1

Temat: Atarynka a Monitor

Heja atarowe ludki  :) ,
1. Czy jest możliwe podłączenie Atarynki do monitora od PC ? Może kotos sprzedaje taki kabelek?

2. j.w ale tym razem do monitora Commodore 1084S ?

2

Odp: Atarynka a Monitor

ad.1
Z tego co wiem mozna probowac podlaczac do monitora typu CeGłA (czyli CGA).

ad.2
Tu juz lepiej. po prostu podlaczasz pin 4 zlacza monitorowego Atari do wejscia Composite w 1084S (lub innym Commodorkowym). Po szczegoly odsylam na strone Jera (http://jsobola.republika.pl)

3

Odp: Atarynka a Monitor

Atarynka ma zlozony sygal wizji a monitor do PieCa odbiera kazdy sygnal osobno, jedyny dla mnie mozliwy sposob to budowa demodulatora. :?

4

Odp: Atarynka a Monitor

Atarynka ma zlozony sygal wizji a monitor do PieCa odbiera kazdy sygnal osobno, jedyny dla mnie mozliwy sposob to budowa demodulatora. :?

Zalezy o jakim typie monitora mowisz.
Atari ma wyprowadzone nastepujace sygnaly wizyjne:

1) luminancja + synchro - dedykowany monitorom monochromatycznym
2) chrominancja - zlozony system kolorow
3) zespolony sygnal wizji (czyli zespolenie 1 i 2)

Atari wysyla sygnal w standardzie PAL (czasami NTSC) - dla systemu PAL typowe czestotliwosci to: synchronizacja pozioma 15625 Hz i synchronizacja pionowa 50 Hz. Tyle tytulem Atari 8-bit.

W wypadku PC mamy standard zgodny z SVGA - osobne wyjscia synchrnozacji poziomej i pionowej oraz osobno wyprowadzone wszystkie 3 skladowe: RGB.
O ile odfiltrowanie z sygnalu zlozonego Atari synchronizacji poziomej i pionowej nie stanowi wielkiego problemu, o tyle problem jest z dekodowaniem kolorow i z zakresami czestotliwosci.  Przetworzenie koloru wymagaloby specjalnego dekodera (najczesciej na ukladzie scalonym). Najgorsza sprawa to zakresy czestotliwosci - zwykle monitory zgodne z SVGA pracuja z synchronizacja pozioma od ok. 30 kHz w gore, wiec nasze 15,625 kHz to troche malo. Amigowcy mieli na to rozwiazanie - tzw. scandoubler, ktory adaptowal sygnal w standardzie PAL na sygnal w standardzie SVGA podbijajac czestotliwosci. Jednak koszt calkowity takiego rozwiazania (konwerter synchrnizacji + dekoder koloru + scandoubler) powodu, ze taniej wyjedzie nam zakup telewizora (nowego) niz zakup monitora SVGA o tej samej przekatnej + wspomniany wyzej system konwersji sygnalu.
Zupelnie inaczej wyglada adaptacja monitora CGA - parametry CGA sa takie same jak w wypadku systemu PAL - sam widzialem jak p. Zuk (tworca slynnego interfejsu HDD do atari) podlaczyl monitor mono-cga do atarynki.

5

Odp: Atarynka a Monitor

Atarynka ma zlozony sygal wizji a monitor do PieCa odbiera kazdy sygnal osobno, jedyny dla mnie mozliwy sposob to budowa demodulatora. :?

Zupelnie inaczej wyglada adaptacja monitora CGA - parametry CGA sa takie same jak w wypadku systemu PAL - sam widzialem jak p. Zuk (tworca slynnego interfejsu HDD do atari) podlaczyl monitor mono-cga do atarynki.

Szkoda że Tylko  widziałeś !!!!!

Kolega Żuk nikomu nie udostępnił ani nie opublikował swoich wynalazków ( a ma ich trochę ....) i w taki sposób kolejne ciekawe przeróbki pójdą do lamusa  :evil:

ps. tak samo jak przeróbki Tight'ów

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

6

Odp: Atarynka a Monitor

Napisz do niego maila, skontaktuj sie z nim i pogadaj - moze Ci udostepnij - jak chcesz maila to moge ci dac, ale nie bede robil tego publicznie, gdyz nie zostalem upowazniony do rozpowszechniania takich danych.

