Temat: Sterownik

Sterownik który stosuję pod emula win800 to sterownik, który obsługuje port LPT1. Mam więc pytanie czy ktoś spotkał się ze sterem pod COM ???

Żyję bo Bóg tak chciał.

2

Odp: Sterownik

sterownik czego?

3

Odp: Sterownik

sorrki było to dla mnie tak oczywiste, że zapomniałem podać że chodzi o sterownik dla zwykłego joya i stika.

Żyję bo Bóg tak chciał.

4

Odp: Sterownik

no dobra, ale w tym wypadku port LPT jest niemal stworzony do takiego dzialania.. posiada 8 rownoleglych wejsc/wyjsc cyfrowych (do joya jak latwo policzyc wystarczy 5).
Wytlumacz dlaczego chcesz stosowac komunikacje przez port, ktory sie zupelnie do tego nie nadaje?
To moze wykorzystac port joysticka/midi w kompie (pamietam w ktoryms Bajtku byl schemat interfejsu).. Chyba latwiej uzyc portu analogowego, ale mimo wszystko rownoleglego niz bawic sie w transmisje szeregowa, nie?

5

Odp: Sterownik

pewnie chodzilo mu o podobienstwo wtyczki i gniazda  :lol:
;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

6

Odp: Sterownik

Jellonek:

pewnie chodzilo mu o podobienstwo wtyczki i gniazda

No i tu się mylisz, bo kabelków przejściówek do podłaczenia joystika do LPT mam mnogo. Chodzi tutaj o to że COMy mi się marnują kiedy LPT okupowane jest przez drukarkę. I nie podpowiadajcie, że są przełączniki manualne i  elektroniczne. Nie o to mi chodzi takie rzeczy to sam potrafię wymyśleć. Jednak rozumię że sterownika pod COMa nie ma i to mi wystarczy DZIĘKUJĘ

Żyję bo Bóg tak chciał.

7

Odp: Sterownik

wyluzuj :)
to byl ino zart...
spokojnie dalo by sie taki interface zrobic, ale zachodu przy tym co niemiara...
i nie chodzi tu o elektronike (odczyt jakichs wejsc i zamiana informacji o zmianie ich stanu
na odpowiednie informacje slane szeregowo), ale bardziej o oprogramowanie tegototo
z poziomu blaszaka... poprostu nie znam w tej chwili dzialajacej implementacji tego typu
pomyslu, ani nikogo komu by sie chcialo to napisac... (w sumie pod linux-a dalo by sie to zrobic
szybciutko  ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: Sterownik

Może dałoby się wykorzystać elektronikę/procedury zwykłej szeregowej myszy? Filozofia zamiany sygnałów wydaje mi się podobna. Znaczy styki joya podłączyć do styków kierunkowych myszy i tylko procedurki odczytu danych przerobić (powinny chyba być jakieś ogólnodostępne przykłady).

9

Odp: Sterownik

Kiedy mysz nie ma stykow kierunkowych :)

10

Odp: Sterownik

Hm, moze czegos nie zrozumialem, ale jesli chodzi o podlaczanie joy-a od Atari do portu COM PC-ta, to jak najbardziej sie da - poprzez przejsciowke [bardziej 'uczenie' to sie chyba nazywalo "przetwornik AD/AC (analogowo-cyfrowy)"] i przez ladny kawal czasu wlasnie tak uzywalem joystick'a z emulem...

11

Odp: Sterownik

No przetwornik AC/CA to raczej nie jest poniewaz port COM jest portem cyfrowym. Cyfrowe rowniez sa joye do Atari... analogowe sa joye PCtowe, ale te nie sa podlaczane do portu COM tylko do portu joya!
ale tak czy inaczej IRCer.. gdybys byl laskaw opisac dokladniej ta przejsciowke oraz ewentualne sterowniki jakich uzywales to by bylo milo.

12

Odp: Sterownik

OK, sprawdzilem i... dokladnie, tak jak mowi Xan, ta przejsciowka jednak jest do "portu joy-a" (do Game Port'u)  8O Widac, ze zaniki pamieci daja sie mi juz we znaki :-/ Przepraszam za wprowadzenie w blad;]

13

Odp: Sterownik

Na upartego dałoby się podłaczyć Joystick do COM-a (i nie chodzi tutaj o podobieństwo gniazd) jednak trzebaby zrobić dodatkowy układzik (multiplekser, generator taktujący etc) jednak jest to IMHO totalnie zbędna komplikacja - port równoległy umożliwia realizację tego samego zadania praktycznie sprowadzając to jedynie do odpowiedniego rozszycia przewodów we wtyczkach/gniazdach (pomijając sprawę supportu softwareowego). Jeżeli komuś szkoda portu LPT1, to zawsze można kupić przełącznik, tudzież kartę z dodatkowymi portami LPT.