1

Temat: Troszke pomocy

Witam
Na poczatku wyjasnienie ze nigdy wczesniej nie mialem Atari a z 8 bitowcow kilkanascie lat temu Commodora. Ale 2 lata temu stalem sie posiadaczem 1040 STFM, nastepnie MegaFile60, do tego doszly 3 stacje dyskow (kompletne z kablami I/O i zasilaczami). Dwie stacje to SF 354, jedna SF 314. Lezalo to sobie w pudle 2 lata. Ostatnio dokupilem 520 ST+ bez zasilacza i udalo mi sie kilka dni temu dokupic zasilacz. Sentyment powrocil wyciagnalem wszystko i zaczely sie problemy, bo sie na tym nie znam za bardzo. Pytan z czasem bedzie wiele, ale na poczatek:
Kiedy kupowalem MegaFile60, to dzialal, bylo tam duzo softu, desktop po wlaczeniu komputera z hdd przedstawial ikonki 2 fdd (a i b) i chyba 3 hdd, do tego kosz. Moglem dostac sie do hdd poprzez ikonki. cos skopalem 2 lata temi i jakos skasowalem te ikonki. Teraz jak podlaczylem 520 ST+ do hdd to nie moge sie do niego dostac, nie mam ikonek. Jak wlacze sam komputer, to mam pusty desktop, jak wlacze z hdd, to po chwili (czyli komunikacja z hdd dziala) desktop pokazuje 2 stacje fdd (ale nie podlaczam zadnej) i kosz - NIE MA HDD! Jak to naprawic?
Drugie pytanie - co z fdd?
Kiedys pod 1040 STFM dzialaly, mialem 2 stacje, a teraz ich nie widac. Pomimo ze sa podlaczone. 520 po podlaczeniu nie pokazuje ikon, a po wlaczeniu hdd jak pisalem juz pokazuje, ale nie ma do nich dostepu. W 1040 tez nie mam dostepu do zewnetrznej stacji dyskow. Co sie stalo
Dlugi ten post, ale prosze o pomoc. Mam zamiar uruchomic na stale atari, szukam duzo po necie ale brak mi podstaw.
Aaaa... i jeszcze czy istnieje jakis modul do podlaczenia Atari do LAN-u. w domu mam wpiete w lan kilka komputerow i chcialbym tez wpiac atari
Pozdrawiam
Jarek

2

Odp: Troszke pomocy

To że po chwili pojawiają Ci się 2 ikonki od FDD to wcale nie znaczy, że HDD działa - nawet jak go odłączysz, to i tak desktop wystartuje Ci z ROM-u.

Jeżeli zniknięcie ikonek od partycji jest spowodowane ich fizycznym skasowaniem, to oznacza skasowanie zawartości tychże partycji. Jeżeli jednak to kwestia np. uszkodzonego przewodu itp, to jest szansa, że zawartość dysku jest nienaruszona. Najlepiej użyj oprogramowania inicjującego dyski (nie wiem czy AHDI lub/i HDD Driver wykryją Ci ten dysk, ale na mój chłopski rozum powinny) i sprawdź, czy komputer fizycznie wykrywa dysk.

3

Odp: Troszke pomocy

Brak ikonek może być jeszcze spowodowany brakiem informacji o nich w pliku desktop.inf.

Uruchom komputer z włożoną czystą, sformatowaną dyskietką w stacji trzymając wciśnięty Control a Shift (powoduje odczyt plików systemowych z dyskietki zamiast z dysku).

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: Troszke pomocy

macgyver napisał/a:

To że po chwili pojawiają Ci się 2 ikonki od FDD to wcale nie znaczy, że HDD działa - nawet jak go odłączysz, to i tak desktop wystartuje Ci z ROM-u.

Hej
To juz sprawdzalem, hdd dziala. Jak jest wylaczony (1040 ST) i w stacji nie ma dyskietki rozruch i pokazanie desktopu trwa ok 1 minuty, po uruchomieniu hdd rozruch to okolo 2 sekundy. Skasowalem napewno te ikonki i nie wiem jak do nich powrocic
Jarek

5

Odp: Troszke pomocy

options -> install devices...
save desktop ;)

(po niemiecku nie pamiętam, ale jakoś tak:
optionen -> ... instaalieren...
desktop sichern

Sikor umarł...

6

Odp: Troszke pomocy

Aaaa... i jeszcze czy istnieje jakis modul do podlaczenia Atari do LAN-u. w domu mam wpiete w lan kilka komputerow i chcialbym tez wpiac atari

Polecam project EtherneC ( chyba najlepszy sposób podłączenie Atari do lan'a ), na stronie:

http://home.arcor.de/thomas.redelberger … /index.htm

jest opis tego, można sobie zrobić samemu lub zamowic gotowca. Ja swoje STE mam podlaczone do domowej sieci prze ethernec'a i moge spokojnie polecic to rozwiazanie jako REWELACYJNE ( dziala stabilnie, a i transfery sa calkiem przyzwoite )

Mozna tez poczytac o tym projeckie na stronie:

http://hardware.atari.org/

7

Odp: Troszke pomocy

Aaaa... i jeszcze czy istnieje jakis modul do podlaczenia Atari do LAN-u. w domu mam wpiete w lan kilka komputerow i chcialbym tez wpiac atari

No i oczywiscie jedna z najprostszych metod to null-modem (do chwili wykonania jakiegos bardziej odpowiedniego polaczenia). Zawsze mozna sobie wykonac takie polaczenie PPP do jakies machiny linuxowej (najlatwiej) lub windowsowej.

8

Odp: Troszke pomocy

No tak, z HDD jakos bede sobie radzil, skasowalem desktop.inf.
Ale co sie stalo ze stacjami dyskow? Mam je 3, wiec niemozliwe ze wszystkie sie popsuly. A komputery nie zauwazaja ich.
Jarek

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź