1

Temat: Laura na karuzeli

Laura Rotator<->rotatoR (REMIX.TXT) by QTZ (c)2023

Kiedyś zacząłem pisać własny edytor do Laury na PC, niestety finalna wersja nigdy nie powstała.
Jedną z opcji miało być obracanie całości lub fragmentu poziomu.

Kilka dni temu przypomniałem sobie o idei tworzenia remiksów z dostępnych poziomów, a ponieważ to wymaga sporo pracy, pomyślałem, że najszybciej i najprościej będzie poziomy obrócić i już to będzie pewnym urozmaiceniem.

W ten sposób powstał Laura Rotator. Program napisany w Turbo Basicu, działa więc na Atari (w emulatorze).
Program jest dość powolny i zdaję sobie sprawę, że da się go sporo przyspieszyć (używając wyszukiwania z TB), ale póki co najważniejsze, że działa.

Program automatycznie odwraca o 180 stopni mapy z gry Laura, co uzyskuję poprzez wykonanie dwóch odbić lustrzanych:
- lustro względem osi X (V)
- lustro względem osi Y (H) (nie zawsze możliwe)

Przy jego pisaniu okazało się, że samo obrócenie planszy nie wystarcza.

Trudno było nie zauważyć, że po obrocie "poziome" murki przestają pasować do murków "pionowych".
Aby to naprawić program przechodzi od góry w dół każdą kolumnę mapy, a gdy znajdzie murek (jeden z dwóch podstawowych) sprawdza czy pod nim jest kolejny (jeden z trzech) albo drzwi, i w zależności od tego podmienia murek na "pionowy" - kontynuacja, albo "poziomy" - zakończenie.

Ponieważ jedynym kryterium jest to, żeby murki były ułożone poprawnie, wszelkie "wzory" z nich utworzone zostaną zamienione w lity mur.
Nie ma to bezpośredniego wpływu na grywalność, jednak może zubożyć poziom wizualnie (np. napis C60 będzie nieczytelny), więc dla odwzorowania podobnego do oryginału wyglądu może być potrzebna edycja.

Przy wszystkich operacjach program sprawdza i zachowuje invers. Mimo, że w dostępnej wersji Laura Konstruktora nie ma inversu, to w wielu oryginalnych poziomach takie znaki są użyte (z uwagi na kolor, ale przy okazji mogą też nieco inaczej działać).

Znaki w inversie wyszukiwane są, przed rozpoczęciem odwracania, jednak nie jest to w tym momencie konieczne, a zostało dopisane, aby dowiedzieć się czy w danym poziomie są użyte takie znaki. Właściwe rozróżnianie znaków jest zaimplementowane w innych miejscach.

Aby mapy były grywalne trzeba jeszcze obrócić wszystkie ruchome obiekty. Przy odbiciu V obiekty poruszające się poziomo, a przy H pionowo. W sumie jest ich 6 par - promienie, stworki, strażnicy i tropiciele.

Niestety swoich odpowiedników nie mają miotacz i miotnik (są tylko w wersji skierowanej do góry), przez co gdy występują, po odwróceniu w pionie, mapa przeważnie staje się niegrywalna lub traci sens i wymaga modyfikacji aby znów była grywalna.

Aby nie tworzyć niegrywalnych poziomów program nie obraca mapy w pionie gdy występują te elementy.
Elementy te są wskazywane na wyświetlonej mapie.

Aby wyświetlać mapę przygotowałem zestaw znaków z uproszczonymi grafikami.
Ponieważ mapa ma wymiary 40x20, to mieści się w całości na ekranie.

Program próbuje odczytać kolejno pliki od H1:LETAP.1 do H1:LETAP.32 i zapisuje obrócone z literą "M" na końcu - H1:LETAP.1M do H1:LETAP.32M. Także najwygodniej umieścić go z tymi plikami w katalogu ustawionym w emulatorze jako H1:
Pliki te można zapisać z Laura Konstruktora i w nim odczytać i utworzyć z nich nową grę. Jednak utworzona gra w pliku xex wymaga co najmniej 130XE.

Można też te dane umieścić w obrazie cartridge-a (powinien działać z podstawową pamięcią).
Do tego celu przygotowałem pliki batch korzystające z PC-towego sfk.exe (mogą wymagać modyfikacji w zależności od potrzeb).

Można też użyć tego programu do automatycznej korekty ścian (bez użycia odbić) - aby miały poprawny wygląd "3D".

Standardowo program odwraca H gdy możliwe i V zawsze. Ściany poprawia tylko gdy uda się odwrócić H; wyszukuje inversy (to wyszukiwanie można pominąć)
150 EXEC MAPPRINT:EXEC TESTINV:EXEC MIRRORH:EXEC MIRRORV
360 EXEC FIXWALLS

Aby zawsze poprawiał ściany (niezależnie czy zadziała odbicie H):
150 EXEC MAPPRINT:EXEC TESTINV:EXEC MIRRORH:EXEC FIXWALLS:EXEC MIRRORV
360 REM EXEC FIXWALLS

Aby wyłącznie poprawić ściany (np. we własnych poziomach):
150 EXEC MAPPRINT:EXEC FIXWALLS
(linia 360 w tym przypadku nie ma znaczenia)

Oczywiście można też użyć tylko jednego wybranego odbicia (H nie zawsze jest możliwe).

Prawdopodobnie po dostosowaniu można by go używać z innymi grami np. Robbo.
Można by też wbudować taki mechanizm w samą grę.Przy okazji - pomocny byłby handler H#: dla SIO2SD, który umożliwiałby dostęp do wybranych w configu katalogów na karcie SD z poziomu OS Atari. Umożliwiłby też dostęp do dużych plików.EDIT:

W załączniku listing (wczytywany w Turbo Basic-u przez: E."H6:REMIX.TXT"), wraz z przykładowym plikiem mapy (LETAP.4) do obracania i grania.No i gotowe obrazy kartridża z obróconymi poziomami - Laura Revolve

LauraRevolve.bin - obraz carta zawierający odwrócone podstawowe (32) i bonusowe (32) poziomy z pierwszej edycji gry (przeróbka bazuje na oficjalnie udostępnionym obrazie kartridża)
LauraNAARevolve.bin - zawiera odwrócone poziomy z edycji kasetowej - Laura New Adventures (16) i jako bonus z edycji Atariada (32)
LauraNAA.bin - zawiera powyższe poziomy, ale nie odwrócone - z tego co wiem to pierwszy raz kiedy znalazły się na kartridżu [w wersji polskiej] (oficjalnie udostępniony plik cas). Dodatkowo poziomy z wersji Atariada mają gdzieniegdzie poprawione ściany.

W wersjach obróconych starałem się zachować oryginalny wygląd ścian, ale jeżeli zmienione przez program wyglądają dobrze to tak je zostawiłem.


Do całości brakuje plików umożliwiających wyciągnięcie danych z obrazu kartridża -> lka, lka -> letap.## i ponowne ich w pliku kartridża umieszczenie letap.##M->bin. Te pliki muszę jeszcze dopracować...


Nie orientuję się czy ukazały się mapy z konkursu, w którym niestety nie miałem czasu wziąć udziału. Jednak z pewnością nie są to wszystkie poziomy, gdyż kolejne bonusowe poziomy doszły do kolejnej edycji gry (wybierane na ekranie gdzie doszedł wybór języka), jednak nie wiem czy ta lub inna wersja z dodatkowymi poziomami została udostępniona w sieci.

Update: Okazuje się że wersja konkursowa jest dostępna tu: https://www.retronagazie.eu/gramy-na-ga … -do-laury/ (http://www.retronagazie.eu/wp-content/u … ra_RNG.zip)

Widzę, że nie jestem na czasie z tymi edycjami, a przecież wersja kasetowa doczekała się edycji na kartridżu...

U mnie z "lenistwa" jest to wersja polska, więc jednak przypadkiem jest pierwsza (była tylko angielska) ;) Ciekawe czy na kartridżu są jakieś dodatkowe poziomy czy tylko te 16 z konkursu.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-26 05:28:36)

Post's attachments

LauraRevolve.7z 77.29 kb, liczba pobrań: 6 (od 2023-11-25) 

LETAP.4 931 b, liczba pobrań: 1 (od 2023-11-25) 

REMIX.TXT 5.79 kb, liczba pobrań: 2 (od 2023-11-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Laura na karuzeli

Fajne. Gratuluję pomysłu i cieszę się, że Laura żyje :)


Chciałbym zwrócić uwagę na to, że wszystkie wersje gry Laura robione przy pomocy Laura Konstruktora mają zmieniony ekran tytułowy i mają podtytuł "Wyprawy". Podobnie było z wersją kasetową - tu tytuł gry też był inny. W tych wersjach nie ma również możliwości wysłania wyniku do HSC oraz nie ma informacji, że Tenchi testował grę, co dawało gwarancję, że etapy są dobrze zaprojektowane i można je przejść a grę ukończyć.

