51

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Faktycznie, teraz to zauważyłem, że winietka jest ohydnie rozmieszczona. Ja miałem wpierw 4.22, więc myślałem, że tak ma być ;)
A napis proponuję w takiej formie:

     SpartaDOS X 4.30 14-01-05 
  Copyright (C) 2005 by FTe & DLT

Na DLT Sp.z o.o. niestety nie ma miejsca, muszą pozostać same inicjały głównych pomysłodawców :D:D

Skoro mowa o rzeczach, które denerwują, to proponuję:
1. Usunięcie Y2K buga z TD.COM
2. Wywalenie napisu oznajmiającego brak słodkiej szesnastolatki ;). Można ew. wyświetlać "16-bit CPU present", co i tak nic nie zmieni.

52

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Otoz to! Widzial ktos kiedys -1????

Ja. Na swoim koncie bankowym. :D

A skoro już czepiamy się biednego szyldu. Proponuję "... & TDL". By Ty robisz, a ja się przyglądam. ;)

Usuwanie bugów z dodatkowych programów proponuje zostawić jak już kernel będzie gotowy.

[ Dodano: 05.01.2005 15:22:49 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

53

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Hehe. Rozumiem, że inicjały dałeś alfabetycznie. DLT Ltd. byłoby KUL.

Ale data jest chyba w formacie hamerykańskim, więc 01-14-05. A może w ogóle 01-14-2005, o ile się da. "20" można wpisać na stałe, ostatecznie poprawianie tego raz na sto lat w kodzie nie stanowi dużego problemu  :D

Na czy polega bug w TD.COM? Bo ja tego program nie używam.

Co do napisu o słodkich szesnastkach to jestem za. W ogóle idiotycznym pomysłem było umieszczenie tego w ramdisk.sys ...

KMK
? HEX$(6670358)

54

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

TD.COM po 31-12-1999 podaje zły dzień tygodniai upiera się, że pracuje pod SDX 4.0.

Przypomniao mi się, że DIR też daje datę w jakimś nie humanitarnym formacie. Tyle, że tu trzeba przerobić CIO, bo to ono tak formatuje katalog. Gdyby w SDX była funkcja SPRINTF, nie było by problemu.

[ Dodano: 05.01.2005 15:33:18 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

55

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

no na dir to się raczej nic nie poradzi, i nie wiem czy to ma sens. jeśli już to musiałoby to być konfigurowalne jakoś, w jakiej kolejności się wyświetla datę (jak na Falconie). Chyba szkoda zachodu.

Tak ogólnie, to ma ktoś sposób na w miare proste wypalenie nowej Sparty w epromie? Bo pamiętam, że Geisler mówił, że to jest jakoś pokiełbaszone tam.

KMK
? HEX$(6670358)

56

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Myślę, że przerobienie dir nie byłoby takie trudne. Trzeba znaleźć procedurę formatowania katalogu i zamienić dwa adresy miejscami. Tak mi się wydaje. Kolejne wpisy katalogu umieszczane są w buforze linii na podstawie DIRBUF ($0789), na końcu którego jest czas modyfikacji pliku. Procedura foramtowania ma coś w stylu: ˇ pobierz miesiąc, zamień na ciąg ASCII i umieść na końcu linii
ˇ pobierz dzień, zamień na ciąg ASCII i umieść na końcu linii
ˇ pobierz rok,...Powinna wystarczyć zamiana miejscami punktu pierwszego z drugim.

[ Dodano: 05.01.2005 16:41:47 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

57

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No tak, ale mówię, lepiej byłoby chyba mieć to konfigurowalne. To znaczy, zamieniać jedno z drugim opcjonalnie, jeśli juzer sobie zażyczy (np. przez odpowiedni config.sys).

KMK
? HEX$(6670358)

58

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

To byłoby fajne i nawet nie takie trudne. Tylko czy pamiięci wystarczy?

[ Dodano: 05.01.2005 17:00:04 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

59

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No ja w ROM-ie wolnego miejsca więcej nie widzę ... chyba, żeby zrobić łatkę ładowaną przy boocie przez config.sys.

KMK
? HEX$(6670358)

60

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ale data jest chyba w formacie hamerykańskim, więc 01-14-05.

Można łatwo zmienić na bardziej cywilizowany format :D

Myślę, że przerobienie dir nie byłoby takie trudne.

To chyba trzeba byłoby zamienić miesiąc i dzień w SPARTA.SYS, bo to on zdaje się przygotowuje format katalogu? Wersję rozbudowaną z obsługą zmiennej środowiskowej SET COUNTRY = PL ;), raczej z braku miejsca trzeba by ładować w konfigu.

Tak ogólnie, to ma ktoś sposób na w miare proste wypalenie nowej Sparty w epromie? Bo pamiętam, że Geisler mówił, że to jest jakoś pokiełbaszone tam.

U mnie na Pasiowej intSDX bez problemu - wystarczy plik rom wypalić na 27c512. Na kartridżu podrobionym przez AtaraX też jest taki eprom, więc chyba jest tak samo.

Usuwanie bugów z dodatkowych programów proponuje zostawić jak już kernel będzie gotowy.

Ja już z tym walczyłem. Zobacz se TDPL 2.0 ;). Problem tylko jak to umieścić w romie zamiast TD.COM.  W ogóle przydałby się jakiś programik, który robi z podanych plików obraz dla karta. Wtedy moglibyśmy wsadzić do niego cokolwiek np. QuickEda :D

61

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ale data jest chyba w formacie hamerykańskim, więc 01-14-05.

Można łatwo zmienić na bardziej cywilizowany format :D

No tak, ale reszta dat w SDX pozostanie w tym formacie, więc ustawienie jednej tylko po europejsku spowoduje zamieszanie. Teraz widać, które to miesiąc, bo jest liczba 14. Ale jeśli kiedyś jeszcze będziemy w SDX grzebać, to data może wyjść mniej oczywista.

W tym wypadku, jeśli nie da się zmienić wszystkiego, proponuję zastosować zasadę wojskową: "ch*jowo, ale jednakowo" ;)

Myślę, że przerobienie dir nie byłoby takie trudne.

To chyba trzeba byłoby zamienić miesiąc i dzień w SPARTA.SYS, bo to on zdaje się przygotowuje format katalogu? Wersję rozbudowaną z obsługą zmiennej środowiskowej SET COUNTRY = PL ;), raczej z braku miejsca trzeba by ładować w konfigu.

To może zaczniemy od zdekompilowania SPARTA.SYS? Ja kiedyś zrobiłem - w celach badawczych - źródłową wersję command.com. Ona się nie da skompilować z powrotem, ale teraz możnaby już przygotować źrodłówkę tak, żeby się dała.

Tak ogólnie, to ma ktoś sposób na w miare proste wypalenie nowej Sparty w epromie? Bo pamiętam, że Geisler mówił, że to jest jakoś pokiełbaszone tam.

U mnie na Pasiowej intSDX bez problemu - wystarczy plik rom wypalić na 27c512. Na kartridżu podrobionym przez AtaraX też jest taki eprom, więc chyba jest tak samo.

Niestety, ja mam, o ile się nie mylę, karenowski "oryginał", gdzie to nie jest takie proste. Ale to jeszcze trzeba sprawdzić.

Ja już z tym walczyłem. Zobacz se TDPL 2.0 ;). Problem tylko jak to umieścić w romie zamiast TD.COM.

Pliki są na urządzeniu CAR:, a ono zajmuje sześć banków SDX (czyli całość nie licząc banku zerowego i biblioteki w banku 1). Urządzenie CAR: ma katalog z plikami zapisany też gdzieś tam, i założę się, że jego format jest do rozgryzienia. Dalej to już banał.

KMK
? HEX$(6670358)

62

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Cytat:

Myślę, że przerobienie dir nie byłoby takie trudne.

To chyba trzeba byłoby zamienić miesiąc i dzień w SPARTA.SYS, bo to on zdaje się przygotowuje format katalogu? Wersję rozbudowaną z obsługą zmiennej środowiskowej SET COUNTRY = PL Wink, raczej z braku miejsca trzeba by ładować w konfigu.

To może zaczniemy od zdekompilowania SPARTA.SYS? Ja kiedyś zrobiłem - w celach badawczych - źródłową wersję command.com. Ona się nie da skompilować z powrotem, ale teraz możnaby już przygotować źrodłówkę tak, żeby się dała.

Dekompilat COMMAND.COM da się skompilowac, tylko, że z działaniem może być problem. :)

Jak już z Draco ustaliłem za format daty odpowiedzialne są procedury FDOPEN i FDGETC. Sparta zawsze zapisuje datę w kolejności dzień, miesiąc, rok. Tylko te dwie procedury robią kaszanę. Dochodzi jeszcze polecenie DATE, ale to kwestia COMMAND.COM.

Zawsze zastanawiałem się, czy urządzenie CAR: ma file system identyczny z tym z dysków. Jeśli tak, tak nie ma prolemu z modyfikacją programów tam zamieszczonych. Jeśli nie, to też nie po format musi być względnie prosty. Np. wpis w katalogu nie zawiera nr-u 1-go sektora mapy sektorów, a nr banku i offset od początku banku (akurat 3 bajty). Map sektorów nie ma, bo program kartridż nie ulega fragmentacji i wszystko jest jedo po drugim. :) Reszta organizacji nie uległa chyba zmianie.

[ Dodano: 06.01.2005 04:54:26 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

63

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ja kiedyś zrobiłem - w celach badawczych - źródłową wersję command.com

Jakbyś miał źródełka Command.coma to byłoby grejt. Możnaby dorobić polecenie RUN oraz np. możliwość odpalania baczówek bez "-". Oraz zrobić juniksa na JIL: ls, rm, pwd :D

Zawsze zastanawiałem się, czy urządzenie CAR: ma file system identyczny z tym z dysków.

Chyba dość podobny. W każdym razie da się zrobić stosowny util do robienia obrazów.

ak już z Draco ustaliłem za format daty odpowiedzialne są procedury FDOPEN i FDGETC.

Coś mi się zdaje, że one tylko wywołują procedurki ze sparta.sys do sformatowania katalogu. Bo np. ATARIDOS.SYS formatuje inaczej.

To może zaczniemy od zdekompilowania SPARTA.SYS

Jak tylko po to, by zmienić format daty to nie wiem czy jest sens. Bardziej byłbym za command.com. I CAR.COM żeby mi przy 1MB RAMu zechciał łaskawie włączyć basica, bo twierdzi że "Not present" :(.

64

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

;)  to kiedy ten Service Pack do Sparty wychodzi ? 3a bedzie se eproma zaprogramować od nowa  :?:  Instalka przewiduje różne warianty dla różnych wersji posiadanych przez ludzi?

pozatym polecenie RUN jest już od dawna w SDX. Sam se zrobiłem jakichś parę lat temu do mojej SDX v4.20. jest poleceniem zewnętrznym i sprawdza siem w pracy 8) zajmuje niewiele  :D Wszak zaimplantowanie tego do COMMAND.COM'a jest dobrym pomysłem

Co do poprawki z Basic'iem, to jestem za :( na 1MB strajkuje - "not present". Na szczęście Pasiu wpyposażył mnie w odpowiedni pstryczek i mogę sobie ten problem hardware'owo rozwiązać  8)   :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

65

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Z winietki wynika, że 4.30 wychodzi 1-14-2005, czyli już za niecałe 14 miesięcy ;) Na razie możesz zassać tylko wersję 4.22 fix 3, która startuje z dowolnego dysq, tyle że... nie ma OSa, który pozwoliłby go wybrać.

Instalka przewiduje różne warianty dla różnych wersji posiadanych przez ludzi?

Oczywiście, że przewiduje. SDX 4.18-4.22 zastępujemy wersją 4.30 :D Ale jak chodzi Ci o warianty eproma, to jakie są ?

Na szczęście Pasiu wpyposażył mnie w odpowiedni pstryczek i mogę sobie ten problem hardware'owo rozwiązać

Mi też zamontował na zadzie (kompa) taki pstryczek - ustawiam 64kB i po problemie, ale w razie czego zrobiłem se też wersję plikową Atari Basic 8).

66

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Jakbyś miał źródełka Command.coma to byłoby grejt. Możnaby dorobić polecenie RUN oraz np. możliwość odpalania baczówek bez "-". Oraz zrobić juniksa na JIL: ls, rm, pwd :D

Polecenie RUN jest, jak napisał Casper, i to pewnie nie jedno, bo ja też kiedyś coś takiego napisałem. A źrodełko command.com jest, ale nadaje się tylko do badania działania command.com, natomiast nie będzie działać. Jest to w formacie MAC/65.

