Temat: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

W książce "Atari Więcej Węgla" doszło do naruszenia praw autorskich przez opublikowanie mojego artykułu pt. "Jak przeżyć z Atari ST/STE w nowym tysiącleciu" bez mojej wiedzy, zgody i rekompensaty. Nie otrzymałem nawet egzemplarza autorskiego - ten który mam zakupiłem sam nie wiedząc nawet że mój tekst tam jest.

Artykuł ten został oryginalnie napisany do specjalnego wydania Bajtka w 2016r. wydanego przy okazji jednej z edycji Pixel Heaven. Napisałem go wówczas za darmo (otrzymałem egzemplarz autorski), odbyło się to bez podpisywania żadnych umów, w szczególności dotyczących przekazania praw, na tzw. "dżentelmeńskich" zasadach.

Przedruk w "Atari Więcej Węgla", jak już napisałem, ukazał się bez mojej wiedzy i zgody. Gdybym został o to wcześniej zapytany, na pewno wyraziłbym zgodę, ba - nalegałbym na jego znaczną aktualizację, gdyż sytuacja na rynku dodatków sprzętowych do ST/STE, od 2016, się mocno zmieniła.

W związku z tym, będę podejmował kroki prawne w stosunku do wydawcy "Atari Więcej Węgla", Roberta Łapińskiego, firmy Idea Ahead.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Cześć,

Życzę żebyście się dogadali.

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Na sąsiadującym forum, piszą że Nosty i nie tylko też dowiedzieli się że ich artykuły znalazły się w tym dziele.

4

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

wszystko co związane z Atari jest moją własnością, Wasze wspomnienia z dzieciństwa też są moją własnością, przestańcie się mazać, tak już jest i tak będzie

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Mam wrażenie, że organizator PH oraz innych inicjatyw, jakiś czas temu wkupił się w naszą społeczność, by zarobić i chyba mu się to udało...

Adam - Życzę powodzenia! Jeśli mogę pomóc to pisz na priv.

Ostatnio edytowany przez alex (2024-05-31 21:02:07)

6

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Skoro zostałem wywołany, to tytułem wyjaśnienia. Książkę dostałem 3 dni temu i ledwo zdążyłem ją przejrzeć, bo akurat wyjechałem. Z tego co widzę jest (przynajmniej w jakiejś części) kompilacją tekstów dotyczących Atari z Pixela i być może innych mediów. Jest tam co najmniej jeden mój tekst - recenzja Laury, którą opublikowałem w Pixelu. Za swoje teksty zawsze dostawałem wynagrodzenie i podpisywałem stosowną umowę z wydawcą. Nie chce mi się nawet sprawdzać, czy zawierała możliwość kolejnych publikacji tekstu, przypuszczam, że tak. A nawet jeśli nie, to nie miałbym tego nikomu za złe. To drobiazg.
Cieszy mnie ta książka, cieszy, że jest tam jakaś moja mała cegiełka.

Sprawa, o której ktoś wspomniał dotycząca mojej osoby polegała na czymś innym. Na stronie poświęconej książce (https://wiecejwegla.pl/) Łapusz wykorztstał do reklamy książki cytat z mojej nostalgicznej wypowiedzi o Atari z jakiegoś specjalnego numeru Pixela. Cytat jest oczywiście podpisany moim nazwiskiem. Dowiedziałem się o tym, gdy kilka osób napisało do mnie z gratulacjami, że napisałem książkę o Atari :))) Rozbawiło mnie to, wyjaśniłem nieporozumienie na forum, napisałem do Łapusza śmiejąc się z tego i tyle.

@Adam Klobukowski - poważnie chce Ci się sądzić w tak błahej sprawie? Ostatnio wszyscy kłócą się publicznie, straszą pozwami, dociekają kto od kogo ściągnął schemat, a kto układ śrubek na obudowie rozszerzenia... Smutne to. Rozumiem jeszcze gdy chodzi o biznes, ale o hobbystycznie napisany tekst?

Co do ostrych słów wobec Łapusza i wieszania na nim psów, to uważam to za przesadzone i niesprawiedliwe.