Wykonałeś fantastyczną pracę podmieniając oryginalne poziomy. Podmień jeszcze ekran tytułowy na taki, gdzie będzie jasna informacja, że to nie jest oryginalna gra. Wówczas będę w pełni szczęśliwy :)

3

Odp: Laura na karuzeli

Super ;)
Następny będzie FRED? Wtedy nie będzie już złośliwością powiedzenie "przeszedłem FREDA w lewo" :P

Sikor umarł...

4

Odp: Laura na karuzeli

Hej @Larek,

Oczywiście pamiętam "wyprawy" i czym się różnią od innych wersji, sam przecież przygotowywałem tłumaczenia, które udostępniłem do użytku z Laura Konstruktorem, w tym przygotowywałem ekrany tytułowe i pamiętam jak było to pracochłonne.

Do wersji Atariada autor zrobił własne poziomy i tłumaczenie, grafiki nie dał rady zrobić, o czy pisał, więc przypuszczam, że ekran z "wypraw" został tylko z tego powodu. Ponieważ chciałem przygotować tłumaczenie tej wersji miałem też zamiar przygotować obrazek (mam odpowiedni napis, choć słaba jakość wymaga edycji). Jednak do obecnego projektu byłoby to za mało, bo chodzi o nowe spojrzenie - nowy podtytuł.

To również nie wystarczy, bo Atariadę umieściłem jako drugą (bonus) przy Nowych Przygodach, więc ekran powinien zawierać informacje o obydwu grach.
Mógłbym rozdzielić te gry i obrócone wersje dodać (dostępne jako bonus) do wersji podstawowych, jednak chciałem, aby wersja obrócona była osobno, do tego Atariada przez to, że jest dłuższa dobrze uzupełnia Nowe Przygody.

Co do wersji podstawowej to uważam, że info jest ok, brakuje tylko informacji, że jest to wersja "Revolve". Jednak poziomy są te same które testował Tenchi, więc nie mam zamiaru pozbawiać go zasługi w testowaniu (a nie wiemy czy testując nie patrzył w lustro czy nie miał odwróconego monitora ;)).

Poziomy można odwrócić ponownie i jeżeli będą się czymś różnić będą to murki ("poziome" mogą być zmienione na "pionowe", co ma skutek tylko wizualny, jednak w większości przypadków zamieniłem je ręcznie, tak, aby wygląd był podobny (nie da się odwrócić murków, żeby wyglądały tak samo, czasami zmiany pozostawiłem celowo - np. ostatni poziom Atariady).

Oczywiście żeby wychwycić co jeszcze powinien robić Rotator również testuję i obecnie widzę, że działa poprawnie, porównuję dodatkowo poziomy wizualnie uruchamiając dwa Laura Konstruktory, jeden zmodyfikowany, tak, aby swoje pliki LETAP.## przechowywał w innym katalogu.

Jedynie nie grałem jeszcze (wcale) w zwycięskie poziomy - I i II miejsce z edycji RNG, od wczoraj zdążyłem zagrać tylko w poziomy z kolejnych "miejsc" :)

W wersji RNG jest najlepiej - jasno wiadomo co to za wersja, choć przyznam, że też byłoby fajniej, gdyby każda "gra" miała... własny ekran tytułowy...
Myślę o tym żeby zrobić wersję RNG na bazie pierwszego kartridża, bo mapy zmieszczą się w dostępnym miejscu  - wiem, minusem będzie brak dostępności do poszczególnych "gier", więc między poszczególnymi "grami" wstawiłbym poziomy informacyjno-uzupełniające energię, nawet jeden już wstępnie zrobiłem.

Także myślałem już o tych obrazkach (i nie tylko), jednak na raz tego wszystkiego nie dam rady zrobić, skupiam się na tym co najważniejsze dla tego projektu, a jeżeli będzie czas i zapał obrazki tytułowe postaram się zrobić, bo sam chciałbym po uruchomieniu widzieć o jaką wersję chodzi.Hej @Sikor Następny będzie Flob! ;-)Okazuje się, że na odwrót rozumiałem odbicia lustrzane i użyłem ich nazw odwrotnie, także powyższy opis wymaga poprawienia...

W załączniku aktualna wersja Laura Rotatora (REMIX.TXT):
- dodana obsługa znanych elementów spoza palety upublicznionego LK (automatyczna zmiana kierunku; miniatury do wyświetlania na mapie)
- poprawione nazwy mirror-ów i procedur
- w załączniku testowy poziom gry pokazujący niektóre z dodatkowych elementów

Update obrazów kartridży:
- dodana wersja Revolve konkursowej wersji gry - Laura RNG (na bazie oryginalnego obrazu kartridża)
- wizualnie poprawione murki w wielu obróconych mapach - upodobnienie do oryginałów
- drobne poprawki murków w nieobróconych mapach (nie wpływa na rozgrywkę; nie dotyczy poziomów z pierwszej edycji gry i RNG)
- obrazy kartridży zapisane z nagłówkiem *.car

Oprócz dostępnych w edytorze elementów jest 20 które można wstawić na mapę (niepublikowana wersja LK to umożliwiała, obecny edytor je wyświetla i można je w nim kopiować - i działają w grze, choć nie wszystkie mają sens):

30,31,32,33 - fazy wybuchu - 32 i 33 częściej mogą wywołać pożar
54 - wybuch działający podobnie jak zapalona bomba
43,44 - strzały wystrzeliwane z plujki (Rotator zamienia kierunki)
45,46,47,48 - lecące kamienie (4 kierunki, również zamienianie kierunku)

53 - gadająca Laura - nieśmiertelny klon - myślę, że można użyć dla ozdoby

Poniższe mogą służyć do ozdoby, ale też do utrudnienia gry bo jak zginie którakolwiek następuje koniec gry
59 - Laura - laleczka voodoo - idzie w miejscu
60,61 - Laura - laleczka voodoo - idzie w miejscu w prawo / w lewo (zamieniane kierunki)
62 - Laura - laleczka voodoo - idąca w miejscu, widziana z tyłu (nie podlega zamianie kierunku)

Info: sklonowane Laury tupią cały czas - podobnie jak grywalna Laura przy chodzeniu.

Poniższe raczej nie mają zastosowania, gdyż ich obecność niemal natychmiast kończy grę
50,51,52 - Laura - laleczka voodoo - tonąca w bagnie (zatonięcie kończy grę)
58 - Laura - laleczka voodoo kamikadze - wybucha po chwili (poziom jest niegrywalny)

Grywalna Laura to 63, dalsze znaki dają powtórzone elementy, choć uszkodzone (nie obsługiwane), można używać inversu (dodatkowy kolor używany w oficjalnych poziomach; obsługiwane przez LK oraz Rotatora).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-11-27 10:44:01)

Post's attachments

LauraRevolve.7z 90.6 kb, liczba pobrań: 3 (od 2023-11-27) 

LETAP.1 931 b, liczba pobrań: 1 (od 2023-11-27) 

REMIX.TXT 6.28 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-11-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Laura na karuzeli

No coś słabo ta Laura żyje, chyba nikt nie ma ochoty grać ;)
Także pewnie też nikt tych ekranów tytułowych nie obejrzy jak je zrobię :P

A ja się przysiadłem i po pracowitej nocy mam jeden ekran tytułowy do jednego z kartridży.
Pracy było sporo, najwięcej przy wycinaniu tytułu, dopasowaniu i poprawianiu napisu ATARIADA, sporo prób z podtytułem. Creditsy się nie załapały, ale w tej chwili już muszę to odłożyć, może później spróbuję je jakoś upchać...

Zauważyłem też kartridż w wersji angielskiej i myślę, że na jego bazie dużo fajniej będzie zrobić te "obracanki", bo tam są kody i można zaczynać od dalszych poziomów :D, tylko będę musiał rozpracować gdzie i jak te kody są zapisane? Bo nie chciałbym żeby każda wersja miała te same...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-11-28 13:33:07)

Post's attachments

LauraNAARevolve.tytul.car 256.02 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-11-28) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Laura na karuzeli

Początkowo miał to być wątek w którym chciałem tylko pokazać swój pomysł w działaniu i udostępnić programik.
Teraz zanosi się na to, że z wersji demonstrujących działanie programu powstaną kompletne gry.
Jednak nie czuję się dobrze i musi to poczekać.

W międzyczasie zablokowałem HSC - poprzez zablokowanie klawisza Option - zamiast CMP 03 wstawiłem CMP F0 - 3x - dla trzech ekranów - tytułowego, porażkowego i gratulacji.
(Oprócz tego są jeszcze trzy sytuacje gdy sprawdzany jest Option - jest to mechanizm służący wchodzeniu i wychodzeniu z HSC, więc jako niedostępny pozostał bez zmian.)

Testując "odwróconą" grę zauważyłem coś czego nie zauważyłem testując ją wiele razy wcześniej.
Często zdarza się, że pędzimy prosto w pułapkę i chcąc skręcić w ostatniej chwili nam się to nie udaje...
No i okazuje się, że jeżeli poruszamy się w górę lub w dół unik jest możliwy, jednak gdy poruszamy się w lewo lub prawo nieuchronnie wpadniemy na przeszkodę, uratować się możemy jedynie się zatrzymując.
Nie analizowałem jak to jest w kodzie, a ciekawy jestem z czego to wynika i czy da się to zrobić lepiej.
Być może zabezpiecza to przed poruszaniem się po skosach?
Przypuszczam, że jest tu użyty podobny mechanizm jak przy wywoływaniu HSC - pewnego rodzaju zatrzask.
Wiele razy tak "wpadłem" i myślałem, że coś jest nie tak, ale takiego ograniczenia się nie spodziewałem.

Wyszukanie kodów zacząłem od ich spisania i tu też niespodzianka - nie tylko ekran tytułowy (pewnie i pozostałe) w wersji RNG jest wspólny, ale też kody. Szkoda, że nie ma innych kodów jak w podstawowej wersji gry dla poziomów podstawowych i bonusowych.
Można więc np. przejść najprostszą z gier (zamek) i użyć zdobytych pięciu kodów w dwóch pierwszych grach.

Sprawdziłem też jak jest w drugą stronę - czy da się uzyskać dostęp przy użyciu dalszych kodów z dłuższych wersji do krótszych, aby wyjść poza zakres grywalnych etapów, tym bardziej, że każda z krótszych gier jest uzupełniona pustymi etapami do 16-tu i dalej ich kopią do 32.
Dzięki temu można utworzyć własny zestaw składający się z 32x5 plansz, a wygląda na to, że na końcu jest miejsce na jeszcze jeden zestaw 32 poziomów.
Kody do dalszych poziomów nie działają, co zabezpiecza przed wyjściem poza dopuszczalny zakres i jak się okazuje zabezpiecza też przed zawieszeniem gry, co opisałem niżej.
Testowo usunąłem znacznik ostatniego poziomu z ostatniego grywalnego poziomu (pierwszego i ostatniego w jednym) i jego kopii, niestety gra kodów nie odblokowała, więc jeżeli chcielibyśmy dodać więcej poziomów trzeba jeszcze odblokować kody w programie gry.

Tu ponownie wyszedł błąd z LK / brak zabezpieczenia w grze, gdyż 32 poziom mimo, że w LK ma zablokowane zaznaczone pole "OSTATNI" faktycznie nie musi mieć tego znacznika ustawionego i gra się zawiesza próbując odczytać dane poziomu 33.
O ile tu nie jest to istotne, bo te poziomy są normalnie niedostępne, jednak w LK można utworzyć grę która nie zakończy się na ostatnim poziomie.
Dlatego tez postanowiłem dodać sprawdzanie tego znacznika w moim programie. Teraz wyświetlane są komunikaty gdy ustawiony jest znacznik "OSTATNI" i gdy nie jest ustawiony na poziomie 32 - wtedy w pliku wynikowym automatycznie jest ustawiany (w pliku źródłowym należy poprawić ten znacznik samodzielnie).

Ponieważ znacznik końca można ustawić wielokrotnie w jednym zestawie, a do poziomów możemy skakać poprzez użycie kodów, można do zapisanych w jednym zestawie krótkich gier dostawać się kodami zapisanymi w menu. W ten sposób testowo przygotowałem wersję RNG na 256kB, bez konieczności dodawania poziomów informacyjno-leczniczych, jak to wymyśliłem wcześniej.
Na razie nie udostępniam, bo choć menu robocze już jest, to kody niestety te same.

Nie wiem czy dam sobie radę ze zmianą kodów, spróbowałem skopiować podejrzany "blok" z jednej wersji gry do drugiej i kody się przeniosły, jednak nie wiem jak je zmienić, a mimo, że nic więcej nie zmieniłem to i tak zmodyfikowana gra mi się po kilku etapach zawiesiła, także wymaga to dokładniejszego przyjrzenia się jak ten mechanizm działa.

Niestety nie wiem jak symulować klawisze / consolę / joystick w debuggerze Altirry, więc ciężko mi to testować.

Co do Tenchi-ego to myślę, że jako pierwszy tester testował nie tylko poziomy, ale też, a może przede wszystkim silnik gry, więc w zasadzie mógłby być wymieniony w każdej wersji.

W załączniku program ze sprawdzaniem znacznika "OSTATNI".

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-12-04 23:01:00)

Post's attachments

REMIX.TXT 7.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Laura na karuzeli

W załączniku Laura Rotator (REMIX.TXT) wersja 1.0.4 - nieco zmienione niektóre grafiki i dodane miganie do komunikatów dodanych w wersji 1.0.2.

Co do sterowania Laurą, doszukiwałem się jakiegoś skomplikowanego mechanizmu, a okazuje się, że po prostu na sztywno skosy działają jak lewo i prawo, stąd nie da się pójść w górę / dół żadnym skosem w odróżnieniu gdy idziemy góra / dół, gdzie odnosi się wrażenie, że skosy działają lewo / prawo z kierunku w którym idziemy.

Może byłoby lepiej gdyby skosy nie działały - byłoby spójne odczucie.

Jednak jest to dość ciekawe zagadnienie żeby zrobić tak aby skosy działały inaczej w zależności z jakiego kierunku się do nich przejdzie. Spróbuję coś takiego napisać w TB z użyciem operacji logicznych.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-12-09 20:17:26)

Post's attachments

REMIX.TXT 7.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Laura na karuzeli

Jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia, tylko problem w tym, że proces jedzenia staje się coraz bardziej wyczerpujący...

Dziś kolejna wersja WIP Laura RNG Revolve, przeniesiona na kartridż z wersji angielskiej - połowę mniejszy i co ważne z kodami, które umożliwiają dostęp do kolejnych "gier", i póki co do angielskiej wersji dostosowana. Zostały jeszcze różne drobiazgi, które poprawiałem przy okazji tworzenia tłumaczeń, polska wersja (ew. inne) i dokładne sprawdzenie, no i coraz więcej pomysłów co jeszcze można by zmienić.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11453

Obecnie zrezygnowałem ze zmiany kodów, także we wszystkich wersjach będą te same co w wersji angielskiej. Nie ruszyłem też sterowania (zacząłem pisać własny program, ale na tym się skończyło). Zablokowałem Hi-score cafe i zmieniłem kilka drobiazgów, które wymagały prześledzenia kodu. Hi-score cafe ma ten plus, że wyświetla najlepszy wynik, czego brakuje gdy jest zablokowane. Mógłby ten wynik być wyświetlany na ekranie głównym.

Szukając gdzie program wyświetla wynik, poznałem ciekawe podejście do przechowywania i wyświetlania wyniku. Okazuje się, że program mógłby sterować np. wyświetlaczem klapkowym, gdyż każda cyfra jest zapamiętana osobno. Parametry określające pozycję są natomiast wstawiane bezpośrednio do kodu. Co działa jakby trójwarstwowo - najpierw podprogram z odpowiednimi wartościami, później podprogram modyfikujący procedurę wyświetlającą, a później wyświetlanie, także trochę mi zajęło, żeby to znaleźć.

Nie wiem czy podołam, ale myślę że byłoby fajnie zmienić jeszcze kierunek scrolla we wstawce :D.

Nie sądzę żebym zrealizował dodatkowe pomysły, jednak napiszę co mi chodzi po głowie.
Można zmodyfikować grę w ten sposób, żeby nieodwracalne przeszkadzajki działały odwrotnie, wtedy wszystkie mapy były odwrócone do góry nogami, a nie jak jest teraz - te z tymi przeszkadzajkami są tylko odbiciem lustrzanym.

Taka myśl prowadzi dalej, można by odwrócić całą grę, tak aby wszystko było wyświetlane tak jakby monitor był odwrócony. Sztuka dla sztuki i sporo pracy, jednak byłoby to swoistą ciekawostką.

W międzyczasie poprawiłem też główny ekran do wersji "NAOL / ATARIADA 2018", jednak wymaga on jeszcze wyczyszczenia, więc na razie tej wersji nie publikuję.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-17 01:39:23)

Post's attachments

LauraRNGRevolve.png 3.99 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-04-16) 

LauraRNGRevolveENbaseEN.car 256.02 kb, liczba pobrań: 11 (od 2024-04-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Laura na karuzeli

Próbuję przejść RNG Revolve i póki co doszedłem do 16-tego etapu.

Szczególnie trudny jest poziom 14. Na początku przymusowo zbieramy bomby, a nie możemy ich użyć na stwory, bo są potrzebne dalej, musimy radzić sobie inaczej... do tego niewiele możliwości odnowienia energii... za trudny jak na środek gry. Raczej nie sądzę, żeby edycję RNG (standardową czy Revolve) udało się ukończyć jednym ciągiem.

Playlista na YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLzQ29miCngvW5jdicaLtBEAiohA8V1-vG

Na razie video do poziomu 9. Niestety osiągnąłem limit i 14 etap znajdzie się tam najwcześniej jutro po południu.
Gram nieszczególnie optymalnie, ale są to w większości pierwsze udane przejścia (jedno było zbyt długie i powtórzyłem).

ERRATA: Jak się okazuje zamieniłem miejscami poziomy z miejsca pierwszego z poziomami z miejsca drugiego :/
Oczywiście poprawię w kolejnej wersji.

Doszedłem do poziomu 17-tego (poprawnie etapy z II miejsca) i wydaje mi się, że nie jest możliwe jego ukończenie, działko tzw. "plujka" - druga - jest nie do pokonania. Sprawdziłem oryginał i jest tak samo. Próbowałem podłożyć bombę (z drugiej strony na pierwszą "plujkę"), niestety "plujki" są na nie odporne, zastawić nie ma czym i nie da się w wąskim korytarzu... jedna "strzała" i game over. Także poziom 17 wymaga sprawdzenia przez autora - Roberta Janickiego. Póki co dalszych poziomów nie sprawdziłem.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11462
Poziom 17 w wersji oryginalnej - zaczynamy w pobliżu górnego lewego rogu, przechodzimy lewą stronę, środek i idziemy okrążając całość, gdy dojdziemy do "plujki" zaznaczonej na czerwono nie mamy miejsca / czasu, żeby skręcić w dół do drzwi, ani możliwości zablokowania "plujki".

EDIT: Znalazłem rozwiązanie, dość wątpliwe, ale chyba jedyne możliwe (filmik z wersji Revolve w załączniku).
Rozwiązanie: mamy jedną szansę, żeby podłożyć bombę, która trafiana strzałami musi się zapalić, następnie chowamy się w niszy, aby strzały nie blokowały ognia i czekamy z nadzieją, że ogień rozprzestrzeni się w stronę "plujki", jak mamy farta (i odpowiednio dużo energii) biegniemy szybko i skręcamy, ostatnia bomba posłuży do odgruzowania drogi. Nie wiem czy autor coś takiego przewidział, czy nie przetestował tego etapu?

UPDATE:
Poprawka - gry z miejsc I i II są na swoich miejscach, a co za tym idzie wszystkie poziomy mają zamienione kody.
Pomyłka wynikła z zachowania kolejności z kartridża w wersji RNG, gdzie kolejność gier w pliku nie odpowiada kolejności w menu.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11461

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-19 04:26:45)

Post's attachments

17solucja.mkv 1.54 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

LauraRNGRevolve.png 3.99 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

LauraRNGRevolveENbaseEN.car 256.02 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-04-19) 

Level17nosolution.png 2.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Laura na karuzeli

Podziwiam zaangażowanie i wytrwałość.

11

Odp: Laura na karuzeli

@Larek

Dziś obejrzałem fragmenty stream-a, gdzie z Borsukiem ocenialiście te poziomy i niestety tuż przed tym miejscem zmieniliście etap.
Myślę, że autor też tego nie przetestował, bo tego się nie da normalnie przejść, a ta metoda jest niestabilna i jak dziś sprawdziłem może się tak zdarzyć, że na kilkanaście prób ogień wcale się nie pojawi.
Wczoraj miałem niezłego farta, bo ogień pojawiał się prawie za każdym razem.

Miałem nadzieję, że obejrzysz jak to wygląda i coś o tym napiszesz, a jeżeli masz kontakt do autora to że się z nim skontaktujesz i on wyjaśni lub zrobi poprawkę. Ewentualnie, że sam coś wymyślisz.
Szkoda, żeby grający w Laurę RNG nie mogli przejść dalej.


Może przy okazji podobnych konkursów autorzy sami powinni nagrywać filmiki z przejścia własnych poziomów.
Z drugiej strony dodatkowe wymogi mogą odstraszać, ale zawsze można napisać, że "wideo mile widziane".
Lub chociaż żeby poziomy były przetestowane i jeżeli wymagają czegoś nietypowego, żeby było to wskazane (np. w opisie).


Dziś przeszedłem poziom 18 i uploadowałem na yt brakujące dotychczasowe gameplay-e.

Za każdym razem odkrywam coś nowego, np. dziś zauważyłem, że można stawiać bomby na minach, a zawsze stawiałem je przed nimi (jak się da rzucam kamieniami).
Dzięki temu można zaoszczędzić bomb. Od teraz będę się starał z tego korzystać, choć przyzwyczajenie często bierze górę.

Drugą fajną właściwością jest to, że wszelkie wybuchy niszczą ogień. Bomb jednak nie można stawiać w ogniu (co zresztą byłoby zabójcze).

W załączniku filmik - kolejny raz duch-niespodzianka i dziwne przyspieszenie.
Duch pojawia się zamiast strzały, wydaje mi się, że jak długo gramy.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-20 04:44:21)

Post's attachments

17egg.mp4 1.02 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: Laura na karuzeli

Dziś spróbowałem to miejsce przejść bez ognia - wykorzystując wybuchy wokół bomby i okazuje się, że jest to możliwe, ale jak zauważyłem "plujka" działa inaczej w prawo, a inaczej w lewo. W prawo strzela co drugi raz - tak jak się obraca, w lewo strzela bez przerwy. Także oryginalną mapę można przejść bez ognia, a odwróconej nie. W pierwszym przypadku już jest to dość trudne - można trafić na strzałkę, a w drugim dodatkowo zależy od losowania - musi wylosować się ogień i rozprzestrzenić się w stronę "plujki" - bardzo rzadko możliwe. Także wygląda na to, że znalazłem sposób, który mógł mieć na myśli autor, ale jestem ciekawy czy rzeczywiście to obmyślił, czy jednak nie przetestował. No i odkryłem też buga w samej Laurze, także zgłaszam prośbę o poprawkę :)

EDIT: W załączniku test pokazujący jak działa plujka w lewo i w prawo.
Na filmikach widać jak się zachowają strzały tuż przy plujce, gdy są przyblokowane na jedno miejsce.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-21 05:20:43)

Post's attachments

normal17.mp4 1.17 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

plujka_test.mp4 890.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

revolve17.mp4 508.96 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-04-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Laura na karuzeli

Gram dalej, póki co ukończyłem poziomy z II-go miejsca (32) i uploadowałem na YT.

Edit1: 32 poziomy z II miejsca są w większości trudne, a niektóre bardzo trudne. Wymagają bardzo przemyślanego podnoszenia i używania bomb, których jest przeważnie tyle ile jest potrzebne do odgruzowania drogi. Także jeżeli nie jesteśmy przymuszeni do podnoszenia bomb to warto używać kamieni, szczególnie do usuwania stworków blokujących przejścia, bo niezbyt często możemy uzupełniać energię, którą stworki szybko nam odbierają.

Podobnie jak z bombami jest z kluczami - przeważnie jest ich tylko tyle ile jest niezbędne, więc najpierw należy otwierać pomieszczenia w których są klucze, a pozostałe kiedy będzie to konieczne. Skrzynki które nie blokują drogi zostawiać na koniec (jeżeli starczy kluczy). Warto też pamiętać, że skrzynki blokujące przejście można alternatywnie zniszczyć dowolnym wybuchem, np. spowodowanym przez ginącego od uderzenia kamieniem stworka, lub bomby, jeżeli zostaną nam zaoszczędzone wcześniej.

Problem z plujką, na innych poziomach niż 17-ty nie utrudnia aż tak gry, jak tam.

Autor nie wykorzystał wszystkich dostępnych elementów, w szczególności na żadnej z map nie ma "magicznego przedmiotu" - dysku, który na pewno urozmaiciłby grę. Wszystkie poziomy są w tym samym świecie i kolorystyce, co nie utrudnia dodatkowo gry, ale też jej nie urozmaica.

Grając natknąłem się na trzeciego już bug-a, który niespodziewanie przerwał moją przygodę - gliniane naczynie zamiast wyleczyć, wybuchło jak pułapka zabijając Laurę... i to tak skutecznie, że gra przestała odpowiadać (4:30).

Kiedyś już coś podobnego mi się przytrafiło. Nie pamiętam czy chodziło o gliniany garnek, ale gra tak samo nie odpowiadała. W załączniku zapis stanu zawieszonej gry z Altirry, który może pomóc przy debugowaniu.

...A bug trzeci, bo o jednym (wydaje się, że mało istotnym), nie pisałem - zdarza się że jak giniemy (chyba od wybuchu) to dźwięk zostaje dopóki nie pojawi się ekran końca gry. Przeważnie jak się tak stanie, to efekt ten się powtarza.

Co do Easter Egg-a to duch pojawia się prawdopodobnie jak plujka wystrzeli dużą ilość strzałek, bo pojawia się on nawet na prostej testowej mapce :]

Edit2: Dziś Laura wywaliła Atari w emulatorze! Stało się tak, gdy Przeszedłem poziom 27 i nacisnąłem Reset (F5). Nie udało mi się tego powtórzyć. Normalnie Reset uruchamia grę od początku, także ciekawe. Przy okazji zauważyłem, że jak naciskamy Reset pojawiają się na kilku klatkach wszystkie napisy ze wstawki.

Edit3: Gram w poziomy z I miejsca, na razie przeszedłem pierwsze 9. Ponieważ tu też są plujki które strzelają pod prąd (etapy 7 i 8), które jednak tu pokonuje się tradycyjnymi sposobami i paradoksalnie w odwróconej wersji jest łatwiej, zerknąłem jak sobie z tym poradzili Borsuk z Larkiem i wygląda na to, że sam Larek też miał problem z tym bugiem :]


W komentarzu akurat padło pytanie o znane błędy :) PS. W VB można zrobić skalowalne okienka.

Edit4: Sprawdziłem, że w całej grze Laura E.K. R.N.G. są tylko 3 dyski "magiczne przedmioty" na etapie I 6. I jest to etap który Larek i Borsuk przeszli prawdopodobnie zgodnie z zamysłem, ja przeszedłem łącząc dyski ;), więc można go przejść na dwa sposoby. Do przejścia etapu 5 pod Altirrą potrzebny jest pad, gdyż musimy wydostać się z bagna, co na klawiaturze się nie udaje. Jak zauważył już Larek, kolorystyka mimo pustynnej scenerii pozostała zielona. Od poziomu 10 zaczyna się robić coraz ciemniej i przy okazji trudniej.

Jak wcześniej umieściłem dotychczasowe gameplay-e na YT, tym razem po kilka etapów na jednym filmiku:

Czuwaj!

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-26 21:26:04)

Post's attachments

22crash(only).mp4 772.48 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

LauraReset_jedna_z_klatek.png 149.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

laura_crash_-_gliniany_garnek_pulapka.atstate2 35.28 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

14

Odp: Laura na karuzeli

Odkopałem pliki przygotowane na potrzeby tłumaczeń i tu podmieniłem fonty na analogiczne jak przy tłumaczeniach, gdzie kilka znaków jet czytelniejszych, w tym wymieniłem całą kursywę. Dorobiłem też polską wersję :)
(Jak zrobię pozostałe menu-sy to będę mógł od razu to wykorzystać do pozostałych wersji Revolve).

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11566

Na poziomie II 17 przesunąłem plujkę, tak, aby dało się przejść analogicznie jak w wersji nieobróconej (bez ognia), choć aby uniknąć podobnych problemów (na innych etapach) docelowo wolałbym żeby plujka działała prawidłowo.

Przeszedłem też łatwiejsze - wyróżnione poziomy i drugi pozom bonusowy, ale ponieważ zmieniłem ustawienia nagrywania, to niestety nie udało mi się tych plików przygotować.

Kolejny raz zmieniłem też położenie tych etapów, więc znowu zmieniły się ich kody. Zrobiłem tak, aby numeracja lepiej pasowała - wyróżnione poziomy znajdują się teraz pod numerami 21 do 26, a bonusowe pod numerami 31 i 32 (zostały dwie grupy po 4 etapy wolne).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-04-29 00:15:58)

Post's attachments

LauraRNGRevolveENbaseEN.car 256.02 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-04-29) 

LauraRNGRevolveENbasePL.car 256.02 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-04-29) 

LauraRNGRevolvePL.png 4.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Laura na karuzeli

Właśnie znalazłem, stream-a z oryginalnej gry Laura Edycja Konkursowa Retro na Gazie i poziom 17, jeszcze nie obejrzałem do końca...

Póki co na samym początku wystąpił błąd z wybuchającym glinianym garnkiem i zawieszeniem gry jak u mnie. Grający myślał, że wszedł na minę :] https://youtu.be/dyxf168BQUQ?t=324 także widać, że ten błąd jest co najmniej w wersjach angielskiej kartridżowej i RNG.

Edit: Przewinąłem... po godzinie i 44 minutach udało się przejść :) https://youtu.be/dyxf168BQUQ?t=6248 Przy okazji w komentarzach wypowiedział się autor, że przeszedł ten poziom i to bez używania bomby! Także się wyjaśniło, że jednak testował :) Ja próbowałem wiele razy i bez bomby mi się nie udawało, a już w drugą stronę to niemożliwe...

W międzyczasie przeszedłem etapy I 10-15 (https://youtu.be/3i6Qa2w36U0 i https://youtu.be/7nSGdhw3zbw) i wcale nie były tak trudne jak się wydawały. Etap 16 jednak mnie przeraża :] zerknąłem jak sobie poradzili Larek z Borsukiem... i sobie nie poradzili. Update: Etap I 16 https://youtu.be/2Saa9Fne-YQ (przeszedłem również wersję oryginalną).

Poziomy z miejsca I są łatwiejsze niż z miejsca II, również są ciekawie pomyślane, choć w innym stylu, dość oryginalnie, przeważnie wymagają zapoznania się z zagadkami, zanim uda się je pokonać - grając pierwszy raz utkniemy, ale zrozumiemy co trzeba zrobić, gra nie jest męcząca, gra się z przyjemnością. Szkoda tylko, że jest dość krótka - składa się z 16 poziomów.

Co do wersji Revolve, to kosmetycznie poprawiłem murki na kilku etapach - niektóre aby pasowały do oryginalnych, a niektóre również względem oryginalnych, do tego jedną z liter Q (także na nagraniach mogą być niewielkie różnice).

PS. Oglądając Borsuka i Larka pomyślałem, że są trochę jak Kurek i Kamiński i za chwilkę Larek to powiedział :)

Tu link do dalszej części tej rozmowy - o Laurze: https://youtu.be/AX8pM7B0kRE?t=13327 i tu Larek odpowiada na jedno z moich pytań - w reedycji Retronics są dodatkowe nowe 32 poziomy (których póki co nie ma dostępnych on-line, więc nie ma ich też w wersji Revolve), a w wersji "New Adventures of" dodatkowych poziomów nie ma.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-11 21:31:50)

Post's attachments

LauraRNGRevolveENbaseEN.car 256.02 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-05-04) 

LauraRNGRevolveENbasePL.car 256.02 kb, liczba pobrań: 4 (od 2024-05-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

Odp: Laura na karuzeli

Dziś mam niespodziankę.

