytowany przez lukasz7x6 (2024-03-19 18:44:43)

Post's attachments

IMG20240319175612-70pr.jpg 815.25 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-03-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

27

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Zaraz, zaraz... Tu masz chip HDxxx, tam oryginalny Yamaha. Z tego wniosek, że być może - jak to w przypadku klawiatury do Atari - jest do odtworzenia. Tyllko pytanie, czy z działającego da się odczytać dane? @tOri?

Sikor umarł...

28

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Faktycznie ten chip ma inne oznaczenia, może już ktoś wcześniej w tym grzebał? Chociaż niby naklejka jest yamahy, mogę spróbować zdjąć i zobaczyć jakie oznaczenia są pod spodem.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

29

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Zapytaj Toriego - on rozpracował chip od klawiatury Atari, też Hitachi, jak tutaj. Ten może być łatwiej dostępny, jest też naklejka Yamahy, być może serwis, być może było im taniej zamówić w Hitachi. Ale jest jakiś trop czego szukać, kwestia rozpracowania, może Hitachi łatwiej dostać będzie. Pewnie jest to 100% zamiennik, tylko się (być może) rozprogramował?

Sikor umarł...

30

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

TOri wypowiadał się na poprzedniej stronie :-) Ale może zaglądnie jeszcze tutaj i coś pomoże, byłoby fajnie odratować takie leciwe urządzonko :-)

Ostatnio edytowany przez lukasz7x6 (2024-03-19 21:10:05)

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

31

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Tak, tylko wtedy widzieliśmy tylko układ Yamahy. Ale okazało się, że jest też możliwość włożenia Hitachi, może łatwiej znaleźć notę katalogową, może jest tez inny zamiennik. Ja jestem na to za cienki, ale zawsze jest to jakiś trop w szukaniu.

Sikor umarł...

32

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

To mikrokontroler HITACHI/Renesas

HD6475208BP10 - procesor z serii H8/520 (rodzina H8 core 520)

Programowany maską albo wsadem OTP (EPROM) - ta naklejka na nim raczej wskazuje na zaprogramowanie  EPROM nr wsadu XP990B0. Ten wcześniejszy chip ma numer wsadu XQ211A0 i może być programowany maską skoro nie ma oznaczenia typu H8/520. Ciekawe, a bardzo prawdopodobne :)

Nie mam pojęcia jak z niego ściągnąć software i czy ma jakiś zamiennik z EPROM...Szukam sensownego datasheet. No i coś znalazłem...Trzeba by z działającego ściągnąć firmware jakimś programatorem po jego otwarciu (dotarciu do kryształu) i odblokowaniu odczytu, ponieważ podejrzewam, że jest zabezpieczony przed odczytem programu (ten procesor ma niestety security bits).

Jakiejkolwiek gwarancji powodzenia takiej operacji nie ma. Nie mam czym odczytywać takiego procesora. Słowem - czarna rozpacz jak na razie i znikąd pomocy...

tOri

edit: nie mogę nigdzie znaleźć schematu adaptera do programatora, bo tu jest podobnie jak z procesorem IKBD - zwykły programator by prawdopodobnie wystarczył :)

edit2: znalazłem kwity procesora. wiem już wszystko co trzeba...

edit3: ten procesor chyba nie ma security :-O - nie widzę żadnej wzmianki w hardware manualu, co oznacza światełko w tunelu...

edit4: na razie mam sporo na głowie. Zajmiemy się tym za jakiś czas, ok?

Podsumowując: jest możliwe odczytanie z działającego HD6475208 bez ingerencji fizycznej w chip i zaprogramowanie nowego tym samym wsadem. Kwestia zdobycia źródła firmware i czystego procesora HD6475208. Można ewentualnie spróbować odczytu z chipa sygnowanego przez Yamaha (MaskROM)

Dopiero na koniec doczytałem, że to niedziałający egzemplarz jest z prockiem HD6475208. O'lala... nie wiem czy ten programowany maską da się tak odczytać...

edit5: mógł się rozprogramować jak napisał Sikor - flipbit i pozamiatane...

W mojej pisaninie jest sugestia, że nie wszystko jeszcze jest stracone. Co ciekawsze - jeśli to flipbit w firmware to nawet ten niedziałający dałoby się przeprogramować o ile nie jest to kwestia fizycznego uszkodzenia portu i/o. Czysty procesor na eBay to 50$. Nie szukałem w innych miejscach...

Ostatnio edytowany przez tOri (2024-03-20 07:41:01)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

33

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Magia normalnie.. Tyle informacji, wiedzy i możliwości a tak niewiele czasu... Czy ja mogę coś we własnym zakresie pokombinować? Próbuję coś poczytać w tym temacie, znalazłem że jest to scalak SDIP 64, ale czym go odczytać? Za dużo pojęć nic mi nie mówiących :-D Jest sporo programatorów ale do chipów z mniejszą liczbą nużek, o ile to czymś takim trzeba się podłączyć.
Jeśli się uda zaprogramować ten, który przestał działać, to super, ale jeśli trzeba kupić to tylko muszę wiedzieć co :-).
A wogóle to wielkie dzięki za takie zainteresowanie tym, mam jeden CBX działający więc na drugi mogę poczekać. A jak trzeba gdzieś oba udostępnić w imię zachowania reliktów przeszłości q pamięci innym, to również wchodzi w grę. Sam chętnie bym powalczył, tylko howto jakieś muszę wygooglać ;-D

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

34

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

W oficjalnej dokumentacji procesora jest schemat przejściówki z dip64s na dip32 do programatora EPROM. Tak można odczytać i zaprogramować ten chip. Jest problem bo nie wiemy czy w EPROM tego procesora, który nie działa, program jest prawidłowy a nie uszkodzony. Trzeba by znaleźć kogoś z CBX i sprawnym prockiem HD, ściągnąć firmware i zaprogramować nowy albo spróbować przeprogramować Twój o ile wersja wsadu byłaby taka sama. W każdym bądź razie nadzieja na odratowanie jest :)


tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

35

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Ale ja mam dwa cbx, jeden sprawny jeden nie. Czy nadal muszę szukać kogoś z trzecim cbx? Poszukam tej dokumentacji w necie i zobaczę co zrozumiem

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

36

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Hej lukasz7x6

Sytuacja wygląda tak:

Masz działającą CBX, w której jest procesor programowany maską. Druga CBX, w której jest procesor programowany z EPROM - HD6475208BP10 NIE DZIAŁA.

Nie wiem czy dałoby się odczytać pamięć programu tego procesora z działającej CBX, bo może się różnić od HD6475208, więc trzeba by znaleźć kogoś z działającą Yamaha CBX, w której byłby właśnie możliwy do odczytu procesor HD6475208 i wtedy, po zakupieniu czystego - dałoby się zaprogramować nową sztukę.

To w skrócie.

Pozdrawiam
tOri

edit: Popytaj na forum. Może ktoś ma, rozkręci CBX, zobaczy i da znać?

Ostatnio edytowany przez tOri (2024-03-20 21:11:33)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

37

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Ah teraz rozumiem, wybacz moją indolencję. Zabieram się za poszukiwania :-).

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

38

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Hmm, chyba, że układy działają tak samo i różnią się producentem. Pytanie techniczne, czy znając pinout można uwalić działający układ poprzez próbę bezinwazyjnego odczytu w programatorze.

Sikor umarł...

39

Odp: Atari TT, Yamaha CBX3, dysk zewnętrzny SCSI i hard recording!!!

Producent jest ten sam. Tu chodzi o to, czy procesor z maskROM da się przełączyć w tryb programowania (odczyt) tak jak procesor OTP (z pamięcią EPROM). To jest na pewno bardzo podobny procesor ale czy da się tak zrobić - nie wiem, a jeśli nie wiem to obawiam się upalić jakąkolwiek linię i/o. Czasami eksperymenty mogą być zbyt ryzykowne, więc może lepiej poszukać bezpieczniejszej opcji?


tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site