Temat: Atari 65 XE - nie działa?

Witam.
Jestem tu nowy więc przy okazji witam Was. :P

Mam taki problem:
Ostatnio znalazłem w piwnicy Atari 65 XE (chodź zresztą myślałem, ze wszystkie sprzedałem - ja wiem - głupi byłem, bo miałem 2x C64, A130XE.... ). No i sobie wymyśliłem, że to uruchomię, ale jak zobaczyłem, to w świetle słonecznym stwierdziłem, że jest rozwalony układ RF Modulator, wylutowałem go, a dziś czekam, bo kumpel ma mi dać. No tak, ale nie o to chodzi... Nie miałem zasilacza, więc poczytałem sobie w necie i poprowadziłem +5v i GND z zasilacza ATX do portu w Atari i chyba nie działa, bo.... (tak myśle), że powinna się zapalić dioda w klawiaturze Atari. Niestety się nie zapaliła, tylko niektóre mikroprocesory były nagrzane(znaczy nie gorące, ale ciepłe....).
No i to własnie jest mój problem. W czym może tkwić problem? Sama płytka Atari nie wygląda na uszkodzoną, ani podrapaną.
Z góry dziękuje za informacje. :P

Take A Look To The Sky Just Before You Die...

2

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

Można jeszcze się pokusić o podłączenie przez złącze monitorowe - do dziś da się kupić przejściówkę DIN-5 <-> 4 cinch. Metodą prób i błędów znaleźć ten od wizji i od fonii i działamy! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

A ta przejściówka jest bez żadnych dodatkowych układów? To sobie sam zrobie, bo schemat wyjścia na monitor mam, tylko nie bardzo wiem czego potrzebuje telewizor. Bo z Atari wychodzi COMPOSITE LUM., COMPOSITE, CHROMA i AUDIO(ale to już kit z tym), a w kablu do TV mamy tylko dwie opcje. Więc niewiem, jak to poukładać. :P
(bo się nie znam xD )
====================
No tak, ale przyjmijmy, że zrobie to, a na TV nic sie nie pokaże - czego może być wina? :)

Take A Look To The Sky Just Before You Die...

4

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

Tak, bez dodatkowych układów. Po prostu kabelki i wtyczki.

Sikor umarł...

5

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

do TV uzywasz comosite, audio  no i mase :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

jeżeli jakieś układy ci się grzeją (są gorące) to Atarka raczej sprawna nie jest. Możesz bliżej określić dokładnie jakie kości są gorące?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

7

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

1. Więc spróbowałem podłączyć to do TV, ale jedyne co mi się pokazało, to jakieś latające paski.

2. Jeden scalak mi się grzeje, a dokłądnie: (szczytane z niego)
NCR23128-30
M4499 8451A
C0615988
(c)Atari 1984

Znak w znak. :P
Tak w ogóle, to teraz jak to wszystko podłączyłem, to w BIOSie kompa zauważyłem, że napięcie +5V spada o jakieś 0,200 V, jak podłącze Atari i dodatkowo strasznie się zasilacz nagrzewa. Jakieś zwarcie?

Take A Look To The Sky Just Before You Die...

8

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

a czy syglał do gniazda monitorowego nie szedł był sobie po części przez modulator ?? - może się nie znam; ale tak mi sie o uszy obiło :: apropos arta w seriousie odnoście extrakcji modulatora w celu uzyskania dodatkowego miejsca na dopałki :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

Zdaje się, że bez modulatora nie ma sygnału composite video w gnieździe od monitora. Jest tylko luminancja. pifarek: jak mam zgadywać, to źle podłączyłeś zasilanie :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-10-08 19:04:12)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

Co do zasilania, to raczej dobrze podłączyłem - +5V 3 styki po lewej stronie, GND 3 styki po prawej.
A-Ha, no i wcześniej, to faktycznie było zwarcie, bo kot się bawił kablem, urwał i się styknęły. :P
Ale tak czy siak podłączyłem dobrze. Przynajmniej teraz wiem, że na 100% działa guzik do włączania, bo kiedy zrobie On, to BIOS mi pokazuje napięcie -0,200V. Ale nic na telewizorze nie ma, lampka się w klawiaturze nie świeci.
Chyba sobie dam z tym spokój i wywale to przez okno..., bo przy moich dalszych "naprawach" moge sobie dom spalić ew. kompa zepsuć, a Atari i tak nie naprawie. :P :D

Take A Look To The Sky Just Before You Die...

11

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

CZy podłączyłeś tak: http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_zasilania
Jak masz wyrzucić, to chętnie przyjmę ;) Ja na Twoim miejscu sprawdziłbym zimne luty - po długim leżakowaniu mogą być niestyki...

Sikor umarł...

12

Odp: Atari 65 XE - nie działa?

Dokładnie tak samo. Po za tym, ja nie jestem elektronikiem i się na tym nie znam, a Ty mi każesz sprawdzać jakieś 'zimne luty'. ;) (chodź domyślam się o co chodzi :P )
Prąd zjada, ale nie działa. :(

Take A Look To The Sky Just Before You Die...