...W pewnym momencie Larek na pytanie o ilość etapów możliwych do utworzenia Laura Konstruktorem odpowiedział, że może ich być 32, ale można zrobić też Laurę z trzema. Wiedziałem o tym, jednak dało mi to do myślenia, dlaczego akurat z trzema, przecież można nawet z jednym... (co często się dzieje przy generowaniu testu)...

...A gdyby tak zrobić grę z kilkoma etapami z prezentacji Larka i Borsuka - pomyślałem - może uda się przerysować fragmenty i ewentualnie je uzupełnić! No i tak zrobiłem. Większość etapów była widoczna w całości, jednak trudno powiedzieć w których miejscach początkowo znajdowały się stwory, więc umieściłem je tam gdzie grając zastali je Larek i Borsuk.

Dopiero poziom 6 okazał się wyzwaniem, gdyż jest zaciemniony i można się tam spodziewać pułapek, jednak Borsuk pokonał ten etap bez żadnej wpadki, więc w mojej wersji dziury są tam gdzie Borsuk nie wchodził, ale też nie wszędzie, żeby dało się trochę rzeczy pozbierać. Larek z Borsukiem zakończyli na poziomie 10, który nie tylko, że ciemny, to był widoczny tylko jego fragment, co potraktowałem jak wyzwanie, a przy okazji zrobiłem zakończenie.

Kolejnym mini wyzwaniem były przedmioty w inverse, jednak ponieważ można je kopiować w Konstruktorze przygotowałem odpowiedni plik (dołączony) i obyło się bez pisania edytora, który swoją drogą mógłbym zrobić rozbudowując mój program na Atari :-)

No i w ten sposób z demonstracji zrobiłem nieoficjalną niedokładną wersję demo wraz z wersją Revolve.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11580

Wstawki są z wersji Revolve RNG, co akurat może być, bo w końcu ta wersja bazuje na GNG :) [Edit5: "RNG" zamieniłem na "DEMO".] Jednak jeżeli będę ten projekt dopieszczał to dodam info o pełnej wersji na koniec gry, może zmienię napisy we wstawce i pewnie poprawię jeszcze menu. W tej chwili dostępna jest tylko wersja polska.

Może kogoś takie customowe demo nowszych bonusowych poziomów z wersji Retronics zachęci do zapoznania się z najnowszą wersją Laury i kolejnymi z 32 etapami na kartridżu, bo te dość słabo zostały rozreklamowane.

PS. Plik z etapami dema nazywa się demo.lka ;-) (niedołączony).

UWAGA: Reuploadowałem plik car. Poprzedni miał błąd na obydwu etapach 10 - teraz wyjście pojawia się tam gdzie trzeba. Sprawdziłem - da się przejść obydwie wersje.

Edit2: Dziś trochę pograłem w te poziomy z demonstracji. Przejście 10-ciu zajmuje mi około 25-35 minut. Najczęściej ginę na poziomie 9.

I tu odkryłem kolejną ciekawostkę - okazuje się, że stawiając kolejne bomby zapobiegamy wybuchowi poprzednich :) Myślę, że można tę właściwość wykorzystać przy projektowaniu / przechodzeniu etapu ;-).

Ponieważ przy zablokowanym HSC nie ma High Score roboczo je sobie odblokowałem i tu też zauważyłem ciekawostkę - licznik na ekranie High Score ma 8 cyfr, a licznik/i na koniec gry 7. Prawdopodobnie dodatkowa cyfra nie ma znaczenia.

Edit3: Zmieniłem linijkę tekstu w menu.

Edit4: Game play: https://www.youtube.com/playlist?list=PLzQ29miCngvUe1iFzVhNx-HE1cMoE3yrV

Mój rekord: 4735

Ciekawe czy na tych nowych bonusowych etapach (w pełnej wersji oczywiście) działa HSC?
(Na etapach bonusowych w poprzednich wersjach działa wspólnie z główną grą).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-10 08:26:22)

Post's attachments

LauraB2DEMORevolveENbasePL.car 256.02 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-05-10) 

laura_demo_menu.png 4.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

LETAP.30_inv 931 b, liczba pobrań: 1 (od 2024-05-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Laura na karuzeli

Próbując przejść w RNG Revolve (na bazie carta w wersji angielskiej) poziom GRooBY-ego przytrafiło mi się coś takiego:

Laura z pełną energią uzupełnioną monetami (będąc w maszynie) zniknęła i zginęła po trafieniu miotnikiem z miotacza! Nie pojawił się też wybuch! PS. Tak, wiem, podłożenie bomby w tamtym miejscu nie miało sensu :) [miejsce w sumie dobre, tylko wcześniej trzeba się pozbyć bagna]

Edit: Poziom Bonus 1 nie okazał się tak trudny jak sugeruje jego nazwa. Jednak jego przejście częściowo zależy od szczęścia, bowiem zdarza się, że niemal od razu wybucha bomba, a i ogień, który powoduje wybuch może zbyt szybko się rozprzestrzenić i zanim zaczniemy skończymy grę. Dalej można utknąć w zaroślach, jednak jest sposób żeby tego uniknąć. Niestety kolory pozostały standardowe, a aż się prosi, żeby były inne. Generalnie poziom ciekawy, można go przejść na kilka sposobów, ryzykując mniej lub więcej. Próbowałem przejść go w różny sposób, a ciągle zauważałem, że jest coś, co można zrobić inaczej - lepiej. Np. miotacz można zniszczyć bez użycia bomby. Jednak trzeba też pamiętać, że poziom zalewa woda, która jeżeli się nie pospieszymy odetnie część mapy, a w końcu całą ją zaleje.

Edit2: Po Etapie I 16 przeszedłem ponownie Etapy z Wyróżnienia i Bonus 2, tym razem nagrałem z ustawieniami jak poprzednio i są już na YT.

Etap I 16 okazał się łatwiejszy niż się spodziewałem - najtrudniejszy jest początek, a dalej już z górki.

Oceniając nadesłane etapy Larek i Borsuk zwrócili uwagę na niedostateczną ilość fiolek z eliksirem na poziomach które znalazły się na drugim miejscu, a trochę ich tam znajdujemy (tych fiolek ;-)).

Pierwszy poziom z wyróżnienia przechodzimy suchą nogą, ale drugi już niekoniecznie - może się zdarzyć, że pojawi się ogień i już na tak prostym etapie stracimy trochę energii. Kolejne 3 etapy to właściwa gra, gdzie znajdziemy tylko jedną fiolkę ...na koniec, także wbrew pozorom przejście całości nie jest proste, a 6 etap to zakończenie, gdzie już nic nam nie zagraża ...no prawie nic ;-)

Bonus 2 przeszedłem nieoczywistą drogą, warunkiem było jednak wylosowanie co najmniej 2 dodatkowych bomb.

Także wszystkie etapy z RNG w wersji Revolve zostały przeze mnie przetestowane i da się je ukończyć.

Ze względu na bug w grze - dla większej przewidywalności - aby było jak w oryginale - mapa II 17 została lekko zmodyfikowana, o czym pisałem już wyżej.

PS. W wersji demo zauważyłem brak bagien na obydwu poziomach 7 i niezmieniony kolor, poprawioną wersję opublikuję przy okazji - mam nadzieję, że taka się pojawi. Przez brak bagien jest nieco łatwiej i to nie tylko dlatego, że w nie nie wpadniemy, ale też dlatego, że stworki mają więcej miejsca, a przy tym i Laura też.

Edit3: Mała aktualizacja - mała dla gracza, dla mnie było to sporo pracy. W wersji demo - poprawiłem tytuł i tło w menu (jeszcze nie jest idealnie), dodałem bagna na poziomach 7. W RNG Revolve kosmetyczna poprawka na etapie z miejsca "III" i kolory w Bonusach. W wersjach PL przetłumaczone jest "Level Code:".

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-20 16:50:49)

Post's attachments

LauraB2DEMORevolveENbasePL.car 256.02 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-05-20) 

LauraRNGRevolveENbaseEN.car 256.02 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-05-19) 

LauraRNGRevolveENbasePL.car 256.02 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-05-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: Laura na karuzeli

Pomyślałem, że fajnie by było żeby dało się bezpośrednio z Laura Konstruktora uzyskać grę na kartridżu. Myślałem, że bez źródeł będzie to niemożliwe, ale przypomniałem sobie, że tam jest "jakiś" batch i okazuje się, że Larek zrobił to tak, że można dopisać swój "skrypt", który uruchomi się automatycznie i np. utworzy grę na kartridżu. Minusem jest to, że xex który wskazujemy do zapisania jest zapisywany od razu i z poziomu batch-a nie mamy do jego ścieżki i nazwy dostępu, jednak jest on kopią pliku TEST.XEX, który zawsze jest w tym samym miejscu, więc możemy z tego pliku korzystać [jego zmiany nie wpłyną na zapisany xex].