Ostatnio edytowany przez nosty (2024-05-31 23:44:27)

7

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Ta książka kosztuje dosyć sporo. Napisałem w życiu klika prac ale nigdy nie użyłbym czyjegoś tekstu bez jego pozwolenia i odpowiedniego przypisu. W tej sytuacji ktoś wykorzystał czyjąś pracę żeby na tym zarobić a takich rzeczy, delikatnie mówiąc, się nie robi. Jak najbardziej popieram walkę o swoje prawa, szczególnie jeśli autor książki nawet nie zapytał o pozwolenie na wykorzystanie czyjejś pracy.

Bajtek w 2016 roku? Przecież to już dawno zbankrutowało. Czy było takich specjalnych numerów więcej?

Ostatnio edytowany przez TomekTRV (2024-06-01 00:36:39)

8

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Dokładnie! Wybaczyć można, jeśli ktoś zrobił fajną kompilację tekstów i udostępnił za darmo pro publico bono (choć brak pytania o zgodę jest słaby).  Ale gdy ktoś na tym zarabia, to nie ma zmiłuj...

Ostatnio edytowany przez alex (2024-06-01 00:44:58)

9

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

@TomekTRV

W 2016 roku ukazało się wydanie specjalne magazynu Bajtek na Pixel Heaven (numer 135/2016).

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

nosty napisał/a:

@Adam Klobukowski - poważnie chce Ci się sądzić w tak błahej sprawie? Ostatnio wszyscy kłócą się publicznie, straszą pozwami, dociekają kto od kogo ściągnął schemat, a kto układ śrubek na obudowie rozszerzenia... Smutne to. Rozumiem jeszcze gdy chodzi o biznes, ale o hobbystycznie napisany tekst?

Opublikowano tekst który stracił na aktualności. Nie podoba mi się że świeci przy tym moje nazwisko (nie zrozumcie mnie źle, w 2016 to był aktualny tekst). Poza tym uważam że to co się stało za chamstwo i że nie powinno się w takiej sytuacji popuszczać.
Rozumiem o co Ci chodzi. ale uważam też że na demo/retro scenie obowiązują nieco inne zasady niż w 'świecie realnym'. No i każdy ma swoją wrażliwość.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2024-06-01 15:29:55)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

słuszna uwaga Adam, chociażby z czystej przyzwoitości powinni zapytać o Twoją zgodę.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Podziwiam że Adam K, ponoć był na tym czymś zwanym pixel..
Ja mam 15 minut uberem, ale 380km ;) To robi wrażenie.

13

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Adam Klobukowski napisał/a:

Opublikowano tekst który stracił na aktualności. Nie podoba mi się że świeci przy tym moje nazwisko (nie zrozumcie mnie źle, w 2016 to był aktualny tekst).

Właśnie czytając ten tekst przyszło mi na myśl, że piszą w nim o starych rzeczach pomijając aktualne urządzenia, rozwiązania ale miałem gdzieś z tyłu głowy że jest to zbiór artykułów z archiwum magazynu Pixel. A czytałem to przed przeczytaniem tego postu.
Szczerze mówiąc nie zwróciłem przy tym uwagi na autora ale ja jestem imiennym ignorantem( na trzeciej randce z dziewczyną powiedziałem do niej Natalia...a miała na imię Agnieszka :) no ale dziś jest moją żoną i to już prawie 15 lat więc proszę niech i Pan panie Adamie mi wybaczy :) )
Moim zdaniem, a jest to zdanie zwykłego szarego człowieka, powinni się z Panem skontaktować, dać Panu możliwość może coś dodać,  edytować(nie mówię o autoryzacji artykułu bo zakładam, że prawa do publikacji mają)
Ogólnie tekst fajny i bądź co bądź Panie Adamie myślę że Pana dobre imię na tym nie ucierpiało.
Życzę dużo spokoju w tym zamieszaniu i pozytywnego rozwiązania.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez seb@stian (2024-06-26 06:48:31)

Atari MEGA ST TOS 2.06 2MB RAM; Amiga 600 HD+

Odp: Atari Więcej Węgla - naruszenie praw autorskich

Dostałem od Roberta Łapińskiego przeprosiny i obietnice 'rekompensaty'. Temat do zamknięcia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio