Temat: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Mam Pytanie ?

Czy istnieje jakiś soft za pomocą którego bezpośednio w stacji 5'25 w pececie jest możliwe nadanie dystkietce formatu "atarowskiego"  i przegranie atr, com czy xex na dysk tak żeby było to odczytywalne w "real" stacji atari.

Może pytanie jest bezsensowne, z góry przepraszam, ale dorwałem cały zestaw atari. Niestety mam tylko klika dyskietek ze stuffem. Chciałem poprzegrywać dostępny w sieci stuff za pomocą xex2cas następnie cas2wav nagrać na kasęte i na prawdziwym atari przegrać na dyski 5'25 bo mam takich sporo.  Niestety mój magnetofon w starej nieuzywanej wieży nagrywana z takimi potwornymi szumami, że magnet atari wogóle nie chce tego czytać (dodam że magnetofon działa, bo mam jedna 20 letnią kasęte z grami i magnet  bezbłednie z niej wczytuje).

Chciałem dorwać SIO2PC ale ostatnio na ALLEGRO nie widziałem. Czy ewentualnie możecie mi pomóc zdobyć coś takiego lub opisać bardzo dokładnie krok po kroku jak zrobić samemu taki kabelek (co dokładnie trzeba kupić i jak wykonać).

Ewentulanie czy są jeszcze jakieś inne metody na zrzucenie softu z PC do ATARI.

I ostatnie pytanie: Posiadam 30 sztuk orginalnie zapakowanych dyskietek 5'25 ale niestety HD. Jak pamiętam jak miałem własne atari z californią 16 lat temu to te dyski ciężko było zformatować , czasami chodziły czasami nie. Czy jest jakiś atarowski soft który bez większych problemów formatuje takie dyski ???

Matthew

2

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Oprogramowanie dołączane do Toms'a umożliwiało sformatowanie dyskietki na gęstość PC (w zależności jakiego rodzaju miałeś stacje) dostępne gęstości 180/360/720KB. Zadanie cholernie czasochłonne i nie zawsze udawało się wszystko odczytać. Dlatego SIO2PC jest rozwiązaniem o wiele praktyczniejszym schematy tego prostego kabelka wraz z rysunkiem płytki znajdziesz na ftp'ie Azbesta (link dostępny na stronie głównej Atari Area)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Najprostrzy kabelek SIO2PC - wtyczki SIO i COM kabel 5-cio żyłowy,  uklad scalony 1489AN oraz dioda / z tego co odczytałem przez lupe 14 NT czarno bordowe paski/.Całość mieści się we wtyczce od COM-a.Jak zgromadzisz materiały to daj znać opisze Ci jak i co połączyć.
Z tego co wiem wynika że dyskietki HDD odpadają.Pozdrawiam
RYSIEK_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

4

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Najprostrzy kabelek SIO2PC - wtyczki SIO i COM kabel 5-cio żyłowy,  uklad scalony 1489AN oraz dioda / z tego co odczytałem przez lupe 14 NT czarno bordowe paski/

Kurcze to nie trzeba robić płytki tylko same te częsci co opisałeś wystarczą ?
Jak tylko kupię skontaktuje się z tobą, najgorzej bedzie z wtyczką SIO. Możesz podać namiar na twojego mejla?

Matthew

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

arychoz@interia.pl oraz GG 5794236

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

6

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Czy istnieje jakiś soft za pomocą którego bezpośednio w stacji 5'25 w pececie jest możliwe nadanie dystkietce formatu "atarowskiego" i przegranie atr, com czy xex na dysk tak żeby było to odczytywalne w "real" stacji atari.

Oczywiście, że istnieje, sam widziałem ze trzy. Gorzej z przypomnieniem sobie, gdzie. :)  Ale dwa szwendają mi się po dysku: AtariDsk (zapis/odczyt/format w double, czyli 180KB), oraz SN-360 Converter (j.w. ale w formacie dwustronnym, czyli 360KB, można to potraktować jak zwykłe 180KB, byle nie przekroczyć granicy strony). Nie jestem pewien, jak z zapisem/odczytem ATR, czy czasem nie tylko pliki. Ale zawsze coś. Dołączam do postu, duże nie są.

