1

Temat: monitor do XE/XL

mam na mysli kolorowy monitor Commodore 1802, czy tez inne modele monitorow Commodore (Atari chyba nie produkowala kolorowych monitorow dla XE/XL)

czy sa problemy z podlaczeniem tego typu monitora do Atari XE/XL (poprzez zlacze monitora)

czy macie doswiadczenia z uzytkowaniem monitorow Commodore (jakosc obrazu itp), jakie modele sa najlepsze

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: monitor do XE/XL

nie ma problemow; mam 1802; nie narzekam; podlaczylem tylko przez composite; jakos mnie zadowala; jurgiII opisywal gdzies jak to zrobic lepiej.

3

Odp: monitor do XE/XL

W Syzygy, poza tym dopiero co był ten temat omawiany na forum... Dokładnie rzecz biorąc tuż obok czyli tutaj: http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=2682.

[ Dodano: Sty 22, 2005 22:19:00  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

4

Odp: monitor do XE/XL

dzieki :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: monitor do XE/XL

jesli chodzi o 1802 to zdecydowanie polecam!
Mam w chwili obecnej 1802 (podlaczony chroma-luma) oraz przerobke supervideo-xe - obraz zyleta!

Jedyny mankament to to, ze nie pociagnie 80 kolumn, no ale to przy zwyklym uzywaniu nie gra roli

6

Odp: monitor do XE/XL

no ja wlasnie zakupilem na allegro XEP80, i mazy mi sie do tego kolorowy monitor

czyli 1802 nie da rady wyswietlic 80 kolumn ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: monitor do XE/XL

Da, da :)

8

Odp: monitor do XE/XL

no ja wlasnie zakupilem na allegro XEP80, i mazy mi sie do tego kolorowy monitor

Kolory XEPa to kolor czarny + kolor biały ;)

czyli 1802 nie da rady wyswietlic 80 kolumn ?

Problemem może być rozdzielczość pionowa XEPa, a konkretnie zobaczenie ostatniej linii nr 25 (tzw. statusu). Zazwyczaj wystarczy poregulować gałką, ale czasami to nie pomoże. Na szczęście linia ta jest rzadko używana.

9

Odp: monitor do XE/XL

aha, to sorry za zamieszanie.. w instrukcji  mam napisane, ze obsluguje 40 kolumn.

10

Odp: monitor do XE/XL

O ile sie nie myle to nawet w instrukcji do XEP jest napisane, ze wymaga on dobrej jakosci monitora (w domysle telewizyjnego, bowiem jako taki monitor do Ataryny nie wyszedl poza faze prototypu). A zatem 1802 bedzie smigal ladnie.

11

Odp: monitor do XE/XL

Philips CM8833 II z XEP80 radzi sobie dość dobrze. Polecam;- tym bardziej, że monit ma dwa wejścia AV i przełącznik z przodu :D

.. szkoda, że tak mało jest softu pod XEP'a ...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: monitor do XE/XL

a jaki soft przydalby sie do XEP'a ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: monitor do XE/XL

Rowniez polecam Philipsa. Sam korzystam i sprawuje sie wysmienicie.

Przegladajac allegro trafilem na:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40002972

ślamk!

14

Odp: monitor do XE/XL

o i z Poznania gosc, no ladnie

[ Dodano: Pon Sty 31, 2005 1:42 am ]
no i kupilem PHILIPSA z allegro, dziala :) poczekam za XEP80 i zobacze jak wypadnie

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: monitor do XE/XL

Czy ktoś zrobił adapter XEP80 -> monitor Hercules wg. schematu J. Soboli i może powiedzieć czy gra jest warta świeczki?

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

16

Odp: monitor do XE/XL

To czy takowy jest wart ilości pracy włożonej we  wspomniany wynalazek w prostej linii zapewne zależy od tego - ile oprogramowania działa wraz z XEP80 i jaka jest dostępność monitów Herc.. Myśle, że wynalazek nie jest taki głupi (XEP) - tym bardziej, że sam zajmuje się ekranem - czyli antic tym czasie byłby OFF (i to też opcjonalnie).

.. ale;- wielka szkoda, że nie działa to na nieco innej zasadzie - chodzi o to, że w celu użycia XEP należy mieć albo dwa monitory, albo monit z przełącznikiem, a i to nie jest do końca wygodne. 90% programów działających "wizualnie" w trybie E: i tak wysyła dane na Antic z pominięciem E: (np znaczna część programów narzędziowych dla Sparta X - co dziwne zresztą; dla przykładu "Cleanup" - niewiedzieć po co), XEP pozostaje przeważnie z ekranem z dosa - z którego został odpalony program - więc; optymalnym roziwązaniem byłoby coś takiego, co pozwoliło by wprowadzić syglał wizji z gniazda monitora do XEP, a XEP zmodyfikować tak (i driver doń :D ) - by przełączanie pomiędzy ekranami mogło się odbwyać od strony programu / sterownika XEP, a sygnał wizji (Antic/XEP) miał by wyjście wówczas z XEP - i to byłoby nawet zajebiste. Od czasu, do czasu kożystam z XEP przy wszelakich operacjach plikowych - pod SDX - ładny 80 kolumnowy obraz, wyraźny itd. ... nawet SysINFO/KMK wykrywa fakt uruchomienia w 80 kolumnowym trybie - i testy dla szybkości trybu tekstowego przeprowadza na XEP. Lecz - w zasadzie do niczego więcej tego nie używam.