Przygotowałem polską wersję kartridża 256K "Laura wyprawy" i działa to dość sprawnie, edytor jak zawsze zapisuje plik xex, jednak do celów konwersji interesuje nas plik TEST.XEX, na bazie którego utworzony zostaje plik TEST.BIN. Plik ten uruchamia się w emulatorze. Altirra wymaga wybrania typu kartridża, dla tej wersji jest to "256K MegaCart", później możemy zapisać go jako CAR wybierając z menu -> "File" -> "Save Firmware" -> "Save Cartridge..." i to będzie nasz właściwy plik wynikowy. Konwersję na CAR można by było wykonywać przed uruchomieniem, ale póki co nie mam programu do obliczania sumy kontrolnej pliku CAR.

Przy okazji 32 etap z podstawowej puli etapów jest sprawdzany, czy jest ustawiony jako ostatni, a gdy nie jest, to jest to sygnalizowane komunikatem [komunikat ten pojawi się też, gdy nie będzie istniał plik TEST.XEX] i jest poprawiane w plikach TEST.BIN i TEST.XEX, a zapisany xex nie zostanie poprawiony. Jeżeli nie ma błędu możemy też używać zapisanego pliku xex.

Etapy bonusowe zostają standardowe i póki co 32 etap nie jest tam sprawdzany. Aby je edytować mam pomysł, aby przygotować specjalną - równoległą wersję Laura Konstruktora, która będzie zapisywać etapy w tym samym pliku, ale jako bonusowe, w ten sposób z poziomu edytora (edytorów) będziemy mogli utworzyć zestaw 64 etapów w jednym pliku. A gdyby użyć za bazę pliku kartridża RNG to po odblokowaniu jeszcze więcej.

Plik kartridża nie ma kodu umożliwiającego wstawienie opisu - autora, etc., trzeba więc przygotować ekran tytułowy samodzielnie, można w tym celu zrobić zrzut ekranu z wersji xex i po przycięciu skonwertować na mic, zastępując plik MENUvPL.MIC i generując grę ponownie. Można też ten plik edytować i ręcznie dorysować odpowiednie napisy, logo, etc.. Trzeba zwrócić uwagę, że ten obrazek menu pojawia się na pozbawionej większości napisów wersji tego samego obrazka. [Obrazek ten również można podmienić, jednak póki co tego nie ułatwiłem].

W przygotowanym pliku PL zablokowane jest angielskie HSC (co oczywiście nie ma znaczenia, dopóki go nie przywrócimy). Ponieważ w tej wersji jest wstawka, również zakończenie odpowiada pełnej wersji gry, choć oczywiście jest odpowiednio zmodyfikowane, aby było wiadomo, że jest to wersja "wyprawy".

Aby z tego korzystać trzeba zainstalować Laura Konstruktor i skopiować załączone poniżej pliki do katalogu:
"%USERPROFILE%\Documents\Laura Konstruktor\PROGRAM\PLIKI\"
dalej używamy Laura Konstruktora jak zazwyczaj, plus to co opisałem wyżej.

Ważne: Do działania wymagany jest sfk.exe - do pobrania tu: https://sourceforge.net/projects/swissf … t/download (trzeba usunąć nr wersji z nazwy pliku).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-20 19:34:48)

Post's attachments

LauraKonstruktorToCartPLv1.0.7z 66.69 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-05-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Laura na karuzeli

Taki CAR zrobiony z XEX-a będzie działać na Atari z 64 KB RAM?

20

Odp: Laura na karuzeli

Z XEX-a pobierane są tylko dane etapów po 931 Bajtów dla każdego z 32 etapów. Dane są kopiowane do obrazu angielskiego kartridża Laury, w którym teksty, fonty i obrazki w wersji angielskiej zamieniłem na polskie odpowiedniki dla wersji "Laura wyprawy". Wynikowa gra działa więc identycznie jak wersja angielska, jedyna zmiana programowa to zablokowanie klawisza Option (HSC) na trzech ekranach gry, więc uruchamia się na 64kB.

Ja póki co na Atari ani XEX-a, ani pliku CAR nie uruchomię, mam Atari 65XE, SIO2PC, SIO2PCUSB, SIO2SD, MaxFlash 8Mbit (starszą werjsję), SIC! i SIC!+. Być może wersja RNG działa na SIC!-u - na emulatorze z ustawieniem SIC! działa.

Cały proces konwersji można by jeszcze bardziej zautomatyzować pisząc program, który utworzyłby obrazek tytułowy - tu na bazie pliku XEX. Kiedyś zacząłem pisać edytor...

Update: W załączniku nowa wersja dla dwóch Laura Konstruktorów - do edycji etapów standardowych i bonusowych. Aby utworzyć "Laura Konstruktor Bonus.exe" po skopiowaniu plików do katalogu PLIKI wraz z sfk.exe uruchamiamy UtworzBonusLK.bat. Bonusowe etapy edytujemy utworzonym exe-kiem (w grze naciskamy Select). Pozostałe etapy edytujemy jak dotychczas.

Podwójny edytor jest również pomocny przy porównywaniu map pierwotnych i odwróconych.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-26 05:37:14)

Post's attachments

LauraKonstruktorToCartPLv1.2.0.7z 67.39 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-05-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

21

Odp: Laura na karuzeli

Wyczyściłem wreszcie poprawione menu do wersji NAOL i A18 Revolve. Na razie screen:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=11666
Zmniejszony tytuł NAOL (wielkość i wygląd "NAO" przywrócone), nowy tytuł A18, creditsy, drobne poprawki, rozmieszczenie.

Trochę bawiłem się też Laura Konstruktorami ze zmianami z powyższego postu i znowu zauważyłem pewną ciekawostkę - stworki poruszają się szybciej kiedy porusza się Laura.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-26 08:52:34)

Post's attachments

LauraNAARevolve.png 6.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

22

Odp: Laura na karuzeli

NAOL+A18 muszą jeszcze poczekać... prace poszły do przodu, ale nie mam jeszcze wersji gotowej do publikacji.

Teraz w ramach odpoczynku przygotowałem programik pokazujący jak wyobrażam sobie sterowanie w grach 4-o kierunkowych takich jak Laura.

Jak pisałem w Laurze skosy są ustawione na sztywno jako lewo i prawo. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, bo o ile gdy idziemy w górę albo w dół i chcemy skręcić w lewo albo w prawo, możemy nacisnąć drugi kierunek nie puszczając pierwszego i skręcimy - tak jakbyśmy tego oczekiwali. Jednak gdy podobnie chcemy zmienić kierunek z lewego lub prawego, naciśnięcie góry albo dołu nic nie zmieni i np. chcąc ominąć przeszkodę wpadniemy wprost na nią, a nieświadomi niekonsekwencji sterowania porażkę weźmiemy na siebie.

Także myślę, że z prostych rozwiązań wyłączenie skosów sprawdza się lepiej.

Ja wiedząc już jak to jest rozwiązane w Laurze po prostu staram się naciskać klawisze pojedynczo niezależnie od kierunku, ale fajnie by było gdyby było to zrobione tak jak na poniższym przykładzie.

Moje rozwiązanie - przykładowy program w TB (w załączniku) - w działaniu:

Program jest prostszy niż pierwotnie planowałem (główna część w oparciu o IF-y), działa jednak zgodnie z założeniami, więc można sprawdzić sterowanie w praktyce.

W górnym rogu umieściłem wskaźnik wybieranych kierunków joysticka, aby było wiadomo jak sterowałem nagrywając przykładowy filmik.

Jak widać na filmiku skosy bezpośrednio nie działają, dopiero naciśnięcie jednego z sąsiadujących kierunków do już wciśniętego powoduje zmianę kierunku sterowanej postaci (postacią jest tu "X"). Także skosy działają inaczej w zależności od kierunku w jakim porusza się postać, czyli dla ruchu w kierunkach góra albo dół zmiana nastąpi na lewo albo prawo (jak w Laurze) i odwrotnie - dla kierunków lewo albo prawo zmiana nastąpi na górę albo dól (analogicznie - intuicyjnie).

