1

Temat: Atari + C64

Swego czasu zrobiłem takie rozszerzenie (potrzeba matką wynalazku).
Rozszerzenie służy do uruchamiania na C64 gier i programów wgrywanych z peryferiów Atari :)

Założenia
Chodziło o to, aby używać pamięci masowej Atari XE (np. mojego wspaniałego Srebnego Szerszenia z 300 bodami) do C64 - do którego w ogóle nie miałem nawet magnetofonu. Komunikacja następuje:
- po stronie Atari poprzez port Joysticka
- po stronie C64 - poprzez port szeregowy

Procedura
Procedura wgrywania (z tego co pamiętam) była następująca:
- na Atari wgrywamy loader
- na C64 uruchamiamy zwykłą komendę ładowania z portu szeregowego (nie pamiętam, ale chyba LOAD "R:")
- uruchamiamy magnetofon na Atari
- gra się ładuje do pamięci Atari, a potem do C64

Uwaga: na C64 nie jest wymagany żaden soft dodatkowy.

Efekt
Efekt był zadowalający - nie potrafię powiedzieć jaki był dokładny transfer na linii Atari - C64, ale chodziło to w trybie asynchronicznym i chyba całkiem nieźle (w porównaniu z magnetofonową pamięć masową).

Stan obecny
Opis w języku angielskim rozszerzenia znajduje się pod adresem:

http://republika.pl/piotrek_home/Atari/atari2c64.html

Niestety nie udało mi się odtworzyć oprogramowania - mam to na kasetach, ale magnetofon był przerabiany i chyba w końcowym efekcie przestał stabilnie nagrywać, przez co nie udało mi sie wgrać softu (loadera, źródeł w assemblerze) z tasiemki na PC.

Od razu zaznaczam, że jestem elektronikiem-amatorem, więc jeśli się ktoś zna na elektronice, to pewnie będzie miał kupe uwag do projektu układu elektronicznego pod względem elektrycznym (wartości dla elementów układu były wybierane drogą eksperymentalną).

Dalsze kroki
- jeśli ktoś ma dużo dobrej woli, jestem w stanie udostępnić kasetki w celu odtworzenia softu
- chętnie wysłucham uwag odnośnie samego układu elektronicznego

Na podanej stronie znajduje się też schemat mojego autorstwa układu do wewnętrznego głóśniczka do Atari 65XE.

Pozdrawiam,
Piotr

I'm not so bad, once you get to know me.

2

Odp: Atari + C64

E no fajny pomysl (znow na emu64.pl powiedza 'phi', szczegolnie ze w dzialanie projektu znow jest zaangazowany Pokey :D ).
Co do odtworzenia softu: moze Stryker cos by poradzil?

3

Odp: Atari + C64

niezle, czytam i widze odpowiednik sio2pc z atari :-) czadowa sprawa, gdyby tak jeszcze zaemulowac fdd c64 a nie magnetofon :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Atari + C64

hmm - w sumie Atari z KMK_IDE może emulować innej atarce bez problemu (tu akurat poprzez sio) "stację" - na zasadzie sio2pc (poprzez SIMDRV) - max co mi się udało przy bezawaryjnym działaniu: 68000 bodów, poprzez kabelek można np. udostępnić dowolnie wybraną partycję KMK - i np. zbootować z tego inne Atari :). Zresztą; czasem to zabieram na party - więc pewnie do Ornety to zabiore - jeśli ktoś to w akcji chce zobaczyć..  :)

A z jaką prędkością chadzają stacje w komodzie.... no i ten ich jeszcze filesystem w stacji trzeba by zaemulować .. :D:D - pewnie da rade.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Atari + C64

pomysl naprawde zacny, ale ja skorzystam z okazji i zrobie maly offtopic :>
pinokio: cos ostatnio wtopilem i nie moge skopiowac calodyskowo obrazu atr ze sio2pc na mala partycje hdd (KMK) do zabootowania. caly czas mam asskickera na jednej partycji wiec kiedys mi sie udalo, a teraz ciagle mam wrazenie, ze komp nie rozpoznaje hdd jako stacji dyskow.
partycje D10 mam podmontowana jako D1, odblokowana, a ani pod sparta, ani pod mydosem nie moge niczego skopiowac US'em albo TDC :? nawet qmeg wymieka.
co robie nie tak, bo troche sie skonfudowalem...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

6

Odp: Atari + C64

Rzeczywiście pomysł ciekawy :). Mnie to by interesowało coś podobnego ale pomiędzy Atari a Specem.

7

Odp: Atari + C64

stacja c64 z tego co pamietam ma 6000 bodow ale moge sie mylic ... chyba ze to datasete ma 6000 bodw? hmmm starosc nie radosc ...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Atari + C64

AXE: HDSC Twoim przyjacielem. Chyba ze zablokowales partycje pod fdiskiem.

9

Odp: Atari + C64

Rzeczywiście pomysł ciekawy :). Mnie to by interesowało coś podobnego ale pomiędzy Atari a Specem.

hehe, myslalem kiedys, zeby zrobic wersje playspeca na atari... serio :D

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

10

Odp: Atari + C64

lewis: dzieki staruszku! zaraz zabieram sie do sprawdzania. partycje oczywiscie mam odblokowana, wiec wciaz ciekawi mnie czym to ja wczesniej kopiowalem calodoskowo stuff na hd...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

11

Odp: Atari + C64

AXE - ja to diełałem DiscCommunicator'em. z DCM do sect na part. :) - a US raczej nie powinien działać :). HDSC oczywiście na stronie Drac030.

- Jad; (:)) a ile transferu ma stacja z komody faktycznie, jakie są przyspieszacze i na czym one polegają, jak wygląda mniej więcej obsługa filesystemu ze strony stacji - bo tak to chyba było tam rozwiązane ? -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Atari + C64

stacja c64 z tego co pamietam ma 6000 bodow ale moge sie mylic ... chyba ze to datasete ma 6000 bodw?

Nie pomnę cyferek, ale OIDP to w C64 i magnet i stacja mają standardowo taki sam transfer.
Coś mi się też wydaje, że system plików załatwia stacja. Z ciekawostek: dyskietki w stacja komodora nie są formatowane w formacie FM/MFM jak wszędzie indziej, tylko jakimś GCR (czy jakoś tak), charakteryzującym się  zmienną liczbą sektorów na ścieżkę...
Swoją drogą: 6502 i 16KB w stacji - można poszaleć, a jak łatwo pisać turba/rozszerzenia stacji...

13

Odp: Atari + C64

- Jad; (:)) a ile transferu ma stacja z komody faktycznie, jakie są przyspieszacze i na czym one polegają, jak wygląda mniej więcej obsługa filesystemu ze strony stacji - bo tak to chyba było tam rozwiązane ? -

pin, ja ostatnio odpalalem stacje od komara w celach testowych jeszcze w ubieglym tysiacleciu ;-/ od dawna czytam dane po kabelku z peceta albo z dysku twardego :-)

ale znalazlem na serwerze niegdys konkurencyjnym do emu69 taki tekst:
Różnice w szybkości działania magnetofonu i stacji 1541 ilustruje porównanie czasów zapisywania programów o objętości 3 kilobajty:
75 sekund - magnetofon 1530 : 12 sekund - stacja 1541

zrodlo: http://c64.slonca.net/?strona=hard/1541
co daje dla stacji transfer rzedu 2048 a dla magnetofonu 655,36 bodow (wyniki moga byc bledne ;-/). trzeba pamietac, ze program na tasmie w normalu byl zapisywany dwa razy. procedura load najpierw wczytywala pierwsza czesc a potem weryfikowala z druga!!

nastepnie 'wymyslono' turbo (-: i tak turbo dla magnetu dawalo transfer zblizony do stacji w normalu (na oko tak mi sie wydawalo). stacje chyba przyspieszono ok. 20 razy (final 3 i action). action potrafil sformatowac dyskietke i nagrac na nia programy, ktore mozna bylo potem ladowac 25 razy szybciej niz normal!!
najpowazniejszym bledem wszystkich turboloaderow jest to, ze przechwytuja tylko procedury load i save. nawet mi sie nie chce tlumaczyc jakie to glupie.

obsluga filesystemu... stacja dyskow to jakby serwer plikow dla komara. pcha sie do niej kolejne bajty pliku a ona sama je uklada w sektorach. tego rozwiazania tez nie bede komentowal ;-

duzo by tu jeszcze mozna gadac a tematu by to pewnie i tak nie wyczerpalo. specjalnie nie udzielam sie w takich dyskusjach... lepiej dzialac niz rozpamietywac bledy konstruktorow.

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

14

Odp: Atari + C64

No wlasnie, zamiast rozpamietywac co lepsze - Swieta Bozego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, moze by ktos zrobil jakas fajna pamiec masowa do Atarynki? Taki flash-dysk przez np. USB (bo chyba SIO2IDE juz to obsluguje). Jaki to bylby czad, gdyby mozna bylo uruchomic zupelnie normalnie wygladajaca Atarynke z np. 200 MB wewnetrzna pamiecia dyskowa??? Bez zadnych kabli przez pol pokoju i burczacego peceta w tle?

Dla mnie takie rozszerzenie byloby ze wszech miar pozadane, a jakby to jeszcze dzialalo z ZX i C64 (zeby chociaz tylko na poziomie elektryki), to moze nawet bym sprobowal chociaz do ZX napisac drivery, bo jakos magnetofon mnie juz nie bawi (na Atari za proste przez ten podsystem we/wy, ktory sam praktycznie wszystko robi :)

Podejrzewam, ze przy rozsadnej cenie, autor / skladajacy taki zestaw moglby pare stowek zarobic, np. na Allegro, albo tutaj.

I'm not so bad, once you get to know me.

15

Odp: Atari + C64

moze by ktos zrobil jakas fajna pamiec masowa do Atarynki? Taki flash-dysk przez np. USB (bo chyba SIO2IDE juz to obsluguje). Jaki to bylby czad, gdyby mozna bylo uruchomic zupelnie normalnie wygladajaca Atarynke z np. 200 MB wewnetrzna pamiecia dyskowa???

8O  8O  8O  8O  8O  8O  8O  8O  8O  8O  - wow

serio to napisałeś ??  :P - a ile jest na scenie kompów bez dysków twardych ?? - bo ostatnio na party jak trzeba było znaleść jeden dysk 5,25" przy FRQ około 100 osób - powiem, że problem był poważny. A raczej ciężki, bo zakończony nie Floppy disk throw compo... tyle co hard drive throw compo

temat wałkowany tutaj 100.000 razy - bez problemów podłączysz np. karte CF poprzez przelotke pod kontrolery IDE: sio2ide, kmk

;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Atari + C64

Poszukaj FLASH/USB PROJECT - chyba był opis na atariage.com. Pamięć USB już jest!!! (USB cart!!!).

Sikor umarł...

17

Odp: Atari + C64

Z tego co pisza na jakiejs podstronie projektu MicroUSB, to pamiec typu "flash memory stick" nie jest jeszcze obslugiwana. Bo raczej chodziloby mi o pamiec dyskowa, a nie o carta, ktory mozna zaprogramowac od reki.

Strona:
http://www.strotmann.de/twiki/bin/view/ … UsbDevices

Chodzi tez o to, zeby zestawic taki zestaw (port USB + flash stick), zeby nie bylo niespodzianek po kupnie obu czesci osobno. Ma ktos jakies dosw?

Ale z tego co widze, to bede sie musial kiedys wybrac na takie Atari party, zeby byc na bierząco.

[/quote]

[ Dodano: 03.06.2005 08:55:44 ]
Z tego co pisza na jakiejs podstronie projektu MicroUSB, to pamiec typu "flash memory stick" nie jest jeszcze obslugiwana. Bo raczej chodziloby mi o pamiec dyskowa, a nie o carta, ktory mozna zaprogramowac od reki.

Strona:
http://www.strotmann.de/twiki/bin/view/ … UsbDevices

Chodzi tez o to, zeby zestawic taki zestaw (port USB + flash stick), zeby nie bylo niespodzianek po kupnie obu czesci osobno. Ma ktos jakies dosw?

Ale z tego co widze, to bede sie musial kiedys wybrac na takie Atari party, zeby byc na bierząco.

I'm not so bad, once you get to know me.

18

Odp: Atari + C64

A dlaczego nie podoba Ci się Sio2IDE z kartą Compact Flash ?
Mało że jest tanie to działa bardzo dobrze.
Sio2IDE kupujesz lub budujesz sam, reszta jest do kupienia w sklepach i na allegro. Do tego tani czytnik do PC i masz przenaszalność, a w Atarce dziala w oparciu o standardowy zasilacz.

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

19

Odp: Atari + C64

z innej beczki: przydalby sie soft dla pc/amigi/st obslugujacy filesystem KMK, bo kopiowanie via moje awaryjne i kaprysne sio2pc na hd coraz bardziej mnie wkrewia...

ps. nie 'napisze se' sam  :P

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

20

Odp: Atari + C64

Nie pisz. Zrob se inne SIO2PC. Jak narazie jest HDSC i on po prostu zarzadza!

21

Odp: Atari + C64

AXE - poza tym - do interface'u KMK podłączasz na SLAVE - CD i czyasz normalne ISO :) - pliki do ok. 450kB jak na razie - + unzip = nie tak źle. Poza tym nadnienić chciałem, że IDE kmk też działa z pamięciami typu FLASH - więc; nie wiem, czy jest sens bawić się w USB cart + memory_kij po to, by komplikować i spowalniać sprawe dodatkowo. Bo, jeśli nawet i ktoś by napisał ster pod jakiś dos do tego - to i tak ster siedzi gdzies w ram - np. podnoszac dodatkowo memlo i wymuszając sytuację obowiązkowej obecności dosa. Chyba, że USB romOS z możliwością bóta :D:D - powodzenia.  :)

eee - wole normalny kontroler IDE - choć - faktem jest, że ster pod grzyba umożliwiający odczyt / zapis partycji KMK bardzo był by przydatny;-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Atari + C64

Niestety nie udało mi się odtworzyć oprogramowania - mam to na kasetach, ale magnetofon był przerabiany i chyba w końcowym efekcie przestał stabilnie nagrywać, przez co nie udało mi sie wgrać softu (loadera, źródeł w assemblerze) z tasiemki na PC.

nagrane w normalu czy turbo ? :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

23

Odp: Atari + C64

Normal i do tego chyba normal, normal, bo czasami nagrywalem bez przerw, ale to raczej powinno byc full normal.

Chcesz sie tym zajac? Byloby super.

I'm not so bad, once you get to know me.

24

Odp: Atari + C64

Chcesz sie tym zajac? Byloby super.

czemu nie ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

25

Odp: Atari + C64

pin: przeciez nie chodzi o modyfikacje kontrolera tylko o kopierek dla innych platform (w moim przypadku pc, ale przeciez sa inni). podlaczasz twardy dysk do grzyba przez zwykle IDE, uruchamiasz kopiera i zrzucasz megabajty w nieporownywalnie wiekszej predkosci niz przez sio2pc bez dzielenia/laczenia plikow po wszystkim.
pomysl wzial sie z uzywania w przeszlosci softu do partycjonowania dysku pod amithlona w postaci bootowalnej dyskietki oparty na linuxie. co prawda kopiowanie kontrolowal emulator a nie dedykowany program, ale moze otwarlo by to droge do czegos w stylu atarithlona or somtink... jednakze nie o to mi chodzi i wszystkich przeciwnikow emulacji prosze o niekomentowanie.
chodzi o szybkosc i wygode, a skoro tak wielu ludzi ma KMK, to moze ktos bedzie w stanie cos takiego napisac?

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...