1

Temat: USB i Atari

Mam pytanie - widziałem kiedyś coś takiego jak projek USB do malucha, może ktoś wie coś więcej na ten temat?
Ostatnio zakupiłem cosik takiego jak Flash USB (128MB) i pomyślałem że niełe by to było gdyby podłączyć to jako HDD do maluszka - myślę że dałoby się zrobić prosty interface jak SIO2USB na jakimś małym jednoukładowcu z portem USB lub podłączyć jakoś mostek do szyny procesora.

2

Odp: USB i Atari

Schemat cardridge'a i inne dobro znajdziesz tutaj:
http://sourceforge.net/projects/microusb/
Jeżeli chodzi o podłączenie flasha to niech się wypowiedzą fachmani.

Ostatnio edytowany przez ilr (2005-07-14 13:03:15)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

3

Odp: USB i Atari

oj nie predko... w obecnej chwili obslugiwane sa urzadzenia typu HID (human interface device)
czyli do interakcji z komputerem - mysz, klawiatura, joystick...

ciebie interesuja urzadzenia typu USB Storage, a to wydaje sie byc zbyt ambitne jak na obecny moment...

aha - problem nie lezy w sprzecie (post wczesniej masz namiary na cartridge-a)
problem lezy w napisaniu natywnego kodu do obslugi tego typu urzadzen, jak i pozniej do obslugi jakiegos
filesystemu na nich (standardowo jest to fat16)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

4

Odp: USB i Atari

Może dorze by było aby spróbować zrobić takowy interface - oglądałem schemat i jest to zwykły port - szyna <> usb więc chyba pozostaje napisać sterownik do takowego urządzenia. Gdybym miał układzik to może sam bym się tym zajął.... (o ile dokumentacja do układu i szyny usb dała by się jakoś możliwie ugryźć)

Po za tym to chyba temat był już poruszany odnośnie filesystemów , sparta dosu i innych rzeczy z tym związanych. Tak czy tak taki sterownik najlepiej gdyby był w formie carta (chodzi oczywiście o boot z takiego flasha - potem reszta mogła by być softwarowa)

5

Odp: USB i Atari

Pomysłem jestem zachwycony i powiem, że sam już kiedyś zastanawiałem się czy można byłoby coś takiego zrobić. Doszedłem jadnak do smutnego wniosku, że skoro tacy szpecmany jacy są tutaj za to się nie zabrali to problem jest poważnejszy i niewiadomo czy realizowalny!?

Ostatnio edytowany przez mirusvf (2005-07-14 16:23:18)

Żyję bo Bóg tak chciał.

6

Odp: USB i Atari

jak ktos jest chetny do pracy to sluze dokumentacja... ale ostrzegam roboty jest tyle ze po paru miesiacach sie znudzi...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: USB i Atari

tak tak... wszystko fajnie, tylko chyba nie ten kawalek sprzetu i oprogramowania trzeba dorobic
w przypadku wspomnianego cart'a i urzadzen HID dawac mogl rade jeszcze SoC (jakis cypress z tego co pamietam), ale w przypadku pelnegowartosciowego mastera szyny USB bedzie tyci problem z wydajnoscia atarki - nawet dopasionej '816/14mhz

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: USB i Atari

a musi to grzać na maxa ? - np. jeśli KMK z dyskiem IDE dopali do 100kB/sec, nie oznacza to, że dysk nie pociągnie np. 900kB. :) (z grzybem) - ale pomysł zacny.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: USB i Atari

Popatrzmy na SIO2IDE.
Ma zaimplementowana obsluge FATow (i to paru roznych), a do tego jest urzadzeniem USB Storage. Czyli soft Atmela obsluguje te metode transmisji (od strony urzadzenia magazynujacego, ale chyba jesli zaimplementuje sie w sofcie obsluge tylko takich urzadzen, to od strony komputera implementacja bedzie bardzo podobna).

Ergo - potrzebny jest Atmel i pomoc Marka - wydaje mi sie ze nie byloby to az takie trudne (majac duza czesc softu napisana), a do tego na dysku USB moznaby trzymac ATRy, a sam dysk moglby zachowac strukture taka jak HDD w SIO2IDE (to tez normalny dysk pod FATem i moga byc na nim nie tylko ATRy :) ).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: USB i Atari

w usb nie masz opcji 30% maxa - masz albo full spid albo half i koniec
zadne z powyzszych nie jest w zakresie ani atmela, ani atarki

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: USB i Atari

No to jak w takim razie komunikuje sie Atmel w SIO2IDE z Grzybem ?? Skoro, jak piszesz, jest to poza jego zasiegiem??

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

12

Odp: USB i Atari

jako slave device? czyli jako uzadzenie zalezne od uzadzenia typu master?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: USB i Atari

ano jako slave
a nadaniem i formatem ramki zajmuje sie specjalizowany uklad

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: USB i Atari

choc w formie pytania - odpowiadalem ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: USB i Atari

Oczywiscie wiem o specjalizowanym ukladzie, chodzi mi wlasnie o takie polaczenie Atmel z jednej strony podpiety do Atari, a z drugiej przez specjalizowany uklad obslugujacy dyski USB. Zajmowalbysie on tlumaczeniem rozkazow, interpretacja danych na dysku i przetlumaczeniem tego na postac strawna dla Atari. W SIO2IDE juz to wszystko jest zaimplementowane, poza protokolem komunikacji z HDD USB (to znaczy jest ale od strony HDD a nie urzadzenia do ktorego podlacza sie taki dysk - ale to ten sam protokol ciagle!!)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: USB i Atari

tj konkretnie jaki? pol plyty od p100 z p100 wlacznie?

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: USB i Atari

tu nie chodzi tylko o protokol komunikacji...
ten interface musial by ,,robic'' jako host szyny usb co sie wiaze z o wieeele
wieksza komplikacja, niz to jest w wypadku uzadzenia typu slave (jak sio2ide)

przyjmijmy ze sie tego nie da zrobic ;) (moze znajdzie sie ktos kto o tym jeszcze nie wie,
przyjdzie i to zrobi :) )

a tak w sumie to juz jest dostepny tego typu interface: sio2pc + blaszak + usbharddiskdevice ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: USB i Atari

Host szyny USB, Plyta P100.... przyznaje nie wiem jak to jest z USB ale troche transmisji roznymi protokolami robilem.
Skoro Atmel w SIO2IDE robi cala transmisje USB, oznacza to ze jest w stanie przyjac wszystkie rozkazy z Grzyba i je rozpoznac, a potem na nie odpowiedziec, nie mowcie wiec mi ze w druga strone musi robic to zupelnie inaczej - bo tak nie jest - rozkazy beda te same tylko ze nie beda odbierane lecz wysylane (i odwrotnie).
Nie mowimy tu o zaimplementowaniu calego protokolu Hosta USB, chodzi tylko o wycinek obslugujacy "Masowe urzadzenia magazynujace".
Oczywiscie SIO2IDE stosuje tu specjalizowany scalak, ale on tylko tlumaczy transmisje szeregowa na USB dodajac informacje sterujace transmisja itp. Atmel porozumiewa sie z nim najnormalniej w swiecie - szeregowo, zreszta po przelaczeniu ta sama elektornika sluzy do komunikacji z Atari przez SIO.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: USB i Atari

skoro tak, to pojdzmy o krok dalej i zrobmy support dla kart e-pci - tam tez transmisja jest szeregowa...
http://www.beyondlogic.org

przechodze na tumiwisizm