Jak już z Draco ustaliłem za format daty odpowiedzialne są procedury FDOPEN i FDGETC.

Coś mi się zdaje, że one tylko wywołują procedurki ze sparta.sys do sformatowania katalogu. Bo np. ATARIDOS.SYS formatuje inaczej.

Ale w FDOPEN/FGETC to jest punkt, w który można byłoby się wpiąć z łatką.

To może zaczniemy od zdekompilowania SPARTA.SYS

Jak tylko po to, by zmienić format daty to nie wiem czy jest sens.

Nie, nie tylko po to. W ogóle docelowo dobrze byłoby mieć źrodłówkę - taką do skompilowania - całej Sparty, co pozwoliłoby na prace rozwojowe.

KMK
? HEX$(6670358)

67

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

A źrodełko command.com jest, ale nadaje się tylko do badania działania command.com, natomiast nie będzie działać. Jest to w formacie MAC/65.

Podeślij, może da się przerobić na FASTa?

Ale w FDOPEN/FGETC to jest punkt, w który można byłoby się wpiąć z łatką.

Te funkcje tylko wywołują misc. Cała robota - przygotowanie łańcucha z datą jest w sparta.sys, sprawdziłem. Nawet se zamieniłem dzień<->miesiąc w dir :D

W ogóle docelowo dobrze byłoby mieć źrodłówkę - taką do skompilowania - całej Sparty, co pozwoliłoby na prace rozwojowe.

To co, na jutro (najpóźniej ! :twisted:) każdy dekompiluje 1/3 Sparty? Ja już mam źródła ramdisk,xep,td,sio2 i nawet się kompilują, a Wy ?? :D 8)  :lol:

68

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

:idea: (...) no to który na ochotnika startuje do ICD Inc sempić źródełka do Sparty  :?:   :rolleyes:   :lol:  :lol:  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

69

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Źrodłówkę podeślę, jak ją znajdę.

A na jutro to ja preparuję nową releasę ROM-u, więc nie zeźrodłować swojej części nie zdążę  :D  Poza tym ja mam ten command.com. Jakby ktoś jeszcze miał źrodła biblioteki (banku 1 czarta) to byłaby połowa drogi.

[ Dodano: 06.01.2005 14:52:22 ]
Casper: ICD nie ma źrodeł Sparty, sprzedali przecież wszystko do FTe. Źeby znaleźć źrodła, trzeba znaleźć autora Sparty X. A tego to już chyba próbowano ...

KMK
? HEX$(6670358)

70

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Sluchajcie, przeciez zrodla Sparty sa dostepne i do tego z polskim opisem...

ftp://ftp.atari.art.pl/stuff/collection … zygy6d.atr

71

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

dokladnie to samo mialem powiedziec ;)

72

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

:rolleyes:  Oj. Vasko  :lol:  Chyba po raz kolejny sprawdza sie to co powiedziałeś o czytaniu Syzygy.... Jakby czytali, to by wiedzieli....  :rolleyes:   :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

akurat wczoraj wszystkiwe syzygy sciągłem  8)

[ Dodano: Czw Sty 06, 2005 17:17 ]
:idea:  :idea:  :idea:

dokladnie to samo mialem powiedziec

Vaskoń Ci to z klawiatury wyrwał (tm)  :?:  :!:  :?:   :rolleyes:  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

73

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Jeszcze inni, ale żeby Lizard nie wiedział? Redaktor działu Sparty w Syzygy? Wstyd!

[ Dodano: Sty 05, 2005 17:30:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

74

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

a innym się dziwią. i to zdaje Lizard powiedział, że (...) niema czytelników, bo niema, (...)  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

75

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ja wiem! W ogóle to kucam do miecza przed MMM Goderskim :D
Niestety nie załatwia to sprawy, bo nie ma tam źródeł sterowników (sparta.sys) ani command.com i dotyczy to 4.20, a my poprawiamy 4.22. Ale faktem jest, że jest tam opis z kodem biblioteki, który chce Draco oraz kernela.

[ Dodano: 2005-01-06 18:05:40 ]
Idę na piwo, w końcu jestem już Starszym 8)