Temat: Monitor Atari SC 1224

Witam, czy istnieje możliwośc podłączenia do 65 XE monitora SC 1224 od Atari ST? Sprzęt posiada okrągłą wtyczkę z 13 bolcami i żadnych innych ganizad/złączy itp. Nie znam sie w ogole na elektronice i stąd być moze zadaje głupie pytanie, ale bardzo lcizę na pomoc :oops:

nie marudz

2

Odp: Monitor Atari SC 1224

tzn - szkoda, że tak nie jest - bo też czekam na nadwornych wynalazców ELEKTRONIKÓW. Przedewszystkim teoretyczny problem polega na rozbiciu sygnału chroma / luma, czy kompozit na RGB...

wiem - do czego zmierzasz - zajebiście by było, gdyby - zamiast Commodore 1084, czy Philips'a 8833, czy innego wynalazku marki "Beryl", czy też innego tam zielonego "Neptun'a" można by było podłączyć po prostu monit firmowany przez ATARI..........

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Monitor Atari SC 1224

dokładnie tak - w zasadzie nie mam problemu, bo siedzi u mnie jeszcze Commodore 1084, ale wole zeby z atarka wspolpracowal rowniez firmowy osprzet :P

ale czy ten monitor SC 1224 jest w stanie wspolpracowac z atarowskimi 15 (chyba) Hz? Bo to jest chyba najwazniejsza sprawa... nie znam sie, ale  jezeli by tak bylo, to doporawdzenie odpowiednich sygnalow nie stanowilo by w sumie wiekszego problemu... Poprawcie mnie, jezeli sie myle

nie marudz

4

Odp: Monitor Atari SC 1224

Uściślając, ten monitor pracuje tylko i wyłącznie z atarowskimi 15 kHz. ;)

Doprowadzenie sygnałów nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy, że wymontujesz z dowolnego telewizora dekompozytor i wsadzisz go pomiędzy komputer a monitor.

Wyjaśnienie: dekompozytorem nazwałem takie coś, co rozbija złożony sygnał wizji na skałdaowe RGB i jest montowane w każdym telewizorze kolorowym. Montowane jest także w monitorach kolorowych, które mają gniazda niskiej częstotliwości (np. C=1084).

[ Dodano: 11.01.2005 22:05:01 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

5

Odp: Monitor Atari SC 1224

hmm... to musze znalezc jakis TV kolor - a byc moze mozna by cos takiegos zakupic jako osobna czesc? W kazdym razie od przyszlego tygodnia biore sie za te przerobke :D  :D

pozdro

nie marudz

6

Odp: Monitor Atari SC 1224

ZTCW, to gra nie warta świeczki. Ale jak ci się uda, to na Allegro kolorowe monity do ST rozejdą się jak ciepłe bułeczki (o ile piekarnia dowiezie). ;)

[ Dodano: 12.01.2005 14:43:41 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: Monitor Atari SC 1224

na razie walcze - zalatwiam kilka padnietych TV i w weekend bore sie za lutownice :twisted: ....

[ Dodano: Sro Sty 12, 2005 18:18 ]
czy istotą problemu jest przekształcenie sygnału composite na rgb?

jeżeli tak, to sądzę, że uda mi sie to obejść, jeżeli nie, to w jakim standardzie nadaje atarka sygnał do monitora? :?:  :?:

nie marudz

8

Odp: Monitor Atari SC 1224

dlaczego przeksztalcac composite na rgb skoro masz do dyspozycji osobne sygnaly dla luminacji i chrominacji? odpada ci pulapka czestotliwosci i linia opozniajaca dla sygnalow luminacji
zostaje ci linia opozniajaca dla sygnalow chrominacji i rozlozenie sygnalow roznicowych R-Y i B-Y na rgb w matrycy kolorow

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: Monitor Atari SC 1224

hehe, jest niezle, z powyzszego posta zrozumialem 3 slowa. :)

(reasumujac: co trzeba zrobic, zeby czynu dokonac, gdyby miala to robic maupa?).

--
= krap.pl =

10

Odp: Monitor Atari SC 1224

Candle ty zyjesz... ekspercie od monitorow ;D na elektroda.pl :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

11

Odp: Monitor Atari SC 1224

ile osob bylo by zainteresowanych takim modulem?
cechy:
wejscie atari
wejscie rgb
wyjscie rgb
przelacznik rgb/atari
regulacja kontrastu, jasnosci, nasycenia kolorow oraz skladowych R G i B
zasilania 12V

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: Monitor Atari SC 1224

ja. :)

--
= krap.pl =

13

Odp: Monitor Atari SC 1224

a jaka bedzie jakosc obrazu i cena modulu?

widzialem gdzies na sieci przejscia z rgb na vga ...

:-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: Monitor Atari SC 1224

xxl: chgw co do ceny  - same scalaki to jakies 45zl
mam nadzieje ze wszyscy rozrozniaja takie rzeczy jak dekoder pal od scandoublera...
zastanawiam sie nad dodaniem cpu, jakiegos wyswietlacza i glowicy - przynajmniej do czegos (mi) by to sluzylo...
np do ogladania telewizji

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: Monitor Atari SC 1224

e, ja to chce takie ustrojstwo niewysublimowane, zeby to wdupczyc do estecianego minetora, wyprowadzic sobie czincza i podlaczyc xegs'a...

--
= krap.pl =

16

Odp: Monitor Atari SC 1224

a ja wole cos z lepszym dekoderem pal niz w 1084, kilkoma wejsciami s-vhs/cvbs i przynajmniej dwoma wejsciami rgb, do czego moglbym podlaczyc ste'ka lamige komode atarke i bog wie co jeszcze i nie zajmowac sie wiecej kablami

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Monitor Atari SC 1224

tak dlugo jak da to mozliwosc bezproblemowego podlaczenia xegs'a, dodatkowe p*.* nie beda mi przeszkadzac (pod warunkiem, ze oczywiscie calosc nie bedzie kosmicznie droga).

--
= krap.pl =

18

Odp: Monitor Atari SC 1224

dodatkowych p*.* mozesz nie montowac
sprecyzuj kosmiczna drogosc

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Monitor Atari SC 1224

Mysle, ze cena na poziomie 60-80 PLN za takie cacko bedzie odpowiednia. Wyzsze koszty troche robia z tego pomyslu rzecz nieoplacalna - w sumie za 100pare zlotych mozna juz miec wypasnego Philipsa z wejsciem composite. Wiem, ze chodzi o idee, ale zdrowy rozsadek tez sie liczy.

20

Odp: Monitor Atari SC 1224

to nie wiem, kosmiczna drogosc to dla mnie cena monitora, co to wszystko juz ma. ;) nie znam kosztow produkcji urzadzenia w zaleznosci od opcji, ale mysle, ze 70zl to chwilowo gorna kwota, jaka jestem w stanie sobie wyobrazic (chyba, ze istnieja powody, ktorych w chwili obecnej po prostu nie znam, dla ktorych taka jest nierealistyczna).

--
= krap.pl =

21

Odp: Monitor Atari SC 1224

mysle ze to calkiem realna kwota
pewnie da sie zejsc nizej - tylko oczywiscie nie mowie tu o sprzedawaniu zestawow do montarzu czy gotowych urzadzen, ja moge wykonac projekt - jak trzeba to gotowy do naswietlania i produkcji, ale nie mam tyle czasu zeby zajac sie uruchamianiem kazdego z modulow

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: Monitor Atari SC 1224

pytanie jeszcze, jaki zakres kompetencji bedzie wymagany do zmontowania: czy tzw. 'małpa lutownicza' wystarczy, czy nie. :)

--
= krap.pl =

23

Odp: Monitor Atari SC 1224

napewno by sie przydal jakis kawalek oscyloskopu i miernik
ale wystarczy oko i pewna reka

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: Monitor Atari SC 1224

multimeter jakis bylejaki to maks co posiadam. :)

--
= krap.pl =

25

Odp: Monitor Atari SC 1224

zamiast tda8362 proponuje uzyc tda8361 - tanszy
tda8360 odpada, chociaz wszystkie trzy sa kompatybilne noga w noge, to sa coraz bardziej zubozale
i tak tda8360 posiada tylko wejscie wewnetrzny cvbs i nie posiada wejscia luma/chroma
tda8361 posiada wejscie luma/chroma i dekoduje pal i ntsc
tda8362 posiada wszystkie funkcje poprzednikow oraz ma mozliwosc dolaczenia dekodera secam (co nie jest wykozystane w zalaczonym schemacie)
o tda8361 mozna popytac w serwisach rtv, jako ze uklad ten idzie czesciowo z dymem razem z trafopowielaczem w niektorych telewizorach (philips)
uszkodzona jest sekcja wytwarzajaca impulsy sterujace dla ukladu odchylania pionowego, a ta nas nie interesuje
poza serwisami powinien byc ogolniedostepny
za tda4665 mozna prawdopodobnie uzyc tda4661 - sprawdz noty aplikacyjne

projekt nie jest moja radosna tworczoscia, ale ze nie pamietam z kad go mam pozwole sobie "zalaczyc"
256kb max sux
http://alan.umcs.lublin.pl/~candle/PAL2RGB.ZIP
[/url]

przechodze na tumiwisizm