TeBe;- pytasz o zastosowanie, czyli "jaki soft by się przydał do XEP" ?? Otórz powiem tak.  Napisałeś AC. I chwała Ci za to. Programik fajny - często przeze mnie używany, funkcjonalny - i co najważniejsze - dzięki niemu udało mi się doprowadzić mniej więcej do ładu haos na moim HDD.. :D - heh - wersja na XEP - to był by wypas - chodzi o 80 kolumn - więc ilość danych i wielkość okien praktycznie drugie tyle (na szerokość), a co najważniejsze - można przy tym całkowicie wyłączyć ekran - i tu mamy kopyto dla kontrolerów typu KMK, czy alternatywe dla KarinMaxi - dla Antic off, i ekran ON.

Marzy mi się też NeoTracker, lub ogólnie jakiś tracker na XEP - duuuużo miejsca - wyłączony ekran i 80 kolumn - czyli duża czytelnośc txt;- heh - do TMC2.0 by się to nadało, a w NEO można by pokazać song, patterny i okno sampli, czy coś tam - w czasie odgrywania modułu ... ale wątpię, by Epiemu chciało się dostosować NEO do XEPa... .ehhh. ale namarudziłem.

Z ciekawostek -

* okno tekstowe w XEP80 ma szerokość 256 znaków - i w bardzo prosty sposób można w poziomie przesuwać ekran

* z czego pamiętam; możliwość wyswietlania txt w inwersie, pogrubione, podwójnej szerokości (i mieszanie tego w obrębie jednej linii), nie wiem, czy nie było "migających".

* XEP nieźle zapierdala z QuickED :D - serio - oglądałem demka firmowo dołączane do tegoż - ... i mi kopara opadła..  :twisted:

ok - to tyle.

PS. Wracając do tematu - bardzo dobrze radzą sobie z XEP monity Philipsa.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: monitor do XE/XL

TeBe;- pytasz o zastosowanie, czyli "jaki soft by się przydał do XEP" ?? Otórz powiem tak.  Napisałeś AC. I chwała Ci za to.

Co to jest AC? Skąd się to ściąga?

* XEP nieźle zapierdala z QuickED :D - serio - oglądałem demka firmowo dołączane do tegoż - ... i mi kopara opadła..

Znaczy, QE akceleruje operacje edytora na XEP-ie? Jakim cudem?  8O

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: monitor do XE/XL

Co to jest AC? Skąd się to ściąga?

AC - Atari Commander, czyli takie cuś podobne z założenia do MC - dwa panele, można copy, remove, rename, mkdir, rmdir, cd itp. Ale nie można load.

Skąd się to ściaga? Pewnie z Internetu. :twisted:

[ Dodano: 04.02.2005 20:35:39 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

19

Odp: monitor do XE/XL

Pewnie z Internetu.

Patrz, w życiu bym na to nie wpadł  :P

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: monitor do XE/XL

Jest w bazie plikow. Szukajcie a znajdziecie.

21

Odp: monitor do XE/XL

odpalilem XEP na Philipsie i rzeczywiscie, obraz żyleta, wszystkie znaczki bezproblemowo rozrożnialne i wyrazne

nie wnikalem jeszcze w tresc dolaczonych programow (zdaje sie MAC65, pliki RELOC.SRC, XEP80HAN.SRC) ale jesli ktos ma przykladowe procedurki wyswietlajace tekst z uzyciem XEP to chetnie skorzystam :)

AC trzebaby na dodatkowa pamiec przerobic, bo ciasno sie zrobilo, bufor na operacje IO skurczy sie zbytnio, i wtedy mozna i XEP dorzucic

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

22

Odp: monitor do XE/XL

Sam na to wpadles, zeby dodatkowa pamiec wykorzystac...? A jak ktos mowil z tydzien temu, to marudziles, o! ;p

23

Odp: monitor do XE/XL

Skoro mowa o xepie: niektóre monitory lepiej wyświetlają w NTSC niż w PALu. Dlatego w nowej wersji 0.1f sterownika do Sparty można wymusić tryb NTSC opcją /N. No i PAL /P jak ktoś ma JIL przywieziony z juesej :D