7

Odp: Atarynka a Monitor

.... Kolega Mr. Żuk oferował mi swego czasu upgrade umożliwiający zapięcie cegły, lecz z powodu niesamowicie długich rozmófff telefonicznych chwilowo zaniechałem prób załatwienia czegokolwiek; ze względu oczywiscie na koszty negocjacji. Ów bajer widziałem; jest zakładany w miejsce modulatora, a cegła działa jak zwykły monit mono. Różnica pomiędzy tym rozwiązaniem a każdym innym jest oczywiście jasna ..... tzn wyraźna;;; chodzi oczywiście o jakość obrazu.

Dziwi mnie fakt, że stosunkowo(?) małym zainteresowaniem cieszy (a może smuci) się HDD interface; urządzenie to przynajmniej nie powoduje wrzoduff żołądtkka; co może mieć miejsce np. w przypadku SIO2IDE. Sama nazwa wiele mówi ... SIO/ czyli jest to dalej zabawa w szeregowe przesyłanie danych. Imć wynalazek autorstwa Jacka Żuka oferuje transmisję równoległą, czyli jest to rozwiązanie "nieco" szybsze. Nieco to znaczy:
- Odczyt danych: ok. 50kB/sec
- Zapis ok: 10kB/s
.... oczywiście przy Antic off należy sobie odpowiednio dołożyć
- Partition kopiren ja gut sehr bitte, bild off = 100kB/s (rw)
- .... bild prezenta 75 kb/s.

Każdy chyba wie ile to jest 19200bd. .. brrrrrrrr

Orientacyjny wynik na podstawie SysInfo/KMK;

Urządzenie współpracuje min. z: SpartaX, MyDOS4.53, Sparta 3.x, BW-DOS ..., wymaga gniazda CART+EXT, czyli tego co możemy znaleźć w każdym egz. Atari 130XE i nie tylko. Oczywiście na upartego do 800XL też to podejdzie.

Jedynym problemem jest tu załatwienie płytek pod w/w urządzenie; dla mobilizacji powiem tylko, że koszt podzespołów = ok. 35 zł + cena zrobienia płytki + jakiś stary twardziel (choć niekoniecznie, bo kontroler jest w stanie obsłużyć dyski DO 8GB!!!!)

Są dostępne pliki pod Gerbera+rom i inne bajery. Są chętni?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Atarynka a Monitor

Chetny to pewnie bym byl, ale najpierw niech ktos te plytki zrobi... A nie daloby sie zrobic wersji internal?

Odp: Atarynka a Monitor

Drogi Pinokio!

Dlaczego malo osob ma HDD interfejs do malucha? Sam sobie odpowiedziales... Koszt negocjacji jest zbyt duzy!!! Sam (ze 2-3 lata temu???) rozmawialem z p. Zukiem i trwalo to tak dlugo, ze musialem zrezygnowac, a w tym momencie dopiero udalo mi sie pana Z. namowic na wykonanie tego interfejsu... :(((( Teraz uzywam sio2pc i juz nie odczuwam braku interfejsu :)

10

Odp: Atarynka a Monitor

A mnie nie dziwi dlaczego tak mało osób ma hdd !!!!
Sprawa jest banalna otóż, płytki spółka:  "Żuk i Kokoszkiewicz" zaprojektowali pod bardzo dziwnym programem, którego za żadne skarby nie udało mi sie zdobyć aby w ogóle je zobaczyć.
Wiem że kolega Monsoft chyba pod czymś część plików jakoś odczytał - ale czy bez jakiś przekłamań to nie powiem .....

Druga sprawa, to sam koszt wykonania płytek dwustronnych, minimalna ilość jaką np. mogę ja zamówić (jeżeli oczywiście przekonwertuje pliki np. pod Protela) to około 50 sztuk, koszt całości zamknął by się pewnie w 400-500zł (może trochę mniej wszystko zależy od wymiarów płytki, czy mają być na nią naniesione też oznaczenia elementów itp - w cenie zawarty jest koszt wykonania sita), czyli jak sami widzicie nie są to małe pieniądze, i mnie osobiście nie stać na to aby zaryzykować i wyłożyć tyle kasy ... a płytek sprzedam może 10 ;(( co przy takiej cenie jest nieopłacalne !!!
Dlatego uważam, że na początek warto by sie było zając konwersją tych plików do jakiegoś normalnego programu, i dopiero wtedy szukać firmy, która w miarę tanio i dobrze  je wykona !!!

A ponieważ interface kocha sparte, to od razu można by było zrobić także płytki do niej i rozprowadzać jako całość (tzn. płytka do sparty + interface;u) - w ten sposób mamy tylko jedną opłatę za sito !!!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Atarynka a Monitor

co prawda nie jestem w temacie, ale wypowiem się jako potencjalny konsument. Otóż gyby była możliwość kupna zestawu, o którym wspomina p. Piguła to na pewno natychmiast bym to zamówił.

12

Odp: Atarynka a Monitor

A mnie nie dziwi dlaczego tak mało osób ma hdd !!!!
Sprawa jest banalna otóż, płytki spółka:  "Żuk i Kokoszkiewicz" zaprojektowali pod bardzo dziwnym programem, którego za żadne skarby nie udało mi sie zdobyć aby w ogóle je zobaczyć.

może tej 'spółce' nie zależy na popularyzacji tego gadżetu...

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Atarynka a Monitor

może tej 'spółce' nie zależy na popularyzacji tego gadżetu...

To przecież jest przeciwko jakimkolkwiek prawom logiki, skoro i tak nie można tego już od nich kupić...

14

Odp: Atarynka a Monitor

nie wiem czy akurat nie zalezy na popularyzacji - rozwiazanie jest niezle ale drogie - drogie tak jak mowilem bo plytki recznie nie namalujesz musisz jej wykonanie zlecic jakiejs firmie, co kosztuje bardzo duzo !!!
....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: Atarynka a Monitor

Szkoda że Tylko  widziałeś !!!!!

Kolega Żuk nikomu nie udostępnił ani nie opublikował swoich wynalazków ( a ma ich trochę ....) i w taki sposób kolejne ciekawe przeróbki pójdą do lamusa  :evil:

I kto to mówi? :)
Wcale nie jest tak, że zakopałem wszystkie projekty dla archeologów. Kto chciał, ten dostał. Sam o tym wiesz najlepiej. :)
Dokumentacja interfejsu jest wykonana pod standardowy fotoploter Gerber. Taki format plików przyjmują bez bólu nawet na Tajwanie. Robiłem już płytki w kilku firmach w kraju i z doświadczenia mogę powiedzieć, że tylko kiepskie zakłady żądają plików na naświetlarki postscriptowe, a to dlatego, że nie mają własnych fotoploterów i taniej ich kosztuje wykonanie klisz w poligrafii niż zlecanie plotowania klisz np. w ITR.
Kiedy przekazanie paru osobom ;) pełnej dokumentacji nie przyniosło żadnych wyników, rozważałem, czy nie zamówić samemu z tuzina płytek, przynajmniej po to, żeby zamknąć usta oszczercom  :D:D  Niestety, to trochę ryzykowne przedsięwzięcie. Wystawiony na próbe na Allegro komputer z wbudowanym dyskiem nie wzbudził wiekszego zainteresowania, chociaż puściłem informację na listę dyskusyjną. Cena nie była może okazyjna, ale niewiele odbiegała od niegdysiejszej ceny samego interfejsu, a przecież Atarynka z rozszerzonym RAM-em i sam dysk też są coś warte. Zamówienie w/w liczby płytek kosztuje ca.300PLN.
Ktoś reflektuje?
Nie przypominam sobie, żeby ktoś był zainteresowany opisem wyjścia na monitor CGA-mono. Mogłem zrobić swoją stronkę i opisać parę gadżetów, ale nie mam na to czasu, a i nie bardzo mi się chce. :) Zawsze pozostaje e-mail.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: Atarynka a Monitor

<<<I kto to mówi? 
<<<Wcale nie jest tak, że zakopałem wszystkie projekty dla <<<archeologów. Kto chciał, ten dostał. Sam o tym wiesz najlepiej. 

Oczywiście, dostałem od Ciebie dokumentację HDD i tego nigdy nie ukrywałem - choć była między nami pewna umowa w tej kwestii, i jak zapewne wiesz owe pliki krążą na różnego rodzaju płytach cd-r rozprowadzanych chociażby na Allegro .... ale niestety tylko pliki ;(   

Hdd, to jedyne rozszeżenie Twojego autorstwa dostępne w formie elektronicznej a  przecież zaprojektowałeś znacznie więcej ciekawych rozwiązań - chociażby kabelek do połączenia 2 Atarek ze sobą i program go obsługujący - wiem że masz mało czasu a ja bardzo chętnie zajmę sie rozprowadzaniem tych schematów - jestem nawet w stanie przystosować je do publikacji na łamach jakiegoś magazynu dyskowego Seriouse Syzygy obojętnie ..... czy też delikatnie je obrobić i podesłać na jakieś strony www czy ftp .... Zapewniam Cię że chętnych na ich majsterkowanie jest dużo !!!

A przekazanie dokumentacji nie poskutkowało dlatego że nikt nie jest w stanie odczytac tych plików oto jakie info dostał Monsoft na jednym forum ds elektroniki :

DRL - program wierceń w formacie EXCELLON
GBL i GTL rysunek ścieżek i pól lutowniczych w formacie GERBER
soft CAMCAD , GERBTOOL , KONGER itp.

Sprawdziłem 2 pierwsze i żaden z  wymienionych nie chciał odczytać tych plików tak samo jak protel 98,99 i kilka innych pochodnych programów;((

Nie wiem jak nazywa się program pod którym to robiłeś - prosiłbym o podanie pełnej nazwy wraz z wersją - może na stronie producenta znajdę jakąś wersje darmową aby w końcu odczytać te pliki i wydrukować !!
może w końcu coś się ruszy w tej materii ....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: Atarynka a Monitor

Nazwa programu nic Ci nie da, bo to program napisany przez Głównego Konstruktora w firmie, gdzie pracuję. Pliki obrabiane przez ten program mają zupełnie inną postać, są tylko przekodowywane na Gerbera. W drugą stronę nie idzie, zresztą nie ma po co, bo chyba nie zamierzasz coś w płytce poprawiać? Programy, które wymieniłeś, mogą działać tak samo.
Po co upierasz się przy drukowaniu rysunku? Ja zawsze dostarczam te pliki do zakładu produkujacego płytki i więcej mnie nie obchodzi. Nie wiem, czego tam używają. Domyślam się, że fotoplotera. :) Mam propozycję: wyślij te pliki mailem na adres: elpin@it.com.pl i spytaj, czy są w stanie coś z nich zrobić. Najlepiej od razu podaj liczbę egzemplarzy.

Schematu kabelka poszukam i wyślę Ci na skrzynkę. Programik do niego chyba masz?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: Atarynka a Monitor

dobra panowie, a może tak jakaś "zorganizowana akcja", chętni złożyli by się na wykonanie tych płytek i... pytanie ilu by było zainteresowanych?

19

Odp: Atarynka a Monitor

Pliki wysłałem pod wskazany przez Ciebie adres, z zapytaniem o możliwość wykonania oraz o cenę przy 50 sztukach mam nadzieję, że w ciągu 2 najbliższych dni wszystko się wyjaśni.

Puki co ludziska zainteresowane samą płytką niech się ze mną kontaktują via email (można go znaleść na forum ;) ) - choć nie wierzę aby było aż 50 zainteresowanych ;)

Pozdrawiam !

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

20

Odp: Atarynka a Monitor

No i zgodnie z objetnica podaje kosztorys wykonania płytek do interface'u
hdd jaki otrzymałem od jednej z firm :

Zbiory dają się wczytać.Płytka drukowana dwustronna z soldermaską  (o powierzchni 1,26dm2 i przy ilości 50szt) kosztowałaby brutto 14,98zł/szt.
Klisze 140zł brutto.
Wysyłka ok 30zł brutto.
Aby przystąpić do realizacji potrzebna jest albo zaliczka , albo oficjalne zamówienie na piśmie.

Co po szybkim rachunku :

140zł+30zł+749zł = 919 czyli  gdybym chciał sprzedać płytkę bez żadnego zarobku to cena 1 sztuki : 18,38

Prawda, że tanio ;(((

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim