1

Temat: atari straciło kolory?

witam,
dostałem dziś właśnie od pasia atarkę. podłączyłem ją do monitora lcd, iiyama, przez wejście video - jest tam takie coś, działa przez to np. przeglądanie zdjęć z cyfraka. było cool, odpaliłem 1 demo, 2, 3 to był numen, i nagle w numenie w korytarzach znikł kolor  :(. monit przełączył się w tryb monochrome i zaczęło coś czasem mrygać na kolorowo, a potem prawie wcale. nie sprawdziłem czy jest obraz w kolorze przez modulator, bo nie mogę na karcie tv namierzyć częstotliwości na jakiej nadaje atarka. pytanie teraz do znawców tematu: co się stało? zwaliła się elektronika w atarce? w monitorze? to drugie raczej nie, bo po podłączeniu cyfraka, zdjęcia są w kolorze. nic nie dało przestawianie trybu pracy z auto na pal itp. a przez chwilę było tak pięknie.
kabel podłączeniowy zrobiłem tak, że patrząc na gniazdo podłączyłem wizję do 2 pinu licząc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jakby to była godzina 2(3). teraz podłączyłem do do 1 pinu i mam obraz b/w. co ciekawe... obraz z pinu 2 jest prawie kolorowy, tzn. taki obraz miałem kiedyś podłączając atarkę do telewizora b/w, czyli tło jest takie jakby miało jakąś strukturę porowatą, a przy wizji z pinu 1 tło jest gładkie.
nie wiem czy dobrze to tłumaczę  :(

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

2

Odp: atari straciło kolory?

obraz znikl przed wiadomosciami z Watykanu czy po ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: atari straciło kolory?

a) podłacz normalnym kablem atarke pod tv i zobacz czy masz kolory

jeżeli tak to prawdopodobnie coś skopałeś z kabelkiem podłączeniowym do lcd'a

b) brak kolorów na normalnym TV - mały śrubokręt w ręce i od spodu atarki będziesz miał mały otworek (dostęp do potencjometru na płycie Atari) rusz delikatnie w lewo/prawo obserwując obraz na ekranie powinny wskoczyć kolorki!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

4

Odp: atari straciło kolory?

Sun, sygnały z gniazdku wyglądają tak (patrząc na gniazko z zewnątrz):

      ząbek
      _
   3     1

 5         4

      2

1. Luminancja, 2. Masa, 3. Audio, 4. Video, 5. Chromancja (kolor).

Podłączawszy do wejścia video używamy pinu video, oczywiście. Sygnał z pinu 1 jest czarno-biały, bo to jest sama jasność, pełny sygnał daje w parze z chromancją (tzw. super-video - polecane ze względu na dużo lepszą jakość obrazu). Jeśli twój monitor ma wejście S-VIDEO, to użyj.
Tym niemniej pierwsze słyszę, żeby z video był sygnał czarnobiały. Stawiałbym na skopany kabelek, jeśli robiłeś sam. Może lepiej kup w sklepie? Sprawdź na jakimś telewizorze: każdy ma jakieś wejście video (chyba, że masz Ametysta sprzed 30 lat, ale ten i tak był tylko czarno-biały ;P).

[ Dodano: Śro Mar 31, 2004 22:33  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

5

Odp: atari straciło kolory?

Piguła
a) nie mam normalnego kabelka, podłączałem przez modulator do karty tv w pececie (nie mam telewizora niestety i nie zamierzam póki co). niestety, nie znalazłem na żadnym kanale obrazu, stąd moje pytanie, na jakiej częstotliwości szukać?
co do kabla do lcd, to jest to 2 żyłowy kabel zakończony wtyczką chinch. od strony atarki jest to wtyk wiemy jaki - nazwy nie pomnę. i teraz będę malował:
[code]
      3 o  o 1
    5  o    o 4     tutaj power!
         o 2
[/code]
to widok gniazda w atari, power po prawej stronie. dokonałem podłączenia masy w chinch do pinu 2, kabelka "gorącego" do pinu nr 4. jak pisałem miałem kolory, obejrzałem 3 dema i dopiero siadły ;(

b) to oczywiście mówimy o regulowaniu obrazu wysyłanego przez modulator? nie przez wyjście composite/audio?

patrząc na opisy P. Soboli, podłączyłem to ok[/code]

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

6

Odp: atari straciło kolory?

wygląda że wszystko podłączyłeś ok. atari jest na kanale 3 albo 4. w razie czego fine tune powinno pomóc. ja też mam coś takiego, np w self test, ale nie cały czas. tylko momentami. może jakiś zimny lut albo coś.

7

Odp: atari straciło kolory?

sun: w tej iiyamie masz przeciez wejscie s-vhs

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: atari straciło kolory?

ten monitor to iiyama AS4637UT. wejścia to 2xDVI, Video i S-Video. Można przestawiać rodzaj jakby wejścia, do wyboru DVD i VHS, dla obu jest tak (sprawdzałem ponownie wczoraj), że kolorki są wyświetlane, ale po czasie mniej więcej 5 minut zaczyna się jazda. Myślałem, że pomaga mu regulacja tym potencjomentrem, ale może to był zbieg okoliczności, po po kolejnych 2-5 minutach kolor zanika trwale i widać tylko jakieś próby "wskoczenia" koloru i dupa. Jak wtedy wyłączę i włączę atarkę, to dzięją się niezłe cuda, np. obraz jest b/w w większości, a od 1/3 u dołu jest np. brązowy i są 3 niebieskie cieniowane bary albo inne cuda się dzieją. dziś spróbuję z wejściem s-video, tylko zakupię wtyczkę.

testy wejścia s-video:
obraz żyleta, z kolorami to samo, czyli po 5 minutach odjazd. coś się pewnie uwędziło na płycie, tylko co?

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

9

Odp: atari straciło kolory?

sprawdz 74ls74 i kwarc 4.43mhz
jak wciaz nic -> iiyama

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: atari straciło kolory?

chcesz powiedzieć, że ten typ tak ma? znaczy nic się nie da zrobić? (mówię o monitorze) nie sprawdzę nic, bo elektronik ze mnie żaden, nie mam części, poza tym, po tak lakonicznym opisie, nie wiem w jaki sposób mam sprawdzić ;(

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

11

Odp: atari straciło kolory?

mowie tylko ze iiyamy tez sie psuja..
szczegolnie ze ostatnio na obudowie pisze iiyama a w srodku siedzi aoc
sprawdziles z innym zrodlem sygnalu?

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: atari straciło kolory?

jedynym źródłem jaki mogę sprawdzić, to aparat cyfrowy i z niego obrazki są w kolorze, który nie znika. poza tym, używam tego monitora do oglądania filmów i tv z pc podłączonego przez dvi do tegoż. więc spieprzenie monitora odpada, chyba. wyprostuj mnie jeśli się mylę.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

13

Odp: atari straciło kolory?

trudno powiedzieć na którym kanale pracujemodulator. moja atarka pracuje na kilku kanałach jednocześnie (?!?) 4, 46, 55, 62, 87 ?!? Ciekawe czemu ...

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

14

Odp: atari straciło kolory?

Sprawdź obraz podając na wejście VIDEO karty telewizyjnej sygnał composite, lub przetestuj na jakimkolwiek monitorze PAL. Trochę to dziwne objawy, bo jeszcze się z czymś takim nie spotkałem.

Jeżeli chcesz, to podeślij kompa (wraz z kabelkami, które zrobiłeś) a zobacze co jest z nim nie tak. Mimo że nie padło moje rozszerzenie, to komp jest na gwaracji.

15

Odp: atari straciło kolory?

Smieszna sprawa, ze kolor na poczatku jest a potem znika..
Ja mam jedno 65xe ktore jest czarno-biale ale jak nim potelepac w okolicach tranzystorow na wyjsciu video to mu sie poprawia... musze poszukac zimnych lutow.. tylko jakos dziady sie dobrze ukrywaja a ja nie mam na to czasu.

16

Odp: atari straciło kolory?

przelutowałem (wymieniłem) póki co kwarc, wymieniam po jednej części i sprawdzam.
efekt bez zmian, ale... :
odpaliłem demko, idzie w kolorze, reset i zaczyna się kaszana (w czasie ładowania, kolor odjechał po resecie), wciskam power w monitorze (wyłączam) i włączam, kolor jest. demo idzie do końca. reset, to samo, off/on monitora, jest, reset, kaszana i już off/on nie pomaga.

zaraz przelutuję 74ls74.

odrzucam popsucie monitora jako takie, bo cały czas działa z niego tv i filmy, niemniej mógło się zwalić coś z torem video z tych wejść? nie trzymałem nigdy podglądu z aparatu dłużej niż 2-3 minuty.
zrobię jeszcze jak radzi pasiu, obaczymy.

[ Dodano: Pon Kwi 04, 2005 19:19 ]
po podłączeniu do wejścia video na karcie tv, przez kosmiczną przelotkę dołączoną do karty, z s-video na ps-2 (ciekawe skąd takie złącze) i przełączaniu pomiędzy composite, s-video i systemem pal w 10 odmianach żenada, albo b/w albo coś kosmicznego.

przelutowałem do kompletu z nowiutkim kwarcem 74ls74, testy trwają.

[ Dodano: Pon Kwi 04, 2005 20:20 ]
było nieźle, ponad pół godziny, a może z 50 minut szło demko rtmdemo, bo "mryga" na kolorowo. kto chętny niech zobaczy co się stało później.
obraz z karty tv, s-video,pal60
http://eclsoft.no-ip.info/atari/DSCN1266.JPG
to samo, tylko jako composite over s-video - jakiś kosmos.
http://eclsoft.no-ip.info/atari/DSCN1267.JPG
kolor przez s-video w monitorze
http://eclsoft.no-ip.info/atari/DSCN1268.JPG
brązowy pasek został po off/on atari i po załadowaniu rtmdema nie znikł. czy to monitor syfi czymś? ma coś w jakiejść pamieci? etc? nie znam się na tym. po off/on monitora pasek znikł.
http://eclsoft.no-ip.info/atari/DSCN1270.JPG

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)