Program testowałem na Altirrze i Atari800WinPLus. Niestety obydwa emulatory nie do końca dobrze emulują joystick na numpadzie i np. klawisze skosów w Atari800WinPLus powodują wyłączenie kierunku wciśniętego pierwotnie, więc generalnie lepiej używać klawiszy podstawowych kierunków (również do uzyskania skosów), z którymi emulator radzi sobie dobrze.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-06-02 06:02:39)

Post's attachments

JOYLAURA.TXT 1.75 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-06-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: Laura na karuzeli

Dziś 11 wersji Laury w 3 językach:

Laura DEMO Revolve PL
Laura DEMO Revolve EN
Laura New Adventures of + Atariada PL
Laura New Adventures of + Atariada, Revolve PL
Laura New Adventures of + Atariada EN
Laura New Adventures of + Atariada, Revolve EN
Laura New Adventures of + Atariada CZ
Laura New Adventures of + Atariada, Revolve CZ
Laura RNG Revolve PL
Laura RNG Revolve EN
poprawka do 2xLK "Wyprawy" PL (trzeba skasować test.bin, aby nowa wersja zastąpiła poprzednią)

W paczce nie ma podstawowej obróconej wersji gry, póki co udostępniona wcześniej wersja jest jedyną, która powstała.

Wszystkie nowe wersje są oparte na kartridżu w wersji angielskiej.
Teraz dużo bardziej dopracowane, choć ciągle mam pomysły co jeszcze mógłbym zrobić.
Oczywiście nie przetestowałem wszystkiego od deski do deski, ale i tak bardzo dużo, więc mam nadzieję, że jest dobrze.

Przygotowując te pliki zauważyłem jeszcze kilka błędów, w LK i grze:
- Laura Konstruktor blokuje się gdy wkleimy tekst z "Enterem", niestety zdarza się tak, że tekst z tabeli ma "Enter" doklejony,
- w grze podczas używania maszyny nie działa ESC,
- w wersjach kartridżowych nie jest poprawiona DL - zostało to poprawione w późniejszych wersjach xex. Na ekranach "końcowych" ucinane są daszki od liter przy wyciemnianiu "Ż" ma obcinaną kropkę (poprawiłem to tak jak poprzednio w wersji "Wyprawy"),
- jak zauważyłem poprzednio - wraz z Laurą przyspieszają stwory, ale też woda i ogień szybciej się rozprzestrzeniają, czyli przyspiesza wszystko co się porusza.

Także jeżeli powstanie Laura 2, czy kolejna reedycja liczę na poprawki. Szczególnie sterowania i plujki :) Sam myślę, żeby tam zajrzeć, ale nie wiem czy dam rade to znaleźć i poprawić.

W nowych wersjach m.in. doszły Creditsy i info o autorach tłumaczeń. Tłumaczenia nazw etapów zrobiłem sam korzystając z kilku translatorów. Topornie to szło, ale mam nadzieję, że rezultat jest w miarę dobry. Jednej nazwy "naky smrncgabi" całkowicie nie udało mi się rozszyfrować więc utworzyłem nową. Brak ogonków nie ułatwiał sprawy. Wersja jaką podpowiadał słownik to "Naký šmrncgábi" jednak wykrywał ten tekst nie jako czeski, a słowacki i przeważnie pomijał "Gabi".

Edit: Przygotowałem ATR-a z testem sterowania joystickiem - plik w załączniku.
Bardzo fajnie to działa z analogowym joystickiem :)

Z ciekawości sprawdziłem jak to jest w najnowszej grze Larka: FlaschBier i jest podobnie jak w Laurze - ukosy działają jak lewo i prawo, jednak z modyfikacją - gdy postać napotka na przeszkodę idzie w pionie zgodnie z kierunkiem skosu, dopóki przeszkoda się nie skoczy.

Swoją drogą o tej grze dowiedziałem się z YT, na AA nie było żadnego info.
Póki co nie umiem w nią grać :[ Jakoś losowo przeszedłem tylko pierwszy poziom... i nie udało mi się tego powtórzyć...
Udało się, ale drugi nie do przejścia...

Edit 2 Ok, już wiem mniej więcej jak się w to gra... i niestety sterowanie w tym przypadku jeszcze bardziej utrudnia grę. Zmiana kierunku trwa zbyt długo jeżeli musimy puścić jeden kierunek aby zadziałał drugi. Pomocna jest ta modyfikacja, ale z klawiatury dziwnie się gra. Jak chcę ominąć przeszkodę naciskam skos. Myślę, że dużo lepiej by było gdyby było sterowanie tak jak to zaproponowałem, a rozwiązanie z omijaniem przeszkód też byłoby przydatne, ale działałoby zgodnie z intuicją. A może nie byłoby konieczne.

Larek spróbuj poeksperymentować ze sterowaniem na pewno wyjdzie to na plus :)

Edit 3 Gram skosami i póki co jestem na 10-tym poziomie ;) Generalnie trudno się steruje, a myślę, że dla kogoś kto nie wie jak to sterowanie działa to praktycznie bez szans.

Jestem na 17-tym i nie wiem jak zacząć...

Edit 4 Sprawdziłem klasyki - Boulder Dash ma sterowanie identyczne jak w Laurze, a Robbo ma podobnie, tylko skosy działają góra-dół, zamiast lewo-prawo. Próbuję uzupełnić mój program o podobną modyfikację - omijanie przeszkód - jak we FlaschBier... sprawdziłem, że w oryginale na C64 było podobnie choć odwrotnie jak zrobił Larek w wersji na Atari. Czyli inaczej, ale przypuszczam, że równie niegrywalnie... Nie grałem zbyt długo, ale spodobało mi się, że na C64 jest wbudowany edytor i nim się trochę pobawiłem :)

Edit 5

Update paczki - dochodzą dwie czeskie wersje + poprawki:

- Laura Demo Revolve CZ
- Laura RNG Revolve CZ

Brakujące teksty uzupełnił translator, starałem się żeby tłumaczenia były jak najlepsze, ale mogą być jakieś kwiatki.

W wersjach RNG angielskiej i polskiej podmieniłem cyfrę 2 wyświetlaną w nazwie etapu 9 na właściwą (wybrana jest mniejsza cyfra z punktacji, tak jest też w oryginalnej wersji RNG, LK nie mapuje cyfr [i nie w każdej wersji językowej są cyfry, podobnie jak znaki charakterystyczne dla różnych języków] więc trzeba o cyfry [i inne znaki] zadbać poza LK)

W czeskiej wersji cyfry, które oryginalnie nie były używane zostały zastąpione czeskimi znakami, w związku z tym w tej wersji jest słownie "dva".

No i żeby changelog był kompletny - w wersjach angielskich DEMO i RNG Revolve poprawiłem przecinki w menu.

Co prawda nie ma pełnej wersji gry ze wszystkimi bonusowymi etapami w języku czeskim, ale skoro już mam skrypt, a tłumaczenia było niewiele, to czeską wersję DEMO do kompletu przygotowałem. Dodam, że jest to światowa premiera Laury w tych wersjach w tych językach :) Czeska wersja nigdy wcześniej nie była na kartridżu.

Edit 6

Kolejny update paczki - tym razem doszły:

- Laura RNG PL
- Laura RNG EN
- Laura RNG CZ

Po tym jak przeszedłem wersję odwróconą w normalnej czuję się nieco zdezorientowany :)

Edit 7

Przenosząc kolejne dane tłumaczeń zauważyłem, że font z HSC w wersji na kartridżach ma nadpisane ostatnie 12 bajtów. Wersje xex maje te fonty poprawne. Błąd ten występuje w dostępnych wersjach kartridżowych PL, EN i RNG (PL). Nadpisane znaki nie są używane, więc gracz tego nie zauważy, jednak jeżeli coś takiego wystąpiło, to prawdopodobnie coś jest nie tak. Nie są to przypadkowe śmieci, bo ciąg ten powtarza się w pliku i dla wersji 256k i 512k różni się dwoma Bajtami.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-06-19 17:03:03)

Post's attachments

JOYLAURA.ATR 180.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

LauraKonstruktorToCartPLv1.2.1.7z 67.38 kb, liczba pobrań: 3 (od 2024-06-10) 

LauraRevolvePLENCZ.7z 121.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.