26

Odp: Klonowanie XF551

a pytanie - do TOMSa nie da rady założyć (i uruchomić dla wnikliwych) napędu 3,5" ????

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

27

Odp: Klonowanie XF551

Monster: diode zasilania TRZEBA umiescic z przodu. Jezeli klonujac XFke chcesz robic drobne poprawki uchybien, ktorych ta stacja nie ma to dodaj jeszcze przelacznik protect, ktory dziala niezaleznie od dziury w dyskietce. Jest to bardzo prosta modyfikacja a wielce pomocna. Warto dodac jeszcze diode od stanu zabezpieczenia dyskietki: swieci sie = dyskietka zabezpieczona przed zapisem.

28

Odp: Klonowanie XF551

Rzuć jakiś mini schemat to zrobię. Dioda i tak będzie na przewodach, bo inaczej nie sięgnie przedniej ścianki. Umieszczę ją koło gniazda zasilania stacji na płytce (wg. mnie dobre miejsce, jak komuś nie pasuje, to mówić). A jak z tym kwarcem i przełącznikiem?

29

Odp: Klonowanie XF551

monster napisał/a:

(...)Jest dostępny w handlu oscylator kwarcowy 8,333Mhz? Jeżeli nie, to mogę opracować śjakiś generator wsadzany w miejsce oscylatora, np. na MAX038.

Taki drobny szczególik, MAX038 kosztuje około 100zł:).

30

Odp: Klonowanie XF551

Na Allegro ok 15zł.
Zawsze można zrobić na AD9850/9851. Na Allegro czy innych Świstkach chodzą po ok 20-30zł. Max wymaga zasilania symetrycznego, a AD nie, i chyba AD ma dokładniejszą częstotliwość. Nie wiem, nie znam się :) Jak ktoś opracuje jakiś schemacik, to zrobię jakąś mini płytkę i będzie po problemie. A zamiast narzekać zawsze można coś od siebie zaproponować :P

Postęp prac: umieściłem otwory, czas na zworki.

Znalazłem jak na razie 2 błędy na schemacie.

Ostatnio edytowany przez monster (2005-08-08 20:11:52)

31

Odp: Klonowanie XF551

pin: do 710 sie da napewno, wiec da sie i do xf'ki, jakby vidol spedzal mniej czasu na podlodze, to by ci sam to powiedzial

przechodze na tumiwisizm

32

Odp: Klonowanie XF551

nigdy nie próbowałem ale patrząc na budowę Toms-a to napęd jest na "hama" podłaczony taśmo grzybową i takim samym zasilaniem grzybowym więc się powinno dać!

tylko po co?
720kb które nie pada...

33

Odp: Klonowanie XF551

Jak ładnie poprosicie to po XFce mogę zrobić Tomsika. Tylko musiałbym mieć oryginalną płytkę. Te scalaki 8xxx są dostępne, i to dosyć tanio na http://www.proton.com.pl/. Jak jakiś ochotnik zechce powierzyć w moje ręce płytkę Tomsa (tylko pewnie dopiero gdzieś w połowie września) to mogę spróbować skopiować. Płytki nie zjem, nie zepsuję :)

Czym się różni Toms 720 od 710?

Ostatnio edytowany przez monster (2005-08-08 23:08:10)

34

Odp: Klonowanie XF551

klawiszami od radia (isostaty)
procz tych teoretycznie dostepnych scalakow serii 8xxx tam tez jest WD2xxx ktory juz tak powszechnie dostepny nie jest
as: a widziales zeby 720k na dyskietce 1.44 padlo?
zreszta ladne po co - idz do media albo innego carefoura i kup pudelko dyskow 5.25

przechodze na tumiwisizm

35

Odp: Klonowanie XF551

Nie ja wyszedłem z propozycją klonowania Tomsa :) Ja mam WD2797 w CA2001 :) Toms nie pójdzie na 1772?

36

Odp: Klonowanie XF551

monster: TOMS 710 jest okrojoną wersją 720, nie ma przełączania ścieżek (parzyste/nieparzyste) i pewnie nie wszystkie gęstości 720stki rozpoznaje (i zapewne jeszcze coś, nie pamiętam w tej chwili)...

candle: przeca pinek ma 3,5" wrąbaną do XF-ki! (i to z wgranym ROMem od XF354) :)

I Ty zostaniesz big endianem...

37

Odp: Klonowanie XF551

miker: bylem zbyt zalany zeby zauwazyc, ewentualnie chowal ja przed swiatem :D

przechodze na tumiwisizm

38

Odp: Klonowanie XF551

:) - Candle;- ja tę stację zabieram na zloty od kilku lat :D:D - z tym, że stacja nie wzbudza już sensacji takiej, jak onegdaj 1 komp na party wyposażony w interface twar-dysku. Tak jak miało to miejsce w przypadku kompa Lizarda w a.d. 1997 :)

.. .a na chłopski rozum faktem jest, że jeśli w TOMSIE montowano napedy od grzyba - to teoretycznie nie powinno byc problemów z 3,5" - Przynajmniej z TOMSEM 360, bo 720/710 - nie byłbym tego taki pewny. Z czego wiem z jakiś tam powodów nikomu nie udało się założyć np. napędu 1.2MB - a brak napędów o nominalnej pojemności 720kB zmusił tomsów do zakładania 360k. Wydaje mi się, że coś w tym jednak jest.

co do pewności zapisu na dyskietkach 1.44 w formacie 720k - jest znacząco lepiej, jak już wspominałem. Myśle, że przedewszystkim chodzi o gęstość zapisu - stąd też format 1.44 przy nienajlepszej jakości nośnika sprawia, że dzieje się to, co każdy z nas miał okazję kiedyś doświadczyć. Nagrywasz coś u kumpla, przechodzisz 100 metrów dalej, wkładasz ścierwo do drugiego grzyba, a tu uja wafla. :). Mam kilkadziesięt dysków 3,5" (HD) zformaconych na 720/360/180kB - nagrałem je z powiedzmy rok temu - i wszystko nadal działa. ok.

Ostatnio edytowany przez Pin (2005-08-09 14:11:46)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: Klonowanie XF551

Pinek: z napędami >720KB sprawa prosta jak drut: inny kwarc. Teoretycznie siebie przeczytają, ale za u..ja wacława nie przeczyta ich stacja Atarowska standard. Stąd problemy Tomsów - zresztą dlatego też Karinka ma taki kwarc a nie inny. Zmieniasz kwarc, podłączasz napęd 1,44 i no problem dla niej. Ale ktoś może nie odczytać dysków zapisanych na niej w formacie Atari, wot i wsio...

Sikor umarł...

40

Odp: Klonowanie XF551

pin: ja podlaczylem naped 3.5" do tomsa 710 - jedyne co musialem wymusic to ciagly obrot dysku - dalo sie dysk sformatowac na 720, zapisac i odczytac dane, mi tam do szczescia wiecej nic nie potrzeba
naped to zwykle pecetowe 1.44mb

przechodze na tumiwisizm

41

Odp: Klonowanie XF551

Candle: mógłbyś udostępnić gdzieś lub ładnie opisać co dokładnie zrobiłeś w 710 podłączając do niej napęd 3,5" ? Nie ukrywam, że byłbym zainteresowany tym tematem, mam wprawdzie 720, ale nie sądzę, aby to była aż tak znacząca różnica.

A co do samych różnic między TOMS 710 i TOMS 720 - ta pierwsza była uboższą wersją TOMS 720, bowiem np. w 720 na jednej stronie można było zapisać 2 dyskietki w gęstościach S/M/D: jedną tradycyjnie na ścieżkach parzystych (zgodnie ze wszystkimi stacjami atarowskimi - przy dobrym ustawieniu głowicy do odczytania w każdej stacji), drugą natomiast wrzucało się na ścieżki nieparzyste - dzięki temu można było upchnąć na jedną dyskietkę "4 strony" a nie 2. Drugą cechą było też tworzenie dysków logicznych na dyskietce - chodziło o upychanie dyskietek w sensie logicznym na jednym dysku, przy sprzyjających warunkach dawało się wepchnąć nawet do 6 stron dyskietki na jedną - jednak nikt ze znajmoych tomsiarzy 720 tej opcji nie używał w przeciwieństwie do dysków zapisywanych na ścieżkach nieparzystych.

42

Odp: Klonowanie XF551

mac: postaram sie to dzis zrobic, mam ostatnio troche "na glowie"
to tylko kwestia kabelka miedzy napedem a stacja wlasciwa
co do tej roznicy miedzy oboma tomsami to bylo nie bylo jest ona glownie programowa...

przechodze na tumiwisizm

43

Odp: Klonowanie XF551

Kwarc 8,333MHz jest niedostępny w handlu. Zastępowanie go niestabilnym z założenia generatorem RC to straszna lameriada, a synteza DDS to strzelanie z armaty do wróbla. Możliwości jest kilka:
1. kwarc 4,194304MHz i podwajanie częstotliwości - choćby pojedynczą bramką EXOR (pomijalnie mały błąd - 0,7%)
2. kwarc 50MHz i podział przez 6
3. kwarc 8MHz i zwolnienie silnika o 4% - do 288rpm (rzadko kiedy się udaje)
Powyższe sposoby obywają się bez zmiany oprogramowania.
4. kwarc 10MHz i przyspieszenie silnika do 360rpm - udaje się niemal w każdym napędzie 5,25", ale wymaga zmiany oprogramowania komunikacyjnego stacji.

Ostatnio edytowany przez Simius (2005-08-09 18:54:46)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

44

Odp: Klonowanie XF551

Wreszcie jakaś konkretna odpowiedź :) Kumpel mówił że dostępny jest kwarc 33,333MHz i dzielenie przez 4 - wychodzi 8,33325MHz. Tak czy tak dzielnika nie upcham na płytce, trzeba zrobić coś wciskanego w generator. Powoli prowadzę ścieżki...

45

Odp: Klonowanie XF551

W ciągu tych kilkunastu lat, które minęły odkąd ćwiczyłem ten problem, widzę, że coś się poprawiło. W ELFIE można kupić kwarc 8,388608.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

46

Odp: Klonowanie XF551

stop
w atari ste wd1772 jest taktowany sygnalem 8mhz dla 720kb i 16mhz dla 1.44 - bez zadnych ulamkow
czemu mialo byc inaczej?

przechodze na tumiwisizm

47

Odp: Klonowanie XF551

Wujek google dobra rada mówi:

The speed of the drive is NOT 288 RPM, the speed you are used to seeing, but 300 RPM, the industry standard.
The XF551 compensates for the difference by using a clock frequency 4% (.33mhz) higher than it should be.
This will read and write the data in exactly the same place on the diskette as your 288 RPM drive,
although programs that measure the speed of the drive will read 300 RPM.

48

Odp: Klonowanie XF551

Ja byłbym chętny na PCB płytki drukowanej gdy będzie już gotowa. Sam kiedyś miałem xfkę i bardzo ją lubiłem, choć szkoda że nie było na nią żadnego tomsa.

49

Odp: Klonowanie XF551

ooo, przepraszam - był TOMS TURBO, znajomy miał - fajna była z tym jazda, bo "loader" TTD był na dyskietce, ale np. wszelkie inity włączające turbo (w stylu Speed 5.0) działały z nią bez problemu.

I Ty zostaniesz big endianem...

50

Odp: Klonowanie XF551

bo - jak już pisałem na tym forum - do "zwykłej" 360kB XF551 istnieje ROM z TOMSEM.
Sikor;- nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź, ale po założeniu do XF napędu od grzyba (1.44) i z_formatowaniu / zapisaniu na niej klamotów nie było problemu z odczytem tegoż na przynajmniej dwóch SF314 (720k) - podłączonych pod kontroler od XF551 :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info