Temat: KMK/JZ IDE i różne dyski

Przyszło mi do głowy, żeby sporządzić listę dysków, które z całą pewnością działają z interfejsem KMK/JZ IDE. A to z powodu, że niektóre nie działają, a ja wciąż jeszcze nie wiem, dlaczego. Konkretnie z tego co mi wiadomo działają wszystkie dyski oprócz części Caviarów, dokładnie tych samych modeli, które np. nie bootują się na Falconach, oraz, jak wygóglałem przed chwilą, na Acornach.

Znane mi dyski działające:

- Western Digital WDC 130AB (30 MB, 2.5 cala)
- Conner CP-2088 (80 MB, 2.5 cala)
- Seagate ST-157A (40 MB, 3.5 cala)
- Conner CP-3000 (40 MB, 3.5 cala)
- Conner CP-30254H (240 MB, 3.5 cala)
- Maxtor 7345AT (340 MB, 3.5 cala)
- Conner CFS-1621A (1500 MB, 3.5 cala)
- Seagate ST-33232A (3 GB, 3.5 cala)

To są dyski, co do których pamiętam, że je sprawdzałem osobiście. Czarna owca natomiast to:

- Western Digital Caviar 2850 (814 MB, 3.5 cala)

Czy użytkownicy interfejsu mogliby te listy (najchętniej tę pierwszą) uzupełnić?

[ Dodano: 09.01.2005 09:02:35 ]
PS. Eh, jak to zwykle bywa, 10 minut po napisaniu tego posta oświeciło mnie, co jest nie tak z tym Caviarem.  :rolleyes:  Ale lista i tak się przyda.

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

wiec co jest nie tak z Caviarem???? ja tez poleglem z jakims 1GB WD :(

a z dzialajacych to chodzi np. Seagate 20GB U Series 5 :)

3

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Ja proponuję jeszcze zrobić podobną listę dla sio2ide i ewentualnie innych interfejsów...

I Ty zostaniesz big endianem...

4

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

wiec co jest nie tak z Caviarem???? ja tez poleglem z jakims 1GB WD :(

To, że trzeba - tj. ja muszę - zmienić sposób inicjowania dysku przez ROM interfejsu... HD BIOS 1.6 zarysowuje się na horyzoncie.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

... a kiedy 1.5 ?? - czekamy z utęsknieniem :D:D -

To - co pamiętam:

* Seagate ST3850A 810MB - 3,5"
* Quantum LPS170A 163MB - 3,5"
* Quantum Fireball EL 4,9GB - 3,5"
* Seagate ST9190AG +- 164MB - 2,5"

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

HD BIOS v1.5 jest tu: http://www.drac030.krap.pl/HDBIOS.ARC.gz

faktycznie Western Digital Caviar 2850 (814 MB, 3.5 cala) - to czarna owca :/ mam dwie takie

Działąją na pewno miodzio:

- Seagate ST1102A (3.5", 81MB, LBA=Nie)
- Seagate ST3290A (3,5", 261MB, LBA=Nie)
- Seagate ST3630A (3.5", 631MB, LBA=Tak)
- Maxtor 6YL120L0 (3,5", 122GB, LBA=Tak)
- Maxtor 6YL080L0 (3,5", 81GB, LBA=Tak)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

7

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

wiec co jest nie tak z Caviarem???? ja tez poleglem z jakims 1GB WD :(

To, że trzeba - tj. ja muszę - zmienić sposób inicjowania dysku przez ROM interfejsu... HD BIOS 1.6 zarysowuje się na horyzoncie.

znaczy że jakby spatchować TOS to więcej dysków by ruszało ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

:idea:  draco - niebądź wiśnia  ;)  - podziel się -co nie tak z Caviarami - inni też chcą wiedzieć  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

9

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Ja probowalem nastepujacych i dzialaly (niestety dokladnych modeli nie pomne):
- Toshiba 1,3 GB 2,5"
- Conner 80MB 3,5"
- Seagate 540 MB 2,5"
- Seagate 200 MB 2,5"

To, że trzeba - tj. ja muszę - zmienić sposób inicjowania dysku przez ROM interfejsu... HD BIOS 1.6 zarysowuje się na horyzoncie.

draco - niebądź wiśnia  - podziel się -co nie tak z Caviarami - inni też chcą wiedzieć

Kolega nie dowidzi?

10

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

chodzi mi o precyzyjną odpowiedź. Do 4 rano na GyGy siedzielim i debatowalim. a o 9 rano, gdy ja se smacznie spałe, to draco napisał, że po problemie... Chciałbym znać odpowiedź, bo to że sposób inicjalizacji trzeba zmienić, to było od początku wiadomo. Wyguglano takie coś, że na Falocnie jest jakiś program do dysków, po którego użyciu dyski Caviara chodzą z każdym softem aż do wyłączenia zasilania. i po ponownym włąc zeniu trzeba go znów użyć - wniosek jest prosty i nasuwa się sam.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

11

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

No dobra... Juz sie nie odzywam.... ;)

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Duddie mowil mi ze "compact flash-e" dzialaja Ok  :idea:  ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

13

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

ponoć nie wszystkie - ale jeszcze tego nie sprawdzałem. Pasiu mówił coś o LBA i CF. Z czego wiem; CF są nieco wolniejsze od fizycznego HDD - choć  pewnie zależy to jeszcze od typu samej karty.  Chodzi oczywiście o porównanie KMK z HDD / CF  :twisted: (dla wnikliwych Jaszczurek :D )

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Mam nadzieję, że mój Segate 540 (ST3660A) ruszy bez problemu - na dniach spodziewam się interfejsu ;)

15

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

ST3850A (850MB, 3,5") ok
*ST32122A (2GB, 3,5") ok
*ST31blablabla (10GB, 3,5") ok
Quantum LPS170 (162MB, 3,5") ok
WDC AC2200F (202MB, 3,5") ok
*Connery dwa (41MB, 406MB, 3,5") ok

te z * byly testowane poza bios-em kmk (nie robilem na nich partycji kmk) rzygejty rowniez w LBA.

i jeszcze dwa cdromy:
jakis szajsung 48x - ok
Aztech CDA86801I (czy jakoś tak) - jakieś problemy ze zworkologią, ale generalnie działa.

draco: jezeli się zmieści toto w biosie, spróbuj dołożyć SRST dla CDROMów, bo mi diodka świeci jak nawiedzona zanim go sobie wykryję :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

to jak z CF-ami tez jest kaszana to kicha  ;)


[ mode off/topic in ]

znalazlem cos takiego na ibeju :

http://tiny.pl/82d

290 zl

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

17

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

nie mówie - że kaszana; bo i tak chce wymienic HDD na CF. Poza tym - microdrive można bardzo łatwo załatwić - a szczególnie coś co ma ok. 2GB  8O  - miniaturyzacja nośnika z pewnością ma wpływ na jego fizyczną wytrzymałość.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

pin: nie bądź taki anty jak ja na 816. :) co za różnica czy masz dysk 3,5" czy 2,5" troche mniejszej pojemnosci jak upakowanie danych zostaje podobne. dyski 2,5" myslisz dlaczego sa drozsze? bo jest ich mniej i sa robione tak zeby wiecej wytrzymaly. a jak kupujesz uzywane, to przeciez byly w laptopie, wiec swoje juz mogly przejsc, nie dziwne zatem ze krocej przezyja.
nie musisz robic bakapow co tydzien, nie boj sie tak :) hehehehe

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Poza tym - microdrive można bardzo łatwo załatwić - a szczególnie coś co ma ok. 2GB  8O  - miniaturyzacja nośnika z pewnością ma wpływ na jego fizyczną wytrzymałość.

ja juz jednego CF-a zalatwilem , wiec teraz uwazam   :|

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

20

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

znaczy że jakby spatchować TOS to więcej dysków by ruszało ?

Tak, jestem pewien, że na Falconach jest ten sam problem.

[ Dodano: 09.01.2005 20:26:19 ]

chodzi mi o precyzyjną odpowiedź. Do 4 rano na GyGy siedzielim i debatowalim. a o 9 rano, gdy ja se smacznie spałe, to draco napisał, że po problemie...

No właśnie, zszedłem z GG mówiąc, że idę spać, ale zanim to zrobiłem, usiadłem jeszcze do atarynki i jakoś tak mi senność minęła  ;)

Ok, co jest źle; otóż Caviar nie ruszy za chińskiego boga, jeśli się po włączeniu zasilania nie wykona tych dwóch kolejno czynności:

1) odczyta konfiguracji przez IDENTIFY DRIVE (a dotychczasowe wersje interfejsu odczytują geometrię z MBR, którego Caviar nie pozwala odczytać);

2) tejże konfiguracji nie zapoda z powrotem przez INITIALIZE PARAMETERS;

Dodatkowo, zanim się tego nie zrobi, dysku NIE WOLNO resetować softwareo'wo (jaka piękna polszczyzna).

Przerobiłem HDBIOS 1.5 pod tym kątem, wykorzystując iteracyjnie zasadę nieskończoności ("nie ma takiego programu, którego nie dałoby się skrócić o jeszcze jeden bajt"). W rezultacie powstał HDBIOS 1.6, który powinien już inicjować Caviary poprawnie.

[ Dodano: 09.01.2005 20:38:59 ]

draco: jezeli się zmieści toto w biosie, spróbuj dołożyć SRST dla CDROMów, bo mi diodka świeci jak nawiedzona zanim go sobie wykryję :)

Został mi jeden bajt wolnego miejsca i obawiam się, że żadna zasada nieskończoności już tu nie pomoże  ;)

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

co za różnica czy masz dysk 3,5" czy 2,5" troche mniejszej pojemnosci jak upakowanie danych zostaje podobne. dyski 2,5" myslisz dlaczego sa drozsze? bo jest ich mniej i sa robione tak zeby wiecej wytrzymaly. a jak kupujesz uzywane, to przeciez byly w laptopie, wiec swoje juz mogly przejsc, nie dziwne zatem ze krocej przezyja.

nie wytrzymałem. - przepraszam, że cytuje większą część postu.

Otóż - drogi Epijaczku ( :D ) - chodzi o to, że nie pisałem o dysku 3,5", nie pisałem o dysku 2,5" (!) ... więc o czym pisałem ???? - otóż pisałem o MICRODRIVE !!!! . Dla wyprowadzenia z niewiedzy powiem tyle, że JEST TO FIZYCZNIE DYSK TWARDY UMIESZCZONY WEWNĄTRZ KARTY COMPACT FLASH. Dlatego mówie o miniaturyzacji nośnika - bo wspomniany wynalazek ZAWIERA w sobie 2,2 GB flaków;- (czy ile tam miał na tej aukcji na e-Bay)
:twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
ehehehehehehehehehehehehhehehehehe

keke keke ekeke;- pekrele, stiffi - BUKKAKE;-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

Powiem tak: zapewne taki microdrive ze wzgledu na potencjalna zawodnosc przechodzi duzo dokladniejsze testy techniczne niz zwykly twardziel. Malo to widziales dyskow 3,5" zepsutych?

23

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

widziałem już dwa zjebane microdrive'y, a w życiu widziałem a ze 4. Jako ciekawostkę dodam, że sam ich nie zepsułem :D:D:D:D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

To ciekawe...

Wysle to teraz Didierowi zeby TOS do CT60 spatchowal :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

25

Odp: KMK/JZ IDE i różne dyski

draco: jezeli się zmieści toto w biosie, spróbuj dołożyć SRST dla CDROMów, bo mi diodka świeci jak nawiedzona zanim go sobie wykryję

Widzę że IDE BIOS Extension (PartitionWizard) szybko zyska zwolenników, gdyż obsługuje on też urządzenia ATAPI (rozpoznawanie, SRST - międzyinnymi) :D

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!