[ Dodano: Śro Lut 09, 2005 16:12  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

7

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Kurcze to nie trzeba robić płytki tylko same te częsci co opisałeś wystarczą ?
Jak tylko kupię skontaktuje się z tobą, najgorzej bedzie z wtyczką SIO. Możesz podać namiar na twojego mejla?

Ja proponuje zakupić za 3-4zł płytkę uniwersalną oraz gniazdo db9 i cały układzik zamontować wewnątrz małego Atari, porządnie na laminacie.
Następnie za 7-8zł kupić 3-5m przewód rS232 i po sprawie! A nie cudować na pająka - dodatkowym plusem jest tutaj fakt, że wtyczki sio są coraz trudniejsze do zdobycia a rozwalania magnetofonów dla ich pozyskania jest czystym barbarzyństwem.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Ludzie, zagladajcie czasem na atariki, nie po to sie ludzie mecza zeby to odlogiem lezalo.
http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC

9

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Ja zrobiłem SIO2PC według schematu z atariki (wersja z MAX232) i pięknie mi działa wraz ze stacją TOMS 720, gorąco polecam :)

10

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

zawsze mozna dorwac drive'a 5.25" dla pc i zgrywac soft w DD. byl kiedys taki dosowy programik, ktorego vasco uzywal na swoim pierwszym 386  :lol:

heh, glupi jestem, nie umiem czytac i rozumiec czytanego tekstu  :oops:
mam rowniez wycieki elektrolitu w zasilaczu wiec nie bijcie  ;)

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

11

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Ja też mam na maxie 232 na płytce uniwersalnej i zamontowanej wewnątrz kompa i wyprowadzone gniazdo 9 pin. Wówczas elinimujemy barbarzyństwo i nie potrzeba brać z magnetu wtyku SIO tylko zabrać zwykły kabelek jak przedłużka ze starych typów myszki lub zrobić samemu to nie problem.

Żyję bo Bóg tak chciał.

12

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Axe> zawsze mozna dorwac drive'a 5.25" dla pc i zgrywac soft w DD. byl kiedys taki dosowy programik, ktorego vasco uzywal na swoim pierwszym 386 

Ano nawet jeszcze i teraz pewnie moglbym, ale nie oszukujmy sie, bledow jest tyle, ze czasem dyskietke trzeba 3x nagrywac zanim sie jakis plik odczyta...

Naprawde, warto zainwestowac w Sio2PC...

13

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

w swoim czasie napisalem dwa arty na AZ ... Oczywiscie mozna zastosowac Anadisk jak wspomina Jurgi - ale jeszcze nie spotkalem dyskietki, ktorej obraz zostal przeczytany bez zadnego bledu :( druga sprawa: program UTIL na PC, ktory odtwarzal dyskietki 5'25 z Atari zapisane w formacie DD - ale, niestety tez wielokrotnie mialem problem z odczytem -> inna sprawa jesli formatowalem uprzednio dyskietke wlasnie w programie UTIL na PC, nagrywalem nan pliczki na Atarci i teraz odtwarzalem znow w PC - ilosc bledow drastycznie spadala ;):) SN360 Converter - mialem stacje SN i ani razu to sie nie udalo -> ponoc na Tomsach chodzilo sprawnie..... ale po co tyyle zachodu :) ja mam sio2pc na mc1489 - czesci wyniosly mnie cos kolo 5zl:) ale fakt - sio wtyczki nie mialem, uklad wsadzilem w atarke....
pozdrawiam i zycze wytrwalosci w przenoszeniu danych

14

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Ja proponuje zakupić za 3-4zł płytkę uniwersalną oraz gniazdo db9 i cały układzik zamontować wewnątrz małego Atari, porządnie na laminacie.
Następnie za 7-8zł kupić 3-5m przewód rS232 i po sprawie! A nie cudować na pająka - dodatkowym plusem jest tutaj fakt, że wtyczki sio są coraz trudniejsze do zdobycia a rozwalania magnetofonów dla ich pozyskania jest czystym barbarzyństwem.

Na pewno masz rację, rozwiązanie wydaje się najlepsze, problem w tym że że nie wiem gdzie dokładnie umieścić i  jak podłączyć cały ten układzik w środku w ATARI. Po za tym nie jestem elektronikiem i boję się że coś zchrzanię i popalę atarka lub pc.
Do tego moje ATARI to rarytas ma jeszcze folię ochronną na logu i napisie i te plastelinkową plombę na śrubie na spodzie - żal mi trochę to niszczyć. 
TO samo jest ze stacją którą mam (LDW 2000) też ma wszelkie plomby nie ruszana.

Piguła mógłbyś mi puścić opis (schemat) na mejla jak umieścić i podłączyć w atarku wykonaną płytkę (z gniazdem) to z bólem serca ale może zniszcę te wszystkie plomby i zamontuje, strsznie mnie kusi żeby się tym pobawić. 
:twisted:

Matthew

15

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Przeciez na obu schematach na atariki sa podane numery pinow zlacza SIO do ktorych trzeba dane 'kabelki' przylutowac. Jesli dobrze polutujesz to nic nie spalisz... no chyba ze jestes slepy ;) i nie widzisz numerow pinow na powyzszych schematach :P

16

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Odwagi, atarkę nie jest łatwo popsuć. Poza tym lutować będziesz nie do ścieżek, czy scalaków, tylko do gniazdka - tyle, że od środka. Umocowanie płytki nie powinno być problemem: jakaś śrubka, albo dobry klej? trzeba trochę pomajsterkować. No i dziurkę zrobić.

Jak szkoda ci rozkręcać atarkę, rozejrzyj się i kup drugą: i tak przecież prędzej czy później pewnie będziesz chciał dołożyć sobie ramu i stereo.

[ Dodano: Czw Lut 10, 2005 22:26  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

17

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Ryszard a mógłbyś zamieścić jakiś schemat i opis do niego bo tego co ty opisujesz nigdy niewidziałem. Najlepiej na forum a jak nie to na maila sqt_x@tlen.pl  :rolleyes:

18

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

oraz dioda / z tego co odczytałem przez lupe 14 NT czarno bordowe paski/.

Dioda musi być koniecznie bo często kabelek się gryzie z różnymi urządzeniami peryferyjnymi (u mnie np. z sio2ide) a rodzaj diody był podawany już wielokrotnie na forum np tutaj:

http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=931

(ja mam tą drugą i śmiga aż miło)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

19

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Schemat proszę, schemat.  :rolleyes:

20

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

prosze bardzo :--->>> http://83.16.164.130/~pigula/sio2pc.zip

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Proste pytanie zanim zacznę sam robić kabelek:

CZY KTOŚ Z WAS MA MOŻE NA ZBYCIU JUŻ WYKONANY KABELEK ?

Może ktoś jest w posiadaniu więcej niz jednej sztuki ?

Nie mam zaufania do samego siebie że poprawnie wykonam taki kabel :?, więć chetnie odkupię.
Ewentualnie czy ktoś byłby skłonny wykonać mi taki kabel ? Pokryje koszt cześci + koszt pracy oczywiście.


Pozdrawiam

Matthew

22

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Matthew chodzi ci o schemat który Piguła podał ??
Piguła w infoi pisze że --X mam połączyć przewodami a to mam połączyć tylko te 2 pod układem scalonym ??
Acha co sądzicie o takim schemacie który znalazłem na necie. http://adam1p.w.interia.pl/schemat.gif

http://adam1p.w.interia.pl/

23

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

Info.txt tyczyło sie do mojej wersji płytki - Azbest ją poprawił i ładniej rozplanował i w tym zipie jest właśnie jego płytka...

a schemacik który znalazłem jest w oparciu o układ 1489 prostszy i według mnie tak samo dobrze działa - pamiętaj tylko o dołożeniu diody (o której wspominałem parę postów wyżej) i będzie ok!

ps. Ja taki kabelek mam zrobiony wewnątrz przewodu db9-db9 (w Atarce zamontowałem tylko samo gniazdo)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

24

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

OKi dzięki za pomoc, chyba narazie z braku czasu itd. to zrobie sobie ten najprostszy kabelek na układzie 1489 tylko na krzyczcie po mnie jak coś palne teraz. Diode mam dać między układ a data input (SIO 3) ?

EDIT

Do głowy zaraz dostane :/ http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto … light=1489 tutaj pisze że niby ten układ 1489 jest coś na 12V a ten max232 sam robi więc nasuwają się następne pytania. Czy to pod nowym kompem jaki mam (epox) będzie działał ten 1489 ?

25

Odp: PC <> ATARI BEZ SIO2PC ????

1489 zasilany jest 5V -  przecież masz nawet tak napisane na schemacie sio2pc z tym układem

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim