1

Temat: rs232

do maluszka Ty zrobic, ja kupic

cena?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

2

Odp: rs232

ty pisac Zenon/Dial adres miec w Serious

3

Odp: rs232

xxl: a do czego Ci ten RS232 ? bo wbrew pozorom to troche problematyczna sprawa. System przewiduje wprawdzie istnienie RS232 w atarce, ale ten obslugiwany przez system wymaga "inteligentnego sterownika sprzetowego" (chodzi o specyfike komunikacji przez SIO).

Bylo tez rozwiazanie np. w Tajemnicach Atari, ale nie sadze, zeby predkosc 1200 bit/s satysfakcjonowala Ciebie - te rozwiazanie opieralo sie na portach joysticka, a wiec konwersja szeregowo-rownolegla, synchronizacja czasowa itp musiala byc realizowana programowo.

W swoim czasie w stacjach TOMS 720CR (C-Centronics,R-RS232) istnial RS-232, jednak jego szczytowym osiagnieciem byla transmisja 9600 bit/s, a dolaczone przez TOMS-ow oprogramowanie to przesylania plikow z/do PC niebylo zbyt funkcjonalne. W stacji siedzial scalak 232 wykorzystywany do budowy SIO2PC, co spowodowalo, ze przerobilem tego nieszczesnego RS-a na SIO2PC i tak powstala pierwsza stacja TOMS 720CS ;)

4

Odp: rs232

dlaczego rs? mam pomysla na prg.

hmm. rozumiem, ze roznice pomiedzy so2pc i rs nie sa duze ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: rs232

Owszem, nie sa - RS232 jest interfejsem szeregowym podobnie jak SIO w Atarce - roznica polega na poziomach sygnalow: w SIO jest to TTL (0/+5V), w przypadku RS-232 -12V/+12V - konwersje zalatwia np. ICL232 i obydwu wypadkach (RS232 i SIO2PC) nalezy jego uzyc.  Roznice w glownej mierze opieraja sie na oprogramowaniu zarzadzajacym, ale nie tylko: ze strony PC RS232 sluzy tylko do komunikacji z pojedynczym urzadzeniem, natomiast SIO w Atari jest magistrala wielourzadzeniowa (troche analogiczne do USB) i posiada specjalny protokol komunikacji z wieloma urzadzeniami - w SIO2PC poprzez specjalne oprogramowanie emuluje jedno z takich urzadzen - stacje dyskow. Aby zrobic RS-a zgodnego z systemowym i z SIO nalezaloby wyposazyc go w chocby prymitywny system mikroprocesorowy, ktory dostosuje sie do protokolu SIO. Mozna oczywiscie metoda "na chama" podlaczyc przez ICL232 SIO z RS232 i napisac wlasne procedurki obslugujace RS-a, ale wtedy wyeliminujemy mozliwosc uzywania np. stacji dyskow podlaczonej do SIO.

6

Odp: rs232

Są 3 możliwości :

1. to co napisał MCgyver czyli RS232 programowo-sprzętowy - interfejs polegający na zamianie RS - TTL i programowej transmisji .

2. Podłączyć układ 16c450 - 16c750 do Atari (do tego 1 kwarc i 2 układy ttl i konwerter RS-TTL np MAX 232 ) np. do złącza cartridge i napisać prosty sterownik

3. Podłączyć układ 6551 lub 6851 do Atari (praktycznie tylko MAX 232 i kwarc)  i go oprogramować. (problemem może być zdobycie tych układów)

Jak potrzebujesz coś więcej na ten temat to mogę napisać bo mam zrobiony przez siebie programator FLASH na 6510 i 16c450 więc wiem jak to wymixować żeby działało  :D zarówno programowo jak i sprzętowo.

7

Odp: rs232

Zaraz zaraz - po co podłączać 16550(lepszy) czy 6551(gorszy) ??? Przecież SIO to nic innego jak RS232 - wystarczy MAX232 i .... mamy SIO2PC ! TO JEST JUZ PRAWDZIWY RS232 (Half-duplex) !    Jedyny problem - to soft, tzn. potrzebny byłby program terminalowy obsługujący RS232 przez SIO. Może coś takiego jest ?

pomidor

8

Odp: rs232

A Ice-T?

9

Odp: rs232

Electron: ale samo podlaczenie MAX232 spowoduje, ze wszystko co idzie na SIO bedzie przesylane dalej (bedzie to urzadzenie nieinteligentne jak magnetofon) i uniemozliwi to np. korzystanie w danym momencie ze stacji.

10

Odp: rs232

electron: a protokul transmisji przez sio zna? widziales ty sygnal clock in clock out w rs232? :D
swiety: 6551 jest do kupienia, tylko kosztuje wiecej niz 16c550

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: rs232

Mała reklama tego co będzie w SERIOUS #17
Opiszę jak w prosty sposób użyć POKEYa do transmisji rs-232
Pisząc - w prosty sposób - mam na myśli angażowanie BASICA.      57600 bodów  z BASICa
Wszystko będzie w swoim czasie, myślę że ciekawie, bezbłędnie i prawdziwie.
Mnie to działa.
A tu tylko szepnę na uszko....
Kilka POKE + RUN wystarczy by działało. Program napisze sobie każdy sam. Dodam jedną małą procedurkę jako demo że to działa. I aż dziw bierze, jakie dyrdymały ludzie wygadywali lat temu naście na temat tego cudu pt rs-232

Zenon ten od SERIOUS'a

12

Odp: rs232

z przyjemnoscia przeczytam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: rs232

xxl a może już masz ochotę zerknąć na to?
Ale nie poślę całości bo nie będzie ciekawie w #17

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2005-09-06 19:31:42)