1

Temat: Fabryczna wada Atari 130XE?

Witam.

Posiadam Atari 130XE. Jest to sprzęt z końca produkcji tych komputerów. Pudełka nie były już kolorowe tylko białe z niebieskimi napisami. Masowo wyprzedawano 800XE.

Ale nie o to chodzi...

Komputer ten od nowości nieprawidłowo wyświetla grafikę w niektórych trybach. Na przykład w trybie 9 i innych z tym, że nie pamiętam już w jakich.
Nie jest to problem tego konkretnego egzemparza. Przez moje ręce przewinęły się conajmniej dwa inne modele z tamtych czasów. Jeden 130XE i jeden 800XE, które miały ten sam problem.

Wiecie może co jest z tym sprzętem nie tak i jak ew. pozbyć się tej dziwnej awarii?

Kiedyś mi to nie przeszkadzało ale teraz wiele dem wykorzystuje te tryby graficzne. No i samam świadomość faktu posiadania niepełnosprawnego sprzętu powoli zaczyna mnie męczyć :)

Dla zainteresowanych postaram się zrzucić jakiś screeny z ekranów w trybie 9

Pozdrawiam wszystkich miłośników tego sprzętu.

Ostatnio edytowany przez paptak (2005-08-01 17:27:46)

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

2

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

gtia miałem to samo...ale czy fabryczna?
chociaż swoje 130tkę też miałem z końca produkcji...(?)

Ostatnio edytowany przez AS... (2005-08-01 17:45:26)

3

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

gtia miałem to samo...ale czy fabryczna?

Czy to oznacza, że ten problem wystąpił u Ciebie z czasem?

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

4

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

gtia lubiło padać .. fabrycznie na pewno nie w moim przypadku.

5

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

gdzies czytalem ze pod koniec produkcji atari8bit (modele 800xe) mialy wsadzane gtia z defektem.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

podobnoz ubitego gtia mialy wszystkie atarki montowane w chinach, czy to 65xe, czy 130
moja pierwsza niestety miala ubitego, zebym wtedy sie znal na tym, to moze bym walczyl z gwarancja, a tak skonczylo sie na tym, ze pewnie tak ma byc i nie ma sie co przejmowac
tym bardziej, ze tryby te nie byly praktycznie wykozystywane

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

jak pisałem moje jest z ostatniego okresu produkcji ( miałem nawet gwarancję ) , ale jak zacząłem się interesować trybami gtia to minęło parę lat..

*jednak coś w tym jest

8

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

podobnoz ubitego gtia mialy wszystkie atarki montowane w chinach, czy to 65xe, czy 130

Dokładnie tak. Mój kumpel miał 65XE kupione w tym samym czasie i miał ten sam problem.
Teraz przynajmniej wiem o co chodzi.
Osobiście podejrzewałem Antica. Nigdzie nie udało mi się trafić na informację na ten temat.

Dziękuję. Teraz będę musiał się rozejrzeć za tym scalakiem. Może uda mi się kupić jakąś padniętą płytę i wylutować :)

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

9

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

nie tylko 65/130Xe ale też XGS-y;czyli chyba wszystkie atarki w tym czasie produkowane.

gep/lamers^dial

10

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

na atariki mozecie znalezc na ten temat informacje, czytajac opis do 800XE, ogolnie chodzilo o obnizenie kosztow produkcji :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

Zapewne byla jakas partia, ktora miala uszkodzona tafle z chipami - tak samo obecnie mamy np. karty "6800GT 16 potokow" oraz tanie wersje "6800LE 8 potokow", ktore sa nie dokonca sprawne (z prawdopodobnienstwem 20%). Byc moze i tak sie wydarzylo w przypadku GTIA, z tym ze wtedy mozna bylo tu puscic na rynek i za wiele sie nie wydarzylo :- P obecnie w dobie takiej konkurencji, po takiej akcji firma - producent - musialaby wymieniac sprzet jak nie "z honoru" to z tytulu rekojmi (dystrybutorzy) lub towaru niezgodnego z umwoa (klienci).

12

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

Ja mam 65xe i mam sprawne GTIA ;)

Sikor umarł...

13

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

A wezcie przypomnijcie co to za wada.... :)
Bo moze ja tez mam wadliwy i zyje w nieswiadomosci....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

zamiast 9tki masz jakieś takie fajne syfy...
coś tam skacze na ekranie mruga ..

15

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

PAPTAK - zamiast zaczynac nowy watek, trzeba bylo przeszukac to forum i trafic np. na ten watek
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=2263

:>

16

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

Najprościej narysować bara w gr.9 tak, aby odcienie szarości tworzyły np. pionowe paski w kolejnych odcieniach (od 0 do 15 ). Jeżeli będą to rzeczywiście paski, to wszystko jest OK, jeżeli część z nich będzie w niektórych paskach (lub wszystkich) miała zamiast jednego odcienia 2 piksele w różnych odcieniach lub/i któreś kolory będą "latać" świadczy to o tym, że mamy rąniety model GTIA.

17

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

jeżeli część z nich będzie w niektórych paskach (lub wszystkich) miała zamiast jednego odcienia 2 piksele w różnych odcieniach lub/i któreś kolory będą "latać" świadczy to o tym, że mamy rąniety model GTIA.

Właśnie dokładnie tak mam. Dzięki i sorry, że nie przeszukałem forum. to znaczy szukałem ale jakoś tak chyba mało dokładnie :)

Miałby ktoś może do odsprzedania sprawne gtia?

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

18

Odp: Fabryczna wada Atari 130XE?

Skontaktuj się np z Xanem - emergency.atari.pl - zresztą wolnych GTIA powinno być sporo, z płyt pozostałym po wydłubaniu POKEYa.
Zresztą msz tu na forum stosowny dział, jest Bazar na Atari8.Info.